Sada je: 24 lip 2019 19:37.

Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
 bl. M. Marija Terezija od sv. Josipa 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
---------
Post bl. M. Marija Terezija od sv. Josipa

Po odredbi pape Benedikta XVI Kard. Adrianus Simonis, nadbiskup Utrechta i predsjednik biskupske konferencije Nizozemske, proglasio je 13.svibnja 2006.blaženom Mariju Tereziju od sv. Josipa, Utemeljiteljicu Karmelićanki BSI.
Otac Anne Marie Traugott Hermann Tauscher, bio je evangelički pastor, vrlo uvažen i poznat, dosljedan svom uvjerenju.
Paulina Tauscher van den Bosch, majka Anne Marie bila je duboko religiozna i osjetljiva za ljudske potrebe.
Ana Marija, bila je tiha, sigurna u sebe, puna entuzijazma, inteligentna, osjetljiva za pravednost, inicijator okupljanja djece na kateheze o Isusu, voditeljica dječjeg društva, dobra klizačica, slikarica...
Tražiteljica istine izvan onoga što joj je mogao pružiti njezin evangelički vjeronauk.
U obitelji Tauscher tiho je u duhovnog velikana izrastala djevojka čvrsta karaktera, koju se moglo skoro svaki dan vidjeti kako u dvorištu kuće čita i meditira Sveto Pismo. Sudjeluje u čestim raspravama s gostima svoga oca, raspravlja i brani nezabludivost Pape.
Diše svojim uvjerenjem...
Njezini slušatelji uočavaju kod nje više katolički nego protestantski duh.
Ona tvrdi: “Imala sam svoju vjeru.”
Anna Maria dopušta Bogu da uđe u nepoznate predjele njezine osobnosti i radi na oblikovanju novog identiteta. Shvaća i srcem prihvaća da je temelj svakog duhovnog puta obraćenje, tj. nalaženje Boga - Smisla života.
Patnički sluga, poniženi Krist motivira mladu djevojku te ona izjavljuje:“Gospodine, pošalji me kamo hoćeš, po svojoj volji, da radim za spas duša. Ispuni neodoljivu čežnju moje duše da tebi, o Bože, mogu pokazati svoju ljubav i zahvalnost.” Što sam više doživljavala Božju nazočnost, to mi je dragocjeniji bio križ...
30. listopada 1888., u crkvi sv. Apostola u Kölnu, ispovijeda “Tridentinsko vjerovanje” pred kipom Majke Božje i službeno postaje članicom Katoličke Crkve.
Poniznost, ljubav prema Bogu i misionarska revnost karmelićanke svete Terezije Avilske, odgovaralesu srcu Ane Marije.
M. M. Terezija imala je srce majke... 2. kolovoza 1891. otvara prvi Dom svetoga Josipa - DOM ZA BESKUĆNIKE. Počela je s troje djece i 500 maraka, ali s neizmjernim bogatstvom ljubavi prema nezaštićenima i malenima.
Na poziv biskupa Antuna Bauera 1917. god. M. Marija Terezija šalje prve sestre u Hrvatsku.Prva hrvatska djeca u novootvorenom dječjem domu sv. Josipa bila su braća Erno i Milo.

20. rujna 1938. g. vratila se «kući k Ocu». Umrla je majka 10 000 djece i majka 1 000 svojih
sestara Karmelićanki BSI.
Svoju ljubav i zahvalnost prema Utemeljiteljici njezine sljedbenice urezale su i na nadgrobnu ploču riječima: ''Majko hvala, Majko, mi ćemo za tobom!''

Kard. Alojzije Stepinac
”Možete biti ponosne na Utemeljiteljicu za koju mogu izreći sud ovim riječima:
Vrijedna je da je Sveta Crkva uzdigne na čast oltara radi njezinih izvanrednih kreposti i držim da će Sveta crkva vođena Duhom Svetim to jednoga dana doista i učiniti.”

22 kol 2010 18:26
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: