Sada je: 21 stu 2018 01:49.

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 6 post(ov)a ] 
 Sai Baba 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Post Sai Baba
slika

Sama pojava poplave tekstova o novim religijskim pokretima, vidovnjacima, raznim "prorocima", Sun Myung Moonu, Sai Babi i drugim cvjetovima na bizarno šarenoj livadi New Agea itekako je vrijedna pozornosti te smo, u namjeri da je pobliže osvijetlimo, porazgovarali s našim sve priznatijim stručnjakom za New Age, franjevcem konventualcem Josipom Blaževićem.

Jedna od značajnih osobnosti današnje "nove religioznosti" je Indijac Sai Baba, koji i kod nas ima svoje sljedbenike. Čak je i poznati glazbeni sastav "Parni valjak" ne tako davno pjevao: "Meni treba promjena, meni treba Sai Baba". U jednome članku u "Globusu" njegova istaknuta sljedbenica Ljubica Ljubić izjavila je kako joj je Sai Baba pomogao da postane bolja Hrvatica i katolkinja. Ona, kao jamačno i drugi, očito misli da je saibabovska duhovnost dobrodošla dopuna kršćanskoj vjeri. Može li to ići zajedno?

Sai Baba svakako spada u najpoznatije indijske gurue. O njemu se puno piše i puno ga se istražuje. Piše se i dosta negativno, posebno u Indiji. Na Vaše pitanje, kako je moguće da im je Sai Baba pomogao da postanu bolji Hrvati i kršćani, odgovaram: nikako! Naime, ja se ne slažem s mjerom ili vagom kojom oni važu svoj nacionalni i kršćanski identitet. Znam da se ni oni ne slažu s crkvenim kriterijima. Sažaljevaju našu "skučenost" i "isključivost". Prema tome, već iz toga je očito da ih Sai Baba nije vratio Crkvi. Pripadništvo Crkvi očituje se u prihvaćanju njezinog cjelovitog nauka - pa i tada kada govori i protiv Sai Babe i Bahaullaha (osnivača Baha'i pokreta), ili nekoga trećega.

Kad sam jednoj deklariranoj saibabovki, koja je više puta boravila u Putaparthiju kod njega, diskretno svratio pozornost da ne može pristupati na pričest u crkvi i "pričešćivati" se vibbhutijem (hinduističkim "svetim" pepelom kojeg Sai Baba materijalizira), ona je meni predbacila da ju tjeram iz crkve. Ne. Bilo to daleko od mene. Ja samo tjeram Sai Babu iz crkve, a ne sljedbenike Isusa Krista. Druga jedna saibabovka opravdava svoju pripadnost njegovom kultu konstatacijom da ju je katolička Crkva odbacila. A o čemu je zapravo riječ?! Naime, ona je nekoliko godina živjela u katoličkom braku, razvela se i sklopila drugi. Problem joj je što više ne može pristupati sakramentima i smatra se od Crkve odbačenom. A Sai Baba ju "prihvaća" takvu kakva jest. Kad sam slušao predavanje Franje Miličevića "Makaje" (osnivač sekte "Komaja") o seksualnosti, zamolio sam ga da mi pojasni značenje toliko puta izgovorene riječi "ljubav" u svojem životu. Iza te riječi u njegovom životu stoji jedan katolički brak, drugi protestantski, a sada živi s tri druge žene istovremeno. Vidite i sami u čemu je problem. Još je mudri Pascal govorio da ljude od Boga ne odvraća razum nego njihov nagon.

Riječ "ljubav" u različitim pokretima ima i različito značenje. U Isusovim ustima ta riječ ima jedinstvenu težinu. Evo za to i jednog primjera. Prije nekoliko godina gledao sam kazališnu predstavu "Ratni profiteri u Hrvata". U toj predstavi, jedna se obitelj nepošteno obogatila na račun humanitarne pomoći. Siromašne podstanare, koji nisu imali sredstava da plate najamninu stana i koji su molili za razumijevanje, nemilosrdno su izbacili iz stana - na snijeg. Obitelj tih profitera imala je šestogodišnju kćer koja je teško oboljela. Lijek je trebao stići u ograničenom roku, inače je jedinica sigurno mrtva. Nakon svih bezuspješnih pokušaja, veza i mobitela, roditelji očajno promatraju kako otkucavaju zadnji sati, a smrt se sve više nadvija nad djetetom. Iznenada, na vratima se pojavljuje izbačeni podstanar s bočicom lijeka u ruci. Zurili su u njega s nevjericom. A on je pobjedonosno kliknuo: "Ja sam našao lijek!" Prvo je progovorila žena. Pitala je, koliko lijek košta. A iznenadni gost joj prepušta da sama odredi cijenu lijeka, neka procijeni vrijednost života svoje kćeri. Probuđeni majčinski osjećaj odgovara: "Ne pitam koliko košta, sve dajem!" A gost joj pruža bočicu, uz riječi: "Ja ne tražim ništa. Ja vam lijek poklanjam". Publika je ostala bez daha…

Sadržaj ove predstave Vam prepričavam kako bih što bolje predočio Kristovu ljubav. Svojom smrću na križu Krist je čovječanstvo ostavio bez daha. Jedino je njegova ljubav nesebična, bez računice. Njegova nas ljubav obvezuje: "I vi koji hoćete biti moji učenici, ovako se ljubite - meni na spomen". A danas?! Danas se traži ljubav bez žrtve. Ljubav bez križa i odricanja. Ljubav kao afektivni čin. I dok vlada takav mentalitet, sekte će se samo umnažati. Pogledajte život ljudi u tim sljedbama… Treba li ikakav komentar? Sekte su postale izvjesni azil, bijeg od stvarnosti. Nisam sreo osobe koje je Sai Baba vratio Kristu. One koje su spalile njegove slike i odrekle se njegovih amajlija i pepela, učinile su to tek nakon što su sudjelovale na nekom katoličkom seminaru ili duhovnoj obnovi.

--------------------------------------------------------------------------------

Sablažnjivom se doima Sai Babina izjava u "Globusu" da "Hrvati ne moraju dolaziti k njemu kada imaju Međugorje". Je li moguće biti dobar kršćanin, katolik i k tome prakticirati saibabističku duhovnost? Ili vjerovati u reinkarnaciju?

"Jao meni, majko, što si me rodila, da svađam se i prepirem sa svom zemljom" - tužio se svojedobno prorok Jeremija. Idolopoklonstvo je obilježje ljudi svih vremena i svih kultura. Sveto pismo grmi protiv svih vrsta idolopoklonstava. "Shvati i vidi kako je teško i gorko što ostavi Jahvu, Boga svojega, što više nema straha mog u tebi" - poziva Bog na Jeremijina usta i nastavlja "Narod moj Slavu svoju zamjeni za one što ne pomažu. Opačina te tvoja kažnjava, otpadništvo te tvoje osuđuje."

Ali problem je što mnogi svoje priklanjanje Sai Babi i drugim kultovima često ne osjećaju kao otpad. O, kad bi takvi poznavali Bibliju kako poznaju Sai Babine izreke! Ali oni iz Biblije vade samo ono što se njima sviđa. Sveto pismo kaže da nema ni na cijelome svijetu imena po kojem se ljudi mogu spasiti osim imena Isusovog. Na ime će se Isusovo prignuti svako koljeno, nebesnika, zemnika i podzemnika.

A što kaže Sai Baba?! "Ne morate dolaziti k meni. Ja sam isti onome u Međugorju". Zašto nije rekao "ja sam isti onome u pričesti". Znate što to znači?! Sai Baba kaže: "Ja sam Bog"! Ovdje bih ja postavio jedno pitanje: znate li kada su mnoštva počela napuštati Isusa?! Onda kada je Isus počeo govor o euharistiji, o svojemu tijelu kao "kruhu života". Euharistija će ostati kršćaninova identifikacija, a bit će i trajni kamen spoticanja. Krist svoje učenike hrani "kruhom života" a Sai Baba - pepelom. Kakve li ironije! Još da tome pridodamo i san Vesne Krmpotić u knjizi Bhagavatar u kojem ona vidi Sai Babu kako puni čašu tekućinom svoga tijela, a oni, koji su iz nje kasnije pili, ostaju zadivljeni slatkoćom vina u njoj. Čime to Sai Baba napaja svoje sljedbenike?! Razume, gdje si?! A mi raspravljamo o Sai Babinom božanstvu!!! Ovdje se s nama netko ruga. Kao da u duhu gledam sotonu kako se zabavlja sa svojom dvorskom svitom dok im prepričava bedastoće sa zemlje. Bivši pripadnici Sai Babinog (i drugih) pokreta često mi ostavljaju svoje kumire kad ih se odreknu. Među njima sam prikupio već skoro kilogram Sai Babinog "vibbhutija" kojeg su neki sljedbenici i jeli. Među materijalima sam našao i više medaljica s likom Sai Babe na jednoj strani, a na drugoj likom Isusa Krista! Ovakve amajlije i talismani mnogima su donijeli nesreću. Sai Baba i Krist ne idu zajedno.

Što se tiče reinkarnacije, ona je zasebna priča. Umjesto dileme - reinkarnacija ili uskrsnuće - danas se prihvaća oboje. Opravdanje se nalazi u liberalnim tumačenjima Svetoga pisma od strane orijentalnih učitelja, među kojima i Joganande koji "dokazuju" kako su kršćani prvih stoljeća prihvaćali reinkarnaciju, zatim, da je Isus boravio u Indiji, pa sve dotle da je imao i spolne odnose s Marijom Magdalenom itd. Ljudska izopačenost kao da ne poznaje granice. Dok s jedne strane orijentalni učitelji ne samo da osporavaju autentičnost komentara indijskih svetih spisa mnogim zapadnjacima, nego to osporavaju i jedni drugima (tako su nastali komentari raznih gurua) te pridaju veliku važnost tzv. "duhovnom nasljeđu", a nasuprot tomu svaki od njih, iako bez ikakve kvalifikacije, drsko tumači Bibliju tražeći u njoj samo potvrdu svojih teorija.

Potpuno se ignorira bilo kakav crkveni autoritet. To što je Isus dao ključeve Kraljevstva Božje apostolima, napose Petru i njihovim nasljednicima, nikome ne znači apsolutno ništa. Dok se događa potpuno osporavanje crkvenog autoriteta, guruu se s druge strane klanja kao Bogu! Dok je u kršćanstvu Isus jedini Spasitelj, u New Ageu se svatko sam spašava kroz razne tehnike do prosvjetljenja. Dok je u kršćanstvu uskrsnuće centralna os povijesti spasenja, New Age zamagljuje istinu. New Age naučava da pakao ne postoji, njega nadomješta reinkarnacija, a poslije nje može se prihvatiti i uskrsnuće. Još je Ghandi govorio kako je reinkarnacija pretežak jaram da bi ga se nosilo. U hinduizmu je ona prava kazna, na Zapadu je naprotiv nova šansa, nešto poželjno. Dok je u kršćanstvu Isus Krist jedini Bog, u duhovnostima New Agea svaki je čovjek bog-zvijezda - samo treba postati toga svjestan. Postoji ona poznata pjesma koja kaže: "Laži, laži, laži me…".

--------------------------------------------------------------------------------

O Sai Babi postoje mnoga kontroverzna svjedočanstva. Neki njegovi bivši vjernici, primjerice Amerikanac Tal Brooke, svjedoče o tome da ih je spolno iskorištavao. Također se pisalo o njegovim financijskim malverzacijama. Sai Babini simpatizeri ističu pak njegovo čovjekoljublje i ulaganja u humanitarne djelatnosti. Ima li u njegovu slučaju ičeg pozitivnog?

Poznate su mi sve ove kontroverzne slike o Sai Babi koje navodite. Osobno pridajem najveću vrijednost izvješćima iz prve ruke, onima koji su Sai Babi najbliži kao jedan od njegovih učenika koji je napisao knjigu Lord of Air (Gospodar zraka) koju je Sai Baba nastojao svim silama uništiti.

U ovom kontekstu značajno je da su prošle godine u Hrvatskoj gostovala dvojica Indijaca. Jedan je bio katolički svećenik i potpredsjednik udruge katoličkih egzorcista, dr. Rufus Pereira, a drugi je bivši guru Rabindranath Maharaj, pripadnik najviše brahmanske kaste u Indiji, koji se obratio na kršćanstvo. Mislim da se radi o dvojici eminentnih stručnjaka za pitanja Indijske kulture. Obojica su govorili o Sai Babi. Prema riječima dr Rufusa, Sai Baba je nedvojbeno od sotone, kao i 95% vračeva kojima mnogi danas odlaze. Ne samo da je riječ o zlim, već i o izravno sotoniziranim osobama. Rabindranath Maharaj navodi podatak prema kojemu Sai Baba ima milijune i milijune dolara na bankovnim računima a ni desetinu istih ne troši na socijalni rad. Slična situacija je i na bankovnim računima Maharishi Mahesh Yogija kao i Bhagawana Rajneesha koji je sebe proglasio božanskom inkarnacijom a kroz tantra yogu zagovarao perverzije kao put do božanskoga. Tek djeca rođena iz "mističnog orgazma" predstavljat će "novu rasu" za Novo doba. Isti je ispred svoje kuće u Oregonu u SAD imao 25 Rolls Royceva iako nije imao ni vozačke dozvole. Protjeran iz Amerike umro je u Indiji, navodno zaražen od side, kao uostalom i deseci njegovih članova. Njegovo naučavanje se nastavilo širiti, a danas i u Hrvatskoj postoji manja grupica njegovih sljedbenika.

Danas u svijetu postoji više od tisuću raznih učitelja od kojih su se neki proglasili i ponovnim Kristima. Iza njih se okreće veliki novac, a naravno da je potrebno i neko pokriće za to. Humanitarni i socijalni rad često je samo bacanje prašine u oči na sve eventualne prigovore.

Kako biste protumačili njegova navodna čudesa, koja njegovi pristalice smatraju dokazom da je on utjelovljenje božanstva?

čudesa! čudesa! Ljudi hoće gledati čudesa. I od Isusa su ih tražili. Čudesa draškaju znatiželju, ali rijetko bude vjeru. Čudesa ništa ne dokazuju. Čudesa može činiti i đavao. Sve što je Mojsije činio u Starom zavjetu i egipatski vračevi su na isti način imitirali. Sotona je Božji majmun. On imitira Boga. Zato je Isus izbjegavao činiti čudesa. Nije želio biti ničiji klaun. Upravo sotona ga na to nagovara: "daj skoči, budi Batman, svi će ti se diviti". Ali mu Isus odgovara: "odlazi Sotono". Kad je umnožio kruh, svi su ga željeli zakraljiti, a on im umače. Kasnije im predbacuje: "nećete vi mene za kralja jer ste povjerovali mojoj riječi, nego jer ste kruha jeli za badava". Isus ne želi gotovane. Zbog besplatnog kruha i psi bi išli za Isusom i vikali: "zdravo kralju naš".

Ne. To Isus ne želi. Isus govori o Križu. U svome zavičaju čudi se nevjeri svojih sumještana i ne čini ni jednog čuda. A baš ih je tamo trebao činiti kako bi ljude uvjerio u svoje Božanstvo. Umjesto toga - bilježe evanđelisti - Isus se čudio njihovoj nevjeri. Krhka je vjera koja se gradi na čudima. Čuda nisu pouzdani znak Božjeg djelovanja, iako ga nerijetko prate. Kada je riječ o Sai Babinim čudesima, racionalistički um skloniji ih je tumačiti kao trikove. I za to ima razloga. Prije svega, Sai Baba svoja "čudesa" izvodi uglavnom pred zapadnjačkom publikom koja ima novaca. Poznato je njegovo "čudo" materijalizacije sata koje je raskrinkao jedan švicarski urar kada je dokazao da je sat zapravo proizvod švicarske tvornice. Dakle, ne isključujem tu mogućnost. Ali mi se ne čini, barem ne uvijek, potpuno uvjerljiva. Najpoznatiji katolički egzorcist i predsjednik udruge egzorcista svijeta, don Gabriele Amorth, u svojoj knjizi Esorcisti e Psichiatri Sai Babu naziva "prvorođenim sinom sotone". Onoliko koliko sam osobno proučavao život i čudesa Sai Babe, mogu sa sigurnošću ustvrditi da se radi o prvorazrednom okultistu, kod kojega su se okultni fenomeni počeli javljati od trenutka njegovog rođenja. On kao da je bio predodređen za ulogu koju sada igra. U svakom slučaju, za tone pepela koje Sai Baba "materijalizira" nitko me ne može uvjeriti da potječu iz Neba. U Nebu nema pepela. Ima ga negdje drugdje… A ako kritički pogledamo, ni zlato koje on "materijalizira" nije ublažilo bijedu siromaha Bangalorea nego je završilo na rukama i vratovima moćnika ovoga svijeta. Nameće se jedna dilema: predstavlja li se Sai Baba kao socijalni reformator ili Bog na zemlji? U prvom slučaju, unatoč svojim silnim "materijalizacijama" nije učinio ništa više od Majke Terezije koja je radila vlastitim rukama. Ako se prihvati druga opcija, da je on Bog, njegovo zabavljanje čovječanstva beznačajnim "materijalizacijama" zlata i pepela bilo bi ispod dostojanstva Onoga koji nas je otkupio ne raspadljivim "srebrom ili zlatom" nego Krvlju svoga jedinorođenoga Sina, jedinog Spasitelja svijeta. Kada bi Sai Baba bio utjelovljenje Boga, "avatar", bio bi to znak Božje prevrtljivosti i nedosljednosti, što je protivno Božjoj naravi. U Isusu Kristu Bog se predstavio kao jedini Spasitelj svijeta, a sada kao da se predomislio, pa kroz Sai Babu, odjeven u mekušaste haljine, zaboravlja na žrtvu svoga Sina, a kroz rev. Moona je odlučio postati i obiteljski čovjek.

Nije li nas Isus upozorio na lažne proroke koji će se predstavljati njegovim imenom, i mnoge će zavesti?! Prorekao je da će se njegovo evanđelje naviještati sve do kraja zemlje, iako nikada ništa nije zapisao. I to se ostvarilo. Prorekao je da će se pojaviti mnogi lažni proroci koji će se predstavljati Njegovim imenom i to u vrijeme kada je Njegova osoba bila ozloglašena. To se proročanstvo i danas ispunjava. U pozadini svega je izokretanje Božje riječi.

Preneseno iz POMAK-a, glasilo Pokreta mladih katolika

Razgovarao: Alen Matušek

16 lis 2009 01:00
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Post Re: Sai Baba
Ja osobno mislim kako je ova osoba demonizirana.Pravi primjer lažnog proroka.Sva njegova "čuda" su samo obični trikovi.I to je dokazano.Imate na youtubeu dosta tih snimaka.Neki njegovi bivši učenici su ga optužili za seksualno zlostavljanje.Zbilja užasno.
Njegova sekta je opasna.

28 lis 2009 12:58
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško

11 lis 2010 19:32
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Sai Baba

Rana opsednutost

Jedan od “učitelja mudrosti” i bogova neohinduizma koji se nisu udostojili da ličnom misionarskom emigracijom na Zapad lakše distribuiraju svoju doktrinu, već je od svog ašrama napravio hodočasničko središte sveta je Sai Baba (rođeno ime: Stajanarajana Rađu). Svoj ašram Prašanti Nilajam locirao je u gradiću Puttaparthi-ju (gde je inače i rođen), u oblasti Penukuda, na jugu indijske države Andra Pradeš. Naselje u kome je rođen Stajanarajana ima značenje “zmijski mravinjak”: čitav taj kraj je prepun kobri koje se obožavaju i koje su posvećene Šivi, bogu uništitelju. Stajanarajanin kult u ekspandiranju inače izdašno pomažu neki indijski bankari, fabrikanti i mediji.

Samo duhovno titulirano ime “čudotvorca” iz Putapartija – Šri Satja Sai Baba je blasfemički izvedeno. “Šri” znači “svet”, a “satja(m) ima značenje “istina” (Isus Hrist je objavio za Sebe da je “Put, Istina i Život” – ‘Jovan’, 14:6); termin sai je kovanica od sa – “sve” i aji – “majka”; I na kraju, u hindu-jeziku bābā se javlja u značenju “otac”. Satja Narajana se kiti i drugim nepriličnim nazivima, kao što je Sai Deva – “Sai Bog” (devah = “božanstvo”, “nebesnik”)

Kada je se Stajanarajana rodio – 23. novembra 1926., pored njegove kolevke nađena je kobra. Kao dete, u seoskoj glumačkoj trupi, glumi razne “božanske” likove. Pretvara se da ima moć materijalizacije slatkiša. 8. marta 1940. dečaka obuzima zli duh, on počinje da vrišti i kolabrira, dobija priviđenja i govori sanskritske izreke ... Njegovi bližnji prinose žrtvu demonu, za koga se smatralo da obitava u obližnjoj pećini Mutjalama, kako bi dete ostavio na miru. Trinaest dana posle opsednutosti, 23. marta, pred svojom porodicom, Stajanarajana je ustvrdio da pripada Apastamba Sutri, da je reinkarnacija Sai Babe iz Širdija (- Šidri je grad na severu Indije u državi Maharašti), jednog od zemljom hodajućih bogova hinduizma. Tako su posetioci i obožavaoci počeli da mu dolaze na poklonjenje. Kao dečak često je se svađao sa odraslima otkrivajući im njihove tajne grehe. Dobijao je izmenjen glas, nekad bi mu se telo kočilo dobijajući strahovito na težini. Niko zloduha nije mogao da istera iz njega.

Dan posle Stajanarajaninog rođenja, 24. novembra 1926. g., navodno je indijski jogi, filosof i poeta guru Aurobindo Ghoš (Ghose, 1872.-1950. g.) sazvao svoje učenike; okupljeni oni su meditirali nekih 45 minuta. Aurobindo koji je se tog dana “prosvetlio” ukazao je okupljenima da je bog Krišna sišao na zemlju u ljudskom obliku, utelovio se noseći sa sobom sve svoje božanske moći, sveznanje i sveprisutnost. – O Svevišnjem takozvani Sai Baba ukazuje često: »Postoji samo jedan Bog i On je sveprisutan.« I uistinu, Bog je svojom Silom, Svojim impersonalnim Duhom Svetim Sveprisutna Održavajuća Stvarnost. Ako je Bog-Duh bezoblični (snk.: nir-ākarā) princip, kako se On utelovljujuće može ograničiti na jednu ljudsku formu?! Samo manifestovan, personifikovan Bog se može uteloviti u čoveka koji je Njegova slika i prilika. I tako je se Gospod Hristos, jedinorodni Sin Božiji, utelovljavao spasiteljski na Zemlju.

Sada Sai Baba sebe predstavlja, ni manje ni više, nego utelovljenjem Svevišnjeg: »U svakoj eri Božanstvo je sebe utelovilo, objavilo se kao avatara rođen za neki određeni zadatak. Ova inkarnacija drugačija je od ostalih u tome što mora lečiti boljku celog sveta, /.../ stoga je ova inkarnacija došla da podrži prave i onemogući lažne. Ponašam se poput vas. Koračam, pevam, smejem se i putujem, ali pripazite kako ću kao munja zadati udarac da kaznim i opomenem.« ('Božanstvo je Jednota', 4, 4)

Treba znati da po hinduizmu zadnja zadnja, deseta inkarnacija Višnua – Kalkin, tek treba da nastupi na kraju doba juge, dakle tek za nekoliko stotina hiljada godina. Apostol Pavle ukazuje za nerazumnost mnogobožaca kojima je mnogo toga o Bogu otkriveno: »Postali su ludi govoreći da su mudri, pa zameniše slavu besmrtnoga Boga slikom i prilikom smrtnog čoveka, i ptica, i četveronožnih životinja, i gmizavaca.« ('Rimljanima', 1:22)

U nastojanju da obmane što veći broj neupućenih, u Istini neutemeljenih duhovnih tragaoca, Sai Baba mnoge znamenite povesno-religijske figure predstavlja svojim inkarnacijama: to su navodno samo svetiljke različitih oblika, boja i jačina kroz koje teče i svetli jedna ista snaga: »Ja tvrdim da je ovaj sai lik, lik svih raznoraznih imena koja ljudi prizivaju da bi se klanjali Bogu. I stoga vas učim da ne pravite razlike između imena Rame, Krišne, Isusa Hrista, Allaha, Išvare ili Saija, jer sva ta imena su moja imena.« ('Božanstvo je Jednota', 7, 3) Sai Baba tvrdi da je Isus od Nazareta bio jedna od njegovih od njegovih inkarnacija, te da je navodno u tom liku od 16. do 26. godine zemaljskog života lutao Indijom (a to viđenje susrećemo i u izmišljenom 'Tibetanskom Evanđelju'). Sai Baba ne shvata da Isus nije bio utelovljene Boga Oca, već prvorodnog Božijeg Sina, Logosa: »I Logos se utelovi i prebiva među nama, i gledasmo Njegovu slavu, kao Jedinorodnoga od Oca, ...« ('Jovan', 1:14)

Pre nego što je Sai Baba sebe proglasio utelovljenjem Boga, Meher Babu je priznao za "avatara”. Kako se zemaljski životi ova dva obmanjivača nekoliko decenija poklapaju, ispada da smo tada imali na zemlji čak “dva Boga”! I na Zemlji je bio “raj”, cvetalali su ljubav i mir!?

Sai Baba je već "isprogramirao” svoju sledeću inkarnaciju: najavio je da će se opet roditi 2029. g. pod imenom Prema Sai Baba na području Karnataka, a ustoličiće se 2049. g. u južnoindijski grad Majsora (Mysore), i to. Čudan neki “Bog” koji poput zadnje ostrašćene duše hrli iz jedne u drugu inkarnaciju, i to samo u Indiji! Vrlo brzo će doći vreme kada će se vrata za utelovljenje teško opterećenih zatvoriti: na Zemlji će prebivati Božije Svetlo i samo svetle duše će Novu Zemlju naseljavati.

Kao svoj “sveti dan” Sai Baba je odredio četvrtak, kada mu se treba pojačano klanjati.

Ko je Sai Baba 'Fakir' iz Širdija, za koga Sai Baba iz Putapartija tvrdi da je njegova reinkarnacija? Ovaj nabeđeni i umišljeni “savršeni učitelj” rođen je oko 1839. g. u Sailu, indijskoj oblasti Đantur Pargana. Bio je musliman, koji je slavio Allahovo ime, ali su mu na poklonjenje dolazili i hinduistički vernici. Terao je brahmansko sveštenstvo da prestane sa vegetarijanskim režimom ishrane i da počne da uzima meso. Hodao je u pohabanoj odeći i drsko prosjačio hranu, kao da traži nešto svoje da mu se vrati. Puno je pušio opijum, što mu je uveliko razorilo moždane obrasce zdravog i civilizovanog ponašanja. Nije se ustručavao ni usred prepunog bazara da se izmokri i pred masom otrese svoj polni organ. Kad bi na obližnje polje išao da isprazni svoja lenja creva, za to mu je trebalo nekoliko sati, a za to vreme povorka njegovih vernih sledbenika bi mu svirala na muzičkim instrumentima. Ludilo bez premca!

Pošto duša oblikuje telo, to i duša ima slične likove u različitim inkarnacijama. Da li postoje naglašene fizionomijske sličnosti između dvojice pomenutih “Baba”?!

Lažna i šarlatanska čudesa

Takozvani Sai Baba navodno je još od detinjstva mogao da materijalizuje razne predmete, poput vibutija, zmijskog praška. Dok je Isus materijalizovao hleb za hladne i siromašne, lažni “Bog” u telu materijalizuje zlatne predmete i lančiće sa svojim likom, čime pokazuje svoj egoteizam i proslavlja Hijerarhiju koja ga je poslala da zavodi ljudsko mnoštvo. Za neke od Babinih “čudesa” video-snimci su (na usporenoj reprodukciji) pokazali da se radi o običnim mađioničarskim trikovima.
Pre Sai Babe Istok je imao mnoge “čudotvorce” većeg profila nego što je to on. Tako se u biografiji tibetanca Ralope iznosi: »Video je jednog brahmana kako pretvara gvožđe u zlato. Shvatio je da duh Bodi sve pretvara u mudrost.«
I da se radi o “istinskim” materijalizacijama kod Sai Babe, to ne znači da potiču od Istinitog Boga. Jer iz onostranog i demoni i manipulativne duše, koje vampirski uzimaju energiju od podložnih duša, deo ukradene energije mogu iskoristiti za izvođenje lažljivih, zavodničkih čudesa. U kvazihrišćanstvu to, na primer, nalazimo kod navodnih materijalizujućeg “plakanja” ikona i kipova koji prikazuju zapadne “bogove” – svece; u hinduizmu, svežiji primer dolaženja čudesa iz Podnebesa, nalazimo u septembar 1995. g., kada su tokom tri dana po hindu-hramovima božanstva (idoli u vidu kipova i slika) “pila” prinošeno mleko, odnosno dematerijalizovala ga.
Sai Baba, “poslednji avatar” – Kalki, izvodi i “čudo” gde u transu na usta rađa, izbacuje iz utrobe kamen jajastog oblika, Šivin lingam. Za njega se nije uzalud tvrdilo da je opsednut duhom koji je obitavao u jednom Šivinom kamenom stubu (lingamu). Kod nekih poremećaja u toku bio-energije javlja se fenomen da na mesta akupunkturnih tačaka ili iz očiju izlaze materijalizovani predmeti različitog oblika.

Homoseksualne perverzije kao “inicijacija”

Po doktrini Perveznjaka iz Putapartija poslednji i najviši nivo “inicijacije” u njegov kult kome je on otac i majka, jeste homoseksualni odnos sa njim, sa utelovljenjem tantričkog Šiva-Šakti principa. Po svedočenju nekih zapadnjaka, koje je Gospod uspeo da izvuče iz čeličnih kandži putapartskog kulta, Sai Baba ih je “čistio” od karme kroz oralni seks.
'Bog' koji misli da može sve da radi, pa i krajnje gnusobe, otvoreno svedoči o sebe da je antihrist i dete Pakla.

“Prorečeni avatar”

Mnogi veliki proroci, a pogotovo avatari, silasci Gospoda, obično su najavljeni od ranijih Božijih glasnika, i to je jedna od crta njihovog božanskog legitimiteta. Tako je i Saina kompanija slepih udivljenika izrovala “proročke” tekstove koji su “najavili” Sai Babu. To su pre svega 25 poglavlja persijske propovedi ‘Okean svetlosti’, koja se pripisuju Muhammedu, a koje su tek nekih VII stoleća posle njegove smrti uobličeni u sadašnjem obliku. U trinaestom poglavlju ovog spisa koje se u arapskom zove Mahedi Moud (“Veliki obećani učitelj”) i koje je u Putapartiju Lowenberg donekle preneo u svojoj knjizi The heart of Sai (Sathya Sai Pab, Prashanti Nilayam), najavljen je dolazak moćnog verskog lidera, koji će od rođenja u svom srcu nositi učenja svih religija. Na pitanje učenika da li je on al Mahadi moud, “Muhamed” odgovara: »Nijedan prorok, nijedan mesija, neće nikada imati moći sa kojima će Učitelj sveta sići. Nijedan prorok neće biti toliko veliki kao Učitelj, jer moć koju poseduje glasnik nije dovoljna da reši nevolje jednog naroda ili da im spasi život.« Ludo je poverovati da su ovo stvarne Muhammedove reči, jer Muhammed je u sebi video poslednjeg Božijeg proroka i učitelja. Dalje, “Muhamed” iznosi kako će muslimani biti toliko tvrdokorni i zaslepljeni da “Velikog obećanog učitelja” neće prepoznati.

“Učitelj” će živeti do 96 (95 po zapadnjačkom računanju) svoje godine (dakle umreće 2021. g.). U poslednjih 20 godina svoga života, on će biti priznat kao kralj kraljeva, iako će u tom periodu svega 2/3 čovečanstva verovati u njega. (Danas vidimo da je ovo “proročanstvo” veliki promašaj!) Muslimani će ga priznati tek 9 godina pre nego što napusti telo.

U spisu nastalom na palminim listovima starom nekoliko milenijuma, i poznatom kao Shuka Naadi, navodno je indijski riši Šuki najavio tačno vreme rođenja Sai Babe, njegov isceliteljski angažman te mladalački izgled i u poznijim godinama života.

I u “Proročanstvima” Nostradamusa pokušano je da se nađe Saina pojava: »Iz vodenog trojstva on će se roditi i njemu će četvrtak svetkovina biti. Slava, glas i moć će mu se ploditi, usred oluja na Istoku.« (X, 50) – I američki pseudovidovnjak Edgar Kejs (umro 1945. g.) navodno je prorekao “veličanstvenu” pojavu Sai Babe oko 1998. g.

Ništa manje, nego i u harmagedonskom Vernom i Istinitom Svedoku, Isusu Hristu, vidi se Sai Baba: »Oči su mu vatreni plamen, a na glavi mu mnoge krune, sa napisanim imenom koje niko ne zna sem Njega. I beše obučen u haljinu natopljenu krvlju, i njegovo ime zove se Reč Božija. A nebeske vojske na belim konjima, obučene u belo, čisto platno, pratile su ga.« ('Otkrivenje', 19:12-14) – Sai Baba je eto najavljeni Kralj nad duhovnim kraljevima, jer on nosi crvenu haljinu, a njegovi sledbenici se odevaju u belu odeždu (izigravajući nekakvu svetost); »mnoge krune« Logosa su u stvari Saina neobična kosa, ...

Aurora Aurea

16 lis 2010 11:14
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Drage moje forumašice,dragi forumaši i gosti,sada ću ja tu pametno nešto istrkeljat.

Naslov ove teme podrazuimjeva aspekt Indije u čemu je jezik sanskrt neizbježan.Inače sanskrt je najstariji jezik na svijetu,ima najsavršeniju formu i strukturu te sve ostalo što spada pod jezikoslovlje(tako kaže struka).Da bi razumijeli što želim reć napravimo prvo jednu usporedbu.Eskimi također imaju svoj jezik i oko deset nazivlja za bijelu boju što je razumljivo jer je sve oko njih bijelo.

-Kako bi bilo da netko sada ide prevoditi to nazivlje na hrvatski i tumačiti što koja boja jest i što su Eskimi željeli reći???Došlo bi do kuršlusa,pa tako dolazi sa razumijevanjem sanskrtske terminologije,a onda se još terminologija koju ljudi ne razumiju dovodi u kontekst i uspoređivanje.To je presmiješno i neću sad navoditi neke prijevode i usporediti ih sa ovlaštenima ,al znam jedan i to je za puknut od smijeha.Dakle ljudi nemaju blage veze o indijskoj duhovnosti na zapadu,to se usuđujem odgovorno tvrditi,a u neznanju (on je inače ekspert za indiju) uvjerljivo prvo nedostižno mjesto vodi Josip Blažević. ;) Njegovi traktati to uspješno dokazuju.

Sada slijedeće nedosljednosti u tumačenju ovog što je naslov teme

-svaki svjetski karizmatik definirao je S.B. pri čemu nalazimo slijedeće-antikrist glavom i bradom,prvorođeni sin sotone(odakle nekome uvidi o sinovstvu sotone te manifestacijom iste ne znam,nije objasnio ,a trebao bi)
-uzimajući u obzir gornje definicije te da isti tvrde da je S.B. jeftini mađioničar su u kontradiktornosti jer od sotonin poslanik bi bio ipak nešto više u zavođenju čudima od jeftinog,seoskog mađioničara.
-u prvom postu ove teme navedene su gluposti kako je S.B. rekao za Globus?????? da je Međugorje njegovo djelo.Nije on to rekao za Globus jer je dao svega dva intervjua uopće nego su u Globusu objavljena govorkanja da je on to rekao.
-također usporedbe da je S. B. utjelovljenje Boga ,a da je to onda ograničavanje sveprisutnog Boga na individuu tj fizički aspekt i osobu u krajnjoj granici dokazuju da je istina ovo što sam napisao na početku o terminologiji i da zapadnjaci veze nemaju.

Za kraj ne bih više analizirao tekst nego načelno rekao jednu stvar;

Internet je zatrpan svjedočanstvima o ljudima koji su se bavili nekim drugim duhovnostima,tehnikama i sl i to su uglavnom klišeizirana svjedočenja otprilike ovakva;

-osoba se bavila reikiem,bionergijoim,tarotom,misticizmom, astrologijom svake vrste,homeopatijom,glkedanjem u dlan ,budističkim inicijacijama ,tm-om itd itd i to je trajalo par ili uvrh glave 10 maksimalno 20 god,onda je došlo obraćene itd.E sad da bi se netko bavio svim time a nisam sve nabrojao treba mu godine i godine,pri čemu je presmiješno da se netko bavio budističkim učenjem a i gledanjem u dlan kad je po budističkom katekizmu gledanje u dlan zabranjeno kao i još neke stvari.Interesantno je da je traženje vodom rašljama (što je čisto fizički fenomen) svrstan u isti lonac sa spiritizmom.Dakle imamo hrpe i hrpe generaliziranja,uopćavanja i dovođenja i spajanja stvari koje nemaju veze jedna s drugom,niti osoba može imati kapacitet da se svime time bavi.

Na kraju mogu reći načelno- ljudi koji srljaju u razne tehnike (ne volim tu riječ,ali naš zapadni jezik nema drugu) mogu doći na sklisko tlo ali nije za to kriv npr reiki sam po sebi.Mi nemamo na zapadu reiki nego razvodnjenu glupost ,a tako je i sa većinom ostalih stvari,osim onih koje zaista odmah prepoznajemo kao okultno.Kad se stvari razvodnjuju može doći do svačega.Inače ja se ne bavim ni reikiem ni ničim što sam naveo.Također kada netko zdušno ide glumiti inkvizitora neka se prisjeti da u ludnicama ima nemali broj ljudi koji imaju religioznu maniju,sindrome mesijanstva,ukazanja svetaca i sl,pa kako bi onda bilo da onda za to netko optuži "katoličku praksu"?

Mislim da svaki kršćanin ima previše "posla" ako se želi duhovno razvijati proučavati Sveto Pismo,duhovno živjeti i da nema vremena križariti po Indiji sa Zapada.Hvala.Molim da ukoliko netko bude komentirao uzme u obzir cjeli tekst a ne neku rečenicu ili dio rečenice što ljudi vole inače raditi kad se upuštaju u rasprave.

05 srp 2013 22:54
Profil Pošalji e-mail
Administrator

---------
Mislim da ću ove i ovakve teme poslat u kantu za smeće kako se nebi više na njima trošilo nepotrebno vrijeme i teksta...

Josip je svojevremeno stavio ovu temu kako bi ukazao na problematiku hrvatskog puka koji sve više zadire u istočnjačke kulture i slično. Osobno znam puno o tome.
Zna se također stav katoličke Crkve u vezi ovoga svega i svatko tko se smatra vjernikom katolikom nebi trebao iamti ikakva posla sa ovim stvarima...

Ovdje se na forumu davno potrošilo posova i postova na tu temu. To ovdje više nije potrebno.

Zna se dobro stav ovog katoličkog foruma koji u svemu želi pratiti i stav katoličke Crkve, te ne dozvoljava djelovanje na istom bilo čega što nije u skladu sa našom vjerom.
Ovdje se na forumu to dobro zna unatoč Josipovoj, koji je bio suosnivač ovog foruma, potrebi tada da stavio ove teme iako meni osbno "kopaju oči"....

Moderatori, stavit će te ovu temu za sada pod ključ a dalje ćemo vidjeti....

Moja osobna želja je da ovaj forum poučava katoličku vjeru te da zainteresiranim namjernicima da što više materijala iz kojeg bi se mogo nešto naučiti....

Učimo prvo kako treba svoju vjeru...a onda imajmo stav prema drugim stvarima...;)

Ključ!

05 srp 2013 23:16
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 6 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: