Sada je: 25 kol 2019 13:24.

Započni novu temu Odgovori  [ 100 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
 Mirjana Bulatović ĐAVO U PRAHU ispovesti narkomana 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: Mirjana Bulatović ĐAVO U PRAHU ispovesti narkomana
Meni je, kao piscu, jedna jedina, davno izrečena pohvala, ostala važna. Nije mi podsticala gordost, nego mi je snažila volju.

Naime, pre petnaestak godina, kada sam, sa pola buduće knjige pod rukom, pronašla gospođu Milu Vukov, neuropsihijatra, doktora medicinskih nauka, načelnika Centra za porodicu u Zavodu za bolesti zavisnosti beogradskog Kliničko-bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović" - kada sam je napokon pronašla i prenela joj srdačne pozdrave njenog kolege lekara i pisca, smatrajući da je time njena početna naklonost za moju ideju obezbeđena, strpljivo me je saslušala. Sredovečna, lepa, stroga.

- Cilj ove knjige, ukoliko mi omogućite da Novosadskim pričama pridodam beogradske, jeste preventiva. Pomoći makar jednom mladom čoveku, nije malo, vredi truda...

- Nećete Vi nikome pomoći! - odsekla je doktorka. - Knjige slabo deluju. Ni ja, kao njihov terapeut, ne mogu im mnogo pomoći...

Čini mi se da je u istom trenu moju svest obasjalo nekoliko istina:

Doktorka Vukov, psihoterapeut stotina narkomana i njihovih bližnjih, vrhunski je stručnjak za narkomaniju.

Pročitala je više metara knjiga o drogama.

01 lip 2013 15:37
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- Ako mi takav autoritet predloži da obustavim rad na knjizi , obustaviću, nego šta!

Ne časeći, dala sam joj predlog sporazuma:

- Molim Vas, ostavite me nasamo s jednim od Vaših pacijenata. Biće dovoljno dva sata. Za to vreme Vi možete da pročitate prvi deo knjige, napisan u Novom Sadu. Ako mi, nakon toga, kažete da nikada više ne dođem, neću doći. Mirne duše obustavljam rad na knjizi.

Pristala je.

Pročitala Novosadske priče.

Preobrazila se.

Doktorka Vukov dočekala me je sa osmehom na licu. Ushićeno je priznala:

Sasvim sam promenila mišljenje! Ovo je najbolja knjiga o narkomaniji koju sam u životu pročitala! Sad sam sigurna da ćete mnogima pomoći!

01 lip 2013 15:37
Profil Pošalji e-mail
VIP član

STALNA AKCIJA NASTAVE VERONAUKE
ZAŠTITA OD BOLESTI ZAVISNOSTI
(NARKOMANIJA)

Vlada Republike Srbije Ministarstvo vera

Prof. dr Milan Radulović, ministar

Izveštaj o početku akcije

Poštovani gospodine ministre,

Napregla sam svu svoju snagu da u poslednjem mesecu školske 2003/2004. godine govorim o nesreći narkomanije pred što većim brojem srednjoškolaca, kojima predstoji letnji raspust pun iskušenja.

Bespoštedno govoreći danju i lečeći grlo noću, održala sam sto devet predavanja u dvadeset dve beogradske škole (Prva beogradska gimnazija, Treća gimnazija, Peta gimnazija, Šesta gimnazija, Zemunska gimnazija, Gimnazija "Sveti Sava", Matematička gimnazija, Filološka gimnazija, Prva ekonomska škola, Škola za dizajn, Medicinska škola, Zubotehnička škola, Elektrotehnička škola "Rade Končar", Elektroprivredna škola, Grafička škola, Srednja tehnička PTT škola, Tehnička škola za obradu drveta, unutrašnju dekoraciju i pejzažnu arhitekturu, Škola za brodarstvo, brodogradnju i hidrogradnju, Tehnička škola za dizajn kože, Arhitektonska škola, Pravno-birotehnička škola "9.maj" i Osnovna škola "Vojvoda Mišić"). Slušalo me je oko tri hiljade učenika - sto pedeset odeljenja, uglavnom celovitih, jer je za tu priliku, kad god je bilo moguće, spajano građansko vaspitanje s veronaukom.

Nevenka Miličić, profesor sociologije i građanskog vaspitanja u Školi za dizajn na Dedinju, pod snažnim utiskom je zapisala: "Kada mi je najavljeno predavanje o narkomaniji, verovala sam da će biti korisno. Uobičajeno. I sama sam učenicima prvog razreda nedavno govorila o alkoholu, drogama, pušenju. Međutim, Mirjana Bulatović se obratila deci kao da se znaju, prisno, ozbiljno, a zanimljivo. Bila sam zadivljena. Takav nastup još nisam videla. Deca su je gledala očima koje upijaju, otvorenih duša i uma za opasnost o kojoj im je tako živo govorila. Ja sam je slušala stegnutog grla. Potresla me je silina njenih reči, snaga ljudskih poruka. Uzbuđena sam i ponosna što smo priredili to predavanje. O đaciMa da i ne govorim - oni su fascinirani! Dogodilo se nešto posebno, dragoceno, retko..."

02 lip 2013 11:35
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Učenici, ispostavilo se gotovo svuda, vole priče iz života i pominju knjigu starostavnu Mi, deca sa stanice Zoo...

- Đavo u prahu su ispovesti narkomana, predstavljene lepo i jednostavno, načinom umetnosti - istakla je Nevena Antošin, psiholog i teolog, veroučitelj u Pravno-birotehničkoj školi "9 maj". Zato deluju ne samo na razum već i na osećanja, prožimajući celo biće mladih slušalaca.

Predavanja Mirjane Bulatović - kaže Nikolina Lučić Šijačić, veroučitelj u Gimnaziji "Sveti Sava" - vrlo su upečatljiva, ostaju u sećanju i podstiču na razmišljanje. Tema o kojoj govori veoma je teška, a svedočenja su potresna, pa izazivaju raznolike reakcije, čak i plač kod slušalaca. Ispovesti narkomana su najjača opomena zato što su to autentični doživljaji, a kad se ispriča nečiji život, nije više reč o teoriji već o, na žalost, sveprisutnoj stvarnosti. Snažna poruka mladima da je droga brutalno samoubistvo uz potpunu degradaciju ličnosti i razaranje života bližnjih, uistinu deluje preventivno.

* * *

Mnogi direktori škola, pedagozi, psiholozi i profesori predložili su da se na jesen ova akcija proširi na sve učenike (velike sale, ozvučenje). Filološka gimnazija nije jedina koja bi i za savet roditelja priredila predavanje na osnovu knjige .

06 lip 2013 11:27
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Gospodine ministre, sve važno što sam čula u dvadeset dve škole, pridodala bih trećem izdanju knjige , čije proširenje planiram ovog leta. Ideja o sasvim novom poglavlju - Lečenje verom (Manastirske priče) možda bi mogla da bude zanimljiva

Ministarstvu vera. Molim Vas da me podržite i omogućite mi da taj značajan posao obavim nesmetano i usredsređeno, tokom jula, avgusta i septembra ove godine. Knjiga dopunjena Manastirskim pričama bila bi još korisnija za Stalnu akciju nastave veronauke zaštita od bolesti zavisnosti (narkomanija).

Napominjem da sam u prvom delu akcije podelila dvadeset knjiga koje je Ministarstvo vera namenilo veroučiteljima. I sama sam podarila pedeset knjiga (školama i preduzimljivim pojedincima pedagozima, psiholozima i profesorima građanskog vaspitanja).

Hvala Vam na izuzetnoj prilici da se valjano borim protiv zla narkomanije.

U Beogradu, 15. juna 2004.

Mirjana Bulatović

06 lip 2013 11:27
Profil Pošalji e-mail
VIP član

ZGODE SA ĐACIMA

Niz predavanja po beogradskim školama započela sam u vreme kad odlaze maturanti i kad se ostali fotografišu - užurbano proizvode buduće uspomene. Onda se svečarsko raspoloženje malo sleglo i započelo je zaključivanje ocena.

* * *

Iščekujući početak predavanja u drugom razredu jedne čuvene beogradske gimnazije, tiho razgovaram sa nekoliko devojaka.

- Ovo je zdravo odeljenje - ponosno ističe kovrdžava lepojka. - Nema narkomana. Čak ni pušača...

- Divno! Nadam se da ću vam pomoći da sačuvate zdravlje kroz godine koje dolaze. A marihuana? - dosetim se da pitam.

- Nema. Svi su ostavili!

06 lip 2013 11:28
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- A da li ste se Vi drogirali? - pita me jedan slobodoumni gimnazijalac.

- Da sam se drogirala, verovatno u ovom trenu ne bih stajala pred tobom... Lično iskustvo je nenadmašno, ali ne treba da žudite za kobnim, razornim spoznajama. Upotrebite maštu. Knjiga omogućuje vam da pakao droge posmatrate kao kroz zaštitno staklo, bez posledica. Priče su iskrene. Znam, narkomani nisu istinoljubivi, ali su nastajanje ove knjige motrile "dežurne oči" doktorke Mile Vukov, psihoterapeuta stotina narkomana i njihovih bližnjih.

* * *

- Mlad sam. Moram nešto da rizikujem - uporan je jedan lepi đak.

- Dobro, ali nemoj sve da rizikuješ! Ljudi skaču s mostova u vodu, rizikujući...Ne želim da se plašite života. Samo želim da nikada ne zaboravite da ste pametni. Čovek je sklon da to katkad zaboravi. Svi ljudi žele sebi sreću, ali je malo onih koji svom snagom ne rade na svojoj nesreći, kaže Sveti Vladika Nikolaj. Narkomanija je jedan od najbrutalnijih vidova rada na sopstvenoj nesreći! I na nesreći bližnjih. Jer, ko uzme strašnu slobodu da postane rob droge, obično nije u stanju da zavežljaj sa priborom za samoubijanje ponese neznano kuda, u brda, i tamo, samcit, živi umirući.

06 lip 2013 11:28
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- Matematičari, s vama mi je lako, vi ste logičari! Započela sam priču u Matematičkoj gimnaziji. - Visoko ceneći vašu pamet, isporučiću vam neke podatke,a vi ih obradite. Ko zna "sve" o drogama, pa odluči da se drogira, dokazuje da ili nije psihijatrijski zdrav,ili ipak nije znao sve!

(Nije lako znati sve. Narkomani tvrde da se to postiže "tek kad te droga uzme pod svoje"...)

U "e" odeljenju prvog razreda Matematičke gimnazije, ubrzala sam izlaganje. Petnaest minuta pre kraja časa to sam i priznala:

- Znam da vas ovih dana ispituju, zaključuju vam ocene. Umorni ste. Idite sad.

Nisu hteli da idu. Niko se nije pomerio.

- Stanite, hoćemo još nešto da vas pitamo...

Ni zvono nas nije rastavilo.

* * *

- Da li znate dovoljno o drogama? - utvrđujem, gradivo sa srednjoškolcima na Zelenom vencu.

- Za šta dovoljno?

- Za samozaštitu.

- Ja znam! - uveren je jedan. - Dosta sam čitao. Čak sam držao i referat o drogama.

- I?

- Odlučio sam da probam marihuanu!

- Onda ipak ne znaš dovoljno. Nije ti pomogao referat.

U ugodnom razgovoru s ovim mladićem i nekoliko njegovih školskih drugarica, provela sam ceo odmor. On samo hoće da dokaže da mu puko probanje marihuane ne može nauditi.

06 lip 2013 11:29
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- Dokaži da si u stanju da ne probaš, uprkos masovnim đačkim nastojanjima... Budi drugačiji! Zainati se, nemoj da probaš!

- Da li ste Vi nekada imali želju da probate?

- Otkad znam za sebe, zadivljena sam čudom života! Ne želim da odsustvujem iz tog čuda, koristeći "pomagala" za sreću ili spoznaju. Jeste li čuli za endorfin, "hormon sreće"? Svaki organizam ga proizvodi. Uzimanjem droga, mehanizam za proizvodnju endorfina se kvari, remeti se prirodno izazivanje osećanja zadovoljstva. A "sreća" od droga traje svega sedam dana do dva meseca! Potom se umire deset, dvanaest, petnaest godina. Na najgori način. Gubeći ljudska obeležja. Narkoman je naposletku čovek u tragovima...

- Nas nekoliko drugarica smo probale marihuanu, poveravaju mi se deca posle časa - i ništa nismo osetile...

- Jednom dečku su napravili džoint od nane, i on je opisivao divote koje vidi...

- Moji drugovi kažu da im ništa ne može pomoći: ako hoće - drogiraće se, ako neće - neće.

- Pristajem na taj izbor, uz jednu opasku: da bi slobodno odabrao, čovek mora da zna šta bira. Onaj ko zna šta je narkomanija, odabraće zdravlje i slobodu. Uvek je bilo ljudi kojima nije lako pomoći, kojima nije moguće pomoći, koji, na kraju krajeva, izmiču mojoj nadležnosti i zadiru u neku drugu, stručniju oblast. Obilazeći škole, zapazila sam i ponekog takvog đaka. Ukoliko žudite da izvrnete moje reči, nije teško, ali ja se, pre svih, obraćam onima koji žele sebi dobro i onima koji uče da žele sebi dobro.

06 lip 2013 11:29
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
- Hvala Vam na predivnom predavanju - rekle su mi dve devojke na autobuskoj stanici na Dedinju, u blizini Škole za dizajn.

- Slušali smo dosta toga, često nekako napola. Vi baš umete da obuzmete pažnju!

- A vi baš volite priče iz života...

- Da, čitali smo knjigu Mi, deca sa stanice Zoo...

* * *

- Šta mislite da li je čovek jači od, recimo, heroina? Može li malo da "eksperimentiše", pa da se zaustavi na ivici ponora?

- Čovek je jači od droge! - poletno ističe svoju zabludu jedan učenik Medicinske škole. - Moj drug je uspeo, ostavio! Ne drogira se već pola godine!

- Da se ne drogira već pet godina, to bi nešto značilo. Nažalost, mnogi uspesi su se, do kraja narkomanskog života, ispostavili kao pauze u drogiranju. Knjiga ne sadrži početne samoobmane i obmane, nego priče sa dna ponora narkomanije...

* * *

U Prvoj ekonomskoj školi tri devojke su predano učile finansije.

- Vi ostanite tu gde ste, i učite, a ostali neka se zgusnu ovamo, da me čuju...

Polagano, tri devojke, jedna po jedna, pređoše među slušaoce.

- Šta je? Jeste li naučile?

- Ne. Slušamo Vas.

06 lip 2013 11:30
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 100 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: