Sada je: 18 lis 2018 20:53.

Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
 OPASNOST OGOVARNJA U CRKVI 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
---------
Post OPASNOST OGOVARNJA U CRKVI
[img]/home/mateja/Dokumenti/601995_497060850341695_1482455404_n.jpg[/img]

Ne sudite da budete suđeni! Jer sudom kojim sudite bit ćete suđeni. I mjerom kojom mjerite mjerit će vam se. Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? Ili kako možeš reći bratu svomu: 'De da ti izvadim trun iz oka', a eto brvna u oku tvom? Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun iz oka bratova!" Matej 7:1-5
Isus ovdje govori o jednoj jako bitnoj stvari u odnosima koje imamo jedni sa drugima. Mi smo zajedno crkva, zajednica u kojoj smo sakupljeni sa različitih strana sa jednom svrhom, kako bi služili Bogu. I to sa svojim darovima, pozivima, financijama, i vremenom. Mi to trebamo razumjeti i podržavati. Podržavati djelo Gospodnje između mnogih stvari znači podržavati jedni druge. No, ako osuđujemo mi ne podržavamo. Katkada kritiziramo i uspoređujemo se sa drugima samo zato da bi sebe izdigli i pokazali se boljim. Isus je rekao: „Sve što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima.“-to je zlatno pravilo (Matej 7:12). Moje je pitanje vama, želite li da ljudi guraju nos u vaše živote, i prosuđuju vas na temelju vlastitih standarda duhovnosti i osobnih životnih standarda? Naravno, nitko to ne želi. Svatko od nas želi biti slobodan donijeti odluke i živjeti bez „povećala“ nad svojom glavom. Svatko od nas bi trebao prvenstveno gledati kako da ugodimo Bogu svojim životom.

Riječ „suditi“ na grčkom jeziku je „krino“ i ona znači-razlikovati, razlučiti, odlučiti, ispitati, osuditi, kazniti. Kada prosuđujemo braću sa krivim motivom mi se ustvari otvaramo za duha zablude i razdora. Taj duh može početi djelovati u nama i kroz nas. Ja ne želim reći da je loše prosuđivati, no, nameće se pitanje, kada i kako? Najčešće ljudi krenu „iz dobrih namjera“, no, netko je rekao da je put u pakao popločen dobrim namjerama. Stoga nam je potrebna biblijska podloga za sve što činimo, jer dobre namjere katkada nisu dovoljne.

Anđelu Crkve u Efezu napiši: "Ovo govori Onaj koji drži sedam zvijezda u desnici, Onaj koji stupa posred sedam zlatnih svijećnjaka: Znam tvoja djela, tvoj trud i postojanost tvoju i da ne možeš podnijeti opakih. Iskušao si one koji se prave apostolima, a nisu, i otkrio si da su lažljivci. Otkrivenje 2:2

Ovo je dobar primjer. No, pogledajmo malo tko je „provjerio“ koga. Ovo poglavlje počinje sa „Anđelu efežanske crkve…“. Većina komentatora se slaže da je ovo upućeno poslaniku ili pastoru crkve. Jer na grčkom riječ angelos-može također značiti poslanika, pastora, starješinu, dakle i ljudskog predstavnika. Ja se slažem sa ovim tumačenjem. Dakle Bog je rekao pastoru crkve da je testirao određene ljude koji su se predstavljali kao apostoli. To nije bio posao običnih vjernika. Zašto je tome tako? Zato što je Duh Sveti dao zadatak efeškim starješinama-pastorima da se brinu za stado Božje-Djela apostolska 20:28-32. Dakle kada se postupi po ispravnom (Biblijskom) načelu tada u crkvi nema problema.

Zaklinjem vas, braćo, imenom Gospodina našega Isusa Krista: svi budite iste misli; neka ne bude među vama razdora, nego budite savršeno istog osjećanja i istog mišljenja. Jer Klojini mi, braćo moja, o vama rekoše da među vama ima svađa. Mislim to što svaki od vas govori: "Ja sam Pavlov", "A ja Apolonov", "A ja Kefin", "A ja Kristov". Zar je Krist razdijeljen? Zar je Pavao raspet za vas? Ili ste u Pavlovo ime kršteni? 1 Korinćanima 1:11-13

Ovo je loš primjer. Kada su se ljudi u crkvi počeli pozivati na razne autoritete, koji su sami po sebi bili dobri, no, u krivoj primjeni uzrokovali su svađu i razdor. Mnogi kršćani uzimaju za pravo kritizirati i korigirati druge sa isprikom „pastor je rekao“, a da ih dotična osoba uopće nije ovlastila da to čine. Mi trebamo razumjeti da su ovlaštenja ključna za korekciju. Onaj koji nije ovlašten treba radije paziti na sebe i ako postoji kakav nesporazum ili nerazumijevanje savjetovati se sa pastorom ili voditeljem.

Dakle, ne sudimo više jedan drugoga, nego radije sudite o tome da ne valja postavljati bratu stupice ili spoticala.Rimljanima 14:13

pogledajmo ovaj savjet! Apostol Pavao u ovom dijelu Pisma raspravlja o stvarima koje su ljudima kamen spoticanja, a nisu bitne za spasenje ili posvećenje. Katkada ljudi „zapnu“ jedan sa drugim oko sitnica, i to ih spriječi da vide veću sliku. Prije nego što ideš suditi i govoriti o bratu ili sestri postavi si pitanje: „Hoću li nekoga sablazniti?“ Riječ sablazan je toliko krivo upotrebljavana u kršćanskim krugovima. U načelu sve što ne možeš tolerirati da drugi čini, a to što taj drugi čini nije egzaktni grijeh, već samo neki njegov specifični „stil“ života ti kažeš da si sablažnjen. Biti sablažnjen ne znači biti razočaran, iznenađen nečijim postupkom ili ponašanjem. Biti sablažnjen znači BITI NAVEDEN NA GRIJEH! SABLAZNITI ZNAČI NAVESTI NA GRIJEH!

I reče svojim učenicima: "Nije moguće da ne dođu sablazni, no jao onome po kom dolaze; je li s mlinskim kamenom o vratu strovaljen u more, korisnije mu je, nego da sablazni jednoga od ovih malenih. Luka 17:1-2

Mi smo ustvari „vrata“, ako zatvorimo vrata, drugi se neće spoticati. No, ako otvorimo vrata, po nama će sablazan doći. Ogovaranje u crkvi su jedna od vrata kroz koja sablazan dolazi.
Što je ustvari ogovaranje? Biblija ga naziva djelom tijela. Galaćanima 5:19-21 ono se nalazi u ovim djelima-neprijateljstva, svađe, ljubomore, srdžbe, spletkarenja, razdori…
Ljudi koji ogovaraju ustvari iznose činjenice o drugima bez da su ti drugi prisutni i iznose ih na veoma jednostran način. Obično skupe ljude oko sebe koji su istog mišljenja, ili one koji su labilni i podložni tuđem mišljenju. Oni često rade na tome da ocrne tu osobu. Oni često iznose „prljav veš“ u „dobroj namjeri“. Gotovo uvijek iznose stvari kojima žele uništiti reputaciju drugoga, i stvoriti krivo mišljenje o bratu ili sestri kojeg žele „istaknuti“ kao nepodobnoga ili problematičnoga. No, ustvari to problematični, samovoljni, pa čak i katkada zlonamjerni ljudi kojima je bitnija njihova osobna zadovoljština nego Kraljevsto Božje. Često iznose stvari na ovaj način: „ja to vidim u toj osobi, ali ne razumijem kako to pastor ne vidi…“ Na taj način ako uspiju stvoriti istomišljenike oni postaju skupina „prosvijetljenih“. Oni ističu tuđe slabosti, a ustvari duboko griješe protiv Tijela Kristovog! Navodeći druge da čine isto. Te ljude je katkada teško „locirati“ jer su licemjerni, imaju dva lica. Često su jako ljubazni sa ljudima, a u njima je gorčina i srdžba.
Oni također često koriste „duhovna otkrivenja“ kako bi bili vjerodostojni. Tada se ogovaranje pretvara u vračarstvo i manipulaciju. Takvi ljudi ako se ne pokaju JAVNO i ne obrate od toga moraju biti odstranjeni iz crkve. "Otjeraj podsmjevača i prestat će svađe i nestat će nesloga i pogrda." Izreke 22:10
Biblija podrugljivca ili ogovarača naziva bezbožnikom. I takva osoba je samu sebe osudila na duhovnu pustinju, a i oni koji su sa njom su osuđeni na istu sudbinu.

"Blago čovjeku koji ne slijedi savjeta opakih, ne staje na putu grešničkom i ne sjeda u zbor podrugljivaca, već uživa u Zakonu Jahvinu, o Zakonu njegovu misli dan i noć. On je k'o stablo zasađeno pokraj voda tekućica što u svoje vrijeme plod donosi; lišće mu nikad ne vene, sve što radi dobrim urodi. Nisu takvi opaki, ne, nisu takvi! Oni su k'o pljeva što je vjetar raznosi. Stoga se opaki neće održati na sudu, ni grešnici u zajednici pravednih. Jer Jahve zna put pravednih, a propast će put opakih." Psalam 1

S podsmjevačima on se podsmijeva, a poniznima dariva milost. Izreke 3:34;

Bog se oholima protivi, a poniznima daje milost. Jakov 4:6;

Tako i vi, mladići, podložite se starješinama; svi se jedni prema drugima pripašite poniznošću jer Bog se oholima protivi, a poniznima daruje milost. 1 Petrova 5:5

Ogovarači (podsmjevači) ne mogu imati dobar odnos sa Bogom, iako govore da imaju odnos sa Gospodinom oni ga ustvari nemaju, jer je Bog odstupio od takvih ljudi!
Svatko od nas treba bježati od tog grijeha, i još više paziti da drugoga ne zarazi tim grijehom. Ako si svjestan da to činiš sada je vrijeme da se pokaješ i da se odrekneš toga grijeha. No, jako je bitno da učiniš i ovo: trebaš reći onima kojima si sijao u uši ogovaranje da si se pokajao od toga, tražiti oproštenje od tih ljudi, a onome kog si ogovarao trebaš također prići ispričati mu se i uspostaviti ponovno odnos sa tom osobom. Dozvoli voditeljima da se pobrinu za tebe, i da te provedu kroz potrebnu crkvenu disciplinu kako bi ponovno uspostavio ispravan odnos sa Bogom i ljudima.

BOŽE, JA SE KAJEM ŠTO SAM OGOVARAO/LA BRAĆU I SESTRE U CRKVI. JA PREPOZNAJEM DA JE TO ZLO U TVOJIM OČIMA, DA JE TO DJELO TIJELA I GRIJEH PRED TOBOM. SVJESTAN SAM DA ME OVAJ GRIJEH PRVANSTVENO ODVAJA OD TEBE, I OD BRAĆE I SESTARA. JA ŽELIM BAŠTINITI KRALJEVSTVO BOŽJE. OČISTI ME OD TOG GRIJEHA. ŽELIM ISPRAVITI SVOJE PUTEVE U ODNOSU NA TEBE I BRAĆU I SESTRE. ODRIČEM SE OGOVARANJA I SPLETKARENJA. ODLUČUJEM SE PODREDITI VODSTVU CRKVE I SLUŽITI TEBI NA ISPRAVAN NAČIN. U ISUSOVO IME. AMEN!

PASTOR: P.Fabijanić

16 kol 2013 11:13
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: