Sada je: 24 lip 2019 19:37.

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Božja pravednost i oprost (pakao i raj) 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Božja pravednost i oprost (pakao i raj)
Ja san ateist i pojam pakla i raja su mi uvik bili nejasni .. ali kako bi pita ljude koji u to viruju skuzia san da svak ima neku svoju teoriju i misljenje osin sta se svi slazu da je vjecno.
1. Nije mi jasno po kojim kriterijama bi Bog sudia ako je pravedan onda bi npr silovatelj i ubojica nebi moga ic u raj ali ako oprašta onda bi taj isti silovatelj i ubojica treba ic u raj, ako ide po pokajanju i ispovjedi onda katolik koji se ispovjedia jer ga je uvatila grižnja savjesti za počinjeno silovanje i ubojstvo bi trebao ic u raj a psihicki bolesnik koji od svog rodjenja nemoze iskazivat osjecaje ili empatiju siluje i ubije nemoze ic u raj.
znaci logično je da nemože postojat i pravednost i oprost za sudjenje odlaska u raj ili pravednost ili oprost oboje je nemoguce jer oprost je suspenzija pravednosti.
2. Postojanje pakla je isto nelogično sa Božjom pravednosti i oprostom jer ako Bog oprašta niko nebi iša u pakal a da je bog pravedan nebi pakao postoja jer pakao je VJEČAN. Vječna patnja nije pravedna kazna bez obzira na težinu i količinu grijeha nego pravedna kazna je kazna koja je po težini jednaka prekršaju.

Moje pitanje je kako vaš Bog može bit pravedan i milostiv ako postoje pakao i raj tako paradoksalno definirani

10 srp 2012 15:36
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Spol: žensko
Post Re: Božja pravednost i oprost (pakao i raj)
Pakao i raj su stanje duše. Bog je savršena pravednost. On ne sudi nama, mi sudimo sami sebi. Oprost ne možemo dobiti ako ga ne zatražimo. Pokajanje je stanje duše. Bog nam sudi jedino po ljubavi. Svaki čovjek, pa i najteži griješnik ima priliku da se pokaje, Bog ne napušta niti jednog čovjeka. Uvijek je tu, šalje upozorenja, šalje znakove, poziva, samo ga tvrdo srce ne prepozna na vrijeme. I ubojica i silovatelj mogu se pokajati. Na svijetu je čovjek podloža djelima ljudskom društvenom zakonu, a na zadnjem sudu Božjem. Božji oprost je između Boga i te osobe. To nije na nama da sudimo, jer ne znamo što ta duša prolazi u tom trenutku kada je pozvana i prozvana. Pretpostavljam da umobolna osoba koja nije odgovora za svoja djela ima drugačije i tretiranje i shvaćanje grijeha... ne može čovjek ulaziti u Božju logiku, niti je na nama da to činimo. Pogledajmo da je prvi svetac zapravo razbojnik sa križa koji je bio razapet uz Isusa. Jer se pokajao u zadnjem trenutku i zavapio za Bogom. To je upravo ono što će nas opredjeliti za raj ili pakao. Naime, raj je vječno blaženstvo u Božjoj prisutnosti, gdje nema patnje, nema tame, samo svjetlo..hajmo to slikovito reći. A pakao nije ništa drugo doli stanje duše u odvojenosti od Boga. Život bez Boga. U pakao se ne dolazi niti na jedan drugi način doli SVOJOM VOLJOM. Svaka duša će biti pitana prihvaća li spasenje. Kažu da i samoubojice ako se bace sa nebodera, u prizemlju su se možda pokajali. Dovoljan je dijelić sekunde da se duša obrati i zavapi: Bože vjerujem, spasi me. I Bog će je izbaviti iz tame. Pakao biraju same duše jer Bog poštiva SLOBODNU VOLJU ČOVJEKA. Slobodna volja je dar koji je često i izvor velikog zla u čovjeku. Jer zlorabi svoju slobodnu volju i bira krivo. Ali Bog nikada neće ići protiv čovjekove slobdne volje. Dakle, duša koja završi u paklu, zanjekala je Boga u zadji čas i odbila biti spašena svojom voljom. Tako da time potvrđujemo: Božje milosrđe je savršeno i bezgranično i pravedno. Jer Božja pravda nije pravda ovoga svijeta.

11 srp 2012 15:56
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

ako je odlazak u pakao samo slobodna volja onda niti jedan vjernik nebi išao u pakao. ako je osoba bila dobra a pred smrt zanjekala Boga ide u pakao, a ako zlocesta osoba se pokajala ide u raj. Nevidin tu pravednost.
i ako pakao nije ništa drugo of stanja duše u odvojenosti od Boga onda je to kako se osjeca svaki ateist a to uopce nie los osjecaj :)

11 srp 2012 16:53
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Ateist213 je napisao/la:
ako je odlazak u pakao samo slobodna volja onda niti jedan vjernik nebi išao u pakao. ako je osoba bila dobra a pred smrt zanjekala Boga ide u pakao, a ako zlocesta osoba se pokajala ide u raj. Nevidin tu pravednost.
i ako pakao nije ništa drugo of stanja duše u odvojenosti od Boga onda je to kako se osjeca svaki ateist a to uopce nie los osjecaj :)

Nebi to baš bilo tako.... treba pokušati dublje shvatiti značenje određenih pojmova i riječi, naime, vrlo je jednostavno za shvatiti zašto je slobodna volja i put za raj, kao i put za pakao. Kada pričamo o paklu a vezano za slobodnu volju, vrlo je značajno da je slobodna volja čovjeku često zamamna. Čovjek voli osjećati se slobodnim i u toj slobodi činiti što želi. Znamo i sami da baš u slobodnoj volji dolazimo u kušnje činiti stvari koje nisu Bogu prihvatljive. Istina da je da bi se i o tome dalo pričati, jer ne vjeruju svi jednako što je to Bogu prihvatljivo, vjernik katolik tako ima predodžbu o tome na osnovu vjerskih i duhovnih spoznaja kao i nauka, dok eventualno pripadnici drugih vjera imaju svoje poglede na to....a onda spomenimo i ateiste koji na to gledaju sa svojeg stajališta koje se ne zasniva striktno na nekom duhovnom ili religijskom nauku, nego po nekom trećem principu......

Dakle širok je to pojam što je u slobodnoj volji put ka lošem, odnosno paklu....no svakako mi katolici ravnamo se po nauku iz evanđelja...

Ima još jedna stvar koju je bitno naznačiti.....jednostavno nije i nemože biti jasno recimo atestu što je to što katolika navodi da vjeruje u to što vjeruje a da on ne osjeća tako, naime, redovite molitve, euharistijsko slavlje, čitanje i proučavanje svetog pisma, duhovne obnove i krijeposan vjerski život su osnove koje vjernika katolika dovode do određenih spoznaja koje se zasnivaju na duhovnoj razini......zato Nada dobro kaže da se neke stvari tu nemogu ovako teoretski i razumski objasniti jer se spoznaje događaju na razini duhovnosti......što je vjernik dublje u duhovnosti na način kako sam napisao gore višlje, a naročito stalnim dubokim osobnim molitvama, to su mu i spoznaje na duhovnoj razini jače i dublje...
To i objašnjava činjenicu zašto svi vjernici nemaju baš ista objašnjenja na neke stvari....nije to ništa čudno...
Dakle kao što kršćani vjeruju da postoji Bog koji je dobar, tako vjeruju i u postojanje đavla koji je pojam zla. Kršćani također vjeruju da slobodnu volju, na koju Bog ne želi utjecati kod čovjeka, itekako voli utjecati zli. Dakle vjeruje se a opčeniti vjernici mogu posvjedočiti tome koliko zli iskorištava slobodnu volje čovjeka kako bi činio postupke protivne Bogu. Često to čini lukavo na način da pojedinac misli da čini nešto dobro a na kraju sve završi nekom katastrofom.....
Pojam slobodne volje kada se gleda sa vjerskog stajališta ali i sa ateističkog doista je širok pojam o kojem bi se moglo puno pričati i nije dovoljno ovih par rečenica da bi se adekvatno pisalo o tome...

Inaće i sam spadam u one koji obično ne ulaze u rasprave i objašnjavanja razlika u gledištima vjernika i ateista, jer iz iskustva znam da će ateist, iako pokaže interes za određene situacije u vezi samog pojma o Božjem postojanju, svim silama nastojati razumski pobiti ono u što katolik vjeruje, iznoseći razne naizgled čovijeku logične činjenice kako bi nešto dokazao....
Ja se od toga najčešće okrećem jer nije moguće vjerniku objasniti svoje vjerovanje nekom tko to nije kada je do tih spoznaja došao dugim vjerskim načinom života kao što gore već opisah....dakle molitvom i ostalim stvarima koje katolik čini u svom vjerskom životu....
To što katolik spozna na duhovnoj razini, teško će ateist razumjeti jer on sam nije u tome prisutan. Tako će mu se mnoga objašnjenja činiti smiješna i ne logična u odnosu na običnu ljudsku logiku koja je u biti vrlo šarolika....
Zato rasprave između katolika i ateista mogu trajati takorekuć vječno jer nisu na istoj "valnoj" dužini da bi se shvatili...
Katolik da bi razumio ateista i složio se s njime, morao bi kompletno izaći iz vjere i prestati živjeti vjerski život sve dok s vremenom to sve nebi ishlapilo iz njega i poprimilo obična ljudska gledišta.......dok ateist da bi razumio o čemu to doista priča jedan vjernik, morao bi se ustvari podvrgnuti vjerskom životu i molitvi kako bi dobio unutarnje duhovno svjedočanstvo koje od Boga dobijemo kada mu se molimo, a koje nas i mijenja tijekom vjerskog načina života...
No to bi za ateista ujedno značilo i obračenje jer bi neminovno došlo do buđenja duha u njemu koje bi, dok je molitve i ostalog, rezultiralo mnogim vjerskim spozajama i ujedno promjeni razmišljanja koje definitivno više nebi bilo ateistički....

O ovome bi se dalo puno pričati, pa čak i filozovski razviti stvari, no ostaje činjenica da Bog budi sva srca pa i ateistička, no prvo ih pošalje da potraže odgovore na nekom vjerskom frorumu :D ......sa čime je već napravio poneki korak ka vjeri, jer neki zakleti ateist adogovre od vjernika katolika nebi ni tražio jer bi bio zadovoljan sa svojim saznanjima....;)

U naprijed se ispričavam što neću moći sudjelovati često u daljnjoj raspravi jer zbog posla i terena na kojem se nalazim, nemogu dovoljno često na internet....

Božji blagoslov svima

12 srp 2012 01:15
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Možda malo da i ja pomognem u ovoj raspravi. Raj i pakao počinju na ovoj zemlji. Onaj koji je pun ljubavi radosti i nade on je već u raju. Za takvog čoveka i đubrište može biti cvetni vrt. A opet onaj koji je punegoizma mržnje i pakosti taj je već sada u paklu. Ono što se dešava sa čovekom posle smrti je ustvari samo Božje prihvatanje onoga što je čovek odlučio za života na zemlji. Prelaskom sa ove zemlje u onaj svet čovek se nadje pred Bogom koji je ljubav. Na osnovu toga koliko ljubavi ima u sebi tako će regovati na Boga ljubavi: ili će pobeći zato što mu ljubav nije mila ili će pohrliti Bogu8 u zagrljaj zato što je pun ljubavi. To je nekako kao kada se nadjemo pred nekim koga baš i nevolimo ali eto on nas voli, onda ako nizbogčega drugog onda zbog srama neželimo da se naš pogled susretne sa njim. :bighug
Što se opraštanja tiče ono je moguće samo zbog vaskrsenja. Recimo da si mi ti učinio neko veliko zlo i sada dan je vaskrsenja, nema više smrti, bola, patnje, rata, mržnje, gladi i bolesti. Mrtvi ustaju svuda je radost sreća čuju se poklici sa svih strana sve sija i mi se sada susrećemo i ti misliš da bih se ja sada sećao toga da si me ti recimo ubio. Pa šta i ako jesi samo si mi pomogao da se što manje mučim na zemlji i da se što pre nadjem ovde. Ma čoveče taman kada bi i neko hteo da te istera ja mu nebi dao jer bi to bilo besmisleno.
Ateist213 pročitaj "Braću Karamazove" od Dostojevskog jer se on baš mnogo bavio pitanjima koje si postavio.
Primi puno pozdrava

17 kol 2012 11:54
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Hvala ti Gorane na ovom razmišljanju.....prilično se slažem sa tobom jer i sam slično o tome razmišljam, ali i kao vjernik osjećam...:)

17 kol 2012 13:09
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Rasprava ateista i vjernika na logičnoj i filozofskoj razini je moguća te sam tome mogu posvjedočiti. Jedan jako dobar prijatelj vrlo inteligentnog i realnog pristupa svemu u životu mi je rekao da je njegov pogled na život "poprilično cjelovit" (ne sjećam se točnog navoda jer je to bilo dosta davno) što je uključivalo da on može objasniti većinu životnih situacija, kauzalnost ljudskog ponašanja i općenito ljudske težnje i htijenja. Otvoreno sam se tome suprotstavio i rekao sam mu da ću mu uistinu odgovoriti na pitanje, ali samo ako ga uistinu zanima, u suprotnom neka odustane jer je odgovor ekstremno dugačak. S obzirom da ateisti na pragu sumnje ipak krenu u smjeru svoje znatiželje javio mi se nakon jednog dana i krenuli smo u raspravu koja se sastojala od konkretnih logičnih i objašnjivih argumenata s ateističkog stajališta i izgledala je kao ogroman lanac. Na svako njegovo pitanje imao sam odgovor koji je zbog dubine vjerskih dogmi naravno bio logički neintuitivan i uslijedio je sljedećim pitanjem i to se poprilično otegnulo na lanac pitanje-odgovor između 8-10 sati nakon kojeg smo dokazali kontradikciju ateističkog stajališta eksplicitno koristeći svjetovne argumente(ni u jednom trenutku ne uzimajući u obzir duhovnu razinu svakog vjernika koja bi bilo koji argument svakom ateistu učinila suviše apstraktnim, nevjerodostojnim i neprihvatljivim).
Ono što je važno vezano uz samo pitanje postojanja raja i pakla, semantika koja ponire u dubine minucioznih osjećaja utkanih u duše vjernika, može se otkriti jedino željom za spoznajom; ateist može dobiti odgovor jedino ako uistinu želi pronaći odgovor... ta rečeno je kucajte i otvorit će vam se, tražite i dat će vam se.
Potraga za odgovorima, pogotovo te naravi, je u pravilu izrazito na****a i duga jer svaka riječ što se uveže u čovjekovu dušu, svako objašnjenje čiju istinitost poznaje samo osoba koja je posjeduje, je poput bisera koji se polira u svakom novom skoku pozitivne samokritike kroz solilokvij odnosno vlastito preispitivanje uvjerenja i relativiziranje svega promatranog s ciljem dubljeg razumijevanja i ispunjenja istinom svjetlom uma koje prerasta u nešto daleko više od ateističkog poimanja svijeta.

17 kol 2012 14:04
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Da razumijem to, i sam sam često puta baš vodio široke rasprave sa ateistima samo ne na ovom forumu nego jendom drugom. Ali činjenica je sam se najčešće susretao sa situacijom da određeni ateist pristupa raspravi sa unaprijed predodređenim stavom da je u pravu i da neće biti argumenata koji bi razuvjerilinjega, ali zato da on ima argumente sa koima raspolaže i neoborivi su..
Čestio puta sam odustajao od rasprava zbog toga, jer sam i sam smatrao, a tako i u raspravama pisao, da neće doći do promjene u njegovom stajalištu dok i sam nebuide spreman prihvatiti činjenicu da možda nije sve u pravu, također vrlo ćesto sam naglašavao, tek kada iznutra osjetimo neke stvari i tada je istina ta rečenica "ateist može dobiti odgovor jedino ako uistinu želi pronaći odgovor... ta rečeno je kucajte i otvorit će vam se, tražite i dat će vam se.."....doista ispravna...
To što sam nekada odustajao, više je bilo iz taktičnih razloga jer sam znao da će određene riječi koje sam izrekao zabilježiti njegova podsvijest i onda kada ja nisam više u raspravi....

17 kol 2012 14:27
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Tole pa si zelo dobro povedal dragi Damir. :up:

17 kol 2012 15:11
Profil Pošalji e-mail
Administrator

---------
Hvala ti Marta :)

17 kol 2012 15:21
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: