Sada je: 16 lis 2018 01:51.

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
 Metode ophođenja s mislima 
Autor/ica Poruka
Global Moderator

Spol: žensko
Post Metode ophođenja s mislima
Upravo čitam knjigu od Anselma Gruna Unutarnji poticaji-odnos prema mislima. Jako je poučna i dobro napisana. Izdvojila sam samo dio iz poglavlja 5. Metode ophođenja s mislima. Svakako je preporučujem svima.Nije baš da mene osobno more neke negativne misli ali svi se mi nađemo u situaciji kada bi voljeli da su nam misli čišće, kada mislimo negativno a to ne bi htjeli.

Najomiljenija metoda starih monaha u ophođenju s mislima koje su ih mučile bilo je suprostavljanje pozitivnih unutarnjih nagovarnja negativnim. Pored tog načina, upućuju monaški autori i na druge putove.
Ako je misao istinita nije tako opasna. Mnogim ljudima dolaze ponovno sumnje. Sumnjaju u svojoj odluci, o svom bračnon partneru ili o svom zvanju. Često ništa ne koristi potiskivanje tih sumnja ili zabranjivanje što dolaze. One će uvijek ponovno dolaziti i tjerati nas u tjeskobu i nesigurnost. Ako sumnju pripustimo i reknemo: „ Dobro, neka je tako, ali...usprkos tome, odlučujem ovako, usprkos tome , ostajem uz svog partnera“, tako oduzimam sumnji njezinu snagu i ona me više ne muči. Nismo više pod pritiskom da moramo argumentima oduzeti snagu sumnji. Pripuštamo takve sumnje te se mirno s njima ophodimo.

Svoje negativne misli ne možemo na jednostavan način otjerati. To nije ni potrebno. Treba aktivno reagirati na njih. Ne treba ih potiskivati, nego se s njima ophoditi i s njima se boriti. Nije veliko zlo što se vraćaju. Ne možemo to spriječiti.
Nemojmo se čuditi ni zbog jedne misli koja u nama izvire, taman da je ne znam kako zla i neprikladna, sebična i gruba. Ne trebamo biti tjeskobni ako u sebi otkrijemo mržnju i zavist, ljubomoru i gorčinu, ili ako opazimo da nekome želimo smrt. Ne treba sebi prigovarati da nam takvo što ne smije doći na pamet, da smo u temelju zli jer imamo takve misli. Ne treba se prepasti ni pred jednom misli u sebi. To nam ništa ne koristi i tjera nas u strah i u nekorisna samopredbacivanja.
Pravilna reakcija jest pred sobom priznati:“Da, ta i ta misao jest u meni. Ja mu želim smrt. Osjećam u sebi mržnju, ubilačke misli, ljubomoru, želj da se s drugim razračunam. Prihvaćam svoju misao, ali ne želim djelovati po njoj. Borim se s njom ispitujući joj korijene: Odakle ta misao dolazi? Što o meni kaže? Koja dobra snaga se krije u njoj? Koja čežnja se u njoj izražava? na koje unutarnje rane me upućuje? Kako me silno mora boljeti moja rana kad tako mislim o drugima?“ Umjesto da misao zabranjujemo, pripuštamo je da bismo se s njom mogli otvoreno boriti. Samo tako je možemo savladati,bez stalnog straha da bi se mogla ponovno pojaviti. Neki ljudi se osjećaju kao opsjednuti nekom negativnom misli jer im se pojavljuje u neprikladnim okolnostima. Ako bez straha promatrmo misli, a onda se s njima otvoreno borimo, nećemo nikada biti „opsjednuti“ bilo kojom misli. Misli neće postati prisilne, nego će postati protivnik s kojim se pobrimo s povjerenjem da nam Bog daje pobjedu. Ima,doduše, ljudi kojima nije dobro da pripuste k sebi negativne misli pa da se onda s njima bore. Oni odmah trebaju odbiti misao, a ne boriti se s njome. Koji je put bolji, ovisi o pojedincu, o njegovoj opterećenosti i otprornosti.

Ako se neka misao uvijek ponovno vraća, treba pitati za potrebu koja se u njoj očituje. Ako se ta potreba prizna, ako se dopusti da joj se približi i onda se s njom igramo, može se dogoditi da iščezne.

15 ožu 2012 10:29
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Spol: žensko
---------
Post Re: Metode ophođenja s milima
Ok,nisam baš navela sve metode,o njima se može pročitati u knjizi. Ovo što sam izdovjila iz knjige bih više nazvala odnos prema mislima..Možda neke metode navedem kojom drugom prilikom.

15 ožu 2012 10:38
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: