Sada je: 19 tra 2019 22:29.

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
 Brak i porodica- utisci iz beseda Sv. Jovana Zlatoustog 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Brak i porodica- utisci iz beseda Sv. Jovana Zlatoustog
slika

Nije mi preostalo još mnogo da bih postavio do kraja spis Sv. Jovana Zlatoustog o braku i porodici, pa sam na osnovu onoga što imamo do sada hteo da malo sa vama prodiskutujem o onome što je on pisao.

Za sada bih voleo da mi recimo neko napiše kako mu se svidja Jovanov koncept braka i šta mislite da li u eri opšteg oslobodjenja i feminizma je moguće praktikovati ono što Jovan kaže.
Ako neko ima još nešto o čemu bi voleo da kaže svoja razmišljanja vrlo bih rado da to pročitam.

27 ruj 2012 15:38
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Post Re: Brak i porodica- utisci iz beseda Sv. Jovana Zlatoustog
Pošto se stidite evo ja ću reći nekoliko stvari.
Jovan je govorio jednom za svagda njegove reči su savremene jer dok sam ga čitao mogao sam analizirati svoje životne greške.
Prvo i ja sam se povodio za spoljašnjom lepotom ne gledajući unutrašnjost. Prevelika požuda me je zavela i napravio sam grešku u izboru.
Drugo brak sam nažalost video kao zadovoljenje požude i priliku da meni neko služi a po Jovanu brak je veliko samoodricanje i specijalno za muški rod veliki posao koji zahteva svakodnevno raspinjanje.
Kada sam to uvideo bilo je kasno! Onda se sve raspelo u komade. Ima jedna ikona u mojoj crkvi ,ikona Bogorodice Putevoditeljice. Okačena je stotinama ženskog nakita. Kada sam se raspitao zašto ostavljaju taj nakit rečeno mi je da je neka devojka ostavila dar Bogorodici posle molitve da joj pronađe dobrog muža i pošto je molitva bila uslišena rasčulo se. Lično mislim da bi i mi kao i Avram i njegov sluga trebali da se više oslonimo na Boga i na vrednosti koje su u Božjim očima dragocene. Nije jednostavno sa svih strana nam se nameću neke druge vrednosti ali treba se boriti.

nastaviću a vi slobodno pišite :up: :sll: <angelpray>

28 ruj 2012 14:26
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Spol: žensko
Prijatelju dragi kada u potputnosti pročitam tvoju temu, a ponovno je počinjem čitati upravo sada, pa ću se udostojiti dati neki svoj osvrt...tema ti je odlična...ti samo piši a ja ću kada uzmognem dati svoj komentar..

blessed be

<angelpray> :bighug <angelpray>

28 ruj 2012 15:50
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kada čovek malo bolje razmisli postoje tri puta u životu: biti u braku, biti sam i biti monah. Sva tri su krstonosna to jest nose sa sobom muku. Muka ne dolazi zzatro što je Bog želeo nego zbog naše grešnosti. Naša požuda, naš egoizam inaša pohlepa i bezverje su ustvari ono što nas boli i što stvara problem. Tako je i u porodici. Te probleme čovek može rešiti samo uz Božju pomoć i nikako drugačije.
Interesantna mi je bila rečenica: Tako i vi kada tražite sebi nevjestu ili ženika prije svega tražite to jer je Gospodinu milo.
Jer je Gospodu milo i kako je Bogu milo a ne kako se to nama svidj ai kako smo mi to zamislili. Lično sam iskusio da kada se ide svojevoljno uvek se promaši.

29 ruj 2012 13:54
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

:sll: Odlična tema o braku i porodici..svaka čast na tome. I toga treba biti na kršćanskom forumu svakako..
Ja ću poćeti s onom poznatom "sto ljudi-sto čudi" pa tako i svaki pojedinac drukčije shvaća pojam braka i porodice. Jako bi ljepo i pametno bilo kada bi se svi mladići i djevojke kao i muževi i žen povodili svime ovime što si iscrpno prenio ovdje na forum :) . No nažalost nije to tako lako.
Puno je lakše biti dobar muž i dobra žena onim ljudima koji su oboje u vjeri, a pogotovo onima koji cijeli život žive vjeru u Boga i s tom, po mogućnosti čvrstom vjerom stupe u brak.
Puno je teže održavati vezu pa i brak ako jedna strana nije u vjeri ili je ateist, vjera mu/joj je jako slaba ili površna. No slažem se s onim riječima da ako je npr. muž ili žena u vjeri da će njegova/njena vjera utjecati na životnog suputnika.
Ako je ljubav od Boga, On ima plan za svaki par koji se voli pa tako i ako jedan nije vjernik ili ne vjeruje onoliko koliko druga strana, slažem se s time da osoba koja je u vjeri da će svojim molitvama i svojim vjerskim životom biti primjer svome drugu ili družici a Bog će znati kada je pravo vrijeme da preko osobe u vjeri djeluje na nejverujućega/nevjerujuću. Sve je u Božjim rukama :love: .

Brak je uostalom i jako ozbiljna stvar i moje mišljenje je da se u brak ne treba ulazit naglo i nepromišljeno, naravno nikako povođen nekim strastima ili izvanjskim isgledom, novcem ili bilo čime zemaljskim. U brak trebamo ući onda kada smo spremni, kada se sve kockice nekako poslože i kada iz one faze zaljubljenosti koja može potrajati i više od godinu dana dođe do prave ljubavi. Onda, zapravo kada osobu s kojom smo u vezi prihvatimo sa svim manama i nedostatcima. Kada je/ga volimo unatoč svemu, onaj tren kada počnemo zajedno gledati u istom smjeru..
Nikako nisam za brakove koji se sklapaju brzo i bahato, nakon nekoliko mjeseci veze..Uvijek treba imati na umu da ćemo u braku biti blagoslovljeni, Bog će nam dati svoj blagoslov i snagu da pređemo kroz sve prepreke. No kao u životu tako i u braku ili vezi bude bura i nevera ali ne traba odmah nakon jednog pada odustati i predati se. Treba biti tolerancije, razumijevanja, podrške i sličnosti u životnim pogledima i interesima...ali ako na kraju krajeva ne ide: truditi se da se sve izgladi, ako ni tada, onda neka nam Bog oprosti ali svatko bi tada trebao ići svojim putem..Trpiti se treba ali ako to ugrožava nečiji život i zdravlje, kreće se dalje, okreće se nova stranica u životu..
Eto, toliko za sada. :cheers:

29 ruj 2012 16:30
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ima jedna zanimljivost koju sam ja otkrio tokom života.
Npr kada žena uđe u jednu sobu ona će da primeti boje te sobe zavese nameštaj a muškarac uglove i način kako je sagrađena.
Jedan moj prijatelj je jednoga dana došao kući i žena ga onako sa vrata pita:"Šta je novo u stanu?" On je prošao po svim sobama ali nije ništa primetio. Onda ga je ona odvela u trpezariju. On je gledao po trpezariji ali nije opet ništa primetio. Onda mu ona ukaže na prozore. On je gledao i na kraju piato:"Šta oprala si prozore?" Žena je pobesnela i kazala mu da imaju nove zavese. Nastala je svađa.
Ovde kao i u mnogim drugim stvarima problem je u razlici polova. Moj prijatelj mi je poverio da on nije ni znao da imaju zavese u kući. To je jednostavno za muškarca potpuno nevažna stvar dok je za njegovu suprugu to bilo izuzetno važno i ona je htela da ga obraduje novim zavesama.

Šta mislite o tim razlikama? Imao bih dosta o tome pisati ali bih prvo voleo da vidim vas i vaše mišljenje. :love1

01 lis 2012 10:18
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Ajde, prvo sa božje strane, da osmotrimo, dvije duše i dva tijela koja su u božjem planu.....
...vjerojatno si se ponekad zapitao (la) kad ,kako koliko je u Božjem planu stvarana osoba za tebe, ali samo za tebe od svih tih milijardi duša, Bog ti je dao (da se međusobno darujete) baš nju ili njega....
Misterij te dragocijenosti,rađa se iz onoga što je najljepše u zemlji i zraku.Iz vjetra s juga koji stoljećima šapuće poljima zelenih žita,iz miomirisa klijajućih trava, u kojima zeba nalazi svoje utočište, a koje se talasaju iznad rodnog cvijeta djeteline i ljupke veronike krijući ih od pčela, iz grmlja obrasla cvijećem, iz ''kozje krvi'' i azurno plavog različka koje raste kraj sjevernih zelenih borova.
U njoj je sva slatkoća skrivenog potočića u kojem se sunčane zrake odražavaju u duginim bojama, sva draž divljih šuma,blagih brežuljaka punih mirisa majčine dušice i potpune slobode.
Sve se to stvaralo u nizu godina cvjetanja jagorčika,zvončića,ljubica, nastalo je iz purpurnog proljeća i blage jeseni, iz sunčane svjetlosti, plahe kiše, rosnog jutra i neprolazne noći, ritam vrijemena koje teče.
Nenapisana je to kronika, kojo nije dorasla ni jedna pisana , jer tko bi sačuvao uspomenu latica koje su pale s ruža odavno..
Sjeti se i lastavica, koje su se vraćale na stare krovove, svo to vrijeme.....
Odatle je ona(on), i u susretu , stapanju, ''uranjanju',četiri ogledala vaše duše, otvori Bog ,tabernakul vaša dva, sada jedno srce............da bi Vas ..Isus zagrlio u sakramentu..braka
Zato se darujte, jer ste darovani jedno drugomu...
i dalje
bračna ljubav
Kako se dvoje ljudi susreće,
kako se toliko zbližuje
da jednoga dana u tihoj privrženosti
ili strastvenom oduševljenju
zaželi zajedno koračati kroz život?
To je velika tajna.
Nije moguće izreći
što to dvoje toliko privlači
jedno drugomu.
Možda pogled, pokret, osmijeh.
Pri svakom susretu
srce je kucalo brže.
Sanjli su jedno o drugome
i odlučili zajedno stanovati.
Osjećali su se kod kuće,
zaklonjeni u velikoj tajni
koju ljudi zovu ''ljubav''.
Urastali su u partnerov život
kao što dvije grane na jednom deblu
rastu iz jednog korijena.
Ali, životni put je dug.
Blagdanska zvona ne zvone
svaki dan.
Prvo oduševljenje prođe
i dođu mnogi jednolični dani.
S vremenom se sve više opaža
da onaj drugi nema samo
dobre strane.
Ti se ljutiš i možda misliš...
Pogriješio sam.
Ali nisi pogriješio.
Ti si samo čovjek kao i svi drugi ljudi.
Svaki život slijedi ritam dana i noći,
uspona i padova, plime i osjeke.
Svake godine dođu proljeće i jesen,
ljeto i zima.
Budi strpljiv, jako strpljiv
sa samim sobom
a još više sa onim drugim,
nemoj nikad napustiti dom
ljubavi i vjernosti.
Strast ljubavi može navaliti kao oluja
koja čovjeka iskorjenjuje.
Njena sila nagoni jedne
da budu zajedno,
a druge rastavlja.
Ali jednoga dana stiša se i
najjači orkan.
Razmjeri razorenoga
postaju tada vidljivi.
Kad navali oluja,
Nemoj zapadati u paniku,
nemoj sve napuštati.
Čvrsto se drži korijenja.
Pričekaj i budi strpljiv,jako stpljiv.
Oluja će proći,
prava ljubav će OSTATI.

Phil Bosmans ''Pljesak životu'
govoreći iz svog životnog iskustva, moja supruga i ja smo bili...............TOTALNO različitih ukusa, malo slične naravi, intelektualno, ja volio knjige ona ne, ja nemaran i neuredan ona vojnički stroga i da ne nabrajam dalje.......jer kad je Bog u sredini, između nas sve je na svom mjestu.
sv.Pavao apostol, Pohvala ljubavi, e , mislim da u pravom kršćanskom braku, riječi iz poslanice trebaju biti u srcu oboje, sa Isusom i Marijom.............
Možda nisam u situaciji da budem objektivan, jer više nije na ovom životu, ali je prošlo dovoljno vremena da se distanciram od navezanosti, je ožiljak je tu, ali samoću tražim da podelim sa nekim, uzdam se u njen zagovor...............
nastavit će se.....

03 pro 2012 00:01
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Cirenac
ti si baš neka romantična duša! :top: *brav

04 pro 2012 12:11
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Cirenac jako mi se sviđa ovo što si napisoa o ljubavi ovu kao pjesmicu. predivno nešto. stvarno ako se dvoje vole ako je ljubav prava i iskrena, svaka bura i nevera toj ljubavi ne bi smjela naškoditi..ljubav treba biti jača od svega lošega...jer zaista, čovjek je samo čovjek isto kao i žena je samo žena, svi smo mi grešni, ne možemo biti savršeni i moramo biti u određenoj mjeri tolerantni, miroljubljivi i puni razumijevanja, biti podrška jedno drugome pa taman skroz različiti karakteri bili...ako je tu prava ljubav- ona će i pobijediti..

04 pro 2012 15:03
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Sad sam stigao kući sa posla, a nisam pratio ovih dana , jeste svi smo mi romantični, svako na svoj način, originalni, kakve nas je Bog stvorio, svi smo željni i žedni ljubavi, kad kažem Ljubav, mislim na Boga, on nam je daje kroz prirodu, novi dan (makar bio i tmuran i maglovit, ili proljetno jutro), prema sebi (ne egoistično , nego kroz sebedarje), prema svojima najbližima, obitelji, deci, roditeljima, pa i slučajnim prolaznicima u našim životima, osmeh i topla reč ne košta ništa, ne deblja, ne plaća se porez i ............često se vraća, umnožena.
Pesma nije moja , Phil Bosmans, ali je ono u "sridu".
A, razlike postoje, još kako.......ali drugi put, sad sam nabrzinu našao jedan tekst umesto odgovora.
PRIČA JEDNE SVIJEĆE
Zapalili ste me i gledate moje svjetlo.
Radujete se jasnoći i toplini koju darivam.
Veselim se da smijem gorjeti za vas,
da nije tako, ležala bih možda negdje u staroj kutiji
bez ikakve koristi.
Smisao dobivam tek po tome što gorim.
Ali, dobro znam, što dulje gorim,
to kraća postajem, to se više bližim svome kraju.
-Izgorjela je!- reći ćete, a ono što je od mene ostalo
bacit ćete.
Znam, za mene postoje uvijek dvije mogućnosti
ili da ostanem u kutiji nedirnuta, zaboravljena u tami, ili
gorim, postajem sve kraća, dajem sve što imam.
U korist svjetla i topline dovodim sebe kraju.
Ipak , mislim da je ljepše i pametnije ako smijem
nešto dati od sebe
nego ostati hladna i ležati u mračnoj kutiji......
-Gledaj , isto je tako i sa vama ljudima...
ili se povučete, ostanete sami za sebe i sve je hladno
i prazno,
ili se približite jedni drugima i darujete im od svoje topline i
ljubavi i tek onda vaš život dobija smisao-on je
ispunjen.
Ali, znajte i to da za ovo morate dati nešto od sebe
samih, nešto od svoje radosti, od svoje srčanosti, od
svojega smijeha, možda i nešto od svoje tuge.
I ne treba bojažljivo razmišljati o tome kako ćete
sačuvati sami sebe.
Mislim da samo onaj koji druge veseli, postaje još
veseliji.
Samo onaj koji je svjetlo drugima, sam će primati
svjetlo.
Što više gorite za druge, to će svjetlije biti u vama
samima.
Mislim da su mnogi ljudi samo zato tmurni i
neraspoloženi jer se plaše biti ovdje za druge,
donositi drugima svjetlo.
Tuže se i neprestano mrmljaju na teška vremena.
Još nisu shvatili-ovo jedno jedino svjetlo koje gori
više je vrijedno nego sva tama svijeta.
Dopustite, dakle da vas malo
Ohrabrim ja, sitna, mala svijeća.
(A.L.BALLING)

LJUBAV
Svako na svom maternjem jeziku ima naziv za ljubav.
Jezici ne znaju ništa dok srce ne progovori.
Ljubav je govor srca, ako je iskrena zamena za nju nema cenu.
Možemo svašta govoriti o ljubavi, pisati, tražiti na internetu, tražiti u bilo kojim knjigama koje govore o njoj, ali to nešto skriveno u tom malomzrnu neće nigde ispupiti, neće ni u jednoj knjizi procvetati, niti se razlistati na internetu.Mozak nije sporan našoj ljubavi, ako srce razume, razumeće i glava i ruke i noge, ako je potrebno.
Otkriće ljubavi je u nama, u svemu što radimo, u svemu što volimo i ne volimo, jer voleti i ne voleti ne ide jedno bez drugoga.Postavljala sam sebi pitanja, evo neka;
Prvo pitanje koje mi je palo na pamet je .''Zašto nam je potrebna ljubav?''
Hmmmmm....pa i sami znamo šta je to, pa ako nje nema, nema ni nas, jer je ona skriveni pupoljak u našem srcu.Često olako kažemo za nekoga ili neku, da je volimo, a ta reč nije ni za igru ni za bacanje u vodu, mislimo na reč kao reč sa kojom se može manipulisatidrugima jer eto rekli smo '' volim te'', a ta je reč nama na izgled tako laka, ali za srce lako ranjiva da taj trenutak rečene te reči moče da ohrabri ali i da obeshrabri, ako ne osećamo ništa prema toj osobi prema toj osobi u tom ''volim te'', se nalazi nešto što se ne vidi, ne čuje, ali se oseća u srcu, duboko, duboko.
''Zašto uz ljubav ide sreća?''Ljubav i sreća su kao ruža, ljubav je cvet ruže, a sreća je trn, jer može biti varljiva, kada smo previše sračni ne gledamo u potpunosti druge strane te sreće, jer ne možemo zauvek biti srećni, a druga strana sreće je tuga, zato postoji tuga, da bi njome zatražili iskru sreće u nama, a ljubav i u mraku sija u našim SRCIMA:

Ništa posebno, što dosada niste znali, osim jedne stvari........
ovo je ukradeni tekst moje devojčice, od 15 godina, o ljubavi,
verovatno ću za kaznu morati peći kolače..........ali i to je ljubav
inače uvek me je fasciniralo , kako žene mogu raditi više stvari odjednom, dok je nama muškarcima to već stres, koncetrišemo se na jedno po jedno, .....ponekad i to sa mukom..
... re=related

04 pro 2012 22:29
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: