Sada je: 23 lis 2019 15:03.

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
 Makedonija 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2009 00:58
Postovi: 2140
Lokacija: Zagreb
Post Makedonija
slika


11 kol 2009 10:06
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2009 00:58
Postovi: 2140
Lokacija: Zagreb
---------
Post Re: Makedonija
ЛЕШОЧКИ МАНАСТИР
slika
Opis: Манастирот „Св. Атанасиј“ во Лешок (познат и како лешочки манастир) е изграден во 1321 година како епископски центар на локација половина километар подалеку од сегашната. Од тогаш досега е два пати уриван. Прв пат во 1690 година Турците ги разурнале и манастирот и црквата „Света Богородица“. Втор пат манастирот го кренале во воздух шиптарските терористи за време на конфликтот во 2001 година.

Во разни документи се споменува дека во Лешок со околината имало дури 44 цркви. Денес во Лешок има три активни цркви и една капела-параклис ( Св. Атанасиј од 14 век, Св. Атанасиј од 20 век, Св. Богородица од 19 век и капелата-параклис Св. Кирил и Методиј од 20 век сместена во конакот , како и остатоци од пет цркви и параклиси од средниот век ( Св. Никола, Св. Врача, Св. Петка, Св. Марена и Св. Илија ). Посебно би ги истакнале културните и духовните вредности на црквата Св. Атанасиј од 14 век, која има древна старост и била седиште на првиот полошки епископ Јоаникије, и која со Закон е прогласена за споменик на културата. Исто така, значаен културен објект е и црквата Св. Богородица, која големиот македонски просветител и јеромонах Кирил Пејчиновиќ, после враќањето од манастирот Хилендар на Света Гора, ја доградил на темелите стара црква од среден век, при што има многу вредни фрески кои датираат од 17 и 19 век, при што би ги споменале мијачките зографи Михаил и Панајот од Галичник, при што ќе го споменеме и иконостасот кој го изработил во 1879 година познатиот мијачки мајстор Михаил Ѓурчинов од Галичник. Имено, црквата Свети Атанасиј има долги традиции, богата и славна, ама и полна со трагични настани историја, при што повеќе пати е пален или уништуван и обновуван.

Во манастирот е гробот на големиот македонски преродбеник Кирил Пејчиновиќ.


18 kol 2009 13:51
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
cron