Sada je: 22 kol 2014 15:43.

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
 Biskupi :Nove religiozne pojave 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post Biskupi :Nove religiozne pojave
Kako shvaćate ovu izjavu Biskupa
cijeli tekst na:
U njemu vidimo kako biskupi upozoravaju na opasnost stavljanja naglaska samo na emocionalni doživljaj vjere:

Na tiskovnoj konferenciji u povodu 38. plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije tema o kojoj je govorio nadbiskup Devčić bili su nove religiozne pojave kako unutar tako i izvan Crkve. Na zasjedanju HBK, kako je rekao, istaknuta je potreba osposobljavanja vjernika da mogu razlikovati što je u svim tim gibanjima pozitivno i u kojoj mjeri u skladu s autentičnim crkvenim učenjem. Nadbiskup Devčić je pritom posebno istaknuo kako je vjera čin čitave osobe, uključuje cijelog čovjeka, njegov razum, racionalnost i emocionalnost, te je upozorio na opasnost da se u tim pokretima stavlja naglasak na samo jednom vidiku religioznog doživljavanja, najčešće emocionalnosti.
emocionalnost u vjeri? :question:

Koje su opasnosti ako se vjera izražava samo emocionalno a ne kroz kompletnu osobnost vjernika (emocionalno i racionalno)? :hmm
Kako najbolje pomoći vjernicima koji isključivo emocionalno vjeruju i čak napadaju one koji su racionalni? :svecenik

14 srp 2009 17:15
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Post Re: Biskupi :Nove religiozne pojave
barbaraa je napisao/la:
cijeli tekst na:
U njemu vidimo kako biskupi upozoravaju na opasnost stavljanja naglaska samo na emocionalni doživljaj vjere:

Na tiskovnoj konferenciji u povodu 38. plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije tema o kojoj je govorio nadbiskup Devčić bili su nove religiozne pojave kako unutar tako i izvan Crkve. Na zasjedanju HBK, kako je rekao, istaknuta je potreba osposobljavanja vjernika da mogu razlikovati što je u svim tim gibanjima pozitivno i u kojoj mjeri u skladu s autentičnim crkvenim učenjem. Nadbiskup Devčić je pritom posebno istaknuo kako je vjera čin čitave osobe, uključuje cijelog čovjeka, njegov razum, racionalnost i emocionalnost, te je upozorio na opasnost da se u tim pokretima stavlja naglasak na samo jednom vidiku religioznog doživljavanja, najčešće emocionalnosti.

Koje su opasnosti ako se vjera izražava samo emocionalno a ne kroz kompletnu osobnost vjernika (emocionalno i racionalno)? :hmm
Kako najbolje pomoći vjernicima koji isključivo emocionalno vjeruju i čak napadaju one koji su racionalni? :svecenik

Istina je da su u Katoličkoj Crkvi u hrvatskoj nikli razni pokreti ne samo karizmatski već i drugi i istina je da što je rekao nadbiskup Devčić da bi trebalo osposobiti vjernike da mogu razlikovati što je u tim gibanjima pozitivno a što negativno jer mnoge zajednice koje nemaju duhovno vodstvo svećenika odlaze u krivom smjeru te mnogi članovi takvih zajednica svoju vjeru izražavaju emocionalno i potpuna je istina da su takve zajednice pune izranjavanih osoba koje dođu u fazu da imaju problema s prihvaćanjem drugih vjernika te počmu gledati krivo na one koji su racionalni.
Siguran sam da nadbiskup Devčić kao i ostali nadbiskupi i biskupi nemaju ništa protiv karizmatika ali sam siguran da bi svatko od njih volio uvesti reda u te karizmatske pokrete,mnoge karizmatske zajednice koje imaju duhovno vodstvo svećenika funkcioniraju normalno i ljudi nemaju problema s prihvaćanjem drugih.Koliko vidimo iz ovoga članka Nadbiskup Devčić je najmanje govorio o religioznim pojavama unutar Katoličke crkve u hrvatskoj a koliko ja znam da je nadbiskup Devčić jedan od nadbiskupa koji je sudjelovao i predvodio Svetu Misu na jednom karizmatskom seminaru.
Opet bi napisao da koliko ja vidim biskupi su zabranili stranim karizmticima djelovanje na području hrvatske a što se tiče naših karizmatika oni još uvjek djeluju i svi djeluju po biskupovim odobrenjima.
Siguran sam da biskupi nemaju ništa protiv tih novih pokreta unutar katoličke crkve nego su samo za dovođenje reda u te pokrete što se i ja slažem potpuno.Znači ako postoji nekakva ubačena hereza i što nije u skladu s Katoličkom naukom to treba izbaciti,protiv sam molitve u jezicima kada mole osobe koje nisu sigurne da imaju taj dar kao i za polaganje ruku kada laici polažu ruke na druge osobe itd.

14 srp 2009 17:55
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Josip je napisao/la:
barbaraa je napisao/la:
cijeli tekst na:

Istina je da su u Katoličkoj Crkvi u hrvatskoj nikli razni pokreti ne samo karizmatski već i drugi i istina je da što je rekao nadbiskup Devčić da bi trebalo osposobiti vjernike da mogu razlikovati što je u tim gibanjima pozitivno a što negativno jer mnoge zajednice koje nemaju duhovno vodstvo svećenika odlaze u krivom smjeru te mnogi članovi takvih zajednica svoju vjeru izražavaju emocionalno i potpuna je istina da su takve zajednice pune izranjavanih osoba koje dođu u fazu da imaju problema s prihvaćanjem drugih vjernika te počmu gledati krivo na one koji su racionalni.
Siguran sam da nadbiskup Devčić kao i ostali nadbiskupi i biskupi nemaju ništa protiv karizmatika ali sam siguran da bi svatko od njih volio uvesti reda u te karizmatske pokrete,mnoge karizmatske zajednice koje imaju duhovno vodstvo svećenika funkcioniraju normalno i ljudi nemaju problema s prihvaćanjem drugih.Koliko vidimo iz ovoga članka Nadbiskup Devčić je najmanje govorio o religioznim pojavama unutar Katoličke crkve u hrvatskoj a koliko ja znam da je nadbiskup Devčić jedan od nadbiskupa koji je sudjelovao i predvodio Svetu Misu na jednom karizmatskom seminaru.
Opet bi napisao da koliko ja vidim biskupi su zabranili stranim karizmticima djelovanje na području hrvatske a što se tiče naših karizmatika oni još uvjek djeluju i svi djeluju po biskupovim odobrenjima.
Siguran sam da biskupi nemaju ništa protiv tih novih pokreta unutar katoličke crkve nego su samo za dovođenje reda u te pokrete što se i ja slažem potpuno.Znači ako postoji nekakva ubačena hereza i što nije u skladu s Katoličkom naukom to treba izbaciti,protiv sam molitve u jezicima kada mole osobe koje nisu sigurne da imaju taj dar kao i za polaganje ruku kada laici polažu ruke na druge osobe itd.

:nono: u mojoj biskupiji nisu baš ni svi domaći karizmatici poželjni

što je s Ivom Pavićem ( mislim da si stavio negdje filnić) ono njegovo nabrajanje grdje skida uroke, vračke hodža........ nikake veze nema s katoličkim naukom
što je s određenim karizmaticima (hrvatskim) koji govore o " izlječenju obiteljskog stabla"- nema nikakve veze s katoličkim naukom i poimanjem grijeha

14 srp 2009 17:59
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

barbaraa je napisao/la:
Josip je napisao/la:
barbaraa je napisao/la:
cijeli tekst na:

:nono: u mojoj biskupiji nisu baš ni svi domaći karizmatici poželjni

što je s Ivom Pavićem ( mislim da si stavio negdje filnić) ono njegovo nabrajanje grdje skida uroke, vračke hodža........ nikake veze nema s katoličkim naukom
što je s određenim karizmaticima (hrvatskim) koji govore o " izlječenju obiteljskog stabla"- nema nikakve veze s katoličkim naukom i poimanjem grijeha

Fra Ivo Pavić je dobio dekret za pastoralnu djelatnost u župi Tolisa, gdje se na poseban način počeo baviti karizmatskom duhovnom obnovom. Kako je o toj djelatnosti bilo kontroverznih reakcija, vrhbosanski nadbiskup Vinko kardinal Puljić je zamolio o. gvardijana da u sklopu svoje nadležnosti, kao župnik i gvardijan, prati djelatnosti fra Ive Pavića. Gvardijan je u dogovoru s biskupskim vikarom za pastoral i s o. provincijalom odredio dan i mjesto molitvenog okupljanja. Prigodom kanonske vizitacije župe Tolisa kardinal je govorio pred samostanskom i župnom zajednicom o karizmatskoj obnovi, svraćajući pozornost na to da sve treba biti u duhu crkvenog učenja i evanđeoske obnove. Usprkos takvim stavovima, događaju se ipak neke stvari koje su povod raznim pitanjima: znatiželja glede ozdravljenja, duhovne rane i rušenja na zemlju prigodom molitve, te raznim opterećenjima u odnosu na opsjednuća.
Govoreći općenito o fenomenu izlječenja, treba imati na umu sljedeće:
- Crkva je izdala upute o načinu molitve za zdravlje,čega se treba držati. Ne smije se manipulirati ljudskom patnjom. Postoje znakovi da se ljudi, nakon pronalaska duševnog mira u savjesti, i u tijelu osjećaju krepkiji, ili pak molitvom isprose zdravlje. Međutim, uvijek ostaje zapovijed da je potrebno najprije tražiti kraljevstvo Božje.
- Kod svih molitava i ispitivanja savjesti važno je ne dirati podsvijest, jer je to delikatno područje, posebno kod ljudi s raznim opterećenja. Takve osobe je potrebno voditi kroz osobnu duhovnu skrb za to nadležne osobe. Razna rušenja i padanja tijekom molitve nisu bitna za obraćenje niti moraju biti znak istoga.
- Kada su u pitanju utjecaji Zloga, treba znati da je sakrament pomirenja, temeljito i istinski primljen, uvijek jači od svakog egzorcizma.Zato se ne smije olako davati prednost i upotrebljavati odobrene molitve za obred egzorcizma iznad i ispred sakramenata koji su vidljivi znak nevidljive Božje milosti. Također, ne smije bilo koji svećenik obavljati egzorcizme, nego samo oni koji imaju izričito odobrenje mjesnog biskupa.

Sudjelovanje u molitvama koje predvodi fra Ivo Pavić nije zabranjeno. To je pitanje slobodnog opredjeljenja pojedine osobe, koja snosi i odgovornost za svoj izbor. U svakom slučaju, sudjelovanje ne bi smjelo biti tek znatiželjno traženje zdravlja ili zanimljivosti, nego traženje Boga i rast u vjeri jer se u tome sastoji karizmatska obnova. Potrebno je sačuvati redoslijed vrednota da se sporedne ili manje važne stvari ne bi stavljalo na mjesto koje im po važnosti ne pripada.
Nadbiskupski ordinarijat vrhbosanski

14 srp 2009 19:23
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Molitvene zajednice
U prostorima naše župe djeluje karizmatska molitvena zajednica "Marana-tha" (Dođi gospodine).
Na okupljanjima se moli, čita Sveto pismo, a zadnjeg utorka u mjesecu organiziraju sv. Misu za iscjeljenje obiteljskog stabla i ozdravljenje. :question: :question: :hmm confused
Zajednica "Marana-tha" je molitvena zajednica mladih, sastaje se srijedom u 19:30. Zajednica broji 30 članova, voditelj je Renato Smirnjak, a duhovnik fra Smiljan Dragan Kožulj. Pored molitvenih okupljanja organiziraju hodočašće u Međugorje na duhovnu obnovu. Sljedeća je 29. prosinca uz doček Nove Godine i povratak 1. siječnja za Zagreb.
Zajednici se može pristupiti u dva navrata godišnje tako da se prođe pripremni seminar "Život u Duhu" za temeljno karizmatsko iskustvo "Krštenje Duhom Svetim".

Više informacija možete dobiti na telefonu (01) 655 04 00 ili kontaktiranjem Renata Smirnjaka na telefon (01) 374 53 46.

Nema prokletih ljudi, niti prokletih obitelji. Bog, Isus Krist nije nikada osuđivao i proklinjao čovjeka, nego njegov grijeh. Isto bi to trebalo isticati i danas.

Kada je riječ o »izlječenju obiteljskoga stabla«, isusovac dr. Mihály Szentmártony ističe da »liječenje obiteljskog stabla nije duhovni pokret, nego jedan oblik alternativne terapije koja upotrebljava religiozne pojmove, pomiješane s ezoterikom«. Ezoterika nikada nije bila, niti može biti, pokladom i baštinom katoličke vjere. To bi konkretno značilo da liječenje obiteljskog stabla polazi od pretpostavke da preci mogu »izravno« utjecati na ponašanje svojih potomaka. I to bilo u obliku obiteljskog stila, bilo u obliku izravne patologije, a sve zbog toga jer nisu umrli pomireni s Bogom, pa je onda potrebno da ih njihovi potomci »predaju Bogu«. Kako objašnjava dr. Szentmártony, teološki gledano postoji poteškoća, jer Crkva uči da je grijeh osoban i da je svaki čovjek za njega osobno odgovoran. I zato postoji stvarna opasnost od miješanja elemenata koji ne pripadaju katoličkoj vjeri, već ezoteriji. Ispravan odnos prema pokojnicima je onaj koji je izrečen u »Katekizmu Katoličke Crkve«, a sastoji se u našoj molitvi za pokojnike: »Crkva je, od prvih vremena, častila spomen mrtvih i za njih prinosila molitve, poglavito misnu žrtvu, da bi, očišćeni, mogli prispjeti k blaženom gledanju Boga. Crkva također preporučuje milostinju, oproste i djela pokore u korist pokojnika: Pružajmo im pomoć i obnavljajmo im spomen. Ako su Jobovi sinovi bili očišćeni žrtvom svog oca, zašto bismo sumnjali da će naši prinosi za pokojne tim pokojnicima pružiti neku utjehu? Ne oklijevajmo pružati pomoć onima koji su preminuli i prikazivati za njih svoj molitve« (KKC, 1032).

Utjecaj pokojnika na žive - kako to naučavaju teoretičari liječenja obiteljskog stabla - spada u svijet ezoteričnih vjerovanja. Neki čak smatraju da je svaka bolest i ljudska tragedija posljedica istočnoga grijeha, pa bi se moglo govoriti o »povezanosti« grijeha predaka i bolesti potomaka. No, ni teološki ni crkveno nije se opravdano pozivati na istočni grijeh. O. Raniero Cantalamessa - koji je teolog i propovjednik Papinskog doma - jasno tvrdi: »Liječenje obiteljskog stabla nema nikakvih biblijskih temelja.« O. Szentmártony dodaje pak da »liječenje obiteljskog stabla nije po sebi religiozni pokret, nego jedna od alternativnih psihoterapija koja uz ezoterične upotrebljava i religiozne pojmove i sredstva« kao što su molitve, polaganje ruke, i slično. Isto tako, teološka poteškoća s kojom je Vaš ispovjednik kao teolog morao biti upoznat tiče se i činjenice da je »generacijsko liječenje« nespojivo s katoličkom naukom o sakramentu krštenja. Sakramenti su Crkvi najsvetiji, a u sakramentu krštenja moli se molitva otklinjanja. Osim toga, generacijsko liječenje uključno niječe slobodu volje, jer bi preci bili krivi za sadašnje stanje svojih potomaka. A to pak znači da nema mjesta ni za osobnu ispovijed. Zašto bi se onda, kao vjernici, uopće ispovijedali ako bi iz grijeha bila »isključena« naša slobodna volja i naša odgovornost za počinjeno?

Osim toga dosada, napominje o. Szentmártony u »Kvarnerskom vezu«, »nije jasno što se događa za vrijeme jednoga duhovnog izlječenja. Gotovo svaki iscjeljitelj ima svoje vlastito tumačenje, ali čini se da je zajednički element neka vrsta izmjene energije između iscjelitelja i bolesnika«. Bez obzira na tumačenje same »naravi stvari«, središnju ulogu u procesu liječenja igra sam iscjelitelj. Dakle, nije bolesnik onaj koji je su središtu, nego je u središtu druga osoba - iscjelitelj i njegove čudotvorne moći. Tako se kaže da kod liječenja obiteljskog stabla iscjelitelj »ima viđenja«, on organizira molitve i euharistije, on postavlja dijagnoze i nalazi te predlaže »terapije«. Ti iscjelitelji često naglašavaju važnost prijateljskih odnosa između sebe i pacijenata pa dr. Szentmártony upozorava da »većina od njih zahtijeva slijepo, bezuvjetno povjerenje«. Na planu duhovnoga ozdravljenja ili iscjeljenja ističe da ideja o božanskom ozdravljenju u sebi sadrži i pomisao da će ono stići onima koji »dovoljno mole«.

Ta je tema bila prevladavajuća '80-ih godina prošloga stoljeća u većini pentekostalnih pokreta. U nekim ekstremnim verzijama ideja je poprimila oblik da ići liječniku zapravo znači da se nema vjere. Jedan autor - Charles Finney - išao je tako daleko da je ustvrdio da se sv. Pavao nije oslobodio svoga trna zato što »nije molio u vjeri«. No, svakome je jasno da ta stajališta nisu prihvatljiva i da ona nisu dio katoličkoga ispravnog nauka.

Glas Koncila, broj 23 (1667), 4.6.2006.

14 srp 2009 19:31
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
Ako ti ne vidiš, to ti ne želiš vidjeti, pa ti hajde u crkvu i moli, no meni pomažu baš oni koji tebi ne pašu.... pozdrav u Kristu.... [aplau]

14 srp 2009 22:33
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
brat Krešo je napisao/la:
Ako ti ne vidiš, to ti ne želiš vidjeti, pa ti hajde u crkvu i moli, no meni pomažu baš oni koji tebi ne pašu.... pozdrav u Kristu.... [aplau]

nekome paše i da se drogira, pije i svašta nešta, a to ne znači da mu je to korisno =((

14 srp 2009 22:54
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: