Sada je: 25 kol 2019 13:57.

Započni novu temu Odgovori  [ 165 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sljedeća
 Protestanti danas u Hrvatskoj 
Autor/ica Poruka
VIP član

Post Re: Protestanti danas u Hrvatskoj
Lepo pozdravljen Isak :sll: dragi brat v Kristusu. Srečna sem, da se mi je ponudila priložnost, da se lahko enkrat (vsaj upam, da bo tako tudi v bodoče) normalno in kulturno pogovarjam s kristjanom, čeprav se je najino verovanje - ne po najini krivdi, v preteklosti oddvojilo in v nekaterih - celo bistvenih stvareh spremenilo, čeprav oba zajemava vero, ljubezen in moč iz istega studenca milosti, katerega glava je Jezus Kristus - Aleluja!

Lepo je napisal Damir, kar potrjujem tudi jaz in se z njim globoko strinjam:
Damir je napisao/la:
Nekako mi se čini da si u mom dosadašnjem iskustvu ti jedan od rijetkih sa kojim mogu normalno o tome pričati a da se netko ne uvrijedi...
Na mojem slovenskem rimokatoliškem forumu tega še nisem doživela, ampak prav nasprotno.
Če resnično verujem, da je vera božji dar in da hočem živeti, tako, kot me po Božji besedi uči Jezus Kristus - jaz, kot pripadnik RKC, ali protestantske cerkve, nimam nobene pravice, da sovražim brata, ki pripada eni, ali drugi cerkvi. Moja sveta dolžnost je, da za brata molim in ga ljubim takšnega, kot je, vendar seveda ne v nedogled, kajti če me on sovraži in odklanja, vemo, kakšno je bilo Jezusovo naročilo apostolom:
Mt 10,14
14 Gdje vas ne prime i ne poslušaju riječi vaših, iziđite iz kuće ili grada toga i prašinu otresite sa svojih nogu.

In, če moj brat greši:
Mt18,15-17
15 "Pogriješi li tvoj brat, idi i pokaraj ga nasamo.
16 Ako te posluša, stekao si brata. Ne posluša li te, uzmi sa sobom još jednoga ili dvojicu, neka na iskazu dvojice ili trojice svjedoka počiva svaka tvrdnja.
17 Ako ni njih ne posluša, reci Crkvi. Ako pak ni Crkve ne posluša, neka ti bude kao poganin i carinik."

Torej, če upoštevamo samo to dvoje, nimamo razloga, da se prepiramo z bratom, ki misli drugače v ničemer.
Ljubezen je tista, ki zmore in premaga vse ovire in v Jezusovem imenu zmoremo tudi iskreno ljubiti svojega brata, čeprav se v nekaterih stvareh ne strinjava.
Flp 4,13
Sve mogu u Onome koji me jača!

Bogu hvala! Aleluja, Aleluja, Aleluja.

18 lip 2012 08:28
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
marta je napisao/la:
] Če resnično verujem, da je vera božji dar in da hočem živeti, tako, kot me po Božji besedi uči Jezus Kristus - jaz, kot pripadnik RKC, ali protestantske cerkve, nimam nobene pravice, da sovražim brata, ki pripada eni, ali drugi cerkvi. Moja sveta dolžnost je, da za brata molim in ga ljubim takšnega,

Ono do čega ja izuzetno držim jest uvjerenje da je vjera Božji dar. Mi imamo veliku zapovijed od Gospodina da naviještamo Radosnu vijest: "Idite i činite sve narode mojim učenicima..." Ali na nama je da jednostavno svjedočimo ljudima tko je Isus, da je On Gospodin i Spasitelj. Ali hoće li netko uzvjerovati (srcem-onako kako treba), to u konačnici ne ovisi o nama, već o Duhu Svetom. Zato ne treba na ljude raditi pritiske, maltretirati ih,manipulirati itd. Već baš suprotno, voljeti, uvažavati, poštovati i pritom jednostavno svjedočiti.

Isto tako, normalno je da čovjek svjedoči i zalaže se za ono u što vjeruje. Inače naša uvjerenja i ne bi imala neku vrijednost i upali bi u relativizam. Ali to ne treba činiti na agresivan način, već u duhu tolerancije i poštovanja. Ljude ne treba manupulirati i siliti, već im ponuditi da biraju i sami odluče.

Diskusije su nešto korisno ako se vode na nekoj razini kulture i znanja o datom predmetu, a nisu dobre kad se svedu na prepucavanje, i kad svjedoče o neznanju i nekompetentnosti sugovornika. Za diskusije su potrebni kompetentni i tolerantni sugovornici, kojima je cilj razumjeti jedni druge, nešto naučiti i približiti stavove.

18 lip 2012 13:46
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

DamirZg1 je napisao/la:

Zašto ovo pišem, naime, obzirom da nekada pojedini protestanti ostavljaju dojam kao da je njihovo osnovno učenje vjere uz ono teološko, i kako biti drugačiji od katolika i kao da im je jako važno da se stvara mišljenje kako su pogrešna vjerovanja katolika u odnosu na protestante, jer mnogi koriste svaku priliku da to iskažu nekom katoliko na taj svojstven način...

Zaboravio sam ovo prokomentirati...

Do reformacije i jest došlo kao reakcija na neka učenja, a posebno na neke prakse u Katoličkoj crkvi onog vremena.

Međutim, oni koji danas funkcioniraju na taj način ( u stalnoj reakciji) zaboravljaju na drugi dio priče... Prvo, mnogi reformatori su se nadali da je raskol u crkvi samo privremen i da će se Crkva na zapadu nakon nekog vremena biti ponovno jedinstvena. Drugo, kada je postalo jasno da se to neće tako brzo dogoditi reformatori su u međuvremenu razradili svoju vlastitu sustavnu teologiju, ekleziologiju; Crkve reformacije su razvile svoj vlastiti identitet.

Ja nastojim živjeti taj identitet i uvjerenja, a ne živjeti svoju vjeru u reakciji na nekoga i stalnom uspoređivanju. Želim da moj stav bude pozitivan-za: za Isusa, za Bibliju, za tekovine reformacije itd., a ne kontra nekoga.

U redu je uputiti dobronamjernu konstruktivnu kritiku, ali ne volim kriticizam.

18 lip 2012 13:58
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Isak je napisao/la:
"- nedostatak apostolskog nasljedstva po čemu nemaju valjane svećenike i biskupe"- neke protestantske crkve imaju sačuvano povijesno apostolsko naljeđe (anglikanske i skandinavske luteranske). Moja crkva ima apostolsko nasljeđe. Zaređeni smo pod biskupom koji ima sukcesiju unazad do apostoslkih dana.

Tega recimo ne razumem glede na to, da niti protestantske crkve med seboj, kot praviš, si niste edine v tem, ali priznavati apostolsko nasledstvo, ali ne. To je ena bistvenih vprašanj. Zakaj tako različno gledanje med protestantskimi cerkvami na tako pomembno zadevo?

Isak je napisao/la:
"- odbacivanje papine službe kao nasljednika sv. Petra i vidljivog poglavara Crkve". Slično kao pravoslavni ja osobno poštujem papu kao Rimskog katoličkog nadbiskupa, dajem mu tu čast, ali ga ne prihvaćam kao prvog u vlasti i kao nepogrešivog.

Kako pa razumete Jezusove besede sv. Petru v : Mt 16,18, ki pravi:
18 A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

Isak je napisao/la:
ga ne prihvaćam kao prvog u vlasti

Kdo pa naj bi bil prvi po vašem verovanju?

20 lip 2012 23:36
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

marta je napisao/la:
Isak je napisao/la:
"- nedostatak apostolskog nasljedstva po čemu nemaju valjane svećenike i biskupe"- neke protestantske crkve imaju sačuvano povijesno apostolsko naljeđe (anglikanske i skandinavske luteranske). Moja crkva ima apostolsko nasljeđe. Zaređeni smo pod biskupom koji ima sukcesiju unazad do apostoslkih dana.

Tega recimo ne razumem glede na to, da niti protestantske crkve med seboj, kot praviš, si niste edine v tem, ali priznavati apostolsko nasledstvo, ali ne. To je ena bistvenih vprašanj. Zakaj tako različno gledanje med protestantskimi cerkvami na tako pomembno zadevo?

Isak je napisao/la:
"- odbacivanje papine službe kao nasljednika sv. Petra i vidljivog poglavara Crkve". Slično kao pravoslavni ja osobno poštujem papu kao Rimskog katoličkog nadbiskupa, dajem mu tu čast, ali ga ne prihvaćam kao prvog u vlasti i kao nepogrešivog.

18 A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

Isak je napisao/la:

21 lip 2012 14:02
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

marta je napisao/la:
Isak je napisao/la:

Razlike među protestantskim crkvama proizlaze iz donekle različitih pogleda na neke dijelove Pisma. No ipak, o mnogo više stvari se slažemo nego što se razilazimo. Slažemo se u svim onim stvaima koje su temeljne za čovjekovo spasenje i život s Bogom (ovdje mislim na sve prave protestantske crkve, a i na većinu normalnih slobodnih crkava).

Općenito, protestantsko učenje o Crkvi kaže da je prava crkva tamo gdje se vjerno propovijeda Božja riječ, gdje se sakramenti (krštenje i Gospodnja večera) ispravno dijele i gdje postoji crkvena disciplina.

Apostolsko naslijeđe se doživljava više kao nasljedovanje prave vjere apostola kako je posvjedočena u Pismu.

Apostolska sukcesija (u smislu mehaničkog polaganja ruku od vremena apostola do danas) se općenito u protestantskim crkvama ne smatra nužnim za crkvenost.

Pa ipak, neke crkve su očuvale apostolsku sukcesiju. Tu prije svega mislim na anglikansku zajednicu. Anglikanske crkve su episkopalnog uređenja (znači da imaju biskupe i apostolsku sukesiju). Razlika je ta da one episkopat i apostolsku sukcesiju ne smatraju "bogomdanim pravom" i apsolutnim mjerilom crkvenosti, kao što je to slučaj u Katoličkoj crkvi, već ga smatraju drevnim i poželjnim načinom upravljanjem Crkvom. One cijene apostolsku sukcesiju, ali je uz nju još važnije propovijedanje prave apostolske evanđeoske vjere i osobno predanje službi.

Tako na apostolsku sukcesiju gleda moja crkva, mi ju imamo, ali istovremeno održavamo jako dobre kontakte s drugim protestantskim crkvama, čiji pripadnici se mogu kod nas pričestiti.

marta je napisao/la:
Isak je napisao/la:

Mnogi protestanti ove retke tumače na način da se ovdje radi o Petrovoj vjeri. Trenutak prije Petar je ispovijedio vjeru da je Isus Mesija. Na takvoj vjeri ili na ljudima takve vjere (koji su stijena vjere) će Isus sagraditi svoju Crkvu.

No možemo to komentirati i iz ugla episkopalnog crkvenog uređenja i ako prihvaćamo apostolsku sukcesiju: U tom slučaju na to možemo gledati slično kao pravoslavci. U tome se episkopalne protestantske crkve uglavnom slažu s pravoslavcima...

Apostoli su predali svoju vjeru i službu biskupima, biskupi svojim nasljednicima itd. Svaki biskup je zapravo Petrov nasljednik ( i nasljednik drugih apostola). Niti jedna biskup u suštini (u duhovnim i pastirskim ovlastima), nije veći od drugog biskupa. Pojedini biskupi mogu imati samo veće administrativne ovlasti u široj crkvenoj organizaciji: nadbiskupi, metropoliti itd. Ali niti jedan biskup ne može vladati nad drugim biskupom. I svaka Crkva sa svojim biskupom i narodom predstavlja Crkvu u cjelini, a ne dio Crkve.

No naravno, postoji i međusobna povezanost i jedinstvo Crkve. Pravoslavci i Anglikanci gledaju na tu povezanost više kao na mnoge koncentrične krugove (jedinstvo lokalnih crkava), a Katolici gledaju na Crkvu kao puzle gdje je svaka lokalna crkva dio Crkve pod vlašću pape.

Činjenica je da je Rim bio središte pravovjerja kroz duga stoljeća. Predaja kaže da je Rimski biskup bio direktni nasljednik apostola Petra (nasljednik u posebnom smislu u odnosu na druge biskupe). Činjenica je da je kroz duga stoljeća rimski biskup uživao posebnu čast i ugled, i da je bio pozivan da presudi u raznim sporovima. No s vremenom (zbog povijesnih prilika) rimski biskupi su umjesto te časti i ugleda počeli smatrati da imaju pravo vladati u rangu monarha nad svim ostalim Crkvama, da imaju vlast nad svim biskupima, da bez njih niti nema Crkve u potpunosti, pa čak i da su nepogrešivi u svojim tvrdnjama. To je ono što im prvo pravoslavni, a onda kasnije reformatori i anglikanci, pa ni starokatolici nisu bili spremni priznati. To je ono što je otišlo predaleko.

Carigradski patrijarh uživa posebnu čast i ugled među pravoslavnima, ali on nema vlasti naređivati drugim autokefalnim (autonomnim) crkvama. Slično je i sa nadbiskupom cantenburyjskim koji ima posebnu čast među anglikancima, ali ne može naređivati nekoj autonomnoj Anglikanskoj crkvi. Zapravo nas povezuje jedinstvo u vjeri, sakramentima i crkvenoj organizaciji, a ne apsolutna vlast nekog čovjeka.

marta je napisao/la:
Isak je napisao/la:

Dakle, radi se o bitno drugačijoj perspektivi na Crkvu. Nema čovjeka koji bi bio prvi u smislu apsolutne vlasti. Glava Crkve je jedino Isus Krist. On je prvi u vlasti! On je Pastir dobri.

Postoje podpastiri koje je On ovlastio da služe vjernicima. Meni je pretpostavljeni u ljubavi moj biskup, a iznad njega veće administrativne ovlasti ima nadbbiskup koji predsjeda zborom biskupa.

21 lip 2012 14:04
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Isak je napisao/la:
Razlike među protestantskim crkvama proizlaze iz donekle različitih pogleda na neke dijelove Pisma. No ipak, o mnogo više stvari se slažemo nego što se razilazimo. Slažemo se u svim onim stvaima koje su temeljne za čovjekovo spasenje i život s Bogom (ovdje mislim na sve prave protestantske crkve, a i na većinu normalnih slobodnih crkava).

Praviš, da »Razlike među protestantskim crkvama proizlaze iz donekle različitih pogleda na neke dijelove Pisma.«. Tega ne bi smelo biti. Razlaga svetega pisma je lahko pravilna samo ena in to ne glede, ali jo bere protestant, ali katolik, grkokatolik, pravoslavac…… Se strinjaš.
Katoliki imamo ogromno duhovnikov, ki celo svoje življenje posvetijo proučavanju svetega pisma, da bi spoznali pravo in edino resnico. Glede na to, da se protestanti sklicujete na Sola scriptura je še kako važno, da obstoja edinost med krščanskimi cerkvami glede razumevanja svetega pisma.
Treba je vložiti vse napore, da spoznamo resnico, saj nam pravi sam Jezus v Iv 8,32 upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi."
Isak je napisao/la:
Općenito, protestantsko učenje o Crkvi kaže da je prava crkva tamo gdje se vjerno propovijeda Božja riječ, gdje se sakramenti (krštenje i Gospodnja večera) ispravno dijele i gdje postoji crkvena disciplina.

Kdaj pa so bili v vaši cerkvi ukinjeni ostali zakramenti? Saj (kolikor je meni znano) Martin Luther ustanovitej Luteranov ni ukinil ostalih zakramentov - ali ja ?
V Katoliški cerkvi imamo 7 zakramentov in sicer:
Krst
Birma
Evharistija
Pokora
Bolniško maziljenje
Sveti red
Sveti zakon

1. - Prvi zakrament uvajanja v krščanstvo je sv. krst, kar imate tudi vi, kajne.
Mi že takoj majhnega otroka krstimo. Kako pa je to pri vas?

2. - Vse Jezusovo življenje in poslanstvo je potekalo v popolnem občestvu s Svetim Duhom.
Apostoli so prejeli Svetega Duha na binkošti in tako začeli oznanjati "velika božja dela". S polaganjem rok posredujejo novokrščenim dar istega Duha. Cerkev je skozi stoletja živela od Duha in ga podarjala svojim otrokom.
Pri birmi je bistveni obred maziljenja. Pri birmi se, potrdi in okrepi krstno milost.

3. - Evharistija je v bistvu daritev Kristusovega telesa in krvi. Gospod Jezus je postavil evharistijo, da bi daritev na križu mogla trajati skozi vse čase, dokler ne pride. Tako je svoji Cerkvi zaupal spomin svoje smrti in svojega vstajenja.
Evharistija je znamenje edinosti, vez ljubezni, velikonočna gostija, v kateri se prejema Kristus, duša napolnjuje z milostjo in daje poroštvo večnega življenja.
Evharistijo je Jezus postavil na veliki četrtek, "tisto noč, ko je bil izdan" v 1 Kor 11,23 Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh, ), ko je s svojimi apostoli obhajal zadnjo večerjo.
Evharistija je vir in višek vsega krščanskega življenja.
Obhajanje evharistije ima dva velika dela, ki sestavljata eno samo bogočastno dejanje: besedno bogoslužje, ki obsega razglašanje in poslušanje božje besede, ter evharistično bogoslužje, ki vsebuje darovanje kruha in vina ter evharistično molitev ali anaforo z besedami spremenjenja in obhajilo.
Evharistijo lahko obhaja samo veljavno posvečeni duhovnik (škof ali duhovnik), ki deluje v osebi Kristusa, Glave, in v imenu Cerkve.

4. - Pokora To je zakrament pokore in sprave , odpuščanja, spovedi, spreobrnjenja.
Novo življenje milosti, prejeto pri krstu, ni zatrlo slabotnosti človeške narave, tudi ne nagnjenja h grehu (se pravi poželjivosti). Zato je Kristus ustanovil ta zakrament za spreobrnjenje krščenih, ki so se z grehom oddaljili od njega.
Vstali Gospod je postavil ta zakrament, ko se je na velikonočni večer prikazal svojim učencem in jim rekel:
In ko je to izrekel, je dihnil vanje in jim dejal: »Prejmite Svetega Duha! ! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani" (Jn 20,22-23).
Iv 20,22-23 To rekavši, dahne u njih i kaže im: "Primite Duha Svetoga. 23 Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.
Bistveni sta dve prvini: dejanje človeka, ki se spreobrne po delovanju Svetega Duha, in odveza duhovnika, ki v Kristusovem imenu podeli odpuščanje in določi način zadoščevanja.

5. - Bolniško maziljenje. Jezusovo sočutje z bolniki in njegova številna ozdravljenja bolnikov so razločno znamenje, da je z njim prišlo božje kraljestvo in zato zmaga nad grehom, trpljenjem in smrtjo. S svojim trpljenjem in smrtjo je dal Jezus trpljenju nov smisel: če je zedinjeno z njegovim trpljenjem, more postati sredstvo očiščenja in odrešenja za nas in za druge.

6. - 7. - Sveti red in Sveti zakon
To sta dva zakramenta, ki podeljujeta posebno milost za posebno poslanstvo v Cerkvi in sta namenjena graditvi božjega ljudstva. Oba prispevata zlasti k cerkvenemu občestvu in zveličanju drugih.

Glede na vse, kar sem v kratkem napisala - mislim, da z gotovostjo lahko trdim to, kot definirate protestanti, da je " prava crkva tamo gdje se vjerno propovijeda Božja riječ" naša katoliška cerkev prav gotovo prava cerkev, saj izpolnjuje poslanstvo, kot ga pojmujete protestanti.
Cerkvena disciplina to pa je nujna in zagotovo neizogibno potrebna in seveda tudi obstaja. O tem ni debate.
Kaj pa meniš ti?

O ostalem bom napisala naslednjič >>> :yeeha:

22 lip 2012 10:26
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Isak je napisao/la:
Apostolsko naslijeđe se doživljava više kao nasljedovanje prave vjere apostola kako je posvjedočena u Pismu.

Apostolska sukcesija (u smislu mehaničkog polaganja ruku od vremena apostola do danas) se općenito u protestantskim crkvama ne smatra nužnim za crkvenost.

Kot je znano je protestantska cerkev ustanovljena po Martinu Luthru in nekaj njegovih somišljenikih.
Že večkrat sem razmišljala, ker imate tudi škofe....., kako.....? Saj Martin Luther ni bil škof ampak le nemški teolog in reformator . Poleg tega, je bil Luther leta 1521 izobčen iz katoliške cerkve.
Kdo je posvetil vaše prve škofe in kako se je imenoval vaš prvi posvečeni škof ? Kdo sedaj posveča vaše škofe ? To je zelo važno, da poteka posvetitev pravilno, saj tedaj sam Sveti Duh prihaja na posvečenega, kot nam je obljubil Jezus, da nam bo poslal Tolažnika Svetega Duha, ki nas bo o vsem poučil. Posvetitev je zelo pomembna v vsaki krščanski cerkvi.

V katoliški cerkvi škof lahko postane nekdo s polaganjem rok svetega očeta, ali nekega drugega škofa, ki ga sam sveti oče določi.

Kdo ima v protestantski cerkvi to oblast, da odloča o apostolski sukcesiji ?

Recimo sv. Peter je postal rimski škof in skala vesoljne cerkve potem, ko mu je Jezus izrekel naslednje besede: Mt 16,18 A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.
Papeži so nasledniki sv. Petra, ki ga je postavil sam Jezus za glavo Njegovi cerkvi.

Toliko o sukcesiji pri nas. Kako pa je s tem pri vas pa ne vem.

Citat:
One cijene apostolsku sukcesiju, ali je uz nju još važnije propovijedanje prave apostolske evanđeoske vjere i osobno predanje službi.

Kdo lahko 100%-no odloči o pravi apostolski in evangelijski veri ter osebni predanosti službi. Mislim, da je to zelo težko, da ne rečem nemogoče.

Citat:
Tako na apostolsku sukcesiju gleda moja crkva, mi ju imamo, ali istovremeno održavamo jako dobre kontakte s drugim protestantskim crkvama, čiji pripadnici se mogu kod nas pričestiti.

Spet moje isto vprašanje.
Kako lahko pravilno izvajate apostolsko sukcesijo ? Kje je začetek vsega, če upoštevamo neizpodbitno dejstvo, da je bil Martin Luther že 1521 izobčen iz Katoliške cerkve zaradi nam znanih neljubih dogodkov.

Prvi zelo odmevni razlog, ko je Martin Luther slika

izobesil na vrata wittenberške cerkve 95 tez in sicer tele:

Naslednjič še o ostalem!

lp :yeeha:

22 lip 2012 11:48
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Isak je napisao/la:
Mnogi protestanti ove retke tumače na način da se ovdje radi o Petrovoj vjeri. Trenutak prije Petar je ispovijedio vjeru da je Isus Mesija. Na takvoj vjeri ili na ljudima takve vjere (koji su stijena vjere) će Isus sagraditi svoju Crkvu.

No možemo to komentirati i iz ugla episkopalnog crkvenog uređenja i ako prihvaćamo apostolsku sukcesiju: U tom slučaju na to možemo gledati slično kao pravoslavci. U tome se episkopalne protestantske crkve uglavnom slažu s pravoslavcima...

Eh, dragi moj Isak, kakor te jaz razumem, nimate vi tukaj neko sigurno tolmačenje pa čeprav prisegate na Sola scriptura. Če je samo Sola scriptura potem mora biti za vse samo Sola scriptura in ne enkrat Sola scriptura, drugič, kakor pravoslavci :question: ....... - mislim, da ni dobro, če nimaš nekega sigurnega argumenta na čem gradiš, ker samo na tem lahko tudi neomajno vztrajaš. Se razumeva?
Citat:
Apostoli su predali svoju vjeru i službu biskupima, biskupi svojim nasljednicima itd. Svaki biskup je zapravo Petrov nasljednik ( i nasljednik drugih apostola). Niti jedna biskup u suštini (u duhovnim i pastirskim ovlastima), nije veći od drugog biskupa. Pojedini biskupi mogu imati samo veće administrativne ovlasti u široj crkvenoj organizaciji: nadbiskupi, metropoliti itd. Ali niti jedan biskup ne može vladati nad drugim biskupom. I svaka Crkva sa svojim biskupom i narodom predstavlja Crkvu u cjelini, a ne dio Crkve.

Tako je.
Naši škofje so nasledniki apostolov. Ne strinjam pa se s teboj, da je vsak škof naslednik sv. Petra, ker sv. Petru je Jezus zaupal veliko večjo oblast, kakor ostalim apostolom. Se strinjaš ? Sicer ne bi Jezus rekel : Mt 16,18, ki pravi:

Če bi bilo to res, kar trdiš ti, potem bi rekel Jezus vsem apostolom, da so stijene na katerih bo gradil svojo cerkev, ampak Jezus tega ni rekel - se strinjaš?
Mislim, da se je tukaj malo pomešalo zlo (greh napuha), ker vse ostale krščanske cerkve so kasnejšega nastanka in nihče od teh noče, da bi moral poslušati Katoliškega svetega očeta, kar mislim, da ni dobro in, da tako ne bi smelo biti in dokler bo tako, ne bo edinosti med krščanskimi cerkvami, ampak Jezusova želja je bila, ko je molil velikoduhovniško molitev in prosil Očeta, "da bi bili vsi eno, kakor jaz v tebi, ti v meni...."
V Jak 2,10 beremo:10 Ta tko sav Zakon uščuva, a u jednome samo posrne, postao je krivac svega.
. To je zelo resno opozorilo.

Citat:
Činjenica je da je Rim bio središte pravovjerja kroz duga stoljeća. Predaja kaže da je Rimski biskup bio direktni nasljednik apostola Petra (nasljednik u posebnom smislu u odnosu na druge biskupe). Činjenica je da je kroz duga stoljeća rimski biskup uživao posebnu čast i ugled, i da je bio pozivan da presudi u raznim sporovima. No s vremenom (zbog povijesnih prilika) rimski biskupi su umjesto te časti i ugleda počeli smatrati da imaju pravo vladati u rangu monarha nad svim ostalim Crkvama, da imaju vlast nad svim biskupima, da bez njih niti nema Crkve u potpunosti, pa čak i da su nepogrešivi u svojim tvrdnjama. To je ono što im prvo pravoslavni, a onda kasnije reformatori i anglikanci, pa ni starokatolici nisu bili spremni priznati. To je ono što je otišlo predaleko
.
Res je. Papež je užival posebno čast, saj je Petrov naslednik. Prva cerkev je bila Petrova, ki mu jo je zaupal Jezus po svoji smrti in še danes se volijo novi papeži šele tedaj, ko neki papež umre. Papež je dosmrtni poglavar apostolske cerkve, kot je bil to Jezus, kot je bil to Peter in tako dalje, vse do danes.
Naj te samo spomnim pogreba svetega očeta Janeza Pavla II. - ob njegovi smrti se mu je poklonil ves svet. Tako velikega pogreba svet še ne pomni. To je resnica. No, glede na velikost pogreba ne moremo meriti svetosti nekega človeka, ampak da ježivel zelo, zelo sveto življenje to pa je resnica, kateri ne more nihče, kdor je pošten oporekati.

Naj te še spomnim na molitev Vere - Credo, ki jo enako, kot mi, molite tudi protestanti.

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega,
Stvoritelja neba i zemlje.
I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega,
koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice,
mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan;
sašao nad pakao;
treći dan uskrsnuo od mrtvih;
uzašao na nebesa, sjedi o desnu Boga Oca svemogućega;
odonud će doći suditi žive i mrtve.
Vjerujem u Duha Svetoga,
svetu Crkvu katoličku,
općinstvo svetih,
oproštenje grijeha,
uskrsnuće tijela,
život vječni.
Amen.

Ako se nekaj reče da, mora ta beseda biti da in ne more biti ne
Kaj pravi o tem Jezus?
Mt 5,37
37 Vaša riječ neka bude: 'Da, da, - ne, ne!' Što je više od toga, od Zloga je."

Citat:
Carigradski patrijarh uživa posebnu čast i ugled među pravoslavnima, ali on nema vlasti naređivati drugim autokefalnim (autonomnim) crkvama. Slično je i sa nadbiskupom cantenburyjskim koji ima posebnu čast među anglikancima, ali ne može naređivati nekoj autonomnoj Anglikanskoj crkvi. Zapravo nas povezuje jedinstvo u vjeri, sakramentima i crkvenoj organizaciji, a ne apsolutna vlast nekog čovjeka.

No, če je to tam tako, to ne more biti razlog oziroma opravičilo, da lahko tudi protestanti ne spoštujejo apostolske autoritete.

Lep pozdrav in Bog te blagoslovi! smjesko kriza

22 lip 2012 16:12
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
Isak je napisao/la:

Tudi lahko rečeš tako, Bog ti daje svobodno voljo. Amen

Isak je napisao/la:
Dakle, radi se o bitno drugačijoj perspektivi na Crkvu. Nema čovjeka koji bi bio prvi u smislu apsolutne vlasti. Glava Crkve je jedino Isus Krist. On je prvi u vlasti! On je Pastir dobri.

Glava cerkve je zagotovo Jezus Kristus v nebesih, ampak tukaj govorimo o oblasti na zemlji. Jezus je svojo oblast predal Petru, kar se tiče oblasti na zemlji, v nebesih pa zagotovo ni glava sv. Peter, ampak nekdo, ki je nad njim, kajne?

Isak je napisao/la:
Postoje podpastiri koje je On ovlastio da služe vjernicima. Meni je pretpostavljeni u ljubavi moj biskup, a iznad njega veće administrativne ovlasti ima nadbbiskup koji predsjeda zborom biskupa.

Podpastirji so v tvojem primeru škofje, v Jezusovem času so bili to apostoli - Jezusovi učenci, ki so se odločili hoditi za Jezusom in so tudi svoje življenje popolnoma predali Jezusu.

Ampak vrnimo se na zemljo. Kdo je po tvojem mišljenju zdaj naslednik Jezusa na zemlji in zakaj to trdiš ?

Veliko dela si mi dal dragi Isak - moj brat v Kristusu. Zdaj odhajam in te lepo pozdravljam, slika

marta

22 lip 2012 16:34
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 165 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: