Sada je: 27 stu 2014 04:28.

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
 RAZRJEŠENJE CRKVENOG BRAKA 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post Re: RAZRJEŠENJE CRKVENOG BRAKA
cvrcak je napisao/la:
" Od sto glasa glasa čuti nije " :)
Kad sam se javila na ovu temu, očekivala sam da ću svašta pročitati, a ispalo suprotno.
Javio se samo jedan glas :)
Citat:
nitko zbog novog braka nije izopćen iz crkve :D

Koliko je česta pojava da netko uđe u novi brak i nastavi dolaziti u crkvu?
Da li je takva osoba prihvaćena od zajednice i od crkve jednako kao i prije?

hm, ulaskom u novi brak nisu ti vrata crkve zatvorena, hvala Bogu, no sakramentalni život nije više moguće
živjeti, tj. primati... Sv. Pričest, ispovijed...
život vjere unutar Crkvene zajednice nije cjelovit, tj. osakaćen je bračnim razvodom koji je sakrament, neizbrisivi Božji pečat!
Dolaziti na Sv. Misu, molitve... nitko ti ne brani...

14 srp 2009 14:53
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

ani je napisao/la:
cvrcak je napisao/la:
" Od sto glasa glasa čuti nije " :)
Kad sam se javila na ovu temu, očekivala sam da ću svašta pročitati, a ispalo suprotno.
Javio se samo jedan glas :)
Citat:
nitko zbog novog braka nije izopćen iz crkve :D

Koliko je česta pojava da netko uđe u novi brak i nastavi dolaziti u crkvu?
Da li je takva osoba prihvaćena od zajednice i od crkve jednako kao i prije?

hm, ulaskom u novi brak nisu ti vrata crkve zatvorena, hvala Bogu, no sakramentalni život nije više moguće
živjeti, tj. primati... Sv. Pričest, ispovijed...
život vjere unutar Crkvene zajednice nije cjelovit, tj. osakaćen je bračnim razvodom koji je sakrament, neizbrisivi Božji pečat!
Dolaziti na Sv. Misu, molitve... nitko ti ne brani...

pa to je normalno, naša voditeljica zbora živi u drugom braku, naravno da ne ide na pričest, član je pastoralnog vijeća župe............ ljudi koji su išli prije rastave i kojima je Crkva važna ići će i poslije, a oni kojima nije važna to je dobar izgovor Amen

14 srp 2009 16:45
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Na ovu temu bi trebala crkva dati u razmatranje da se moze prekinuti i crkveni brak.Vjernica sam
i znam da crkva ima cvoj cvrst stav prema tome, moje misljenje da bi ipak trebali nesto puduzimati ,i razmotriti pojedine slucajeve.Nakon nekog vremena osoba nade srodnu dusu i
zele zasnovati ponovo obitelj ,on je citav zivot grijesnik. Ja osobno nisam i necu nikad osudivati
takve osobe , sto sad moraju zivjet i osjecati se grijesnikom, iako je vjernik.
Imam slucaj u obitelji ,kad je zena , muza napustila i ostavila djete njemu i otisla bez rijeci i opravdanja. Danas je on ponovo zasnovao obitelj i ima dijete , al se ne moze vise vjencat u crkvi,
a osobno nije zelio tu rastavu , borio se da ne dode do toga . Smatram da nije kriv za rastavu i trebalo bi mu ponovo pruziti priliku za crkveno vjencanje.
Sto se tice crkvenog braka, mladi bi trebali prije dobro razmislit nek dodu pred oltar i daju
svoju zakletvu pred Bogom , da ce zivjeti do smrti, al danas je vazno samo da drugi vide kako je obavio vjencanje u crkvi.

14 srp 2009 17:16
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

DamirZg1 je napisao/la:
Cvrčak...postavila si pitanje upravo isto koje sam i ja mislio postaviti....Evo ja sam u istoj poziciji, rastavljen sam već 17 godina a rastavu nikako nisam želio ali mi je bila nametnuta....

Naravno od krvi i mesa sam i dok nisam bio čvrsto u vjeri imao sam veza poslije braka u želji da nađem novu srodnu dušu jer nekako je prisodno da dvoje žive skupa....

Unatoč molitvama i želji da živim čisto vjeran Bogu....živi sam svijedok da je to sve, samo ne lako. Često se u meni mješaju stvari, pa tako ponekad imam osjećaj da bez obzira na strogi stav Crkve....a u trenutcima kada upoznamo negu dušu koja nam je prirasla srcu i duši, pomislimo da možda Bog i nema protiv......a onda "glasovi savjesti" u vidu "velikih" vjernika, uvjeravat će svim silama da nije tako....
Moram priznati da i sam nisam siguran i da i ja ponekad mislim tako....zato nastojim se što vjernije predavati Bogu, ali i dalje je sve dvojbeno u meni....

Činjenica je, da se vratimo na pitanje, da će najčešće takve situacije, siloviti osuđivati baš oni vjernicu koji se nisu našli u takvoj situaciji i koi teško mogu zamisliti kako je to kada godinama moraš živjeti sa činjenicom da, iako mlad, nikad više nesmiješ imati srodnu dušu pored sebe....
Istina lijepo se predati Bogu i željeti živjeti u potpunoj čistoći, ali mi nismo savršeni i imamo i svoje zemaljske potrebe koje su nam isto dane....i dio su naše prirode i naravi...

Zato i ja pitam isto pitanje, dali je bilo tko od onih koji isti tren osuđuju, u stanju zamisliti se na mjestu takve osobe i reći da je u stanju to podnijeti bez problema.....ako i ima netko takav, ja mu neću povjerovati dok mi ne dokaže vlastitim primjerom....
Neko će za primjer navesti možda svečenike i čsne sestre.....moj naklon njima, ali to su osobe koje su dobile poseban poziv od Boga pa tako i snagu za celibat.....mada i tu...

Imao bi što-šta još o tome pisati......

Nego Barbara sad očekujem tebe...:D

nitko ne kaže da je lagano Damire i ja ne znam što me još čeka u životu, mogu se udati, rastati.......... ništa nije sigurno na ovom svijetu osim smrti ;)
Ne poznam tvoju situaciju, na ja bih na tvom mjestu pokušala razgovarati sa svećenikom, pa možda postoji neka mogućnost da se brak proglasi nevažećim :question: znam ljude koji su čekali i brak je proglašen nevaljanim ......... kažem svećenik ti može reći da li ima elemenata za pokretanje postupka ili ne :D

a što se tiče drugog dijela tvog upisa i ja živim sama, nisam udana, pa razmisli sad mi je 37 godina........... za par godina da li ći moći roditi? I ja bih mogla razmišljati ............. Bože kako je to ostariti da nemaš svoje dijete, tko će mene u starosti paziti :utjeha ... Dragi moj Damire svima nam se čini da je u tuđem dvorištu trava zelenija i tuđe sumnje, brige nedoumice su lakše i manje ;)

Jedno je sigurno IĆI NA PRIČEST ( ako si pod teškim grijehom ) A ŽIVIŠ U "DIVLJEM " braku je SVETOGRĐE, Bog će nam oprostiti,ako ne idemo na pričest, ako ne možemo, ali ruganje s njim :nono: :nono: :nono: :nono:

14 srp 2009 17:45
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Spol: muško
Znam sve to Barbara....ali nemoj misliti da neznam za slučajeve poput tvog.....samo ću ti reći da tvoja i moja situacija nikako nemogu biti iste niti za usporedbu......
Ti živiš sama, dali svojom odlukom ili jednostavno još nije naišao pravi za tebe.....ali je činjenica da se ti možeš udati bilo kada, ukoliko se jednom odlučiš za to, i zato ti to stvara manji pritisak......a ja kao i osobe koje su u sličnoj situaciji poput moje.....nemogu više nikada, osim u slučaju da moja bivša žena umre prije mene, ali nedaj Bože takvog načina razmišljanja......ili kao što kažeš (o čemu već dugo i razmišljam) da pokušam pokrenuti crkveno razriješenje tog braka...

Inaće svijestan sam gubljenja raznih sakramenata živeći u nekoj drugoj vezi, jer sam to već prošao dok sam živio sa jednom ženom 5 godina i nemogučnost ispovjedi i pričeščivanja mi je teško padala.....znam sve to jer sam to prošao....tako da....

BVB

14 srp 2009 18:26
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Baš čitam ovo što je Damir napisao...vjerujem da je teško ..ja imam prijateljicu koja se udala davno za nekog čovjeka.Nije se željela udati za njega, jer je osjećala da on nije čovjek za nju, ali kako je bila mlada, a još k tome i ostala trudna s njim...bojala se i reći roditeljima da se ne želi vjenčati s njim.A on se pokazao nasilnikom, i ona je s djetetom pobjegla nakon godinu i pol..tako živi više od dvadeset godina, isto je prije nego je upoznala Boga živjela "divlje" s nekim...ali kada se obratila, to je prestalo i sada živi sama...Teško joj je isto, poništenje braka ne može dobiti, a s tim čovjekom ne živi više od 20 godina...baš mi je nedavno rekla da je usamljena.I ona sama kaže da ima Isusa, ali mi smo ljudska bića i čovjeku je potreban netko tko će ga saslušati i pružiti barem osmjeh.Ja nisam udana i znam kako je kad si ponekad usamljen,a vjerujem da je rastavljenima teže, jer često razmišljam baš o mojoj frendici i njenoj situaciji.

15 srp 2009 16:52
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

"Što dakle Bog združi, čovjek neka ne rastavlja!" i "A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, čini preljub."
dosta je zanimljiva ova tema... vjerujem da je mnogim ljudima koji su se rastavili dosta teško što su možda i pronašli nakon rastave pravu osobu za suživot, ali ne mogu ponovo obaviti sakrament ženidbe. ali Bog je združio taj prvi par, kako to čovjek može rastaviti? a opet, što govori drugi stih, da je dopušteno oženiti drugu ženu ako si se razveo od prve jer je ona sagriješila bludništvom?

mislim da zbog ovog problema oko rastave dosta mladih odgađa brak i nastoji prije braka živjeti godinu dvije zajedno da vide kako to sve ide kad se živi zajedno, jer nije isto hodat i živjeti odvojeno te hodati i živjeti zajedno (bez sakramenta ženidbe).

23 lis 2009 23:15
Reg. korisnik

Bademeister je napisao/la:
"Što dakle Bog združi, čovjek neka ne rastavlja!" i "A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, čini preljub."
dosta je zanimljiva ova tema... vjerujem da je mnogim ljudima koji su se rastavili dosta teško što su možda i pronašli nakon rastave pravu osobu za suživot, ali ne mogu ponovo obaviti sakrament ženidbe. ali Bog je združio taj prvi par, kako to čovjek može rastaviti? a opet, što govori drugi stih, da je dopušteno oženiti drugu ženu ako si se razveo od prve jer je ona sagriješila bludništvom?

mislim da zbog ovog problema oko rastave dosta mladih odgađa brak i nastoji prije braka živjeti godinu dvije zajedno da vide kako to sve ide kad se živi zajedno, jer nije isto hodat i živjeti odvojeno te hodati i živjeti zajedno (bez sakramenta ženidbe).

Grijeh koji čine parovi koji prije braka žive zajedno sigurno ne pridonosi kvaliteti braka niti je rješenje u takvom pristupu. Čak što više takav način života je uzrok problema u braku.
Kome je grijeh donio nešto dobro?

17 stu 2009 11:45
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ja sam svakako ZA,razrjesenje crkvenog braka...
Imam dosta prijatelja,koji su se mladi udali,ozenili "napravili gresku" i sto sad???
Ostati u braku radi djece ili radi svjeta???
Mnogi su se zakonski razveli ali crkveno ne(procedure su ono...i ko zna hoces li i tad dobiti crkveni razvod)...
I sta sad???
Oni bi pokusali ponovo s nekim-radaju se nove ljubavi...
Ali...ti "jadni" rastavljeni su kao pod "manom",jer se nemogu vise crkveno vjencati...a osobe koje bi zivile i vjencale se s njima,mogu se samo zakonski s njima vjencati,ali ne i crkveno...sto znaci za ovu drugu stranu(zivjeti u grijehu-jer nisu crkveno vjencani)...a na to malo ko pristane.
I onda je "jadna", i jedna i druga strana.
Obicno se prekinu te veze,jer velika je cijena,ako si s nekim u zakonskom braku ali s nekim koji nemoze biti s tobom u crkvenom braku...cjena je da nemozes na ispovid,na pricest,nema posljednje pomasti...sve radi toga jer zivis s nekim "kao" ne vjencano...
To mi je malo zalosno.
Znaci u braku si-i kako ti je da je-suti i trpi i ti i djeca ti,jer zakleo si se (dok nas smrt ne rastavi).
Apsolutno sam ZA,razrjesenje crkvenih brakova s dobrim razlozima.
redface

17 stu 2009 14:29
Administrator

---------
Dobro si ovo napisala Engel.....na vlastitoj sam koži osjetio takav način života, obzirom da sam rastavljen (ne svojom željom) o 92. godine.....i sve te godine sam znači trebao živjeti u čistoći i neimati nikoga.....istina nisam pokušao pokrenuti crkveni razvod, ali razmišljam pokušati iako nisam siguran uspjehu.....
U svemu tome teško je to, što sam suočen sa svojom vjerskom savješću ako pokušam s nekim živjeti a nemogu se crkveno vjenčati....ali kao da to nije dovoljno, nailazim uvijek na neke ljude koji se jako lijepe na tuđe grijehe, pa tako su skloni razapinjati me do nemilosti zbog mog grijeha, mada u tom momentu ne gledaju sebe.....no bez razmišljanja mene sotoniziraju i govore da bi bio licemjer kada bi iamo nekoga i istovremeno se deklarirao kao vjernik, čak po njihovom nebi se trebao niti moliti, niti ići u Crkvu....a pogotovo ne na duhovne obnove.....sve sam to slušao o sebi od pojedinca....
Isti ti ljudi nisu bili u takvoj situaciji i misle da znaju kako je to, misle valjda da se to njima nemože desiti.....a mene živo zanima kako bi tada oni postupili....

Jako često sam o tome pričao sa raznim svećenicima, pa i u periodu kad sam nekoga imao, ali nikada nisam doživio niti trunke osude....samo razumjevanje i savjetovanje oko crkvenog razvoda....i također za puno molitve da nas Gospodin prosvijetli u tim situacijama i ohrabri....
(možda sam ovdje već o svemu tome pisao, ali nema veze, napisao sam ponovno)
BVB

17 stu 2009 21:55
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: