Sada je: 25 ožu 2019 05:53.

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
 Božja pravednost i oprost (pakao i raj) 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: Božja pravednost i oprost (pakao i raj)
Damire drago mije što slično razmišljamo. Pošto je tako voleo bih da ti postavim jedno pitanje vezano za ovu temu. Ustavari više jedno svoje razmišljanje nego pitanje.
Što se pakla tiče ja njega doživljavam kao izraz Božje ljubavi pre nego mesto nekakvog kažnjavanja. Hristos nas je sve spasio svojom smrću i vaskrsenjem hteli mi to ili ne. E sada je druga stvar da li mi to prihvatamo ili ne. U paklu je muka zato što ne prihvatamo silnu ljubav koja nam se objavljuje. Ja neverujem da postoji zlo već da je npr Sotona samo ogroman nedostatak ljubavi inače u supronom zlo bi imalo svoje biće što bi bilo katastrofa. To je kao što ne postoji mrak već nedostatak svetlosti. :sll:
Biće koje je izgradilo sebe da zavoli tamu i zlo nemože podneti ljubav i svetlost. O tome nam svedoči Jovanovo evandjelje.
Ima jedna lepa priča koju ću prepričati.
Kaže se da je sveti Makarije veliki (5 vek) hodao pustinjom i da je naleteo na dve lobanje. Pitao ih je kome pripadaju. Odgovorile su mu da pripadaju idolskim žrecima. Sv. Makarije ih je pitao gde se oni sada nalaze. Oni su mu odgovorili u paklu. On ih je pitao kako im je dole i da li šta vrede njegove molitve za njih. Odgovorili su mu da obično stoje jedan iza drugoga i da nemogu videti lice jedan drugome a kada se on moli za njih da primaju utehu tako što se okrenu jedan prema drugome i tako mogu da vide lice jedan drugome.
Iz ovoga zaključujem da ona čuvena rečenica da kada vidim lice brata svoga kao da sam video lice Gospoda ustvari opisuje da stanje raja ili pakla je stanje odnosa i da baš zato što čovek ima slobodu on dolazi na takvo mesto jer mu takvo mesto odgovara. Lično znam iz svog iskustva da svako zlo koje sam počinio me nije učinilo ni srećnim ni radosnim već samo praznim i nezadovoljnim.
Izvini što je malo zbrkano napisano ali takav sam ja kada pišem o nečemu što volim. Napiši mi šta ti misliš o ovome.
Pozdrav

17 kol 2012 20:11
Profil Pošalji e-mail
VIP član

O katerem Makariju govoriš - o Makariju Egiptovskem, ali o Makariju Aleksandrijskemu ?

17 kol 2012 21:23
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Marta o Sv Makariju Egipatskome ali samo da znaš da je aleksandrija u Egiptu. :top:

18 kol 2012 10:55
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Bog ne može biti pravedan i milostiv u isto vrijeme , da je samo pravedan svi bi onda završili u paklu jer plaća za grijek je smrt, a da je milostiv onda nebi bilo pravde, bilo bi svakakvih u raju. Kad se govori o raju i paklu te o Božijem milosrđu i pravednošću nesmije se isključivati i čovjekova slobodna volja.
Isusovom žrtvom i smrću na križu pravda je za sve grijehe svijeta zadovoljena tako da se otvorio put Božijem milosrđu i sad je na čovijeku oće li ga prihvatiti i počet živjet kako Isus zapovijeda te tako dospijeti u raj ili će ga odbiti i završiti u paklu - čista čovjekova slobodna volja.

04 tra 2014 19:39
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Raj i Pakao nisu neka mjesta kamo odlazi duša. To je stanje duše kakvo ide s njom po odlasku s Ovog Svijeta. Osoba sama svojim postupcima dovodi sebe u stanje blaženstva i mira-to je Raj, ili u košmar, nezadovoljstvo, osjećaj krivice i nesreću-to je Pakao. I duša u takvom stanju i odlazi dalje. Ne u Raj, ne u Pakao-nego s Rajem ili s Paklom u sebi.

27 lis 2014 14:17
Profil Pošalji e-mail
Administrator

homovulgaris je napisao/la:
Raj i Pakao nisu neka mjesta kamo odlazi duša. To je stanje duše kakvo ide s njom po odlasku s Ovog Svijeta. Osoba sama svojim postupcima dovodi sebe u stanje blaženstva i mira-to je Raj, ili u košmar, nezadovoljstvo, osjećaj krivice i nesreću-to je Pakao. I duša u takvom stanju i odlazi dalje. Ne u Raj, ne u Pakao-nego s Rajem ili s Paklom u sebi.

Za šta ti sebe smatraš ?....učenjakom ?...prorokom...?....bogom...?...nadznalcem...?...mudracem...?...itd ....u protivnom ako nisi nešto od toga naborjenoga..ili nenaborjenoga.....sa kojem pravom ti određuješ šta postoji a što ne..?!....tko si ti i čijim autoritetom to tvrdiš ?!
osobno ne želim odgovore na ta pitanja...jer ih znam !

31 lis 2014 16:01
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
Zelo moder odgovor dragi DamirZg1 smjesko rukuje :bighug

25 stu 2014 23:01
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: