Sada je: 21 tra 2019 08:36.

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
 Pokrivanje žena 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Pokrivanje žena
Pozdrav svima, ovo mi je prva poruka na ovom odličnom forumu !

Odmah isprike ako sam odabrao krivi podforum za svoju temu.

Zanima me što cijenjene članice i cijenjeni članovi foruma misle o praksi pokrivanja žena u npr. islamu ali i drugim religijama (hinduizam, budizam, judaizam...) i da li bi htjeli da se ta praksa vrati (ili uvede, nisam na čistu!) i u krščanstvo?

Odmah kažem kako nisam stručnjak na ovom polju već samo želim podijeliti s Vama svoje mišljenje i nedoumice.

PRVA POSLANICA KORINĆANIMA, 6-11

(6) Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. (7) A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. (8) Jer nije muž od žene, nego žena od muža. (9) I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. (10) Zato žena treba da ima »vlast« na glavi poradi anđela.

E sad, većina smatra da se ovo odnosi samo ako je žena u crkvi tj. ako se moli (u 5.redu piše kako je "sramota da se žena moli gologlava"). Da li postoji na nekom mjestu u Bibliji malo detaljniji propis o pokrivanju žena koje bi se odnosilo ne samo na vrijeme u crkvi tj. molitvi?

01 vel 2013 11:59
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Spol: žensko
Post Re: Pokrivanje žena
:sll: Bok Mate, nema problema za temu što se tiće odgovarjućeg podforuma. Neka te to ne brine. Ukoliko vidimo da je potrebno temu staviti negdje drugdje, manje- više za to smo zaduženi mi moderatori :angel ..drago mi je da si član ovog foruma, samo ti nama piši i pitaj što te zanima..
Ja također nisam stučnjak za neka pitanja vezana uz Crkvu, laik sam i duboko vjerujem.

Pokrivanje glava u Crkvi? hm pa ne mogu ti dati stručni odgovor ali nama katolicima je dobro poznato da je neumjesno imati kapu na glavi tijekom sv. mise isto kao što je neumjesno i neprikladno pojaviti se na tom svetom mjestu u ljetnoj obleci tipa majice na tirakice, kratke suknje isl...mislim da takve geste, takav način oblačenja nije priladan u Božjem hramu, crkvi..Muslimani imaju svoja pravila i ja to poštujem. Ali evo ti primjera: sigurno se možeš samnom složiti da nije prikladno čak i nekome u goste doći pa ne skinuti kapu sa glave..Mi smo svi djeca Božja, On nas zna u dubinu duše pa ne vidim razloga zašto se pokrivati kapom u crkvi, to bi bilo kao da nešto skrivamo od Njega. Ne znam, možda griješim ali to je moje osobno razmišljanje..

Blessed be :littleangel

01 vel 2013 14:16
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Hvala na prvom odgovoru ! :)

Nisam mislio na kapu, mislio sam na marame kakve su žene prije koristile, evo slike:

slika

Za vrijeme 2.vatikanskog koncila jedan novinar je pitao Msgr. Annibale Bugnini-a da li žene i dalje moraju pokrivati glave dok su u crkvi na što je on odgovorio kako "o tome nije bilo diskusije" a nakon toga mediji su iskrivili tu vijest i skroz krivo prenijeli kako žene više ne moraju pokrivati glave. Nakon par dana Msgr. Annibale Bugnini je demantirao tu vijest no mediji je nikada nisu objavili - i tako su od tada žene počele u crkve ići bez marama. To je ono što ja znam ! :)

01 vel 2013 14:34
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Mate,
tekst koji si naveo iz prve Korinćanima ima svoju kulturološku podlogu tako da ga nije tako jednostavno razumeti. U ono vreme u Korintu su živeli Jevreji, Grci i Rimljani i svi su pod velom ili maramom podrazumevali drugu vrstu žena. No objašnjavati sada to bi zahtevalo mnogo više prostora.
Uzput, samo da znaš u Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi skoro sve žene nose marame. :angel

01 vel 2013 16:51
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Da, znam da je u Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi puno više pokrivenih žena ! [aplau]

No, nisam htio ovu raspravu ograničiti na pokrivanje žena u crkvi (bilo kojoj) kao ni na to "da li u Bibliji piše da se žene trebaju pokrivati ili ne, bilo samo u crkvi bilo i u crkvi i u javnosti općenito".

Ovo ljeto posjetio me dobar prijatelj, musliman, iz Egipta, koji je i danas usprkos prevrata ostao relativno liberalna muslimanska zemlja. Čovjeku nisam nikako mogao objasniti kako to da nam se, iako slovimo za jednu od "najkatoličkijih zemalja", žene po ulici šeću - biću pristojan :) - tako slobodno nepokrivene, da ne kažem polugole. Na scene s plaže uopće neću trošiti riječi (slobodno mogu izbaciti ovo "polu" ! :hammer: Mislim, ne da je čovjek bio iznenađen, bio je već puno puta tu i znao je kako stoje stvari ali eto, došli smo na tu temu i stvarno sam ostao zatečen njegovim pitanjem, nisam mu mogao objasniti zašto je to tako.

Ukucajte u Google "muslim woman" i pogledajte slike. Ukucajte u Google "hindu woman" pa pogledajte slike. Ukucajte "judaism woman" pa pogledajte slike. Onda ukucajte "christian women" ili, još preciznije, "western women" pa pogledajte te slike i sve će vam biti jasno. Da li mi smatramo da su naše žene manje žen(stven)e od ovih drugih pa nema potrebe za pokrivanjem !?

Mislim da na taj način vrijeđamo prije svega naše žene jer im šaljemo poruku kako njihov fizički izgled nije toliko atraktivan koliko onaj od gore spomenutih žena. Samo pogledajte što Kuran kaže: "Otkrivene mogu biti samo stare žene koje više nisu u dobi za udaju, žene koje su posve neatraktivne i one koje su na neki način deformiranog lica"

Da li mi svoje žene takvim smatramo!?!?

01 vel 2013 19:11
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

mate.jozic je napisao/la:
Pozdrav svima, ovo mi je prva poruka na ovom odličnom forumu !

Odmah isprike ako sam odabrao krivi podforum za svoju temu.

Zanima me što cijenjene članice i cijenjeni članovi foruma misle o praksi pokrivanja žena u npr. islamu ali i drugim religijama (hinduizam, budizam, judaizam...) i da li bi htjeli da se ta praksa vrati (ili uvede, nisam na čistu!) i u krščanstvo?

Odmah kažem kako nisam stručnjak na ovom polju već samo želim podijeliti s Vama svoje mišljenje i nedoumice.

PRVA POSLANICA KORINĆANIMA, 6-11

(6) Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. (7) A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. (8) Jer nije muž od žene, nego žena od muža. (9) I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. (10) Zato žena treba da ima »vlast« na glavi poradi anđela.

E sad, većina smatra da se ovo odnosi samo ako je žena u crkvi tj. ako se moli (u 5.redu piše kako je "sramota da se žena moli gologlava"). Da li postoji na nekom mjestu u Bibliji malo detaljniji propis o pokrivanju žena koje bi se odnosilo ne samo na vrijeme u crkvi tj. molitvi?

Aposolutno!! Žene bi se danas više nego ikada trebale pokrivati pogotovo kosu,to je naređeno zbog zlih demona.Pročitala sam da su se Žene uvijek pokrivale na Bliskom Istoku(židovkinje,kršćanke i muslimanke) jer je nekad bilo puno nefila u tim krajevima.Moje osobno iskustvo- ja sam slušala krive ljude koji su mi govorili da ako osjetim da mi netko dira kosu po noći ili da me zagrli ili da me poljubi da je to anđeo.I s godinama sam sve više počela osjećati da me netko dira po kosi po noći,i uzrujala bih se,jer je bilo vrlo ljudski.

1 KOR 11,10 Zato žena treba da ima »vlast« na glavi poradi anđela.

Pa eto ako neka žena prolazi kroz tu situaciju,to joj demon radi i kosa bi trebala biti pokrivena da se ne bi zlom duhu svidjela :sad: Pogotovo vežite kosu ako vam je duga do kraja struka poput moje. BVB

30 lip 2013 19:18
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Ja imam mnogo rodbine na bliskom istoku i smatram pokrivene žene lijepima.Razlog zašto se danas kršćanke ne pokrivaju je zbog vesternizacije.Zato i danas imamo gay debate- zbog vesternizacije.Ja sam pitala neke katolkinje što one misle o pokrivanju žena i samo su se smijale (možda zato jer su narcisoidne).Ja bih voljela da žene shvate koliko demona provociraju ako šeću takve polugole.
Isto sam i pročitala jedan članak o tome kako amerikanke polugole hodaju i nitko se ne okreće za njima, a kako pokrivene arapkinje idu ulicom i svima se sviđaju...Moram priznati da se osjećam neugodno kad ljudi na ulici gledaju moju dugu kosu i mislim da bih bila sretnija da sam pokrivena. <ange2l>

30 lip 2013 19:32
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

Justme... biti polugola i biti zamotana od glave do pete su dvije različite stvari... Mene tko poznaje i površno samo zna da sam sve samo ne narcisoidna... Kome je neugodno zbog duge kose uvijek se može ošišati ;)
Ne želim dalje u ovu raspravu jer je (MENI) potpuno besmislena u moru kudikamo većih vjerskih problema i napadaja u ovim vremenima...

01 srp 2013 01:36
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Anita Magdalena je napisao/la:
Justme... biti polugola i biti zamotana od glave do pete su dvije različite stvari... Mene tko poznaje i površno samo zna da sam sve samo ne narcisoidna... Kome je neugodno zbog duge kose uvijek se može ošišati ;)
Ne želim dalje u ovu raspravu jer je (MENI) potpuno besmislena u moru kudikamo većih vjerskih problema i napadaja u ovim vremenima...

Govorila sam o osobama koje su ženskog spola i za koje znam da su narcisoidne.Nisam mislila na sve žene,jer znam da svatko ima svoj izbor.

01 srp 2013 13:26
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

---------
Shvatila sam jako dobro šta si govorila, ali izgleda ti mene nisi. Između te dvije navedene krajnosti postoji jedna normalna i pristojna sredina i ne vidim razloga zbog kojih bi se po tome sad prčkalo. Da ne kažem da bi se i ja tome nasmijala. I da ne budem opet krivo shvaćena - mislim na kršćanke, katolkinje... i pri tome mi ni u peti nije smijati se pripadnicama drugih vjera ili kultura kojima je to normalno.

01 srp 2013 18:51
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: