Sada je: 18 sij 2018 15:31.

Započni novu temu Odgovori  [ 114 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeća
 NASLJEDUJ KRISTA 
Autor/ica Poruka
Global Moderator

Spol: žensko
Post Re: NASLJEDUJ KRISTA
PROMATRAJMO SKRIVENE BOŽJE SUDOVE DA SE NE BISMO UZOHOLILI U DOBRU

1.Nada mnom grme tvoji sudovi, Gospodine, a strah i trepet snažno potresaju sve kosti moje.
2.Stojim zbunjen i razmišljam, “gle, oku njegovu ni nebesa čista nisu”.
3.Ako si u anđelâ našao zloću, i nisi ih poštedio, što će biti sa mnom?
4.“I zvijezde padođe s neba”, što ja mogu očekivati?
5.Oni čija su djela izgledala hvalevrijedna, potonuli su na dno, a one koji su anđeoski kruh blagovali, vidio sam kako slatko jedu svinjske mahune.
6.Ništa, dakle, ne ostaje od svetosti odmakeneš li ti svoju ruku, Gospodine.
7.Nikakva mudrost ne koristi prestaneš li ti njome upravljati.
8.Nikakva hrabrost ne pomaže prestaneš li je ti podupirati.
9.Nema sigurne čistoće ako je ti ne zaštićuješ.
10.Nikakvo vlastito osiguranje ne koristi nema li tvoje svete budnosti,
11.a čim nas ostaviš, tonemo i propadamo.
12.A čim nas pohodiš, oživljavamo i ustajemo.
13.Nestalni smo, dakako, ali jaki po tebi. Mlaki, ali ti nas zažaruješ.
14.O, kako se ponizno i nisko moramo osjećati!
15.Kako ništa ne vrijedim ako mi se i čini, da imam nešto dobra!
16.O kako se duboko moram prignuti pred tvojim nedokučivim sudovima, Gospodine,u kojima ne otkrivam ništa drugo doli da sam ništa i opet ništa.
17.O težino neizmjerljiva, o more nesavladivo, gdje ne nalazim ništa o sebi, ama baš ništa!
18.Kamo se to sad djenula moja slava? Gdje je sigurnost umišljene kreposti?
19.Sva isprazna slava potonula je u dubinu tvojih sudova nada mnom
20.Što znači pred tobom bilo koje tijelo? Zar će se glina uznositi pred lončarom koji ju je oblikovao?
21.Kako se može hvastati onaj čije je srce istinski podložno Bogu?
22.Ni cijeli svijet neće zavesti onoga koga je Istina privezala uza se, niti će zov svih hvalitelja uzdrmati onoga koji je svu nadu učvrstio u Bogu.
23.Naime, i ti koji govore, svi zajedno nisu ništa, nestat će s jekom riječi.
24.“A vjernost Gospodnja ostaje dovijeka!”

1. Usp. Ps 119,120; Job 4,14; 2. Job 15,15; 3. Usp. Job 4,18; 2 Pt 2,4; 4. Otk 6,13; 5.Ps 78,25; 16. Usp. Ps 36,7; 20. Usp. Iz 45,9; Rim 9,20; 24. Ps 117,2.

15 stu 2012 08:53
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

KAKO NAM SE VLADATI I GOVORITI U SVAKOJ POŽELJNOJ STVARI

[b][left]1.Sinko, ovako govori u svakoj prilici: Gospodine, ako je tebi milo, neka to bude.
2.Gospodine, ako je tebi na čast, neka je u tvoje ime.
3.Gospodine, ako smatraš da će to biti probitačno i korisno za mene, tada mi to daj na svoju čast.
4.No, ako znaš da će mi štetiti i nauditi spasenju moje duše, uzmi od mene takve želje.
5.Nije, naime, svaka želje od Duha Svetoga, makar čovjeku izgledala pravedna,ispravna i dobra.
6.Teško je pravo prosuditi potiče li te na neku od želja dobar, zao ili tvoj vlastiti duh.
7.Mnogi koji su u početku smatrali da ih vodi dobar duh, na kraju su bili prevareni.
8.Zato ono što ti se učini poželjnim treba uvijek željeti i moliti s Božjim strahom i poniznim srcem; posebice se trebaš odreći sama sebe i sve preporučiti meni,govoreći:
9.Gospodine, ti znaš što je bolje; učini ovo ili ono, kako hoćeš.
10.Daj mi, što hoćeš, koliko hoćeš i kada hoćeš.
11.Postupi sa mnom kako znaš i kako ti se više svidi i kako će tvoja čast biti veća.
12.Stavi me kamo hoćeš i slobodno raspolaži mnome u svemu.
13.U tvojoj sam ruci, prevrći me i okreći.
14.Evo, sluga sam tvoj, na sve spreman, jer ne želim živjeti sebi nego tebi: samo kad bih mogao dostojno i savršeno!
Molitva za ispunjenje Božje volje
15.Preodobrostivi Isuse, udijeli mi svoju milost da sa mnom bude, da se sa mnom trudi i sa mnom do kraja ustraje.
16.Daj mi uvijek željeti i htjeti ono što je tebi milije i draže.
17.Nek tvoja volja bude moja, a moja neka uvijek slijedi tvoju i bude s njom u najvećem skladu.
18.Daj da s tobom isto hoću i isto neću, da ništa ne mogu niti htjeti niti ne htjeti, nego što ti hoćeš ili nećeš.
19.Daj da umrem svemu što je svjetovno i da mi radi tebe bude drago ako me u svijetu preziru ili ne poznaju.
20.Ponad svega što se može poželjeti, daj mi da u tebi otpočinem i da se srce moje smiri u tebi.
21.Ti si istinski mir srca, ti si jedini počinak. Izvan tebe sve je trpko i nemirno.
22.U tome ću miru, to jest u tebi, jedinom i najvećem i vječnom dobru, usnuti i otpočinuti. Amen.

14. Usp. Fil 1,21; 15. Mudr 9,10; 21. Usp. Ef 2,14; 22. Ps 4,9.

17 stu 2012 15:28
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PRAVU UTJEHU TREBA TRAŽITI SAMO U BOGU

1.Koju god utjehu mogu poželjeti ili zamisliti, ne očekujem je ovdje, nego u budućnosti.
2.Naime, kad bih i imao sve utjehe svijeta i kad bih ih sve mogao uživati, to zacijelo ne bi dugo trajalo.
3.Stoga se, dušo moja, nećeš potpuno utješiti niti savršeno okrijepiti, osim u Bogu,tješitelju siromašnih i prihvatitelju poniznih.
4.Strpi se malo, dušo, počekaj božansko obećanje, i imat ćeš obilje svih nebeskih dobara.
5.Ako previše neuredno žudiš za ovdašnjim dobrima, izgubit ćeš vječna i nebeska.
6.Zemaljskima se koristi, za vječnima teži!
7.Nijednim zemaljskim dobrom ne možeš se zasititi jer nisi ni stvorena da u njima živiš.
8.Pa kad bi i imala sva stvorena dobra, ne bi mogla biti sretna i blažena. U Bogu Svestvoritelju stoji sve tvoje blaženstvo i sreća, ali ne kako to zamišljaju i hvale ljubitelji svijeta, nego kako očekuju pravi Kristovi vjernici, a katkad unaprijed okuse oni koji su duhovni i čista srca, čije je odredište nebo.
9.Isprazna je i kratka svaka ljudska utjeha.
10.Blažena je i prava utjeha koja dolazi iznutra, od istine.
11.Pobožan čovjek ima posvuda uza se Isusa, tješitelja, i govori mu:
12.Gospodine Isuse, budi sa mnom na svakom mjestu i u svako doba.
13.Ovo će mi biti utjeha, da volim biti bez svake ljudske utjehe.
14.I ako mi izostane tvoja utjeha, bila mi i tvoja volja i pravedna kušnja najvećom utjehom.
15.Ta, nećeš se uvijek ljutiti, niti dovijeka plamti srdžba tvoja.

3. Usp. Ps 76,3-4; 7. Usp. Iz 43,7; 8. Usp. Fil 3,20; 13. Usp. Job 6,10; 15. Usp. Ps102,90; 103,9; Iz 57,16.

18 stu 2012 10:48
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

SVU BRIGU TREBA PREPUSTITI BOGU

1.Sinko, pusti me da s tobom radim što hoću. Ja znam što je za tebe korisno.
2.Ti razmišljaš na ljudsku. O mnogim stvarima sudiš prema ljudskim osjećajima.
3.– Gospodine, istina je što kažeš.
4.Tvoja je skrb za mene veća od svake brige koju ja mogu voditi za sebe.
5.Jer, na vrlo je labavim nogama onaj tko svu svoju brigu ne prepusti tebi.
6.Dok je, Gospodine, moja prava i čvrsta volja uza te, čini sa mnom što god hoćeš.
7.Što god mi učinio, ne može biti nego dobro.
8.Želiš li da budem u tami, bio blagoslovljen!
9.Udostojiš li me utješiti, bio blagoslovljen! Ostaviš li me u tuzi, isto tako bio blagoslovljen!
10.Sinko, tako moraš postupati želiš li uza me ići.
11.Jednako si dužan biti spreman na trpljenje kao i na radost.
12.Jednako si dužan bit oskudan i siromašan, kao i izobilan i bogat.
13.– Gospodine, rado ću za tebe pretrpjeti sve što god pripustiš da me zadesi.
14.Jednako ću iz tvoje ruke prihvaćati dobro i zlo, slatko i gorko, veselo i žalosno i za sve što me zadesi iskazat ću ti zahvalnost.
15.Čuvaj me od svakoga grijeha, i neću se bojati ni smrti ni pakla.
16.Kakva god me nevolja stigla, neće mi naškoditi, samo ako me zauvijek ne odbaciš i ne izbrišeš iz knjige života.

5. Usp. Ps 55,23; 1 Pt 5,7; 16. Usp. Ps 77,8; Otk 3,5.

19 stu 2012 11:01
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

VREMENITE NEVOLJE TREBA PODNOSITI STRPLJIVO,PO PRIMJERU KRISTOVU

1.Sinko, s neba sam sišao radi tvojega spasenja, prihvatio sam tvoje nevolje, ne iz potrebe, nego iz ljubavi; da se naučiš strpljivosti i da vremenite nevolje ne nosiš nevoljko.
2.Od trena mojega rođenja pa do smrti na križu nije mi uzmanjkalo boli.
3.Mnoge su mi vremenite stvari nedostajale; često sam slušao optužbe protiv sebe;dobrohotno sam podnosio ruganja i sramoćenja; za dobročinstva su mi uzvraćali nezahvlnost, za čudesa hule, za pouku uvrede.
4.Gospodine, budući da si u svojem životu najviše ispunio Očevu zapovijed po strpljivosti, dostojno je da i ja, nesretan grešnik, po tvojoj volji sam sebe strpljivo podnosim, i dokle je tvoja volja, nosim breme raspadljiva života za svoje spasenje.
5.Iako je sadašnji život teret, ipak je, tvojom milošću, postao vrlo zaslužan. Nama,slabima, učinio ga je podnošljivim i jasnijim tvoj primjer i hod stopama svetaca. A i mnogo utješnijim nego što je bio nekoć u Starom savezu, kad su nebeska vrata bila zatvorena i put izgledao mračniji pa se tek malo njih trudilo tražiti nebesko kraljevstvo. Dapače ni tadašnji pravednici, koji su se imali spasiti, nisu mogli ući u
nebesko kraljevstvo prije tvoje muke i svete smrti.
6.Koliko li ti moram zahvaljivati što si se udostojao meni i svim vjernicima pokazati pravi i dobar put u vječno kraljevstvo!
7.Tvoj je put naš put; i svetom strpljivošću idemo k tebi, našoj kruni.
8.Da ti nisi pošao pred nama i poučio nas, tko bi te htio slijediti?
9.Eh, koliko bi zaostali da nisu vidjeli tvoj divan primjer!
10.Ta evo još smo mlaki, premda smo čuli za tolike tvoje znakove i pouke. Što bi bilo kad ne bismo imali toliko svjetla da te slijedimo?

1. Usp. Iv 3,17; 2. Usp. Iz 53,3; 4. 2 Mak 6,25; 7. Usp. Iv 14,6.

21 stu 2012 20:40
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PODNOŠENJE NEPRAVDI I ISTINSKA STRPLJIVOST

1.Što to govoriš, sinko?
2.Prestani se tužiti, razmišljaj o muci mojoj i drugih svetaca.
3.Ti se još nisi odupirao do krvi.
4.Ono što ti trpiš, malo je u usporedbi s onima koji su toliko toga pretrpjeli. Kako su oni žestoko napastovani, kako teško uznemirivani, kako mnogostruko kušani i mučeni!
5.Potrebno je, dakle, dozvati si na um teže muke drugih da bi lakše podnio svoje,koje su doista male.
6.A ako ti se čine prevelikima, pogledaj, nije li to s tvoje nestrpljivosti.
7.No, bile one male ili velike, nastoj sve podnostiti strpljvo.
8.Što se bolje pripraviš za trpljenje, to mudrije postupaš i više zasluga stječeš, a i lakše ćeš ga podnostiti ako si dušom i vježbom na to spreman.
9.I ne reci: Od ovoga čovjeka to ne mogu podnijeti, niti ovako što treba podnostiti;tešku mi je štetu nanio i predbacuje mi što nikad nisam niti pomislio; ali od drugog ću rado trpjeti sve što mi se učini potrebnim.
10.Luda je misao koja se ne osvrće na krepost strpljivosti i njezinu buduću krunu, već više istražuje osobe i nanesene uvrede.
11.Nije istinski strpljiv onaj koji ne želi trpjeti, već samo koliko mu se hoće i od koga mu se sviđa.
12.Istinski strpljiv čovjek ne gleda od koga trpi; da li od svojega poglavara, od sebi jednaka ili nižega, da li od dobra i sveta ili od opaka i nedostojna čovjeka; naprotiv sve, bez razlike, što god ga ili koliko god ga teška od nekoga stvorenja zadesilo,zahvalno prima iz Božje ruke i smatra velikim dobitkom, jer kod Boga ništa, ma kako bilo maleno, ali ako je za Boga pretrpljeno, neće propasti.
13.Budi stoga spreman za borbu želiš li pobijediti.
14.Bez borbe ne možeš se domoći krune strpljivosti.
15.Ako ne želiš trpjeti, ni do krune ti nije stalo.
16.A ako želiš biti okrunjen, bori se muževno, podnesi strpljivo.
17.Bez rada se ne uživa počinak niti se bez borbe dolazi do pobjede.
18.– Neka mi, Gospodine, bude moguće po milosti ono što mi se čini nemoguće po naravi.
19.Ti znaš da ne mogu mnogo trpjeti, i da, čim se pojavi mala poteškoća, brzo klonem.
20.Neka mi svaka vježba u nevolji, radi tvojeg imena, bude mila i draga.
21.Jer trpjeti i mučiti se za tebe, vrlo je spasonosno mojoj duši.

3. Heb 12,4; 4. Usp. Heb 11,37-39; 16. Usp. 2 Tim 2,5; 18. Usp. Lk 18,27.

22 stu 2012 13:49
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PRIZNANJE VLASTITE SLABOSTI I NEVOLJE OVOGA ŽIVOTA

1.Priznat ću nepravdu svoju, priznat ću tebi, Gospodine, slabost svoju.
2.Često me sitnica obara i žalosti.
3.Odlučim postupati odlučno, a kad dođe mala napast, u velikoj sam stisci.
4.Katkad od vrlo neznatne stvari dođe velika kušnja, i dok, ne osjećajući napast,mislim da sam donekle siguran, dogodi se da me kadšto svlada i lagani dašak.
5.Pogledaj, dakle, Gospodine, moju poniznost i, tebi odsvud poznatu, slabašnost.
6.Smiluj mi se i “izvuci me iz blata da ne potonem” te zauvijek i posvuda ostanem odbačen.
7.Tako me često muči i posramljuje pred tobom što sam nestalan i slab da se opirem strastima.
8.Premda uz njih posve ne pristajem, ipak mi je mrsko i neprilično njihovo nasrtanje,i vrlo mi se gadi živjeti tako iz dana u dan u borbi.
9.Moja slabost postaje mi očita po tome što ružne slike mašte mnogo lakše naviru nego što odlaze.
10.O kad bi, silni Bože Izraelov, revnitelju vjerničkih duša, pogledao na trud i muku sluge svojega i bio uza nj u svemu što poduzme!
11.Okrijepi me nebeskom snagom da ne prevlada stari čovjek – bijedno tijelo što ga duh još nije sasvim upokorio protiv kojega se treba boriti dokle god se diše u ovome jadnom životu.
12.Ah, kakav je to život u kojemu nema kraja neprilikama i jadima, u kojemu sve vrvi od klopki i neprijatelja!
13.Ta, tek što jedna nedaća ili kušnja prođe, druga dođe; štoviše, dok se još borimo s prvom, iznenada banu i mnoge druge.
14.Pa kako ljubiti život ljudski, koji nosi tolike gorčine i koji je podložan tolikim nesrećama i bijedama?
15.Kako životom i zvati to, što rađa tolikom smrću i propašću?
16.Pa ipak mnogi ga vole i traže njegove užitke.
17.Često se svijet kudi da je varljiv i isprazan, pa ipak, ako su vlast preuzele tjelesne strasti, ne ostavlja se lako.
18.Jedno nas, naime, potiče da ga ljubimo, a drugo da ga preziremo.
19.Na ljubav prema svijetu potiče nas požuda tijela, požuda očiju i oholost života; ali kazne i bijede koje ih slijede rađaju mržnjom i ogavnošću prema svijetu.
20.Na žalost, zla naslada zarobljuje duh odan svijetu i, budući da nije niti vidio niti okusio Božju milinu i nutarnju ugodnost kreposti, drač smatra užitkom.
21.A oni koji potpuno preziru svijet i nastoje živjeti Bogu u svetoj stezi, poznaju božansku milinu, obećanu istinskim samoprijegornicima, i uviđaju kako je svijet u velikoj bludnji i u svakojakoj obmani.

1. Ps 32,5; 5. Ps 25,18; 6. Ps 69,15; 10. Usp. Post 33,20; Ps 10,14; Jš 1,9; 11. Usp. 1Sam 2,9; Rim 6,6; 14. Usp. Prop 2,23; 15. Usp. Ciceron, De re publica, L. VI, 3; 19. Usp.1 Iv 2,16; 20. Usp. Job 30,7; Ps 34,9.

23 stu 2012 11:01
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

PONAD SVIH DOBARA I DAROVA, TREBA SE SMIRITI U BOGU

1.Dušo moja, ponad svega uvijek ćeš se smiriti u Bogu jer on je svetima vječni pokoj.
2.Daj mi, preslatki i premili Isuse, počivati u tebi ponad svakoga stvorenja, ponad svakoga zdravlja i ljepote, ponad svake slave i časti, ponad svake moći i dostojanstva, ponad svakoga znanja i umovanja, ponad svakog imanja i umijeća,ponad svakoga veselja i klicanja, ponad svakog glasa i hvale, ponad svake miline i utjehe, ponad svake nade i obećanja, ponad svake zasluge i želje, ponad svakog dara i prinosa koji možeš dati i uliti, ponad svake radosti i slavljenja što ga duh može shvatiti i oćutjeti,
3.napokon ponad svih anđela i arkanđela i ponad sve nebeske vojske, ponad svega vidljivog i nevidljivog i ponad svega što nisi ti, Bože moj: jer ti si, Bože moj, najbolji od svega.
4.Ti si jedini svevišnji, ti jedini svemoćni, ti si jedini dostatnost i punina, ti jedini milina i utjeha, ti jedini ljepota i ljubaznost, ti si jedini plemenitiji i slavniji od svega: u tebi sva dobra savršeno jesu, bit će i bila su; zato je premalo i nedovoljno što god mi dao, osim sebe, ili što god o sebi objavio ili obećao ako tebe ne ugledam i potpuno ne zadobijem;
5.jer zaista moje srce ne može istinski otpočinuti niti se potpuno zadovoljiti, ne otpočine li u tebi i ne uzdigne li se ponad svih darova i ponad svakoga stvorenja.
6.O, premili moj zaručniče, Isuse Kriste, najčistiji ljubitelju, gospodaru svega stvorenja, tko će mi dati krila istinske slobode da poletim i otpočinem u tebi?
7.O, kad će mi biti dano da potpuno izađem iz sebe i okušam kako si sladak,Gospodine Bože moj?
8.Kada ću se potpuno sabrati u tebi, da od tvoje ljubavi više ne osjećam sebe, nego samo tebe, uzvišenije od svakog osjećaja i načina, načinom koji nije znan svima?
9.Sada, naime, često uzdišem i s boli nosim svoju nesreću,
10.jer u ovoj bijednoj dolini mnoga me zla salijeću, često zbunjuju, žaloste i zasjenjuju, često smetaju i rastresaju, mame i zapleću, da tebi ne pristupam slobodno i da ne uživam u slatkim zagrljajima koje uvijek jamčiš blaženim duhovima.
11.Neka te gane moj uzdah i mnogostruka pustoš zemaljska!
12.O Isuse, sjaju vječne slave, utjeho duše – putnice, pred tobom mi glas zastaje u grlu, a moja ti šutnja progovara.
13.Dokle će Bog moj oklijevati s dolaskom?
14.Neka dođe k meni, svojem siromašku, i razveseli me.
15.Nek ispruži ruku svoju i iščupa jadnika iz svake tjeskobe.
16.Dođi, dođi, ta bez tebe nema mirna dana ni časa, jer ti si moje veselje i bez tebe je moj stol prazan.
17.Jadan sam i kao neki teško okovani uznik dok me ne okrijepiš svjetlom svoje prisutnosti i ne vratiš slobodi, i dok se na me ne obazreš i ne pokažeš mi svoje uljudno lice.
18.Neka drugi traže, u zamjenu za tebe, što god im je drago; meni se, međutim, niti išta sviđa niti će mi se sviđati, osim tebe, Bože moj, nado moja, vječno spasenje.
19.Neću umuknuti niti prestati moliti dok se milost tvoja ne vrati i dok ne progovoriš u mojoj nutrini.
20.– Evo me!
21.Evo me k tebi jer si me zvao.
22.Tvoje suze i čežnja tvoje duše, tvoja poniznost i skrušenost srca privoljeli su me i doveli k tebi.
23.I rekao sam: Gospodine, zazvao sam te i poželio uživati, spreman poradi tebe sve ostaviti po strani.
24.Jer ti si me najprije poticao da te tražim.
25.Budi stoga blagoslovljen, Gospodine, jer ti si svojim mnogostrukim milosrđem “učinio dobo svojem sluzi”.
26.Što ima reći, Gospodine, sluga tvoj pred tobom, nego da se duboko ponizi,spominjući se uvijek vlastite zloće i bezvrijednosti.
27.Nema, doista, slična tebi među svim čudima neba i zemlje.
28.Tvoja su djela veledobra, tvoji sudovi istiniti, a tvoja providnost svime ravna.
29.Zato, hvala ti i slava, Mudrosti Očeva! Neka te hvale i blagoslivljaju usta moja, duša moja i zajedno sva stvorenja.

5. Usp. Sv. Augustin, Confessiones, L.I,1; 6. Usp. Ps 55,7; 7. Usp. Ps 34,9; 12. Heb 1,3;15. Usp. Ps 144,7; 18. Iz 58,9; 21. Usp. 1 Sam 3,6; 25. Usp. Ps 119,65; 51,3; 27. Usp.Ps 40,6; 28. Usp. Sir 39,21; Ps 19,10.

24 stu 2012 11:17
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

SJETI SE MNOGOVRSNIH BOŽJIH DOBROČINSTAVA

1.Otvori, Gospodine, srce moje svojem Zakonu i nauči me hodati po tvojim zapovijedima.
2.Daj mi spoznati tvoju volju i s velikim se poštovanjem i brižljivim razmišljanjem sjećati tvojih djela, cjelokupnih i pojedinačnih, da bih ti mogao dostojno zahvaljivati.
3.Zaista znam i priznajem da ti ni za najmanju stvar nisam kadar dostojno zahvaliti.
4.Manji sam od svih dobara kojima sam odlikovan, i kad svratim pozornost na tvoju plemenitost, dah mi staje od njezine veličine.
5.Sve što nam ima duša ili tijelo i sve što posjedujemo izvana i iznutra, naravno ili nadnaravno, tvoja su dobročinstva i hvale tebe, dobrotvornog, blagog i dobrog, od koga smo sva dobra primili.
6.Pa iako je jedan primio više, a drugi manje, sve je ipak tvoje, i bez tebe ne bi mogao imati ni najmanje.
7.Onaj koji je primio više, niti se može dičiti svojom zaslugom niti nad druge uznostiti niti pak skromnijemu rugati, jer veći i bolji je onaj koji manje sebi pripisuje i poniznije i pobožnije zahvaljuje.
8.I tko se smatra gorim od svih i drži se najnevrijednijim, prikladniji je da više primi.
9.A tko je manje primio, ne mora se žalostiti ni zlovoljiti niti zavidjeti bogatijem, nego više na tebe gledati, a ponajviše hvaliti tvoju dobrotu, što tako obilno, tako rado,tako širokogrudno, ne gledajući tko je tko, dijeliš svoje darove.
10.Sve je od tebe, i zato te u svemu treba hvaliti.
11.Ti znaš što je kome potrebno dati. I zašto ovaj ima manje, a onaj više, nije nama odlučivati, nego na tebi, koji svakom odmjeravaš zasluge
12.Stoga, Gospodine, velikim dobročinstvom smatram i kad nemam mnogo od onoga što naizvan i po ljudskome shvaćanju donosi hvalu i slavu.
13.I stoga, kad netko promatra svoje siromaštvo i nevrijedost, ne samo da se ne smije jadati ili žalostiti ili obeshrabriti već se, naprotiv, mora uvelike tješiti i veseliti što si ti, Bože, siromašne i ponizne i prezrene od ovoga svijeta, odabrao sebi za prijatelje i ukućane.
14.Svjedoci su tome upravo apostoli koje si postavio “knezovima na svoj zemlji”.
15.Živjeli su na svijetu bez žalbe, i ponizni i krotki, bez ikakve zloće i prevare, “radosni što mogu podnijeti pogrde” za tvoje Ime i s velikim su žarom prihvaćali ono od čega je svijet zazirao.
16.Onaj, dakle, koji te ljubi i poznaje tvoja dobročinstva, ničemu se ne smije toliko radovati koliko tome, da se na njemu ispunjavaju tvoja volja i dobrohotnost tvoje vječne odredbe, te mu upravo to treba biti toliko zadovoljstvo i utjeha da dragovoljno želi biti najmanji, kao što netko želi biti najveći i biti smiren i zadovoljan na posljednjem mjestu, kao da je na prvom i tako rado prezren i odbačen, bez ikakva imena i glasa, kao da je časniji i veći od ostalih na svijetu.
17.Jer tvoja volja i ljubav prema tvojoj časti moraju biti iznad svega, i bolje ga tješiti i više mu se sviđati od svih dobročinstava koje je primio ili će primiti.

1. Usp. 2 Mak 1,4; Ez 20,19; 2. Usp. Ef 17,20; 4. Usp. Post 32,10; 5. Usp. Jak 1,17; 6.Usp. 1 Kor 7,7; 7. Usp. 1 Kor 4,7; 9. Rim 2,11; 11. Usp. Mt 6,8; 13. Usp. Jak 2,5; 14.Usp. Ps 45,17; 15. Usp. Fil 3,6; 1 Pt 2,1; Dj 5,41; 16. Usp. Lk 14,10.

25 stu 2012 09:55
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

---------
ČETIRI STVARI KOJE DONOSE VELIKI MIR

1.Sinko, sada ću te poučiti o putu mira i prave slobode.
2.– Učini, Gospodine, što kažeš, jer drago mi je o tome slušati.
3.Trudi se, sinko, više ispuniti tuđu volju nego svoju.
4.Uvijek radije imaj manje nego više.
5.Potraži uvijek niže mjesto i budi svima podložan.
6.Svagda želi i moli da se Božja volja potpuno ispuni na tebi.
7.Evo, takav će čovjek ući u krajeve mira i spokoja.
8.– Gospodine, ovaj tvoj kratak govor nosi u sebi obilje savršenosti.
9.Škrt je riječima, ali pun smisla i bogat plodom.
10.Kad bih ga se mogao vjerno držati, ne bih se tako lako uznemirivao.
11.Ta kad god u sebi osjećam nemir i potištenost, otkrijem da sam odstupio od te pouke.
12.Ali ti, koji sve možeš i želiš duši napredak, udijeli mi još više milosti da bih mogao ispuniti ono što si govorio i ostvariti svoje spasenje.

Molitva protiv zlih misli

13.Gospodine, Bože moj, “ne stoj daleko od mene, pohitaj mi u pomoć” jer na mene su ustale isprazne misli i mnogi su se strahovi oborili na dušu moju.
14.Kako proći neozlijeđen? Kako ih razbiti?
15.“Ja ću”, veliš, “hoditi pred tobom da poravnam uzvisine”; otvorit ću vrata tamnička i otkrit ću ti tajne svetačke.
16.Učini, Gospodine, kako govoriš, da od lica tvojega pobjegnu zle misli.
17.To je moja nada i jedina utjeha da se u svakoj neprilici mogu uteći k tebi, u te se pouzdati, iz dna te srca zazivati i strpljivo očekivati tvoju utjehu.

Molitva za prosvjetljenje duha

18.Prosvijetli me, dobri Isuse, jasnoćom vječnoga svjetla; izvedi iz doma srca mojega svaki mrak.
19.Saberi premnoge rastresenosti i otjeraj silovite napasti.
20.Bori se za me odlučno i pokori zle zvijeri, to jest zamamljive požude, da “bude mir u zidinama tvojim” i obilje slave tvoje u Svetištu, to jest u čistoj savjesti.
21.Zaprijeti i olujama. Reci moru: - Umiri se. Reci sjevercu: - Ne puši! I bit će velika utiha.
22.“Pošalji svjetlost svoju i vjernost”, neka svijetle nad zemljom, jer ja sam zemlja “pusta i prazna” dok me ne rasvijetliš.
23.Izlij svoju milost odozgo, natopi srce moje nebeskom milošću, pusti vodu pobožnosti da natopi lice zemlje i donese plod dobar i obilan.
24.Podigni duh pritisnut bremenom grijeha i sve moje želje usmjeri k nebeskim dobrima, da okusivši slatkoću višnje sreće, zamrzi pomišljati na zemaljske stvari.
25.Otmi me i otrgni od svake prolazne utjehe što je traže stvorenja, jer se moja čežnja nijednom stvorenom stvari ne može potpuno smiriti ni utješiti.
26.Priveži me uza se nerazrješivom vezom ljubavi, jer jedino ti dostaješ onome koji ljubi, i bez tebe cijeli svijet malo vrijedi.

13. Ps 71,12; usp. 27.12; 15. Usp. Iz 45,1-3; 18. Usp. Iv 17,5; 20. Usp. Ps 121,7; 1Tim 3,9; 21. Usp. Mt 8,26; 22. Ps 43,3; Post 1,2; 23. Usp. Lk 8,15.

26 stu 2012 11:44
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 114 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: