Sada je: 11 pro 2018 04:32.

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
 pater Luka Rađa 
Autor/ica Poruka

Post pater Luka Rađa

Sponsored Links

zaista karizmatična osoba :top:

20 ruj 2009 01:22
Profil Pošalji e-mail

Post Re: pater Luka Rađa
Pokušaj koračati s Duhom

Duh Sveti

Naši koraci s Duhom su u glinenim posudama. Zato moramo otvoriti oči i koračati pažljivo, brižljivo, nježno.

Nastojš li redovito i često uskladiti svoje korake s ritmom Duha Svetoga, to će te čuvati od napasti da se praviš važan, a ujedno će ti pomoći da stječeš samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti, vrijednosti koju jedino Duh, koji vodi u svu istinu, do kraja poznaje.

Koračati s Duhom znači osvajati za sebe sve veći prostor slobode i skupljati snage za donošenje odgovornih odluka. A to je predragocjeno za doba kad budemo morali odlučivati o stvarima koje su teške i imaju dalekosežne posljedice. Ne vježbamo li se sada, kako ćemo onda biti spremni?

Koračati s Duhom znači tražiti i pronalaziti Boga u svim stvarima. A pronalaziti Boga znači pronalaziti samoga sebe, egzistenciju koju ti Stvoritelj na dar daje.

Što više pak otkriješ tko si ti, bit će ti jasnije što hoćeš, a to je i u posve praktičnom životu vrlo važno.

p. Luka Rađa

Sponsored links

20 ruj 2009 01:25
Profil Pošalji e-mail

Propovjednik SMS generacije

Priča o prvom SMS propovjedniku Crkve u Hrvata započinje ovako… 'Bio sam berekin, organizirao plesnjake za mlade u Splitu, vozio motore i imao cure. Ništa mi ljudsko nije bilo strano. Otišao sam u Zagreb na studij elektrotehnike i za jednog odlaska u crkvu u Palmotićevoj zaljubio sam se u Boga.' Sve se to događalo od 1959. godine kada je rođen u Ogorju Donjem. Od 1966. živio je u Splitu i tamo je završio srednju elektrotehničku školu. Zagrebačko poglavlje njegova života započinje 1979. godine na Višoj elektrotehničkoj školi, a godinu dana kasnije dogodio se neočekivan zaokret u njegovu životu, vjeronauk u Palmotićevoj i ljubav prema Bogu. Kruna te ljubavi je svećeničko ređenje 1989. godine.
U svećeničkom i redovničkom životu p. Luka je vrlo uspješno radio s mladima i za mlade. Bio je vjeroučitelj u Osijeku do 1995., a nakon toga odlazi na studij u Rim gdje magistrira iz dogmatske teologije na temu poimanja ljubavi sv. Augustina. Nakon povratka iz Rima bio je kapelan na Zametu u Rijeci, a 1999. godine na nekoliko mjeseci posjetio je Bangladeš kako bi istraživao život o. Ante Gabrića. Godine 2000. vraća se u Palmotićevu i tu nastaje nova epizoda u životu p. Luke - SKAC. Po njemu je p. Luka posebno prepoznatljiv. SKAC je Studentski katolički centar - Palma, tradicionalno okupljalište katoličke mladeži uz baziliku Srca Isusova u Palmotićevoj ulici u Zagrebu. Centar djeluje još od dolaska isusovaca u ”Palmu” 1902. godine., a proizašao je iz dugogodišnje tradicije studentskog vjeronauka i šireg isusovačkog rada s mladima u Zagrebu. Nakon što je za vjeroučitelja u Palmi došao mladi p. Luka Rađa, pokrenuta je i web-stranica, koja se nalazi na adresi: .
Uz epizodu zvanu SKAC, nastavlja se i druga s naslovom Modrave, kamp za mlade. To je duhovno-rekreacijski program za mlade kojim se u prirodnoj ljepoti šibenske okolice želi stvoriti oaza normalnog života u kojoj bi mladima u ljetnim mjesecima bio ponuđen model kvalitetnog druženja, zabavljanja, komuniciranja i odmaranja. Iza toga projekta zajedno stoje Ured za mlade HBK, Šibenska biskupija i SKAC, a njihova želja je mladima otkriti, na njima razumljiv i prihvatljiv način, vrijednosti duhovnog života; značaj organiziranosti, timskog rada, te im dati priliku da uoče kako je i fizički rad od bitne vrijednosti za cjelokupni razvoj osobnosti. Prve Modrave održane su 2003. godine i od tada do danas predstavljaju 'mjesto koje je mnogima sinonim za nešto nezaboravno, jedinstveno i vrijedno. Vrijedno - jer su tjedan dana života svedenog na neke minimume otkrili svoje životne maksimume'.
I SKAC i Modrave životno su djelo patera Luke Rađe. U njima je otkrio raznolikosti i ljepote koje se slijevaju u riznicu životnih blagoslova. I sve je krenulo i bolje od planova, dok se jednog ljetnog dana nije dogodila prometna nesreća. Taj je događaj zauvijek promijenio život p. Luke Rađe. Ali iz te nesreće nastaje posebna priča o životu i vjeri, priča o nevjerojatnoj Božjoj ljubavi i čovjekovoj spoznaji, priča o trpljenju koje donosi spasenje.
Vraćajući se 2003. godine iz Modrava prema Zagrebu, pater Luka imao je tešku prometnu nesreću. Liječnici su ga već 'otpisali”, no Božjim se čudom probudio iz kome. Probudivši se iz kome, vezan za bolnički krevet, pater Luka Rađa propovijeda preko bloga (internetski dnevnik) i SMS-a. Mobitel i blog su mu otad način komuniciranja sa svijetom. Nedavno je prošao još jednu operaciju. Iako teško govori, pater Luka odgovarao je na naša pitanja i najavio izdavanje knjige o trpljenju koje je spasonosno.

Kako provodite dane u bolnici?

Pa uglavnom moram ležati i primati terapije, svakodnevna je i molitva Bogu.

Sigurno Vas ljudi puno posjećuju. Što Vam znače ti posjeti?

Mnogo mi znače, znače mi sve. Sretan sam zbog toga jer mi dolaze prijatelji koji su na određeni način glasnici Božji. Osjećam kako mi Bog kroz njih progovara. Meni sada Bog govori kroz tebe, govori mi da sam dragocjen, da ima smisla to što mi se dogodilo, da se strpim.

Kakvu ulogu ima molitva?

To je terapija. Najbolja terapija koju imam. Osobito je to pričest, jača me, daje mi energiju, nadahnuće, volju za život. Kad primim pričest, znam da imam dušu.

Poznati ste po tome da jedini u Hrvatskoj pišete SMS propovijedi. Kako je do toga došlo?

Naučio sam komentirati Evanđelje svake nedjelje i sad to nastavljam. Mobitel svakako mnogo pomaže. Pročitam Evanđelje, Živo vrelo, te komentar pošaljem prijateljima.

Komunicirate i preko bloga, zasigurno jedini u Hrvatskoj?

To je zapravo uvod u moju knjigu "Trpljenje je zaista spasonosno". To ujedno i moj doktorski rad.

Dok ste bili pokretniji, puno ste radili s mladima. Što biste poručili mladima iz svoje bolničke sobe?

Mladi trebaju biti mladi, buntovni, trebaju biti svoji, originalni, moraju biti hrabri. Jer Bog je s njima, s mladima je Bog. O tomu sam nešto progovorio i na blogu: 'Duraj, duraj, pa ćeš u raj!' Znači treba imati hrabrosti sve izdržati u životu, svaku poteškoću, i onda će to biti nagrađeno. Trpljenje, strpljenje, spasenje.
I ovogodišnja korizma mi je dobrodošla jer sada svoju patnju mogu prikazati za određene svrhe, za mlade. Pogotovo se molim i cijeli svoj život prikazujem za Crkvu u Hrvata, za sve probleme, da nestanu nesuglasice između fratara i dijecezanskih svećenika. Mislim da je trpljenje jedna vrlo, vrlo značajna stvar. Trpljenjem možemo sutrpjeti s Kristom.
Krist je jednom otkupio svijet svojom smrću na križu. Ali mi to produžujemo do danas. Kad se žrtvujemo, postajemo instrumenti u Božjim rukama i suspasitelji svijeta. Ja sam svjedok toga. Pomolim se, prikažem neku patnju za dvoje ljudi koji ne pričaju i - čudo se dogodi: ti ljudi popričaju, sprijatelje se. Trpljenje je stoga molitva, vrlo jaka molitva.
Prikazujem svoje trpljenje za sve vas, da vas Bog blagoslovi, da se razumijete međusobno u svojim kućama, da se volite kao ljudi. I molite za mene, ja vas volim sve. Bog vas blagoslovio!

Što biste poručili da je danas Uskrs?

Sjetio bih se jedne godine kad mi je mailom iz Splita došla poruka: 'Šuška se u Splitu, šuška, da je Isus uskrsnuo. Šuška li se i u Zagrebu?' Odgovorio sam: 'Šuška se i u Zagrebu... Uskrsnija je Krist!!!' Ta vijest se širi. Ako je Krist uskrsnuo, to svijet mora znati, nema skrivanja. Isus je jedini pobijedio grijeh, pobijedio nemoć, slabosti naše, dao nam šanse, dao nam jednog velikog Kviska.

Kada ćemo ga iskoristiti?

Sve se da 'izdurati' kad staviš sumnju pod ključ. Gibonni i Oliver su moji omiljeni pjevači. Volim njihove pjesme slušati, dušu mi hrane. Čuti npr. stihove Oliverove pjesme 'Ljubavi, ljubavi, vrag ti odni kosti, ča si učinila od moje mladosti', to su izvanredni stihovi. Ljubav dakle ne mora biti samo radost. Ljubav je i križ, i teret, i muka, i trnje, toga treba biti svjestan čovjek.
Vjerujem u ljubav. Bog mi je dao da ga upoznam kao ljubav, ali ljubav je raspeta. I sam je Isus znao to iskusiti, a meni je sam Bog pokazao kakva je ta ljubav. I naučio sam da moram svoje prijatelje voljeti svojim trpljenjem, svojom raspetom ljubavlju.

Pripremili: Hrvoje Josip Bišćan i Tanja Popec

20 ruj 2009 01:28
Profil Pošalji e-mail

Pater Luka je poseban svećenik.Prije nego je doživio saobraćajnu nesreću svake Nedjelje u Palmotićevoj je točno u podne držao Svetu Misu za mlade.Znao sam doći na Svete Mise koje je on držao.Vjerujem da će uz pomoć Božju ozdraviti.

20 ruj 2009 10:20
Profil Pošalji e-mail

i ja sam mu bila na mladoj misi...s temperaturom :)
donijela mu novu stolu, da ima za mijenjati...bio je presretan.

ovo je slika s mlade mise:

slika
....plakala sam jer mi na kraju ovoga, sto sam mu posvetila zadrhtao glas.

Moj posvećeni otac
– Pater Luka od Raspete Ljubavi

Kad se zamislim duboko
I u sebi saberem djela sva Tvoja
Vidim mnoštvo duša
Vidim rijeke suza
I golubice bijele u letu.
Kad sagledam Tvoj put
A Tvoji se koraci ne mjere
Ja vidim ispružene ruke
Odbačenih i uplašenih
Vidim pečat vjere.
Bog Te pozvao – znam
Jer, dobro je znao da ćeš i Ti,
Baš onda kad za Tebe
sve ovozemaljsko zastane
svojom posvećenom haljom
Naše suze brisati
Svjetionik naš biti
I naših duša bonaca,
kad križ nam pretežak postane.

I dok usmjeravaš me Njemu
Jedinom ispravnom stazom mene vodiš
Shvaćam da si odabran da trpiš
Kako bismo naučili da Križ nije kazna
Već nagrada, kao čaša vode
nakon teškog rada
Ti bez koračanja za njim hodiš
I muče te pitanja razna
A hodit ćeš nogama svojim,
Moj oče posvećeni,
Jer rijetki su za milost toliku rođeni.

Tvoja župljanka Katarina

slika

20 ruj 2009 13:22
Profil Pošalji e-mail

...i ja sam objavila novinarski clanak o njemu, dosta ljudi se nakon toga posjetilo Patera.
nazalost, okruzen je i nekim posesivnim likovima pa sam gurana od njega raznim smicalicama.
alß u srcu mi ostaje....duhovni vodja :)

20 ruj 2009 13:26
Profil Pošalji e-mail

Hvala ti Katia što si to podijelila sa nama.... :sll:

20 ruj 2009 14:38
Profil Pošalji e-mail

---------
...sve sam spremna dijeliti s Vama :)
nego...to pivo nismo pili mi...u Marinera, kako kaze Pater, tek smo bili sjeli...to je ostalo iza drugih. :lolo:

Sponsored links

20 ruj 2009 15:16
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: