Sada je: 19 ruj 2018 09:27.

Započni novu temu Odgovori  [ 114 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sljedeća
 NASLJEDUJ KRISTA 
Autor/ica Poruka
Global Moderator

Spol: žensko
Post Re: NASLJEDUJ KRISTA
PRED BOGOM TREBA HODITI U ISTINI I PONIZNOSTI

1.Sinko, hodaj preda mnom u istini, i uvijek me traži u jednostavnosti svojega srca.
2.Tko preda mnom hoda u istini, bit će zaštićen od zlobnih nasrtaja i istina će ga osloboditi od zavodnika i poruga opakih.
3.Ako te istina oslobodi, zaista ćeš biti slobodan i nećeš se brinuti o ispraznim ljudskim ogovorima.
4.Gospodine, istina je što govoriš. Molim te, neka tako bude sa mnom.
5.Nek me tvoja istina uči, ona neka me čuva i sačuva sve do spasonosnog svršetka.
6.Ona neka me oslobodi od svake zle sklonosti i neuredne ljubavi pa ću s tobom hodati u velikoj slobodi srca.
7.Poučit ću te – govori Isus – što je pravo i milo preda mnom.
8.Sjeti se svojih grijeha i razmišljaj o njima s velikim prezirom i ne umišljaj si da si išta zbog svojih dobrih djela.
9.Zaista si grešnik, vezan i podložan mnogim strastima.
10.Po sebi uvijek težiš za onim što je ništa. Lako padaš, brzo se zbuniš, začas popustiš.
11.Nemaš ništa čime bi se mogao dičiti, a mnogo toga zbog čega bi sebe morao prezirati; jer mnogo si slabiji no što možeš shvatiti.
12.Stoga, od svega što činiš, ništa ne smatraj velikim, ništa znamenitim, ništa dragocjenim ni hvalevrijednim. Neka ti ništa ne bude značajno, ništa uzvišeno, ništa hvalevrijedno ni poželjno, osim onoga što je vječno.
13.Neka ti je od svega najdraža vječna Istina.
14.Neka ti je od svega najmrža tvoja beskrajna nevrijednost.
15.Ničega se toliko ne plaši i ne izbjegavaj kao svoje mane i grijehe, nad kojima se moraš ražaliti više nego nad gubitkom ikojih stvari.
16.Neki preda mnom ne hodaju iskreno, već zavedeni znatiželjom i drskošću; žele doznati moje tajne i doprijeti u Božje dubine, a zanemaruju sebe i svoje spasenje.
17.Takvi, zbog svoje razmetljivosti, često padaju u velike kušnje i grijehe, u oholost i znatiželju, jer sam im protivan.
18.Boj se suda Božjega, strepi pred srdžbom Svemogućega.
19.Nemoj ispitivati djela Svevišnjega, već istraži svoje zloće, u čemu si pogriješio i kolika dobra propustio.
20.Nekima je sva pobožnost u knjigama, a nekima u slikama; nekima opet u vanjskim znakovima i oblicima.
21.Neki me drže na jeziku, ali malo u srcu.
22.A ima ih i koji prosvijetljena uma i čista srca uvijek čeznu za vječnim stvarima,nerado slušaju o zemaljskim, iz nevolje udovoljavaju naravnim potrebama;
23.takvi razumiju što Duh istine govori u njima;
24.on ih uči da ne haju za zemaljsko, a ljube nebesko, da svijet zapostave, a nebo danonoćno priželjkuju.

1. 1 Kr 2,4; Mudr 1,1; 2. Usp. Iv 8,32; Mudr 10,12; 3. Usp. Iv 8,36; 5. Usp. Ps 25,5; 7.
Usp. 1 Iv 3,22; 11. Usp. 1 Kor 4,7; 16. Usp. Tob 3,5; 18. Usp. 2 Mak 7,38; 19. Sir 11,4;
21. Usp. Iz 29,13; 23. Mt 10,20; 24. Popričesna 2. nedjelje Došašća.

30 lis 2012 10:50
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

ČUDESNO DJELOVANJE BOŽJE LJUBAVI

1.Blagoslivljam te, Oče nebeski, Oče Gospodina mojega Isusa Krista, koji si se udostojao sjetiti mene siromaha.
2.O, Oče milosrđa i Bože svake utjehe, zahvaljujem ti što mene, nedostojna bilo kakave utjehe, katkada krijepiš utjehom.
3.Blagoslivljam te uvijek i slavim s jedinorođenim Sinom tvojim i Duhom Svetim Tješiteljem u vijeke vjekova. Amen.
4.Ah, Gospodine Bože moj, sveti ljubitelju, kad ti dođeš u moje srce, klicat će sve što je u meni.
5.Ti si moja slava i radost mojega srca, moja nada i utočište u dan moje nevolje.
6.No, budući da sam još nejak u ljubavi i nesavršen u kreposti, trebaju mi tvoja okrepa i utjeha.
7.Zato me često pohodi i pouči u svojoj nauci.
8.Oslobodi me od opakih i zlih strasti i moje srce ozdravi od svih neurednih nagnuća da, iznutra ozdravljen i očišćen, budem sposoban ljubiti, snažan trpjeti, stalan ustrajati.
9.Velika je stvar ljubav, i zaista veliko dobro, jer samo ona s lakoćom nosi teškoće i jednakim raspoloženjem nosi što je nejednako.
10.Jer teret nosi neopterećena i sve gorko pretvara u slatko i ugodno.
11.Plemenita ljubav prema Isusu potiče na velika djela i búdi želju za sve većim savršenstvom.
12.Ljubav želi uzvišenost i ne da se zadržati nikakvim niskim stvarima.
13.Ljubav hoće slobodu i zazire od svakoga svjetovnog nagnuća, da ono ne postane zaprekom njezinom nutarnjem zanosu, da se ne splete zbog nekoga vremenitog probitka ili da u neprilikama ne klone.
14.Nema ništa slađe od ljubavi, ništa jače, ništa uzvišenije, ništa obuhvatnije, ništa ugodnije, ništa savršenije, ništa bolje na nebu ni na zemlji; jer, ljubav je rođena od Boga, i, samo u Bogu, ponad svega stvorenoga, može otpočinuti.
15.Zaljubljen čovjek leti, trči, veseli se, slobodan je i ničime vezan.
16.Sve daje svima, sve ima u svemu, jer on, ponad svih, počiva u Jednom, najvišem, od kojega teče i napreduje sve dobro.
17.Ne gleda darove, nego se, ponad svih darova, okreće darovatelju.
18.Mjera ljubavi često je bez mjere.
19.Ljubav ne osjeća tereta, ne obazire se na napor, više hoće nego što može,
20.ne računa na nemoguće, jer joj sve izgleda dopušteno i moguće.
21.Sposobna je, dakle za sve i mnogo donosi i umnogome uspijeva.
22.A tamo gdje zaljubljenik klone i zaspi, ljubav bdije, ni u snu ne spava, ni trud je ne utrudi, ni tjeskoba ne stisne, ni strah ne smete, nego se kao živi plamen i goruća baklja podiže uvis i sigurno ide naprijed.
23.Tko ljubi, zna što znači ta riječ.
24.U Božjim ušima snažno odjekuje žarka ljubav duše koja govori: Bože, Bože moj,ljubavi moja! Ti si sav moj, a ja tvoja!
25.Usavrši me u ljubavi da nutrinom svoga srca naučim okusiti slatkoću ljubavi,rastopiti se i plivati u ljubavi.
26.Neka me tako zahvati ljubav, da u silnom žaru i zanesenosti nadvisim sama sebe.
27.Daj mi zapjevati pjesmu ljubavi, i tebe slijediti, moj Ljubljeni.
28.Nek mi duša iznemogne hvaleći te ljubavnim klicanjem.
29.Daj da te ljubim više od sebe, a i sebe samo radi tebe i u tebi sve koji te zaista ljube, kao što nalaže zakon ljubavi, koji sja iz tebe.
30.Ljubav je okretna, iskrena, pobožna, mudra, velikodušna, hrabra i nikad ne traži sebe.
31.Tko samo na sebe daje, ljubav izdaje.
32.Ljubav je obazriva, ponizna i poštena, nije mekoputna, nije lakoumna ni ispraznih želja; trijezna je, postojana, čista, pomirljiva i čuvar svih osjetila.
33.Ljubav je podložna i poslušna poglavarima, sebe malo cijeni, dapače, prezire se,Bogu je odana i zahvalna, na njega se oslanja i u nj se pouzdaje i kad se ne osjeća ugodno: jer nema ljubavi bez bola.
34.Tko nije spreman sve pretrpjeti i biti na raspolaganju Ljubljenome, nije dostojan zvati se ljubiteljem.
35.Ljubitelj mora za volju Ljubljenoga rado prihvatiti sve teško i gorko i nipošto ne odstupiti od njega.

2. 2 Kor 1,3; 4. Usp. Izr 23,16; 5. Usp. Ps 3,4; 118,111; 32,7; Jer 16,19; 7. Usp. Job
33,6; 18. Vergilije, Ecloge II, 68; 22. Usp. Pj 5,2; 24. Usp. Pj. 2,16; 27. Usp. Iz 5,1; 28.
Ps 84,3.

31 lis 2012 07:54
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

DOKAZ PRAVE LJUBAVI

1.Sinko, još nisi jak i razborit ljubitelj.
2.Zašto, Gospodine?
3.Zato što zbog sitne neugodnosti odustaješ od započetog i s velikom pohlepom tražiš utjehe.
4.Jaki ljubitelj postojan je u napastima, i ne povodi se za lukavim nagovaranjima neprijatelja.
5.Ako sam mu drag u sreći, ne odvraća se od mene ni u nesreći.
6.Tko razborito ljubi ne gleda toliko na dar ljubljenoga koliko na ljubav kojom mu ga ljubljeni daje.
7.Više gleda na ljubav nego na vrijednost dara i Ljubljeni mu je draži od svih darova.
8.Plemenitom ljubitelju nije glavno dar. Ja sam mu važniji od svakog dara.
9.Nije zato pogubno ako su kadšto tvoji osjećaji o meni ili o mojim svecima lošiji nego što želiš.
10.Dobar i ugodan osjećaj, koji pokatkad primiš djelo je nazočne milosti i neki predokus nebeske domovine; ne teba previše računati na njega, jer on dolazi i odlazi.
11.Ali boriti se protiv zlih sklonosti duha i prezirati đavlovo došaptavanje, znak je kreposti i velika zasluga.
12.Neka te zato ne zbune neugodna maštanja, radilo se o bilo čemu.
13.Hrabro ustraj u odluci i čistoj nakani prema Bogu.
14.I nije nikakva obmana padneš li katkad u zanos, a zatim se učas vratiš k svakodnevnim ludostima srca.
15.Više su ti, naime, od nevolje nego od volje; i dok su ti nemile i mrske, zasluga ti je,a ne sramota.
16.Imaj na umu, stari neprijatelj upinje se svim silama omesti tvoju želju za dobrim i odvratiti te od svake pobožne vježbe: od štovanja svetaca, od pobožna razmatranja moje muke, od korisna prisjećanja na grijehe, od paske nad vlastitim srcem, od čvrste odluke da napreduješ u kreposti.
17.Na mnoge te zle misli nuka da bi u tebi probudio gađenje i strah, i tako te odvratio i od molitve i od sveta čitanja.
18.Trn mu je u oku ponizna ispovijed i, kad bi mogao, odvratio bi te od svete pričesti.
19.Ne vjeruj mu niti se obaziri na njega, makar ti uvijek nanovo postavljao zamke.
20.Njemu pripiši kad te navodi na zlo i nečistoću.
21.Odgovori mu:- Odlazi, nečisti duše! Zastidi se, bijedniče. Sama si nečistoća kad mi takve stvari došaptavaš!
22.Odlazi od mene, najbestidniji zavodniče! Nema ti mjesta kod mene. Uza me će se boriti Jaki, Isus, a ti ćeš ostati posramljen.
23.Radije ću umrijeti i svaku muku podnijeti negoli uza te pristati.
24.Utihni! Umukni! Neću te više slušati, makar mi i dalje dosađivao.
25.“Gospodin mi je svjetlost i spasenje: koga da se bojim?”
26.“Neka se vojska protiv mene utabori, srce se moje ne boji.”
27.“Gospodine, hridi moja, Otkupitelju moj!”
28.Bori se kao dobar vojnik.
29.Pa ako koji put od slabosti padneš, upni se jače no prije, računaj na još veću moju milost i nadasve se čuvaj isprazne samodopadnosti i oholosti.
30.Radi njih mnogi krenu stranputicom, a katakad padnu i u neizlječivu sljepoću.
31.Neka ti je propast tih oholica i ludih umišljenika opomena i poziv na trajnu poniznost.

21. Usp. Mt 4,10; Mk 5,8; 24. Mk 4,39; 25. Ps 17,1; 26. Ps 27,3; 27. Ps 19,15.

02 stu 2012 09:43
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

MILOST VALJA SAKRITI U ZAKLON PONIZNOSTI

1.Sinko, korisnije je i sigurnije za te skrivati milost pobožnosti i ne uznositi se njome,i o njoj mnogo ne govoriti niti je posebno isticati, već sebe gledati s više sumnje i bojati se kao da si je nedostojan primio.
2.Ne treba se previše oslanjati na te osjećaje jer se brzo mogu prometnuti u svoju protivnost.
3.Dok si u milosti, razmišljaj kako bi bijedan i jadan bio bez milosti.
4.I napredak duhovnoga života nije samo u tome da imaš milost utjehe nego da ponizno, samozatajno i strpljivo podnosiš kad ti se uskrati; pa da tada ne zapustiš revnu molitvu niti propustiš druga svoja djela koja si običavao činiti, već ih činiš što bolje znaš i možeš, i, koliko je do tebe, od srca, da se, zbog suhoće i tjeskobe duha, koje osjećaš, ne bi sasvim zanemario.
5.Jer mnogi, čim im ne ide po volji, odmah gube strpljenje ili odustaju.
6.Put čovjekov, naime, nije uvijek u njegovoj vlasti, nego Bogu pripada davati i tješiti kad hoće i koliko hoće i komu hoće, po svojoj volji i nikako više.
7.Neki, neoprezni, sami su sebe uništili radi milosti pobožnosti jer su više htjeli nego što su mogli. Ne uzimajući u račun svoje skromne mogućnosti, više su se povodili za nagonom srca nego za sudom razuma.
8.I budući da su više naumili nego se Bogu svidjelo, brzo su izgubili milost.
9.I tako su oni koji su već gnijezda savijali na nebesima ostali u jadu i nevolji, da poniženi i osiromašeni uče ne letjeti svojim krilima, nego se uzdati u moja.
10.Oni koji su još novi i neiskusni na putu Gospodnjemu, lako se mogu prevariti i zaći s puta ako se ne ravnaju po savjetu razboritih osoba.
11.Budu li više slijedili sebe nego se oslanjali na iskustvo drugih i ne budu li od takva svojeg shvaćanja htjeli odustati, zlo će svršiti.
12.Malokad oni koji sebe smatraju mudrima ponizno dopuštaju da ih drugi vode.
13.Bolje je malo znanja i umijeća s poniznošću negoli veliko blago nauke s ispraznom samodopadnošću.
14.Bolje je da imaš manje nego toliko da bi se uzoholio.
15.Ne postupa dovoljno oprezno onaj tko se sasvim preda veselju, onaj koji zaboravlja svoje prijašnje nedostatke i neporočni strah Gospodnji, koji ne strepi da će izgubiti primljenu milost.
16.Ne postupa dovoljno kreposno ni onaj koji u vrijeme nevolje ili bilo kakve poteškoće preko svake mjere očajava i na mene se oslanja s mnogo manje odanosti i promišljenosti nego što bi trebao.
17.Tko bi u vrijeme mira htio biti previše siguran, često će u vrijeme borbe biti malodušan i strašljiv.
18.Kad bi u sebi uvijek znao ostati ponizan i odmjeren i duh svoj obuzdavati i vladati njime, ne bi tako brzo upadao u pogibao i grijeh.
19.Dok si gorljiva duha, pametno je razmišljati, što će biti, kad svjetlost utrne.
20.A kad se to dogodi, budi uvjeren, svjetlost se može opet vratiti, jer uzeo sam ti je privremeno: sebi na slavu, a tebi na opomenu.
21.Često je takva kušnja korisnija nego kad bi uvijek bilo po tvojoj volji.
22.Zasluge se, naime, ne broje po tome, koliko tko ima više viđenja ili utjeha ili koliko je vještiji Svetome pismu ili sjedi na višem položaju, nego po tome je li bio postojan u istinskoj poniznosti i pun Božje milosti, traži li uvijek iskreno i posvuda Božju čast, smatra li sebe nevažnim, štoviše, vrijednim prezira pa mu je draže da ga drugi zapostavljaju i ponižavaju nego hvale.

6. Usp. Jer 10,23; 7. Usp. Sv. Benedikt, Regula, Prologus; 9. Usp. Ob 4; Ps 91,4; 12.
Usp. Rim 11,25; 20. Job 17,12.

03 stu 2012 10:54
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PRED BOGOM SEBE MALO CIJENI

1.“Ja se, evo, usuđujem govoriti Gospodinu. Ja, prah i pepeo!”
2.Budem li se više cijenio, evo, ti stojiš protiv mene, ali istinsko su svjedočanstvo i moje opačine, koje ja ne mogu opovrgnuti.
3.A ponizim li se i poništim, i odreknem svake samodopadljivosti, i izjednačim li se s prahom, što i jesam, tvoja će mi milost biti sklona, a tvoja svjetlost nadomak mome srcu; tada će svatko, pa i najmanje, precjenjivanje sama sebe potonuti u dolini moje ništavnosti i zauvijek nestati.
4.Tada ćeš dati da se vidim tko sam, tko sam bio i kamo idem, da sam ništa i da to nisam znao.
5.Ostanem li prepušten sebi, ništa sam, samo nemoć.
6.No, čim se na me obazreš, istog sam časa jak i pun nove radosti.
7.Čudesno je kako me neočekivano podižeš i tako dobrohotno privijaš k sebi, dok ja,po sebi, uvijek težim prema dolje.
8.To je djelo tvoje ljubavi koja me blagonaklono pretječe i u premnogim potrebama podupire. Čuva me, dapače, od velikih opasnosti i spasava od, zaista, bezbrojnih zala.
9.Jer, ljubeći se neuredno, sâm sam sebe upropastio. A čim sam potražio samo tebe i uzljubio te čistom ljubavlju, našao sam zajedno i tebe i sebe i po ljubavi još sam dublje uronio u svoju ništavnost.
10.Ti, Preslatki, činiš sa mnom preko svake moje zasluge i više od onoga što se usuđujem nadati ili moliti.
11.Blagoslovljen budi, Bože moj! Premda sam nedostojan bilo kojeg dobra, tvoja plemenitost i beskrajna dobrota nikada se ne prestaju nuditi, pa i onima koji su nezahvalni i odlutali daleko od tebe.
12.Obrati nas k sebi da budemo zahvalni, ponizni i pobožni, jer ti si naš spas, naša moć i snaga.

1. Post 18,27; 2. Usp. Br 22,34; 4. Usp. Ps 73,22; 9. Usp. Iv 12,25; 11. Ps 18,47; Mt
5,45; 12. Ps 80,4.

06 stu 2012 19:27
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

SVE TREBA UPRAVITI BOGU POSLJEDNJEM CILJU

1.Sinko, ja moram biti tvoj krajnji cilj.
2.Ta će nakana pročistiti tvoju ljubav, koju često naopako usmjeravaš k sebi i stvorenjima.
3.Ako, naime, bilo u čemu tražiš sama sebe, odmah smalakšeš i usahneš.
4.Sve, dakle, prvo upravljaj meni, jer ja sam sve dao.
5.Sve promatraj kako istječe iz najvišega Dobra; i to je razlog da sve treba privoditi k meni kao svojem izvoru.
6.Iz mene, kao iz živog vrela, životnu vodu zahvaća malen i velik, ubog i bogat; i koji mi rado i slobodno služe, primit će milost na milost.
7.A tko bude tražio svoju slavu izvan mene ili se naslađivao u neku svojem dobru,neće si osigurati trajnu radost ni svom srcu slobodu,nego će ga odasvud saplitatizapreke i stiske.
8.Sebi, dakle, ne pripisuj ništa dobro, niti bilo kojem čovjeku pridaji krepost, nego sve priznaj Bogu, bez kojeg čovjek nema ništa
9.Ja sam sve dao, ja sve potražujem, i vrlo strogo tražim zahvalnost.
10.Evo istine kojom se istjeruje ispraznost slave.
11.A ako ti navrate nebeska milost i istinska ljubav, neće biti mjesta ni za kakvu zavist ni stisku u srcu, niti će te zaokupljati samoljublje.
12.Ta božanska ljubav sve pobjeđuje i daje krila svim duševnim moćima.
13.Ako si istinski mudar, samo ćeš se u meni radovati, samo u meni nadati, jer “nitko nije dobar doli Bog”, koga treba nadasve hvaliti i u svemu blagoslivljati.

6. Usp. Otk 13,16; 21,6; Iv 1,16; 4,10; 7. Us. 2 Kor 6,11-12; 12. Vergil, Ecloga X,69:
Omnia vicit amor: Ljubav sve pobjeđuje; 13. Lk 18,19.

07 stu 2012 10:02
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

KAD SMO PREZRELI SVIJET, SLATKO JE SLUŽITI BOGU

1.Opet ću govoriti, Gospodine, i neću šutjeti. Šaptat ću u uši Boga i Kralja svojega koji je u visinama:”O kako je velika, Gospodine, tvoja dobrota, koju čuvaš za one koji te se boje!”
2.A što si tek onima koji te ljube? Koji ti služe svim srcem?
3.Zaista je neiskazana milina razmišljati o tebi, a to široke ruke daješ onima koji te ljube.
4.Najviše si pokazao milinu svoje ljubavi u tome, što si me stvorio kad me nije bilo; i kad sam od tebe daleko zalutao, natrag si me doveo u svoju službu i zapovjedio mi da te ljubim.
5.O, izvore vječne ljubavi, što reći o tebi?
6.Kako bih mogao zaboraviti tebe koji si se udostojao mene sjetiti?
7.I nakon što sam se raspustio i izopačio, iskazao si sluzi svojemu milosrđe preko svakog očekivanja i pružio prijateljstvo i milost preko svake mjere.
8.Što ću ti uzvratiti za tu milost?
9.Nije, naime, svima dano, odreći se svega, ostaviti svijet i prihvatiti samostanski život.
10.Zar je moje služenje tebi nešto veliko, kad je to dug svakoga stvorenja?
11.Služenje tebi ne smijem smatrati velikim. Veliko i zadivljujuće je, naprotiv, to što si se ti udostojao uzeti za svojega slugu takva siromaha i nedostojnika i pridružiti ga svojim odabranim slugama.
12.Evo, tvoje je sve što imam i čime god ti služim.
13.Zapravo obratno: ti više služiš meni, nego ja tebi.
14.Gle, nebo i zemlja, koje si stvorio na službu čovjeku, spremni su i svednevice čine ono što si im odredio.
15.I, čini mi se, da ti je i to malo, pa si i anđele stvorio i odredio na službu čovjeku.
16.A sve ovo nadvisuje to što si se ti sam udostojao služiti čovjeku i obećao mu dati sama sebe.
17.Što ću ti uzvratiti za tisuće tih dobara?
18.O, kad bih ti mogao služiti sve dane svojega života!
19.Eh, kad bih ti bar jedan dan mogao dostojno služiti!
20.Zaista, ti si dostojan svakog služenja, svake časti i vječne hvale.
21.Zaista, ti si moj Gospodin, a ja tvoj siromašni sluga. Dužan sam ti služiti svim silama i nikada ne malaksati u tvojoj hvali.
22.Tako hoću, tako želim, i što god mi uzmanjka, ti se udostoj nadopuniti.
23.Velika je čast i slava tebi služiti i radi tebe sve prezirati.
24.Veliku će milost zadobiti koji se svojevoljno podlože tvojoj presvetoj službi i nalazit će preslatku utjehu Duha Svetoga.
25.Veliku će slobodu duha steći oni koji radi tvojega Imena krenu uskim putem i napuste svaku svjetovnu brigu.
26.O draga i ugodna službo Božja po kojoj čovjek postaje istinski slobodan i svet!
27.O svetog li redovničkog staleža! Po njemu je čovjek izjednačen s anđelima, Bogu ugodan, đavlima strašan, a svim vjernicima preporučljiv!
28.O službo, koju je uvijek vrijedno poželjeti i prigrliti, kojom zaslužujemo najviše dobro i stječemo beskrajnu radost!

1. Usp. Ps 68,25; 31,20; 4. Usp. Pnz 19,9; 7. Usp. Ps 119,65; 10. Usp. Jdt 16,17; 12. 1
Ljet 29,14; 16. Usp. Lk 1,73; 20. Usp. Otk 4,11; 23. Usp. Sir 23,38; 25. Usp. Mt 7,14;
26. Usp. Mt 11,29-30.

09 stu 2012 09:04
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PROVJERAVAJ I OBUZDAVAJ ŽELJE SRCA

1.Sinko, još ti je mnogo naučiti onoga što do sada nisi dobro naučio.
2.Što to, Gospodine?
3.Da svoju želju potpuno uskladiš s mojom voljom i da ne ljubiš sama sebe, već da u****o nastojiš ispuniti moju volju.
4.Želje te često raspaljuju i žestoko potiču, ali odmjeri: ideš li više za mojom čašću ili za vlastitim probitkom.
5.Ako sam ja razlog tvojega odabira, bit ćeš, dakako, zadovoljan što god odredim.
6.A ako se tu skriva kakva osobna korist, eto, to je ono što te smeta i tišti.
7.Čuvaj se, dakle, da odviše ne prioneš uz neku unaprijed smišljenu želju, prije no što si se posavjetovao sa mnom; da bi možda poslije okajao i omrznuo ono, što ti se spočetka svidjelo i za čim si kao boljim revnovao.
8.Ne valja, naime, odmah slijediti svaku sklonost koja se čini dobra; kao što ni od svake oprečne sklonosti ne treba odmah bježati.
9.Korisno je katkada obuzdavati se i u dobrim nastojanjima i željama, da od uskovitlana duha ne padneš u rastresenost, da neuobičajenim ponašanjem druge ne sablazniš, ili da te njihov otpor ne smete pa kloneš.
10.Katkad treba i silu primijeniti i odlučno se oprijeti požudi osjetila, pa se ne obazirati na ono što tijelo hoće ili neće, nego to više nastojati da ono, makar i protiv volje,bude podvrgnuto duhu.
11.I dotle ga treba krotiti i prisiljavati na služenje dokle god ne bude spremno na sve i dok se ne navikne biti zadovoljno malim, uživati u jednostavnosti i ne mrmljati na neugodnosti.

3. Usp. Ef 1,9; 11. Usp. 1 Kor 9,27.

10 stu 2012 08:45
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

ODGOJ ZA STRPLJIVOST I BORBA PROTIV POŽUDA

1.Gospodine Bože, kako vidim, vrlo mi je potrebna strpljivost. U ovom svijetu ima,naime, mnogo nedaća.
2.Ma koliko god nastojao osigurati svoj mir, nema života bez boli i borbe.
3.Tako je, sinko.
4.I moja je želja da ne išteš takav mir, koji bi bio bez kušnji ili u kojem ne bi osjetio nedaća, nego smatraj da si mir našao i onda kad te budu spopale nevolje i kad budeš kušan mnogim nedaćama.
5.Kažeš li da ne možeš mnogo trpjeti, kako ćeš onda podnijeti oganj čistilišni?
6.Od dvaju zala treba izabrati manje.
7.Dakle, da bi mogao uteći budućim vječnim mukama, nastoj, radi Boga, dragovoljno podnositi sadašnje boli.
8.Misliš li da ljudi ovoga svijeta ništa ne trpe? Ili malo?
9.To nećeš naći čak ni među onima koji najraskošnije žive.
10.Reći ćeš: Oni imaju mnoge užitke i žive po vlastitoj volji, zato se mnogo ne obaziru na svoje nevolje.
11.Da, moglo bi se tako reći: imaju što im srce želi. A što misliš, dokle će to trajati?
12.Poput dima će se rasplinuti imućnici ovoga svijeta i neće ostati ni spomena na prošle radosti.
13.A i još za života, ne uživaju ih bez gorčine, dosade i straha.
14.Naime, ista stvar u kojoj nalaze užitak često im uzvraća bolnom kaznom.
15.I pravo im biva: neuredno traže i trče za užitcima, pa stoga i ne uživaju u njima bez grkosti i razočaranja.
16.O, kako su svi (užici) časoviti, kako lažni, kako neuredni i sramotni!
17.No, zbog opijenosti i zaslijepljenosti oni to ne shvaćaju, nego poput nerazumnih životinja, za malo naslade prolazna života gube dušu.
18.Ti, dakle, sinko “ne idi za svojim strastima” i odvrati se od svoje volje. “Sva radost tvoje neka bude Gospodin: on će ispuniti želje tvojega srca.”
19.I doista, želiš li naći istinsku radost i obilje moje utjehe, gle, u preziranju svega što je svjetovno i u odricanju od svih niskih užitaka bit će tvoj blagoslov i obilnu ćeš primiti utjehu.
20.I što se više otrgneš od utjehe bilo kojeg stvorenja, toliko ćeš slađe i snažnije utjehe naći u meni.
21.To, spočetka, nećeš postići bez nekakve žalosti i na****e borbe.
22.Suprostavit će se ustaljena navika, ali ona se pobjeđuje boljom navikom.
23.Mrmljat će tijelo, ali ono se svladava žarom duha.
24.Uzbunit će se i razdražiti stara zmija, ali ona se u bijeg tjera molitvom; povrh toga,korisnim radom uvelike joj se zatvara pristup.

1. Usp. Heb 10,36; 2. Usp. Ps 31,11; Job 7,1; 12. Usp. Ps 37,20; 73,12; 14. Usp. Mudr11,16; 17. Jd 10; 2 Mak 6,25; 18. Usp. Sir 18,30; Ps 37,4; 19. Post 27,40; 24. Otk 12,9;usp. Mt 17,20.

12 stu 2012 12:39
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

---------
POSLUŠNOST I PONIZNOST PO PRIMJERU ISUSA KRISTA

1.Sinko, tko se nastoji izmaknuti poslušnosti, izmiče se milosti i, tko namiče samo sebi, izmiče mu zajedničko.
2.Onaj koji se svojem poglavaru ne podvrgava rado i svojevoljno, znak je da mu se tijelo još sasvim ne pokorava, nego se često buni i mrmlja.
3.Navikni se, dakle, hitro podvrgavati svojemu poglavaru želiš li zagospodariti svojim tijelom.
4.Brže se, naime, pobjeđuje vanjski neprijatelj, ako čovjek nije zapušten iznutra.
5.Nema duši mučnijeg i goreg neprijatelja od tebe, ako nisi u pravome skladu sa svojim duhom.
6.Moraš, bez sumnje, naviknuti prezirati sebe, želiš li opstati protiv tijela i krvi.
7.A budući da još uvijek neuredno ljubiš sebe, bojiš se potpuno podložiti volji drugih.
8.Ta zar je nešto veliko ako se ti, prah i ništa, podložiš čovjeku radi Boga, kad sam se ja Svemogući i Svevišnji, koji sam sve iz ništa stvorio, ponizno podložio čovjeku radi tebe?
9.Postao sam najponizniji i posljednji da bi ti po mojoj poniznosti pobijedio svoju oholost.
10.Nauči se pokornosti, prahu! Nauči se poniznosti, zemljo i kalu!
11.Uči lomiti svoju volju i potpuno se podložiti.
12.Revnuj protiv sama sebe i ne daj mjesta nadmenosti u sebi, već se pokaži tako podložnim i prahom da bi svi mogli hodati po tebi i gaziti te kao blato na ulici.
13.Na što se imaš žaliti, bazvrijedni čovječe?
14.Što možeš iznijeti, prosti grešniče, nasprem svojim klevetnicima, kad si sam toliko puta Boga uvrijedio i toliko puta zaslužio pakao?
15.No, budući da je preda mnom bila tvoja dragocjena duša, poštedjelo te moje oko,da bi spoznao moju ljubav i zauvijek ostao zahvalan za moja dobročinstva, i da bi bio uvijek pripravan na poslušnost i poniznost te strpljivo podnosio prezir sama sebe.

5. Usp.Tob 12,10; 8. Post 3,19; 10. Usp. Sv. Bernardo, Homilia super “Missus est”; 12.Ps 18,43; 13. Jak 2,20; 15. Ez 20,17; 1 Sam 26,21.

14 stu 2012 10:33
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 114 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: