Sada je: 21 stu 2018 05:55.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
 Neprijatelj 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post Neprijatelj
Tema: Neprijatelj

Na dobar ili loš život dragi moji ljubljeni u Gospodinu postoje stvari koje izravno ili neizravno utječu. To su ponajprije naše želje i stavovi zbog kojih se dižemo ili padamo.
U našoj budućnosti u vjećnosti, i sada; tijek života svakoga od nas određuju naše želje i naši stavovi., koji(ovisno o tome što želimo i ovisno o tome kakav stav gajimo spram života) stvara naše osobne neprijatelje
. Prvi od njih je taština, sebičnost, umišljenost , lažljivost, ponositost, oholost, samopravednost, licemjerje..... U 2 Timoteju 3/1-6 Bog nam jasno progovara.:" Ali ovo znaj, da će u posljednjim danima nastati teška vremena; jer će ljudi postati sebićni, škrtice, hvalisavi, oholi, uvredljivi, nepokorni svojim roditeljima, nezahvalni, nesveti, bez ljubavi, nepomirljivi, klevetnici, neuzdrživi, razuzdani, okrutni, koji ne vole dobro, izdajnici , drski naduveni , koji više vole slasti nego Boga, koji imaju izgled pobožnosti, a odrekli su se njezine sile; uklanjaj se od ovih."
Svaki kršćanin je danas napadan sve jače i jače od ovih neprijatelja. Ako se ne odupiremo našem ponosu i našoj oholosti polako a sigurno postajemo zatrovani. Takve stvari spriječavaju naš duhovni rast i naše hodanje sa Gospodinom. Npr. Mnogi od nas su odbili da se za njih moli baš iz svog ponosa(ja sam ispravan ne treba se za mene nitko moliti), i tako izgubili mnoge blagoslove.
. Hvala Bogu što sam sa braćom i sestrama djelila svoje i njihove pogreške i uvidjela da samopravednost i ponos vode u slom. "Pred slomom ide oholost i pred padom uznositost!" Izreke 16/18 Isus me je strpljivo čekao i pokazao mi da je moja pravednost jadna i da kad stojim u njoj zapravo stojim u blatu.
Zato radije svakodnevno uzimam Božju pravednost , jer samo tako dobivam dobre stvari od Boga.
Božji je dar pravilno odabrati.
Božji dar Isusove pravednosti dostupan je svakom čovjeku. samo ga treba primiti, po vjeri u Isusa i po vjeri u Njegovu žrtvu!
Čovječanstvom sve više vlada moć novca i moć materijalizma. To ga udaljava od Boga i čovjek sam hoće biti Bog.
Materijalizam je izravni čimbenik sebičnosti, oholosti, licemjerstva. Licemjerni ljudi se pretvaraju da su nešto što nisu.Sebični ljudi preko leševa gaze sve, ne obazirući se što stotine drugih pate zbog njihovog bogaćenja. Govore si: "Nitko mi nije ravan!" Mt 7/5-6: "Licemjeru, izvadi najprije gredu iz svog oka, i tada ćeš jasno vidjeti, da izvadiš trun iz oka svog brata."

I Mnogi od nas se i danas nazivaju kršćanima, idu u crkvu, mole se, ali ne vjeruju Bogu ni njegovoj riječi. Neki čak nikada nisu otvorili Bibliju. Svi smo mi izloženi takvim tajnim neprijateljima, i vrlo lako je pasti u vjeri, ako svoju vjeru ne živimo svakodnevno.
Mislim da je veliki problem ovog društva legalizam /vršenje ljudskih zakona uz potpuno ili djelomično negiranje Božje pisane riječi/ Mk 7/6-8: Dobro je rekao Izaija o vama licemjerima, kao što je napisano:"Ovaj me narod poštuje ustima, al srce im je daleko od mene. Ali uzalud me poštuju učeći ljudskim zapovjestima". Jer ostavljate Božju zapovijed, i držite predaju ljudi - pranje posuda i čaša i činite mnoge druge stvari."
Zato dragi moji zavirimo u svoja srca da možda tamo ne čuči koji sakriveni neprijatelj: (sebičnost, ponos, umišljenost, oholost, lažljivost, licemjerje, samopravednost, isl......) podjeli sa bratom i sestrom svoje pogreške da se zajedno možete moliti Bogu za te stvari. I Bog će čuti. Odazvat će se i očistiti srce od neprijatelja.
To je istina koja piše u Božjoj riječi: "Još vam kažem: ako se dvojica od vas slože na zemlji za bilo koju stvar, za koju će se moliti, bit će im dano od mog Oca, koji je na nebesima; jer gdje su dva ili tri sabrana u moje ime, tamo sam ja posred njih." Možemo i na forumu podjeliti svoje pogreške, pa ovo je kršćanski forum i definitivno je za izgradnju svakoga od nas! Amen! Božji blagoslov svima! :35345

10 lip 2013 12:45
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Re: Neprijatelj
Iznenadilo me i oduševilo što sam svoju pouku koju sam dugo dugo tražio našao potvrđenu na ovom forumu u ovoj poruci.
Posebno ću izdvojiti dijelove teksta koji su me dotakli i koji će mi pomoći da organiziram svoje misli :).

Problemi/kušnje/svakidašnji testovi:
    Citat:
    To su ponajprije naše želje i stavovi zbog kojih se dižemo ili padamo.

Citat:
    ...tijek života svakoga od nas određuju naše želje i naši stavovi

Citat:
    stvara naše osobne neprijatelje: taština, sebičnost, umišljenost , lažljivost, ponositost, oholost, samopravednost, licemjerje...

Citat:
    moja pravednost jadna i da kad stojim u njoj zapravo stojim u blatu

Rekao bih da stavovi predstavljaju temelje osobnosti koji su stvoreni najčešće dugogodišnjim životnim iskustvom i razumijevanjem tog istog iskustva.
Oni prethode željama, jer kao individue tijekom života stekli smo stavove o tome što je vrijedno, što cijenimo i hvalimo odnosno smatramo poželjnim: bilo to ugodan i uspješan život iz materijalnog aspekta, određeni užici od hrane do različitih načina odmaranja od stresne svakidašnjice, uspjeh u obrazovanju ili poslu, društveni status odnosno tuđe mišljenje, fizičke sposobnosti i izgled što nam povećava vrijednost u očima drugih ili moralne vrijednosti, prijateljstvo, zajedništvo, mogućnost pouzdanja, postojanost u vjeri, provodođenje djela vjere, razumijevanje Biblije i refleksiju biblijskih prispodoba i misli na svakidašnji misaoni i fizički aspekt te na kraju krajeva je li mišljenje o svemu tome što poimamo kao pojmove usađeno u našu svijest na istinit način tj. je li naša percepcija manjkava, nepotpuna ili pogrešna.

Međutim, glavni problem leži u tome što ljubiti i cijeniti materijalno znači dodjeljivati sredstvu veću vrijednost od one stvarne te se dovodi poprilično u pitanje što naše srce više cijeni: ono što tvrdimo (moral i biblijske ideje, pouke i zapovijedi koje se provode) i ono što provodimo; tj. provodimo li više u djelo ono svjetovno ili ono kršćansko - je li ono svjetovno samo sredstvo u postizanju kršćanskog ili je samo sebi svrhom... Ta procjena se treba provesti na dnevnoj osnovi da bi ustinu krenuli tražiti istinu o vrijednostima i spoznali istinu o onome što u pravilu provodimo.

Napomena: u biblijskom kontekstu srce se odnosi na um, a bubrezi u ono vrijeme su predstavljali izvor osjećaja, dakle današnji simbol srca
Citat:
Ponovljeni Zakon 29:18
Neka se nitko, čuvši riječi ovog prokletstva, ne nada blagoslovu kazujući u svome srcu: 'Bit će mi dobro ako poživim i po prohtjevima srca svoga. Nek' povodanj utaži žeđ!'
Ponovljeni Zakon 11:16
Pazite da se vaše srce ne zavede, da ne pođete stranputicom, da drugim bogovima ne iskazujete štovanje i da im se ne klanjate.
Mudre izreke 1:7
Strah je Gospodnji početak spoznaje, ali ludi preziru mudrost i pouku.
Mudre izreke 3:13
Blago čovjeku koji je stekao mudrost i čovjeku koji je zadobio razboritost.
Mudre izreke 4:1
Slušajte, djeco, pouku očevu i pazite kako biste spoznali mudrost,
Mudre izreke 8:11
Jer mudrost je vrednija od biserja i nikakve se dragocjenosti ne mogu porediti s njom.
Mudre izreke 16:16
Probitačnije je steći mudrost nego zlato, i stjecati razbor dragocjenije je nego srebro.
Mudre izreke 17:16
Čemu novac u ruci bezumnomu? Da njime mudrost kupi, kad nema razbora!
Mudre izreke 20:1
Vino je podsmjevač, žestoko piće bukač, i tko se njima odaje neće steći mudrosti.
Mudre izreke 17:27
Tko usteže svoje riječi, razumije mudrost, i razuman je čovjek mirna duha.
Mudre izreke 15:33
Strah je Gospodnji škola mudrosti, jer pred slavom ide poniznost.

Zahvaljujući našim slabim nepotpunim stavovima ("naša pravednost je jadna" jer nije ljudska narav božanska da bi poznavala dubine mudrosti i providnosti da bi bila sposobna sama definirati pravednost) javljaju se takozvani neprijatelji, no nisu to neki fizički neprijatelji nego su to fundamentalne laži začete i opisane u Knjizi postanka u simbolu jabuke koja za Adama i Evu nije bila jabuka niti nešto što bi oni eto tek tako htjeli već je jabuka predstavljala želju da čovjek postane bogom:
Citat:
Postanak 3:4,5
Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti! Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo."

Čovjek ne može postati bogom niti je to čovjekov cilj, ta kontradiktorno je:
Citat:
Ivan 13:16
Zaista, zaista, kažem vam: nije sluga veći od gospodara niti poslanik od onoga koji ga posla.

Upravo iz te želje za moći, gdje smo sami sebi svrhom, gdje naše sposobnosti imaju hedonistički cilj Sotona podvaljuje svoje laži da je to uistinu moguće i uvodi nas u grijehe koji se rađaju iz te želje: "taština, sebičnost, umišljenost , lažljivost, ponositost, oholost, samopravednost, licemjerje".
Mnoge pouke su nažalost vrlo temeljne, no boriti se sa samim sobom (borba/nadmetanje/uspoređivanje s drugima ako nema pozitivne konotacije, u pravilu vodi u nemir, nesklad i stranputicama u sve teža stanja zbunjenosti u kojima se gubi naš identitet u Kristu, jer mi težimo Kristu - Put, Istina, Život, a ne posvećivanju života kako bi oborili nekoga s neke ljestvice koja mjeri tko je isprazniji...) jedna je od najvećih bitki koje moramo pobijediti i predstavlja jedan od najvećih uspjeha u životu. Upravo u tome se sastoji poruka da raspnemo svoje tijelo:
Citat:
Galaćanima 5:24
Koji su Kristovi, razapeše tijelo sa strastima i požudama.

Jedan od načina je da oblikujemu istinite stavove, utemeljene na biblijskim poukama, provjerimo ih na temelju plodova
Citat:
Matej 7:20
Dakle: po plodovima ćete ih njihovim prepoznati."
i tek tada kada smo stvorili sustav vrijednosti oblikujemo vlastite želje i naučimo ih kontrolirati i preusmjeravati na ispravne putove, jer zaostat će nam pamćenje na prethodne navike koje neće biti tako jednostavno iskorijeniti...

Negativne posljedice:
    Citat:
    postajemo zatrovani

Citat:
    spriječavaju naš duhovni rast i naše hodanje sa Gospodinom

Citat:
    "Ovaj me narod poštuje ustima, al srce im je daleko od mene. Ali uzalud me poštuju učeći ljudskim zapovjestima".

Ovi rezultati su zapravo negativni plodovi i omogućuju detekciju da ono što činimo nije dobro tj. da treba nešto promijeniti. Naravno ovo su samo neki,
postoji još mnoštvo kušnji i grijeha koji nam ukazuju da smo odabrali krivi put ili nešto krivo razumjeli.

Uzroci:
    Citat:
    Materijalizam je izravni čimbenik sebičnosti, oholosti, licemjerstva.

Citat:
    I Mnogi od nas se i danas nazivaju kršćanima, idu u crkvu, mole se, ali ne vjeruju Bogu ni njegovoj riječi.

Materijalizam je čovjeku vrlo blizak, pojmljiv, jasan i svima su poznate njegove ugode od odličnih okusa hrane, užitak u bogatstvu, ovisnostima i svemu što pruža svjetovni vrlo kratki užitak, međutim sve to vrlo brzo nestaje, u prah se pretvara i ostaje depresija, potištenost, osjećaj samoće, izgubljenost (kako je trenutak prije bilo sve divno i krasno, a sad nije - taj ciklus se neprestano vrti i kontradiktorno uvijek činimo istu, identičnu grešku što znači da nismo ništa promijenili ili nismo dobru stvar promijenili/naučili ili pak nismo nešto u dovoljnoj mjeri naučili) - jednom riječju ostaje ispraznost (to je ono što smo zapravo time stekli):
Citat:
Propovjednik 2:1
Tad rekoh u srcu svom: "Daj da okušam užitak i vidim što naslada pruža" - ali gle: i to je ispraznost!

Pojam vjere odnosno vjerovati smatram da znači nešto vrlo duboko, jer na prvi pogled djeluje iznimno jednostavno, a većina to ne uspijeva provesti u djelo.
Blago onima koji razumiju što znači vjerovati, koji vjeruju! Da bi mi je biti jedan od njih da to mogu sa sigurnošću reći! Velik je to dar i svima koji ga traže i žele Bog je dao odgovor u Bibliji:
Citat:
Matej 7:7
"Ištite i dat će vam se! Tražite i naći ćete! Kucajte i otvorit će vam se!

Mislim da se u kontekstu kritike takvih kršćana prvenstveno mislilo na nesklad ideja uz koje su pristali i onog što provode u svakidašnjem životu, no to je vrlo složen problem i put koji pojedinac treba proći i mislim da je moguć jedino ako to pojedinac sam želi... Ali opet u drugu ruku uloga kršćana nije da sudi druge kršćane, nego da pomaže i daje konstruktivne kritike s pozitivnim namjerama umjesto da prvi baca kamen...

Primjeri stranputica:
    Citat:
    Mnogi od nas su odbili da se za njih moli baš iz svog ponosa

Ovo je jedan od reprezentativnih primjera gdje pojedinac zahvaljujući utjecaju društva suptilno pokušava stvoriti stav o sebi kao bogu odnosno vlastiti identitet postaje surogat jedinog Boga. Mnoge takve zamke i kušnje upravo su prekršaj prve Božje zapovijedi.

Biblija:
    Citat:
    "Pred slomom ide oholost i pred padom uznositost!" Izreke 16/18

Citat:
    "Još vam kažem: ako se dvojica od vas slože na zemlji za bilo koju stvar, za koju će se moliti, bit će im dano od mog Oca, koji je na nebesima; jer gdje su dva ili tri sabrana u moje ime, tamo sam ja posred njih."

Istinu uvijek treba tražiti na mjestu odakle dolazi, po vjeri i po bezgraničnoj ljubavi koju Bog ima prema nama. Opasni su svjetovni savjeti i definicija "snalažljivosti" naših prijatelja i kolega.

Postupci:
    Citat:
    Božji je dar pravilno odabrati.
    Božji dar Isusove pravednosti dostupan je svakom čovjeku. samo ga treba primiti, po vjeri u Isusa i po vjeri u Njegovu žrtvu!

Citat:
    vrlo lako je pasti u vjeri, ako svoju vjeru ne živimo svakodnevno.

Citat:
    Zato dragi moji zavirimo u svoja srca da možda tamo ne čuči koji sakriveni neprijatelj: (sebičnost, ponos, umišljenost, oholost, lažljivost, licemjerje, samopravednost, isl......)

Citat:
    podjeli sa bratom i sestrom svoje pogreške da se zajedno možete moliti Bogu za te stvari. I Bog će čuti. Odazvat će se i očistiti srce od neprijatelja.

Osobito važnim smatram važnost svakodnevnog obnavljanja vlastitih uvjerenja utemeljenih u vjeri jer zaborav na tom području je jedan od najvećih neprijatelja i prepreka u daljnjem napredovanju. Također trebamo biti spremni kada stupamo u svijet jer u svijetu Sotona riče da nas preplaši ili bezazleno šapće najsuptilnije nagovore ustima bližnjih da nas zavede i odvede na stranputice... Zato ono što činimo uvijek trebamo preispitivati i zaviriti u ispravnost svojih stavova (uma - što je u bibl. kontekstu srce). U zajedništvu je uvijek lakše, no vjernik nikad nije sam nasuprot ogromnoj samoći najpopularnijih pojedinaca koji su u svijetu.

Budite blagoslovljeni! :)

27 lip 2013 01:40
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
---------
Post Re: Neprijatelj
Aleluja brate! :bighug

29 lip 2013 22:55
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ]