Sada je: 19 stu 2019 02:38.

Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
 LETEĆI KONJ 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: žensko
---------
Post LETEĆI KONJ
slika

LETEĆI KONJ

U drevnoj Indiji, jedan je čovjek osuđen na smrt.

Kada je kazna izrečena, pao je pred noge svoga kralja i zatražio milost.

“Gospodaru, ako mi poštedite život”, rekao je uvjerljivo, “u roku od godinu dana naučit ću vašeg konja letjeti!”
Kralj se začudio, zatim se zamislio, pa se kratko došaptavao sa savjetnicima, te napokon reče:
“Privremeno si slobodan."
"Ali, pazi, ako u roku od godinu dana konj ne poleti, presuda će biti izvršena.”
Kada su čovjeka kasnije članovi obitelji zabrinuto upitali kako misli ostvariti svoje obećanje, on je spokojno odgovorio:

“Za godinu dana možda umre kralj, ili možda konj, ili možda umrem ja, a na kraju krajeva, možda taj konj stvarno i poleti!”

Anthony de Mello

---

Život je igra, poput livade prije proljeća: nikad ne znaš što će na njoj niknuti: možda cvijet, možda čičak, možda kaktus... Čak i u vjeri, život je igra, a Bog je najveći igrač... U svakoj igri neophodna su pravila igre... Dvije stvari ubijaju igru: igra bez pravila i igra radi pravila...

Ako se tvoja ljubav ugasila, ako je tvoja vjera mrtva, a duhovni život dosadan možda si prestao/la igrati, ili si zanemario/la pravila igre učinivši si od života kaos i nesreću, ili si prenaglasio/la pravila pa se pretvorio/la u stroj koji mehanički klepeće iako ni sam ne zna zašto...

Mozart je postao Mozart iako je njegovo skladanje muzike bilo ograničeno bezbrojnim notnim, muzičkim mjerama i pravilima...

Bog se i skriva i otkriva u prirodi, a ti prirodu ne vidiš, osim mehanički — kamen ili cvijet za tebe je svejedno; put do Boga opisan je u duhovnim knjigama — a ti ih ne čitaš; Bog se nalazi jedino molitvom — a ti ne moliš, ne znaš čak niti kako se to radi, ne znaš pravila; Bog te čeka u ljudima koji su ti darovani — ali ti ljude ne voliš, idu ti na živce, htio/jela bi da oni igraju po tvojim pravilima..., ali samo je Jedan koji zadaje pravila i samo jedna pravila obvezuju — poštuj ih i zavoljet ćeš ljude... Počni čitati, gledati, slušati, moliti..., započni poštovati pravila Života, zaboravi malo na sebe i možda konj stvarno poleti..., možda si ti taj konj koji treba poletjeti?! :)

Tako nekako ja vidim poruku ove priče: život je iznenađenje, ili bombonijera, kako bi rekao Forrest Gump, nikad ne znaš što ćeš dobiti... Najteže je ljudima koji uvijek sve unaprijed znaju, iako, u stvari, ne znaju ništa...

Petar Nodilo SJ

20 lis 2011 15:59
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: