Sada je: 20 ruj 2019 20:38.

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
 Povijest božićnog drvca 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: žensko
Post Povijest božićnog drvca
Povijest božićnog drvca

slika

Pokušat ćemo ukratko objasniti kako je nastala, ova tako nam draga tradicija. Dakle, sveti Bonifacije (672.-754.), koji je iz Engleske došao u Njemačku propovijedati Kristov nauk, na primjeru stabla jele, koje ima oblik trokuta, ljudima je tumačio tajnu Presvetoga Trojstva.

Obraćenici, koji su se prije toga klanjali hrastu, tada su počeli poštovati jelu. Od 12. stoljeća ljudi su u božićno vrijeme vješali jelke na stropove svojih kuća, kao znak da su kršćani. A samo drvce podsjećalo ih je na raj zemaljski. Pa tako prva okićena jelka pojavila se 1510. godine u gradu Rigi, u Latviji.Kažu da se Martin Luther prvi sjetio staviti svjećice na drvce, početkom 16. stoljeća. Tako donosi jedan opis božićnoga drvca iz Strasbourga iz godine 1601. gdje spominje da je bilo ukrašeno keksima, savijenim šećernim štapićima i papirnim cvjetovima. Drvce je bilo slika drveta iz zemaljskog raja. Slatkiši su predstavljali obilje, a cvijeće je u početku bilo samo crveno i bijelo (simboli znanja i nevinosti).

A oko godine 1610. pojavili su se mali sjajni srebrni ukrasi, šljokice. Postojale su posebne naprave za izradu ukrasa od srebra, pa je sve do sredine 20. stoljeća bilo uobičajeno ukrašavanje drvca čistim srebrom, ali dodavani su i drugi ukrasi. U Europi je bio običaj da se na stol postavi više malih božićnih drvâcâ, po jedno za svakog člana obitelji, s darovima ispod njih. Svi su željeli drvce jer, ima ga i kraljica! Kad je godine 1846. u novinama izašla slika engleske kraljice Viktorije kraj božićnoga drvca, ljudi su u Engleskoj i Americi naveliko počeli postavljati božićna drvca po kućama. Tako je bilo u cijeloj Europi, osim u Sredozemlju, gdje je narod više volio jaslice nego božićno drvce!

Idemo malo u Njemačku. Kod njih je bio običaj piliti vrške velikih jela, da posluže kao božićno drvce. Zato su donesene zabrane takvog uništavanja šuma. U istu svrhu se od 1880. počinju tamo praviti i umjetna božićna drvca. Uskoro su pak američki tvorničari četaka počeli naveliko svojim strojevima izrađivati i božićna drvca. Oko godine 1870. došli su u modu stakleni ukrasi za božićno drvce, koji su se proizvodili u Njemačkoj. Po količini takvih ukrasa ocjenjivalo se koliko je koja obitelj imućna. Ipak, ručno izrađeni ukrasi i dalje su se jako puno rabili.

Amerikanci su 1882. patentirali električne žaruljice za bor, kao i žičane kvačice za vješanje ukrasa. U to vrijeme na božićno drvce vješalo se sve i svašta, koliko su to dopuštali novac i mašta! A nakon godine 1918. Njemačka nije mogla izvoziti ukrase za božićna drvca pa su proizvodnju preuzeli Japan i Amerika. Za vrijeme Drugog svjetskog rata Britanci su pravili mala božićna drvca koja su se mogla lako skloniti i sakriti kad bi sirene najavile zamračenje zbog zračnih napada. Ali na javnim mjestima i tijekom rata podizana ova-1.jpgsu velika neosvijetljena božićna drvca da bi u narodu održavala hrabrost i nadu.
Nakon posljednjeg svjetskog rata božićna su drvca sve veća i bogatija. Izrađuju se novi ukrasi, svjetlucave vrpce, staklene kuglice i ptičice iz Poljske. Nakon 1960. počela je moda izrade velikih srebrnih božićnih drvâcâ od aluminija, s ugrađenim svjetlima, kojima ukrasi nisu potrebni. Ipak, mnoge obitelji u svojim domovima i dalje same po svojem ukusu i volji izrađuju, kupuju i vješaju kuglice i druge ukrase. Uredne domaćice priklonile su se umjetnim božićnim drvcima s kojih ne otpadaju iglice. Mogu se nabaviti i pet metara visoka plastična drvca, a teško ih je razlikovati od pravih! Čak se mogu nabaviti sprejevi koji im daju miris drveća.
slika
Najskuplja božićna kuglica!
objavljeno: 24.11.2009
piše:
M.K.
Vjerujem da o ovakvom luksuzu ne razmišljate i da se ovako skupa kuglica neće naći na vašem božićnom drvcu, no nisam mogla odoljeti, a da vam ne pokažem najskuplju božićnu kuglicu.
U duhu nadolazećih blagdana, mala obiteljska draguljarnica Hallmark Jewelers of Titchfield iz engleskog gradića Hampshire napravila je božićnu kuglicu čije cijena dostiže vrtoglavih 130 tisuća dolara, odnosno nešto više od pola milijuna kuna.

Ova ekskluzivna kuglica je napravljena od specijalnog puhanog stakla te ukrašena s 188 rubina i više od 1.500 sićušnih dijamanata uz dva prstena od 18-karatnog zlata koji je zaokružuju.

"Kao što je ime Faberge postalo sinonim za ekskluzivno Uskrsno jaje, tako i mi želimo da naša kuglica bude zauvijek povezana s blagdanom Božića" izjavio je Mark Hussey iz draguljarnice Hallmark.

U kuglicu je "utrošeno" više od 130 sati preciznog draguljarskog rada, a malo remek djelo biti će izloženo na Hallmark Jewelers božićnoj aukciji.

I ako vas zanima, najviše danas poznato živo božićno drvce nalazi se u Tasmaniji, Australija. Visoko je 84 m (nešto je niže od tornja zagrebačke katedrale), a o Božiću stavljaju na nj zvijezdu i 3000 svjetala.

Priredila s. Augustina Barišić
Klanjateljica Krvi Kristove

Zadnja izmjena: zdenka; 08 pro 2010 17:30; ukupno mijenjano 1 put/a.

08 pro 2010 17:08
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Post Re: Povijest božićnog drvca
Božićno ukrašavanje
slika
Nedavno se ponovno zapitah od kada datira ukrašavanje bora i njegove svekolike okoline kao Božićni običaj.
Za sve one koji su si također postavili ovo pitanje te za one koji su možda kanili to učiniti, slijedi jedna povijesna crtica o datom nam fenomenu.

S vjerojatnim porijeklom u europskim pred kršćanskim kulturama, božićno drvce ima dugu povijest te je u različitim kulturama postalo uobičajen zimski prizor.

Rigu, glavni grad Letonije, neki smatraju domom prvog božićnog drvca.

slika

Moguće je također početke običaja ukrašavanja božićnog drvca pratiti do Njemačke u 16. st., a navodi nam govore kako je mala jela bila ukrašena jabukama, orasima, datuljama, perecima i papirnatim cvijećem.

Ne treba ni spominjati da se kroz povijest ipak ponavlja činjenica da su državni velikodostojnici skupa sa plemstvom i samim poglavarima propagirali božićno ukrašavanje npr. : u Francuskoj je prvo božićno drvce predstavila vojvotkinja od Orleansa 1840. godine i tako redom...

U srednjem je vijeku u nekim dijelovima Europe postojao običaj priređivanja predstave o raju u crkvi za Božić.
Dio te predstave bilo je i stablo na koje su se vješale jabuke koje su predstavljale plodove stabla spoznaje dobra i zla u rajskom vrtu. Uz njih su išle i figure Adama i Eve te zmije.
Kasnije su se jabukama dodali i drugi plodovi, a onda i umjetne kugle, i druge figurice.
slika
Za izradu krhkih božićnih ukrasa od obojenog stakla krajem 19. stoljeća specijalizirale su se češke i poljske tvornice stakla, a kasnije se izrada takvih ukrasa razvila u veliku industriju te je iznjedrila i poznata dizajnerska imena.

Kuglice su također veoma uobičajena dekoracija. Obično se sastoje od prilično malene šuplje staklene ili plastične sfere na koju se stavlja tanki sloj metalik boje kako bi se s kuglica reflektiralo svjetlo.

Drvce se obično ukrašava i svijećama ili električnim svjetlima (lampicama odnosno žaruljicama), a ukras na vrhu drvca, obično zvijezda ili anđeo, upotpunjava cjelokupni izgled.
Neki znaju i pretjerati, bar po mom mišljenju...
slika
U Hrvatskoj se tek 1850. godina počinje pojavljivati običaj ukrašavanja božićnog drvca na što su utjecali njemačka tradicija te tadašnji prostorno-politički odnosi.
Ipak, čak i prije širenja tog običaja, domovi su na Badnjak bili ukrašavani cvijećem, plodovima i zelenilom, a za to su najčešće bila zadužena djeca. U kuću se unosio badnjak, debeli panj ili klada koji je na tu noć, ali i kasnije, gorio na ognjištu.

U nas su se drvca najčešće ukrašavala voćem, raznim slasticama, srebrnim i zlatnim nitima, a rjeđe i staklenim figurama, osim tamo gdje je to financijska situacija dopuštala. Uz to, čest su ukras bili pozlaćeni orasi i lješnjaci.
Na drvca su se stavljali i komadići vate, voska ili papira koji su simbolizirali snijeg.
Ispod drvca stavljaju se i jaslice, a često i božićna pšenica.

Crkve se također ukrašavaju božićnim drvcima na kojima se koriste ručno izrađeni ukrasi s različitim simbolima vezanima uz Božić ili se ona ukrašavaju veoma decentno i gotovo neprimjetno.

08 pro 2010 17:10
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Zanimljivosti:
Italija

Predstavljeno božićno drvo visoko 800 metara (Video)
Jedno od najvećih božićnih drvca otkriveno je u italijanskom gradu Gubbio. Drvo je visoko nevjerovatnih 800 metara i ukrašeno je sa preko 800 lampica, dok na vrhu svijetli 1000 metara dugačka sjajna zvijezda.

Objavljeno: 09.12.2010. u 13:09

*

slika

No, naravno nije riječ o pravom božićnom drvetu. Mještani grada Gubbio tri mjeseca su na****o radili kako bi na jednoj strani planine Ingino, lampicama i ukrasima načinili oblik božićnog drveta.

Tradicija kićenja "zamišljenog" drveta počela je još prije 30 godina.

"Ideja je nastala 1981. godine kada su stanovnici božićnim nakitom oblikovali stablo, koje se smatra najvećim na svijetu.

Ove godine je korišteno oko 20 kilometara kabla, hiljade električnih utikača i stotine lampica kako bi se načinio ovaj božićni prikaz", kazao je Danilo Sannipoli, šef odbora za božićno drvo, prenosi Daily Telegraph.

18 pro 2010 23:21
Profil Pošalji e-mail
VIP član

750 ljudi kitilo bor

Tisuće ljudi okružilo je ukrašeno drve i sa zanimanjem pratilo nastup Arethe Franklin, Shakire, Micheala Bubla i drugih, piše Reuters. Glasnogovornik Rockfeller centra je izjavio kako je najpoznatije božićno drvce u New York ove godine okićeno uz pomoć 750 ljudi koji su marljivo radili čak tjedan dana. Do kraja godine slavno drvce pogledati će 400 tisuća ljudi svaki dan.

Ove godine ceremonija je ispred Rockefeller centra nešto drugačija nego lani. Famozni ledeni prsten u kojem se posjetioci kližu bio je prekriven tepihom kako bi poblika mogla prići što bliže. U dekoraciju božićnog drvca utrošeno je oko 30 tisuća raznobojnih lampica ukrašenih Swarovski kristala i 700 tisuća kugla. Božićno drvce bit će izloženo do 7 siječnja.

slika

Upaljene lampice na drvcu ispred Rockefeller centra
(Foto: screenshot Reuters)

18 pro 2010 23:25
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Evo zgodne priče ...o drvcu..božičnom

Balada o čempresu

Miris mora, miris šume širi se mojim škojem.
Miris Mediterana.
Nekad ne znam jeli mi draže ploviti morem ili hodati po crvenoj zemlji škoja mog.
I tako sam napravija đir za naći božićno drvce.
Drvce..bilo je visoko 4 m.
Čempres. Lip .Pravilan.

slika

Odsika sam ga.
Ubija sam ga.
Stavija na teresu.

slika

Doduše, lipo ga je bilo vidit.
Puno ljudi mi je reklo da je lipo
Najlipše mi je reka Bazilio.
Da tvoj pokojni otac vidi ovo, kako bi mu bilo drago.
Danas mi je ža što sam ga ubija.
Lažna svitla, mramor, beton, željezo i glamur, zaslipija je oči, potisnija uspomenu na trude,
Ljubav je u sjenci glamura.
Ja ne volim glamur.
Ja volim tratinčice.
Danas idem na škoj.
Na mistu di sam ga ubra posadit ću novo drvce.
Čempres.

uzeto sa interneta

18 pro 2010 23:50
Profil Pošalji e-mail
VIP član

slika

slika

slika

slika slika

18 pro 2010 23:57
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Arapi ukrasili najskuplje božićno drvce

slika
U luksuznom hotelu Emirates Palace u Abu Dhabiju predstavljeno je najskuplje božićno drvce na svijetu. Dvanaest metara visoko drvo vrijedno je 11,5 milijuna dolara, prenosi Daily Mail.

Okićeno je bijelim lampicama te skupocjenim ukrasima od dijamanata, bisera, smaragda, safira i ostalog dragog kamenja, koje je ustupila jedna od tamošnjih draguljarnica.

Generalni direktor hotela sa sedam zvjezdica, Hans Olbertz, izjavio je da će jelu kandidirati za Guinnessovu knjigu rekorda, kako bi se i službeno potvrdila kao najskuplje božićno drvce na svijetu.

Iako se u Ujedinjenim Arapskim Emiratima ne slavi Božić, Olbertz je naglasio da je to vrlo liberalna zemlja. Spomenuti hotel, u kojemu sedmodnevni boravak stoji oko milijun dolara, i prethodnih je godina kitio božićna drvca. No ovogodišnje je zaista posebno.

17 Prosinac 2010

20 pro 2010 17:48
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
---------
drvce

levitski zakonik 23,40
uzmite već prvoga dana
lijepih plodova,
palmovih grana,
grančica s lisnatih drveta i
potočne vrbovine
pa se veselite u nazočnosti jahve, boga svoga, sedam dana.

još o blagdanu sjenica

levitski zakonik 23,39

(39) "osim toga, petnaestoga dana mjeseca sedmoga, pošto pokupite sa zemlje plodove, svetkujte jahvin blagdan sedam dana. na prvi dan i na osmi dan neka je potpun počinak. (40) uzmite već prvoga dana lijepih plodova, palmovih grana, grančica s lisnatih drveta i potočne vrbovine pa se veselite u nazočnosti jahve, boga svoga, sedam dana. (41) svetkujte tako blagdan u čast jahvi sedam dana svake godine. neka je to trajan zakon za vaše naraštaje. svetkujte taj blagdan sedmoga mjeseca. (42) sedam dana stanujte u sjenicama. svi izraelovi domoroci neka proborave u sjenicama, (43) da vaši potomci znaju kako sam ja učinio da izraelci žive u sjenicama kad sam ih izbavio iz zemlje egipatske. ja sam jahve, bog vaš." (44) i tako mojsije objavi izraelcima jahvine blagdane.

13 kol 2012 00:11
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: