Sada je: 19 ruj 2018 21:23.

Započni novu temu Odgovori  [ 75 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
 reinkarnacija 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post reinkarnacija
potaknut sam na dobrodošlici da otvorim temu o reinkarnaciji, i zapravo mi se čini kao dobra ideja, premda je 'heretična' u odnosu na učenje Biblije

naime, vjerujem u reinkarnaciju. iznijet ću zašto, i iznijet ću u kakvu točno reinkarnaciju vjerujem

vjerujem u život vječni duše, jer nema nikakvog smisla ako život nije vječan, a Bog mi se u životu prikazuje kao veliki smisao

no ako je život vječan, gdje su počeci duše? da li je rođenje (točnije, začeće) uistinu početak duše, ili se duši dodjeljuje zemaljsko tijelo?

kad vidim dijete, brzo postajem svjestan da to dijete nije tabula rasa. ono tako maleno već pokazuje svoju osobnost! ne mogu se oteti dojmu da duša s tolikim finesama nije već prije postojala

djeca imaju divnu dušu, neki put toliko divnu da ih mnogi odrasli kroz čitav život učenja i duhovnog rada na sebi, neće dostići

iz istog razloga vjerujem da su neke duše toliko rafinirane i kompleksne, da mi jednostavno nije logično niti smisleno da su te duše takvima stvorene, dok su druge duše stvorene s manjim finesama

ali ako su te duše već bile na zemlji...to bi objašnjavalo. neke duše možda imaju dulji zemaljski staž, prošle su više iskustva, i više su se rafinirale na putu da jednog dana budu posve nalik Ocu

to je ono u što vjerujem...u evoluciju duša. da su naše duše stvorene od Boga, ali da su na razvojni put krenule i puno prije nego su dobile ljudsko tijelo. jer i životinje imaju dušu. jer sav život na zemlji ima dušu

renikarnaciju ne smatram kao kaznu, jer je život divan poklon. život nikako nije kazna, ne može biti kazna. on je prilika. prilika da pokažemo tko smo, i što smo. zašto želimo biti dobri. zašto želimo biti bliže Bogu. zašto želimo voljeti. i zašto nam je najljepše u raju

raj je za mene mjesto koje možemo dohvatiti već tu na zemlji, možemo ga dodirnuti i osjetiti

mi smo Božja bića, i mi smo bića koja pripadaju raju. stvoreni smo za dobro, ne za zlo. stvoreni smo za sreću, ne za nesreću. stvoreni smo za ljubav. na nama je da to spoznamo, a ako u tome uspijemo pružiti sliku i bližnjem svome, ako mu pokažemo raj u sebi, približit ćemo raj i njemu, i za jedan mali korak prema čitavom našem zemaljskom svijetu

i zato vam svima želim raj, ovdje, sada :)

20 ožu 2009 15:54
Profil Pošalji e-mail
Gost

Post Re: reinkarnacija
...jer, bez evolucije duša ne bi bilo ni smisla, tako gledam na to...
...ukratko...
malo sam u gužvi, pa zasada samo ovoliko, ali čim uhvatim više vremena napisat ću nešto više...

20 ožu 2009 16:10
Administrator

Drago mi je da si otvorio temu, no nemam sad vremena napisati mišljenje jer se žurim...:)

20 ožu 2009 16:18
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Za nas zapadnjake je reinkarnacija prilika jer nismo shvatili što znači u budizmu - za budiste je to sigurno kazna jer ih cilj je doći k tome da već neće morati živjeti neki drugi život. Živjeti ovaj život i raditi sve s time da možemo stvari raditi još bolje u drugom životu je čudno. Ako radim zlo ne smeta, možda u drugom životu mogu činiti bolje. :hmm

20 ožu 2009 18:19
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

hm...

budisti vjeruju u kharmu i u dharmu (ispravi me ako ću u bilo čemu griješiti glede budističke religije jer sam ipak vrlo površni poznavaoc). kharma bi bila odrađivanje 'grijeha' napravljenih u prošlom zemaljskom životu (životima?), specifičnim scenarijem određeni težak život kao posljedica kazne za ono što je bilo krivo u prošlom životu. kazna s odgodom. dharma bi bila pak sudbina zarađena u ovom životu.

ja pak ne vjerujem u kharmu, ali ako se radi o dharmi (pod uvjetom da sam je dobro shvatio), to je već druga priča. evo što sam pročitao u rhemi, otprilike:

čuvaj se svojih misli, jer će postati tvoje riječi
čuvaj se svojih riječi, jer će postati tvoja djela
čuvaj se svojih djela, jer će postati tvoje navike
čuvaj se svojih navika, jer će postati tvoj karakter
čuvaj se svog karaktera, jer će postati tvoja sudbina

tako ja otprilike doživljavam dharmu, točnije, vjerujem u posljedice. nije stvar u kazni, već da ono što mislimo, kažemo, kako djelujemo, kako se ponašamo, živimo, donosi sa sobom svoje posljedice. naša kazna nije kazna već je posljedica svega spomenutog

što se tiče priče o razvoju duša, nju sam preuzeo najvećim dijelom od teozofskih učenja

također, vjerujem u nekog plana za nas. da svatko od nas ima svoju malu misiju. kao da smo prije nego što smo došli na svijet dobili neki scenarij po kojem bi se naš život trebao odvijati. budući da imamo slobodno volju (i doista je imamo), to nije jedina mogućnost kako će se naš život doista i odviti, već nekakav plan kako bi on trebao ići. a u tom planu su i život kakav trebamo imati, iskustva kakva trebamo iskusiti, i naravoučenja koja moramo spoznati

naravno, mi smo svoj plan dolaskom u zemaljski život 'zaboravili', baš kao što smo zaboravili i na svoju pravu Božansku prirodu (da, slažem se u tim pogledima s walschovim viđenjem). no negdje u domeni podsvjesnog (nadsvjesnog), ostale su konture staze koju smo zamislili prije dolaska u zemaljski život slijediti

da li ste svjesni koliko je čovjek u svojim odlukama iracionalno biće? pa gotovo svi ljudi u svojim odlukama slijede neku svoju intuiciju i osjećaj, i njome donose bitne životne odluke, puno prije nego raciom.

e, to bi bio taj plan u nama. nesvjesni dio nas prepoznaje put kojim bi trebali ići

samo, ta staza nije nužno uvijek staza dobra. neki puta će taj put uključivati i nedjela, dovesti nas u neprilike, kako bismo spoznali veličinu i smisao djela, i shvatili zašto baš želimo raditi djela, a ne nedjela

e da, da se vratim na reinkarnaciju...smatram da ne bi bio cilj živjeti 'bilo kako' kako bi se što više živjelo na zemlji (jer raj je ipak raj)...već jednostavno mi se čini nemogućim da se za trajanja jednog zemaljskog života može krenuti od nule i sve iskusiti, sve spoznati, sve shvatiti, sve naučiti. mission impossible. vjerujem da istinski do kraja svog zemaljskog puta može samo evoluirana duša koja je krenula s visoke razvojne startne pozicije

i zato više života. i zato vjerujem više u reinkarnaciju nego u jedan život zemaljski. previše je toga za jedan zemaljski život

20 ožu 2009 18:52
Profil Pošalji e-mail
Gost

čuvaj se svojih misli, jer će postati tvoje riječi
čuvaj se svojih riječi, jer će postati tvoja djela
čuvaj se svojih djela, jer će postati tvoje navike
čuvaj se svojih navika, jer će postati tvoj karakter
čuvaj se svog karaktera, jer će postati tvoja sudbina

moj naklon [aplau]

20 ožu 2009 22:19
Reg. korisnik

fala maria magdalena, baš si :sll:

previše hereze za diskusiju? :) ne bojte se reći što mislite o tematici...svatko od nas promatra svijet, vidi, osjeća, prima, zaključuje, spoznaje...

iako, da napomenem, da pitanje reinkarnacije nije uopće bitno. ono što je bitno je ovaj naš život, tu, sada. mi smo tu, ono što možemo učiniti tu, na zemlji je ono što se računa :)

21 ožu 2009 11:48
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
Čitam, čitam i pokušavam shvatiti...dakle ti vjeruješ da si u nekom životu prije bio možda cvijet a sad si čovjek pa me zanima kako to da si čovjek ? i to ne bilo kakav nego sa srcem i stilom i k tome sa dušom čini mi se koja vjeruje u besmrtnost duše koja će kad se tijelo umori i ostari i istrune u zemlji npr..dakle duši koja će živjeti u raju sa anđelima i svim stanovnicima Nebesa.
Jel dobro shvaćam tvoju oriču dobri prijatelju? rolleyes

26 ožu 2009 16:39
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

hah...

teozofi vjeruju da se ljudska duša inkarnira u svom prvom ljudskom životu iz duša životinja najvišeg stupnja: mislim da su to: pas, mačka, majmun, konj i slon (možda ima još koja ali se ne sjećam). imalo bi nekog smisla, jer obično svaki čovjek osnovnim karakterom podsjeća na neku od navedenih životinja

dakle duše imaju razvojni put. ako je sve počelo od cvijeta, kad je duša došla u životinju, nema nazad, ne bi trebalo biti. isto kad je i došla na čovjeka. kako duša evoluira, tako dobiva tijelo naprednije vrste

dalekoistočne religije spominju pojam 'starih duša'. stara duša je duša koja je odradila već brojne zemaljske inkarnacije

nema puno razlike između kršćanskog poimanja i poimanja sa stajališta reinkarnacije, ako govorimo o jednom životnom ciklusu. razlika nastaje poslije. teozofi također pričaju o raju, samo ga malo razgranavaju, na više nebo, niže nebo, vjeruju i u čistilište i u pakao. iako ako sam dobro shvatio, oni vjeruju da će ljudska duša prije u čistilište pa nazad na zemlju u nekom drugom tijelu, nego u pakao, koji bi trebao biti rezerviran za duše koje su doista grdo 'zastranile'. raj za teozofe nije mjesto trajnog boravka. duša će umjesto vječnog boravka u raju imati priliku ići ponovo na zemlju. i toliko puta koliko je potrebno da se izbrusi da ne postane potpuno dobra, Bogu nalik. tada može uzeti ulogu pomagača, npr anđela, ali ne mora više na zemlju

no ponavljam, nije to toliko bitno...ovo je pričica za zanimaciju, a nas ionako u životu treba brinuti ono što je tu i sada, a kako će biti poslije, znat ćemo svi skupa jednog dana :)

26 ožu 2009 17:20
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
---------
Teozofi znači i dalekistočne religije ne poznaju Bibliju i knjigu Postanka u kojojo je sve jasno napisano i postanak živih bića i ...TAKO POSTANE ČOVJEK ŽIVA DUŠA i ja kao kršćanka nemogu prihvatiti njihove filozofije.... :angel:
1U početku stvori Bog nebo i zemlju. 2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i Duh Božji lebdio je nad vodama. 3 I reče Bog: "Neka bude svjetlost!" I bi svjetlost. 4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame. 5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro - dan prvi. 6 I reče Bog: "Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!" I bi tako. 7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom. 8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi. 9 I reče Bog: "Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto i neka se pokaže kopno!" I bi tako. 10 Kopno prozva Bog zemlja, a skupljene vode mora. I vidje Bog da je dobro. 11 I reče Bog: "Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom, stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose plod što u sebi nosi svoje sjeme. I bi tako. 12 I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme, svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro. 13 Tako bude večer, pa jutro - dan treći. 14 I reče Bog: "Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama, 15 i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!" I bi tako. 16 I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje da vlada noću - i zvijezde. 17 I Bog ih postavi na svod nebeski da rasvjetljuju zemlju, 18 da vladaju danom i noću i da rastavljaju svjetlost od tame. I vidje Bog da je dobro. 19 Tako bude večer, pa jutro - dan četvrti. 21 Stvori Bog morske grdosije i svakovrsne žive stvorove što mile i vrve vodom i ptice krilate svake vrste. I vidje Bog da je dobro. 22 I blagoslovi ih govoreći: "Plodite se i množite i napunite vode morske! I ptice neka se namnože na zemlji!" 23 Tako bude večer, pa jutro - dan peti. 24 I reče Bog: "Neka zemlja izvede živa bića, svako prema svojoj vrsti: stoku, gmizavce i zvjerad svake vrste!" I bi tako. 25 I stvori Bog svakovrsnu zvjerad, stoku i gmizavce svake vrste. I vidje Bog da je dobro. 26 I reče Bog: "Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji - i svim gmizavcima što puze po zemlji!" 27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. 28 I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se, i množite, i napunite zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u zraku i svim živim stvorovima što puze po zemlji!" 29 I doda Bog: "Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu! 30 A zvijerima na zemlji i pticama u zraku i gmizavcima što puze po zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!" I bi tako. 31idje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro - dan šesti.
2
1Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom. 2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini. 4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani. Drugi izvještaj o stvaranju - Raj zemaljski Kad je Jahve, Bog, sazdao nebo i zemlju, 5 još nije bilo nikakva poljskoga grmlja po zemlji, još ne bijaše niklo nikakvo poljsko bilje, jer Jahve, Bog, još ne pusti dažda na zemlju i nije bilo čovjeka da zemlju obrađuje. 6 Ipak, voda je izvirala iz zemlje i natapala svu površinu zemaljsku. 7 Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

26 ožu 2009 17:57
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 75 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: