Sada je: 11 pro 2019 10:18.

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
 Male priče za dušu- Bruno Ferrero 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: žensko
Post Re: Male priče za dušu- Bruno Ferrero
DVORSKA LUDA

Neki je kralj imao dvorsku ludu kako je i bio običaj u ono vrijeme. Taj lakrdijaš je po cijele dane izmišljao nove šale i zabavljao sve na dvoru.
Jednog dana kralj mu povjeri svoje žezlo govoreći: "Uzmi ga i drži sve dok ne nađeš nekoga tko bi bio veća luda od tebe, njemu ga možeš pokloniti."
Nekoliko godina kasnije kralj se teško razbolio. Vidjevši da mu se život bliži kraju, pozvao je dvorsku ludu i rekao mu: "Odlazim na dalek put."
"A kad se vraćaš? Za mjesec dana?"
"Ne vraćam se više nikada."
"A koje si pr ipreme obavio za tako dalek put?"
"Nikakve!" - odvrati tužno kralj.
"Odlaziš zauvijek, a uopće se nisi spremio? Evo ti žezlo: našao sam luđega od sebe!"

Ima mnogo ljudi koji se ne spremaju za "veliki odlazak". Zbog toga su tada ispunjeni posebno mučnom tjeskobom.
"Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!" (Mt 25, 13)
Pripremaš li se ti?

(Bruno Ferrero)

18 vel 2011 16:38
Profil Pošalji e-mail
VIP član

LOPOV PRED VRATIMA RAJA

Stigao neki lopov u nebo i pokucao na rajska vrata: "Otvorite, molim!"
Apostol Petar začuje kucanje i proviri kroz prozorčić na vratima. "Tko je?" "Ja." "A tko si ti?" "Lopov. Pusti me u raj."
"Ni govora, ovo nije mjesto za lopove."
"A tko si ti da me ne puštaš?"
"Ja sam sveti Petar!"
"Znam ja tebe. Ti si od straha zatajio Isusa prije nego je pijetao triput zapjevao. Sve ja znam, prijatelju!"
Postiđen, sveti se Petar povuče i potraži svetoga Pavla: "Pavle, otiđi u vratarnicu i razgovaraj s onim čovjekom."
Sad sveti Pavao proviri kroz prozorčić: "Tko je tamo?"
"Ja sam, lopov. Pusti me da uđem u raj."
"Raj nije mjesto za lopove!"
"A tko si ti da me ne puštaš?"
"Ja sam apostol Pavao!"
"Ah, Pavao! Ti si išao u Jeruzalem i u Damask ubijati kršćane. A sad si u raju!"
Postiđen, sveti se Pavao povuče i sam zbunjen, te ispriča svetom Petru što mu se dogodilo.
"Moramo mu poslati Ivana, evanđelista", reče Petar. "On nikad nije zatajio Isusa, bolje će se snaći." Sveti Ivan proviri kroz prozorčić. "Tko je tamo?"
"Ja sam, lopov. Pusti me da uđem u raj."
"Možeš kucati koliko želiš, za grešnike kao što si ti u raju nema mjesta!"
"A tko si ti da me ne puštaš u raj?"
"Ja sam Ivan, evanđelist."
"A tako, ti si jedan od evanđelista. Zašto vi evanđelisti varate ljude? Napisali ste: 'Kucajte i otvorit će vam se, tražite i naći ćete.' Dva sata kucam i tražim, nitko me ne pušta da uđem. Ako mi odmah ne nađeš mjesto u raju, vratit ću se na zemlju i svima ispričati da si u Evanđelju pisao laži!"
Ivan se uplaši i pusti lopova u raj. Raj je samo pitanje milosrđa.

18 vel 2011 16:39
Profil Pošalji e-mail
VIP član

ZALEĐENO JEZERO
Dva su se mala prijatelja klizala po zaleđenom jezeru. Bijaše oblačan i hladan dan. Dječaci su bez straha uživali u klizanju. Led se iznenada prolomio i jedan od njih propade u vodu. Voda ne bijaše duboka, ali se led počeo stezati.
Drugi je dječak otrčao na obalu, dohvatio kamen i pojurio do unesrećenoga. Svom je snagom razbijao led i uhvativši prijatelja za ruku, izvukao ga iz vode. Kad su stigli vatrogasci i shvatili što se dogodilo, začuđeno su pitali:
“Kako ti je to uspjelo? Kako si mogao tim malim kamenom i slabim rukama razbiti tako debeli led?”
Uto se oglasio neki starac:
“Ja znam kako je uspio!”
“Kako?” – upitali su ga vatrogasci.
Starac je odgovorio:
“Nije bilo nikoga da mu kaže kako je to nemoguće.”

Bruno Ferero

U nama postoji golema snaga, samo mi to često zaboravljamo

03 tra 2011 16:02
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Spol: muško
Sviđaju mi se ova "Male priče za dušu".....ima lijepih riječi za pročitati... :yas

03 tra 2011 18:09
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Podrška i požrtvovanje
Nježno mlado stablo vrtlar je vezao uz jak jasenov kolac da ga podržava i omogući mu ispravan rast.
Kad je vjetar pozivao na ples, mlado mu se stablo pridruživalo sa sve obilnijom krošnjom, vičući kocu:
"Pusti me, molim te, zašto me tako čvrsto držiš? Vidiš kako drugi slobodno plešu, zašto ti mene toliko sputavaš?"
"Slomićeš se", ponavljao je čvrsti jasenov kolac. "Ili bi se moglo nagnuti na jednu stranu i pogrbljeno, nakrivo narasti!"
"Ti si stari zavidnik, pusti me kad ti kažem!"
Mlado se stablo izvijalo svom snagom, no stari ga je kolac pridržavao sve čvršće i u****ije.
Jedne su ljetnje večeri munje i grmljavina, praćeni pljuskovima grada, cjelom kraju najavljivali strašnu oluju.
Zahvaćeno mahnitim udarima vetra, mlado je stablo škripalo pri svakom pokretu, a krošnja se na trenutak povijala do zemlje. Činilo se da će ga vjetar iščupati zajedno s korjenom.
"Gotovo je", pomisli mlado stablo.
"Ne daj se sinko!" dovikivao je stari kolac, prikupljajući svu unutrašnju čvrstinu i uspješno odoljevajući buri. Bila je to duga, mučna i iscrpljujuća borba. Mlado je stablo na kraju ipak spašeno. Stari jasenov kolac je, nažalost, pao prepolovljen.
Mlado je stablo konačno shvatilo, te počelo plakati.
"Nemoj me ostaviti! Još mi trebaš!"
No, odgovora nije bilo.
Komad koca (donja polovina) ostao je vezan uz mlado stablovo šiblje, kao u poslednjem zagrljaju.
Prolaznici danas s divljenjem posmatraju snažno stablo koje, u vreme jakih bura, kao da nežno podržava stari komad osušenog koca.

Bruno Ferrero

10 srp 2011 11:56
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Zarobljeni orlić

Noćno krilo bijaše, bez sumnje, najjači letač u jatu mladih orlova koje se gnijezdilo na Izvoru ispod Triju stijena.

«Grrrak!» Kad se taj krik polomio zrakom, žrtvi na koju se odnosio nije bilo spasa. Noćno krilo je u okomitu spustu postizao brzinu i do tristo kilometara na sat. Golubovi, grlice i druge ptice koje bi mu se našle na putu, učas bi završile u njegovim snažnim kandžama.
Noćno krilo bijaše nepogrešiv lovac i sjajan letač.
Njegovi umjetnički letovi nebom bijahu veličanstveni i svim su šumskim stanovnicima ulijevali strah u kosti.
No jednoga sparnog ljetnog popodneva Noćno krilo je načinio kobnu grešku. Na gumnu pred kućom jednoga uglednog seljaka, koje je uvijek izbjegavao, spazio je veliko ugojeno pile. Bijaše to za nj preteška kušnja. Nekoliko je puta preletio nastojeći otkriti moguće opasnosti, a kad ih nije našao, sletio je. U zraku je odjednom nastalo komešanje. Velik crni pas počeo je lajati, ali oštre orlovske pandže čvrsto su grabile plijen. Noćno krilo, međutim, nije dobro procijenio težinu žrtve i kad se počeo dizati, krila su ga podigla svega nekoliko centimetara od zemlje. Uznemirena bukom, domaćica je istrčala iz kuće i počela metlom žestoko tući po orliću.
Kad je došao k sebi, Noćno krilo se nije mogao maknuti od boli, ali bio je čitav. Sunce bijaše na zalazu. Zamahnuo je krilima, no stropoštao se na zemlju. Sa zebnjom u srcu vidio je da mu je noga jakim konopom privezana za stup. On koji bijaše vičan prelijetati kilometre i kilometre, sada je mogao poletjeti svega nekoliko metara.
Nije se predavao, počeo je kljucati konop, ali uzalud. Promatrao je plavo nebo i zalijetao se svim snagama, ali jao, konop ga je uvijek vraćao na zemlju. Pokušavao je danima i tjednima. Noga mu bijaše posve krvava, a prekrasna krila izranjena.
Konačno je, nakon nekoliko mjeseci, odustao. Privikao se i živio zajedno s ostalom peradi u dvorištu.
Kljucao je po zemlji, a prema nebu bi pogledao samo da vidi hoće li padati kiša.
Nije uopće shvatio da je konop kojim je bio povezan istrunuo od jesenskih kiša i zimskoga snijega.
Bio bi dovoljan jedan udarac kljunom i orlić bi bio slobodan, ali on na slobodu nije više ni pomišljao.

(Bruno FERRERO)

04 ruj 2011 12:41
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
Zaboravni grad

Jednoga dana u jednom malom gradu, nalik tolikim drugim gradovima, počele su se događati pomalo čudne stvari. Djeca su zaboravljala pisati zadaće. Odrasli su zaboravljali skinuti cipele kad bi odlazili na počinak. Nitko više nokoga nije pozdravljao.Crkvena su vrata bila zatvorena po cijeli dan, zvona nisu zvonila, nitko više nije molio jutarnje i večernje molitve. Jednog ponedjeljka ujutro učitelj upita učenike: "Zašto jučer niste došli u školu?" "Pa jučer je bila nedjelja!", odgovorili su učenici. "Nedjeljom se ne ide u školu." "Zašto?", upitao je učitelj. Učenici nisu znali što bi odgovorili. Približavao se Božić. "Zašto svira tako lijepa glazba?" "Zašto su okićeni borovi?" Nitko nije znao. Dvojica prijatelja su se posvađala. Toliko su se međusobno vrijeđali da su promukli. "Sada nemam više prijatelja", pomislio je tužno jedan od njih drugoga dana. Nije znao kako da si pomogne. Gradić je bio sve tužniji i siviji. Ljudi su se svakoga dana svađali i postajali sve veći egoisti. Svi su ponavljali: "Imam osjećaj da sam nešto zaboravio." Jednoga dana zapuhao je jak vjetar iznad krovova. Bijaše tako jak da je zanjihao crkvena zvona. Najmanje zvono je zazvonilo. Ljudi su se odjednom zaustavili i pogledali gore. Jedan je uzviknuo umjesto ostalih: "Pa mi smo zaboravili Boga!"

Ako u ovom svijetu postoji nada, to je samo zato što njime još uvijek odjekuje Božje ime. Milijuni i milijuni ljudi tome se imenu u svome životu raduju i u njemu strahuju. To je jedino ime koje na sebi nosi teret ljudskoga roda i svemu daje smisao. Već zbog toga trebalo bi s poštovanjem i pouzdanjem izgovarati to sveto ime.

Bruno Ferrero

13 lis 2011 10:01
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: