Sada je: 17 stu 2017 23:03.

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 FRESKE 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: žensko
Post FRESKE
FRESKE

Freska je tehnika slikanja na zidu. Slika se bojama, koje se rastapaju u vodi, po svježem sloju žbuke. Boja se suši istovremeno s podlogom i tako se nerazdvojno povezuje s njom. Rad na svježoj žbuci zahtijeva brzinu i sigurnost jer se naknadne promjene mogu izvršiti tek tako sa se ukloni čitav sloj žbuke i da se zamijeni novim slojem. Zato su slikari prethodno izrađivali crtež na kartonu koji se u mjeri slagao s konačnim djelom i prenosili obrise na svježu žbuku.

Postoji još jedna varijanta fresko- tehnike, a ona se zove secco (tal. suho). Boja se nanosi na osušenu žbuku, koja se prije slikanja osvježi gašenim vapnom. Stapanje boje s podlogom nije tako potpuno i zato dolazi do znatnih oštećenja.

slika

Trški Vrh, freska na stropu crkve Majke Božje Jeruzalemske

slika

Michelangelo - Freska posljednjeg suda u Sikstinskoj kapeli, Vatikan

slika

Slava sv. Benedikta, Bazilika Monte Cassino, Italija

27 ruj 2010 15:35
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Post Re: FRESKE
<angelpray> Hajmo dragi ljubitelji crkvene umjetnosti i dragi naši fotoreporteri, ova tema je nepresušan zdenac, uključite se da obogatimo naše duše ovim predivnim stvaralaštvom tehnike freske.... ande moli_1

27 ruj 2010 15:38
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Spol: muško
Bravo Nado.... [aplau]

Ovo je doista izvrsna ideja...baš sam i sam o tome neki dan razmišljao kada sam bio na jednoj misi.....i veoma mi je drago da si je otvorila.....Btb... :sll:

27 ruj 2010 15:54
Profil Pošalji e-mail
VIP član

:top: Mišljah ja pri tome na tebe, rekoh, teže je naći neki mozaik, ali ovo je zaista predivan izvor za pofotkati malo.... pa rekoh, evo da naš dragi brat Damir nam lijepe fotkice donese gdjegod pođe :) :sll:

27 ruj 2010 15:57
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Ma odlično... :yas ....i istina je...to je zaista nepresušan zdenac....:)....a pošto mi je fotić/mobitel...uvijek samnom.....neće biti problem.... :sll:

27 ruj 2010 16:23
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Barokne zidne freske

slika

Vrijedne barokne zidne freske iz druge polovice 18. stoljeća pronađene su prilikom istraživačkih radova na crkvi svetoga Mihovila u Stražemanu, naselju nedaleko od Velike u Požeštini, potvrdio je danas povjesničar umjetnosti i restaurator Anđelko Hundić iz Zagreba.

Istraživački su radovi počeli prije godinu dana kada je tamošnji župnik najavio uređenje crkve.

"Odmah čim smo vidjeli svod i štukaturu na svodu znali smo da će se ispod žbuke i slikarija naći zidne slike. To su potvrdile i prve sonde te istraživanja koja su uslijedila. Proširivši sonde, vidjeli smo da je riječ o značajnijim slikama koje će nakon konzerviranja kao jedna barokna cjelovitost biti prezentirane široj javnosti", rekao je Hundić navodeći da su na jednoj zidnoj freski pronađeni autorov potpis i zapis o godini kada su freske i štukatura, odnosno cijelo svetište, i nastali.

Riječ je o 1777. godini, a kako je prezime autora dosta oštećeno, još sa sigurnošću ne možemo govoriti o autoru. O kome se točno radi utvrdit će daljnja istraživanja.

(ragana.bloger.hr)

27 ruj 2010 20:30
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Katedrala u Parmi, Italija

slika

Freska Uzašašće Blažene Djevice Marije; autor: Antonio da Correggio
remek-djelo iluzionističke perspektive

27 ruj 2010 21:13
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Nada Marija je napisao/la:
<angelpray> Hajmo dragi ljubitelji crkvene umjetnosti i dragi naši fotoreporteri, ova tema je nepresušan zdenac, uključite se da obogatimo naše duše ovim predivnim stvaralaštvom tehnike freske.... ande moli_1

Bas se po stoti put oduševim gledajući remek djela...hvala gospodji koja se potrudila razveselit na taj način. Inace sam akademska kiparica i slikarica, bavim se uglavnom sakralnom umjetnošću, moja djela su u mnogim novim crkvama....rado bih podjelila fotografije mojih radova s vama ali jos ne znam kako ih stavit na forum :question: Upravo sam završila uredjenje kapelice "Gospi od Milosrdja", sastoji se od 9 velikih reljefa u drvu sa scenama iz Gospinog života, radjeni su u hrastovini, visoki reljef sa pozlatom i mesingom...Lipo Vas pozdravljam, cim naucim kako šaljem i fotografije!

27 ruj 2010 23:09
Profil Pošalji e-mail
VIP član

:sll: Draga Jassa, oduševila si me :bighug Obožavatelj sam umjetnosti i jedva čekam da vidimo tvoje radove. Vjerujem da će nam to biti hrana za dušu i duh......
Glede fotografija evo linka na kojem ti je naš Administrator detaljno objasnio stavljanje fotografija... Jednostavno je, ali ako ti što zapne i treba pomoć, tu smo :top:

http://alfaiomegaduhovniforum.forums-free.com/re-kako-postaviti-slike-na-forum-t60.html

27 ruj 2010 23:13
Profil Pošalji e-mail
Administrator

---------
Jassa...i mene si oduševila sa ovim što si napisala...:)

Bit ćemo počaščeni ako bi mogli vidjeti tvoja remekdjela....:)

Što se tiće slika, evo Nada je dala link....i kao što je rekla, tu smo da pomognemo....:)

Možda otvorimo i zasebnu temu, samo za tvoje radove da budu posebno....vidjet ćemo....

Baš sam sretan da si nam se pridružila na ovom forumu.....Želim ti obilje Božjeg blagoslova.... :sll:

27 ruj 2010 23:28
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: