Sada je: 21 srp 2019 00:14.

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
 Hodočašće u Padovu, 2012, proslava 50. godišnjice VERITASA 
Autor/ica Poruka
Administrator

Spol: muško
Post Hodočašće u Padovu, 2012, proslava 50. godišnjice VERITASA
Hodočašće u Padovu, 2012, proslava 50. godišnjice VERITASA

Prije nekoliko dana, naš prijetelj i član foruma Laudetur stavio je obavijest o novom hodočaću u Padovu povodom proslave 50. godišnjice VERITASA. Nisam se nimalo dvoumio i obzirom da se prije nisam bio odlučio ići niti na jedno hodčašće u Padovu koje je Laudetur ranije vodio i stavljao obavijesti na forum, ovaj put, Bogu hvala, odlučio sam se ići. Naravno kao što je bilo i za očekivati, nimalo nisam požalio što sam išao, naprotiv, bilo je to jedno lijepo iskustvo i lijepo ispunjen dan, nešto što želim opet ponoviti. Tome je dosta zaslužan sam Laudetur koji je znalački odradio posao vodića i potrudio se da nam o svemu da podrobna objašnjenja i tako nam upotpunio to iskustvo, pogotovo nama koji smo išli prv put. Laudetur hvala ti na tome.
Na samom hodočaću bilo je 20-ak autobusa sa hodočasnicima iz cijele hrvatske, iliti od 1200 - 1500 ljudi.

Kao što je bilo po planu, ujutro smo prvo otišli obići svetište sv. Leopolda Mandića gdje se doista puno toga značajnog može vidjeti, naravno bez objašnjavanja našeg Laudetura, nebi bilo potpuno jer bi samo gledali a pojedinosti nebi znali.
Nakon razledavanja samog svetišta otišli smo u crkvu koja je u sklopu svetišta te smo tamo sudjelovali raznim molitvama, kao i molitvi krunice.
Kada je to završilo kolone hodočasnika polako su krenule ka bazilici sv. Justine, crkve koja je devata po veličini u svijetu. Mi smo stigli malo ranije te smo malo i poslikali rijeke hodočasnika kako dolaze.
Prema planu u bazilici se održalo tumačenje svetišta, molitva, pobožnost. Ludetur i ja tada nismo ušli zbog velike gužve. Moram napomenuti da sam se ja kasnije sam vratio u baziliku sv. Justine i pogledao je iznutra. Moj dojam je bio, wau koja veličina. Doista kada se uđe unutar same bazilike, od njezine veličine sastaje dah. Nije se takav dojam mogao steći izvana, a nemože se niti po slikama koje ću kasnije staviti, ali kada se u živo dođe i pogleda, sve je veličanstveno, nešto prema čemu se osjećaš doista mal. Zastao sam bio i kod oltara koji je malo poviše uz stepenice, i orgulje koje se vide sa strana (laudetur će to malo stručnije pojasniti), sve je bilo prelijepo pa sam i to poslikao što će se kansnije vidjeti.

Dakle, nakon taga krenuli smo uz sam rub trga Prato della Valle. Potrebno je napomenuti da se radi u drugom najvećem trgu u Evropi od kojeg je veći samo moskovski Crveni trg. Veličina Padovskog trga je usporedna sa ukupnom površinom 18 nogometnih igrališta ili 90,000 m2. Zaisata impozantna veličina. Značajno je napomenuti da se u samom središtu nalazi vrt sa 78 skulptura slavnih građana Padove, okružen jarkom. Lijepo za vidjeti, ali zbog sajmišnog dana šatori koji su bili postavljeni u krug, dosta su kvarili taj dojam.
Od trga krnuli smo jednom kraćom ulicom prema sljedećem odredištu, a to je bazilika sv. Antuna. Prije same bazilike, zastali smo Laudetur, ja i još jedan prijatelj u obližnjem kafiću "Al santo" ili "kod sveca" i popili cappuccina lijepo ukrašena srcima koja se konobarica lijepo potrudila napraviti. Slijedio je ulazak u baziliku. Moj prvi ulazak u tu impozantnu građevinu nije dovoljan da bi vam ja mogao pojasniti, ili bolje rečeno, opisati što se sve tamo nalazi. To što se tamo sve može vidjeti teško je samo tako izreči riječima, inaće mejsto je to gdje se nalazi i sam grob sv. Antuna. No za podrobnija objašnjenja, riječ ću prepustiti Laudeturu koju o tome doista puno zna. U bazilici nije dozvoljeno slikanje pa sam napravio samo par fotki nabrzinu i zaradio malu opomenu jednog svećenika.
Kao što je bilo i planirano, nakon obilaska bazilike sv.Antuna u samoj bazilici održala se misa za hodočasnike. No prije toga, budući da je bilo vremena, otišao sam malo prošetati gradom i napravio nekoliko fotki koje ću također kasnije staviti.

Nakon mise malo smo još prošetali, razgledali grad i slikali, te se mimoilazili sa tamnoputim stanovnicima Padove koji su prodavali razne jeftine stvarčice svuda po ulicama. Laudetur tvrdi da je čak uočio da su nas malo i uplašili misleći valjda da smo iz policije.

Sastanak hodočasnika je bio kod autobusa. Po daljenjem planu slijedio je odlazak u Camposampiero. Šećer na kraju. Mjesto nedaleko od Padove gdje je povremeno boravio sv. Antun i gdje je na kraju proveo i zadnje trenutke svog života. Naime, smrt ga je zatekla u vrlo mladim godinama života na putu kada je iz Camposampiera krenuo ka Padovi.
U Camposampieru nalazi se i "staza sv. Antuna" sa kipovima a to će se također vidjeti na fotkama. Nakon molitve u crkvi, krenuli smo u obilazak tih kipova, imao sam tu sreću da sam bio u grupici koju je predvodio Laudetur i davao nam pojašnjenja tih skulptura. Unoseći u sve to svoje neko unutarnje viđenje, Laudetur je to razgledanje dodatno obogatio nečim čaga bi bili zakinuti da smo samo gledali. Još jednom, hvala Laudetur.

Bilo je to sve što se tiće plana hodočašća, pa smo nakon toga sjeli u buseve i polako krenuli ka dragoj nam Hrvatskoj. Umorni, ali prepuni dojmova, anakon štimunga kojeg je u busu održavao Laudetur na svoj svojsvten način, kasno na večer stigli smo Zagreb te polako svako svojim kućama.

Eto, bili su to ukratko moji dojmovi sa mog prvog hodočašća u Padovu i zaista se nadam da će ih biti još. Bez samog Laudetura, koji o svemu vezano za Padovu doista puno zna, ovo hodočašće nebi bilo potpuno, pa koristim još jednom priliku da mu zahvalim što nas je pozvao na hodočašće i što se potrudio da što više toga tamo saznamo. U Padovi ima puno toga za vidjeti i doživjeti, ali ako se ide bez nekga da to pojasni, doživljaj nije potpun. Toliko za sada.

U nastavku slijede slike...

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi

slika

25 tra 2012 01:47
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Post Re: Hodočašće u Padovu, 2012, proslava 50. godišnjice VERITASA
Hvala Ti Damire na komplimentima, no moje su zasluge u cijeloj priči minorne. Bit je u hodočasnicima, u svakom ponaosob i njihovom življenju vjere i štovanja svetih. O svemu tome napisao sam na više mjesta bezbroj napisa pa se neću ponavljati. U velikoj gužvi nismo se mogli dublje posvetiti detaljima, no nadam se da ćemo jednog dana uspjeti formirati manju grupu (min 34 osobe) i otići put Padove... Do tada na sve zazivamm blagoslov maših prijatelj sv. Leopolda, sv. Antuna i drugih svetaca čiji zemni ostaci prebivaju u ovom prekrasnom gradu.

27 tra 2012 14:08
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Nekoliko fotografija možete vidjeti i na stranicama Veritasa:

Koristim priliku da vam skrenem pozornost na ovaj uistinu najbolji vjerski mjesečnik u Crkve u Hrvata. Godišnja pretplata je samo 100 kn, a svaki novi pretplatnik dodatna je garancija opstojnosti ovog glasnika koji, eto, izlazi već punih pedeset godina.

Pretplatiti se možete i on line:

27 tra 2012 14:24
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Laudetur....hvala ti na obavijesti :)

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - moja malenkost

slika

Susret sa Kristinom Kiki

slika

slika

slika

slika

27 tra 2012 23:15
Profil Pošalji e-mail
Administrator

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Grob sv. Leopolda, sa svjetiljkom pomirenja

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Kip Majke Božje kojeg je netko poklonio sv. Leopoldu 1914. godine i kojeg je on gotovo djetinjom ljubavlju svakodnevno kitio...

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Ovaj kip Majke Božje, smješten u crkvi uz sobicu ispovjedaonicu ostao je neoštećen za bombardiranja i potpunog razaranja crkve 1944 godine

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Kamena skulptura sv. Leopolda postavljena je ispred svetišta 2003. godine - i moja malenkost ispred

slika

27 tra 2012 23:36
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - naš forumaš i moj prijatelj Laudetur i ja

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Ljepota jednostavnosti! Crkva u svetištu sv. Leopolda

slika

Svetište sv.Leopolda Mandića u Padovi - Molitva u kapelici svetišta, u sredini je fra Ivan Bradarić, glavni urednik Veritasa

slika

slika

slika

28 tra 2012 00:04
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Usput slikana zgrada u Padovi

slika

Bazilika svete Justine - deveta najveća crkva na svijetu

slika

Pogled na najveći evropski trg ispred bazilike svete Justine, Prato della Valle. Od njega je u Europi veći samo Crveni trg u Moskvi... Zamislite površinu OSAMNAEST nogometnih igrališta!

slika

Kolone hodočasnika iz raznih djelova Hrvatske približavaju se bazilici svete Justine, približno je bilo 1200 - 1500 hodočasnika u Padovi tog dana

slika

Bazilika sv. Justine

slika

28 tra 2012 00:26
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Bazilika sv. Justine

slika

Bazilika sv. Justine iznutra - prekrasan kor izrezbaren u orahovini

slika

Bazilika sv. Justine iznutra

slika

slika

slika

nastavit ću sa slikama...

28 tra 2012 00:52
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Post Hodočašće u Padovu 13.listopada 2012. godine!
Jeste li bili u Padovi? Gradu svetaca i studenata...? Padova ima 213.000 stanovnika i 70.000 studenata! Padova ima devetu po veličini crkvu na svijetu, baziliku i katedralu...Koju je projektirao Michelangelo, te 69 ostalih katoličkih crkava... Navodno osnovana po izbjeglicama iz Troje predvođenih Antenorom, ima drugo po starosti sveučilište u svijetu, ali i prvi botanički vrt, anatomski amfiteatar i najstariji kafić na svijetu! Jeste li čuli za sv. Antuna, sv. Leopolda...? Sv. Luku, sv. Mateja...? Sve to i još mnogo više imat ćete priliku vidjeti i upoznati za samo jedan dan i za samo 220.00 kn ako krenete s nama na hodočašće13. listopada... Sve informacije na tel. 099 750 36 14 kod vlč. Saše Jozića, župnika Župe Pisarovinska Jamnica. Oni koji su bili s nama na hodočašću, znaju kako je to... Ostali – uvjerite se.
Sv. Misu slavit ćemo u kapelici uz grob sv. Leopolda, obići baziliku sv. Justine, sv. Antuna i katedralu... a poslije podne u Camposampiero... Oni koji su išli sa mnom znaju... Sve ostale pozivamo. Prilika je jedinstvena!

24 ruj 2012 21:58
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: