Sada je: 25 lip 2019 13:47.

Započni novu temu Odgovori  [ 211 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća
 Sv. Jovan (Ivan) Lestvičnik Lestvica 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: Sv. Jovan (Ivan) Lestvičnik Lestvica
NAPOMENE:

1.Učeći dete hodanju, čovek ga podiže i poučava kada se ono saplete i padne. Tako smo i mi dužni da naš um ispravljamo i podižemo u molitvi kad se odvoji od Boga, sve dok se ne učvrsti (up. Shol. 3, col. 1141 A).

2.1.Car.2,9.

3.Iz jevanđelske priče o udovici i nepravednom sudiji - up. Lk.18,1-4.

4.Budi i milostiv: Što plačeš za vreme molitve? Ti nisi milostiv kad vidiš suze siromaha. Kako će se Bog smilovati na tebe? Milostinja predstavlja krila molitve: ako joj ne daš krila, ona neće uzleteti u vis; ako li je, pak, okrilatiš, uzneće se na nebo. Kao što se vatra u kandilu bez ulja gasi, tako propada i molitva koju ne prati milostinja (up. Shol. 16, all. sol.1144 SD).

5.Jedan od onih što dobiše naziv Teologa: verovatno sveti Grigorije Nazijanzin (328-390).

29 svi 2013 12:08
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Pouka XXIX

O ZEMALjSKOM NEBU, O BOGOPODRAŽAVAJUĆEM BESTRAŠĆU I SAVRŠENSTVU, I VASKRSENjU DUŠE PRE SVEOPŠTEG VASKRSENjA

(1148) Eto, i mi koji ležimo na dnu najdublje jame neznanja, u tami strasti i senci smrti tela ovoga, po drskosti svojoj počinjemo filosofirati o nebu na zemlji.

Zvezde su lepota nebeskog svoda, a ukras bestrašća - vrline. Bestrašće, mislim, nije ništa drugo do nebo uma u njegovom srcu, pod kojim sva lukavstva demonska izgledaju kao šala. Bestrasnim se, dakle, u pravom smislu reči naziva, i jeste, čovek koji je telo načinio nepropadljivim, koji je um uzdigao iznad svega stvorenog, koji je sva čula pokorio umu a dušu svoju predstavio Gospodu, pružajući se večito k Njemu, i preko svojih moći.

Neki, opet, određuju bestrašće kao vaskrsenje duše pre vaskrsenja tela, a drugi, kao savršeno bogopoznanje, koje po svojoj vrednosti zaostaje samo za bogopoznanjem koje imaju anđeli. To savršeno savršenstvo savršenih, čijem usavršavanju nema kraja (kako mi reče jedan čovek koji ga je doživeo), tako osvećuje um i otrže ga iz veštastvenog sveta, da ga često, razume se - posle stizanja u ovo nebesko pristanište - odvaja od života u telu i podiže na nebeske visine, do sagledavanja. O tome na jednom mestu i govori psalmopevac, koji je, možda, to i sam iskusio: Božiji moćnici sa zemlje se uznesoše veoma (Ps.46,10). Takav je bio i onaj Egipćanin, koji u molitvi nije mogao dugo pružati ruke k nebu, dokle god bi se molio u prisustvu drugih [1].

Ima bestrasnih ljudi, no ima i od bestrasnih bestrasnijih. Na primer, jedan čovek silno mrzi zlo; drugi se, međutim, nezasitno bogati u dobru.

I čistota se naziva bestrašćem, i to s pravom: ona je početak sveopšteg vaskrsenja i obesmrćenja smrtnih.

Bestrašće pokaza onaj koji reče: "Um Gospodnji imam" (up. 1.Kor.2,16). Bestrašće pokaza i onaj Egipćanin, rekavši: "Ne bojim se Gospoda" [2]. Bestrašće pokaza i onaj što je molio Boga da mu vrati strasti [3]. Ko se, pre buduće rajske svetlosti, udostojio takvog bestrašća kao onaj Sirijac? (1149) Ta, David, toliko čuveni prorok, kaže Gospodu: Popusti, da se odmorim (Ps.38,14)! A ovaj atlet Božiji kaže: "Prestani da me zapljuskuješ valovima blagodati Tvoje" [4].

Bestrašće ima ona duša koja se tako navikla na vrline, kao što su strasni ljudi navikli na uživanja.

01 lip 2013 19:26
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ako je krajnja granica stomakougađanja u tome da se silom jede i onda kada se ne želi jesti, onda je, svakako, krajnja granica uzdržanja u tome da se neposlušna priroda naša uzdržava i onda kada gladuje. Ako je vrhunac bluda u tome da se čovek pomami od pohote i prema životinjama i mrtvim stvarima, onda je vrhunac čistote - odnositi se svojim čulima prema svakom biću kao stvari bez života. Ako je granica srebroljublja, nikada ne prestajati sa gomilanjem para i nikada se ne zasititi, onda je vrhunac nesticanja - ne štedeti ni svoje sopstveno telo. Ako je granica uninija u tome da se čak ni u potpunom spokojstvu nema trpljenja, onda je vrhunac trpljenja kad čovek i posred najvećih nevolja smatra da ga ništa ne uznemirava. Ako je pučina gneva u tome da se čovek razjari i kada je potpuno sam, onda je dubina izdržljivosti kad čovek ostaje miran bez obzira da li su prisutni ili ne oni koji ga zlostavljaju. Ako je vrhunac taštine, da se čovek ponaša sujetno i onda kada nema nikoga ko bi ga pohvalio, onda je bez sumnje znak savršenog neslavoljublja kada se i prilikom posete stranih ljudi nikad ne potkrade ni najmanja sujetna pomisao. Ako je znak propasti (tj. gordosti), uznositi se i beznačajnim delima, onda je spasonosna oznaka smirenja, misliti smireno o sebi i pored velikih podviga i uspeha. I ako je obeležje svecelog ostrašćenja, da se čovek hitro pokorava skoro svemu što demoni tajno poseju u njegovu dušu, smatram da je obeležje svetog bestrašća kad čovek može iskreno reći s Davidom: Onoga lukavoga koji se sklonio od mene, ne poznah (Ps.100,4) ni kako, ni radi čega dođe, ni kako ode? Naprotiv, potpuno sam ravnodušan prema svemu tome, pošto jesam, i biću sav sjedinjen sa Bogom.

Ko se udostojio takvog duhovnog stanja, ima u sebi nastanjena, još za života u telu, samoga Boga koji ga uvek vodi u svim rečima, i delima, i mislima. Stoga takav čovek kroz unutrašnje ozarenje čuje u sebi kao neki glas koji mu otkriva volju Gospodnju, i postaje uzvišeniji u odnosu na svako ljudsko učenje. Kad ću doći i pokazati se licu Božijem (Ps.41,3)? Ne podnosim više plamen ove čežnje, već ištem besmrtnu lepotu, koju mi Ti, Gospode, dade pre no što sam pao u ovo blato!

No, zašto mnogo govoriti? Bestrasnik više ne živi sam, već u njemu živi Hristos, kao što veli onaj koji je srećno ratovao rat, završio trku i održao veru [pravoslavnu] (up. Gal.2,20; 2.Tim.4,7).

Carska kruna nije sastavljena samo iz jednog dragulja. Tako ni savršenog bestrašća nema ako smo makar i jednu jedinu vrlinu (bez obzira kako beznačajna izgledala) propustili da izvršimo.

01 lip 2013 19:27
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Zamišljaj bestrašće kao nebeski dvorac nebeskog Cara: (1152) mnoge su obitelji unutar grada [5]; zid, pak, tog nebeskog Jerusalima jeste - oproštaj grehova. Brzo, braćo, da nađemo ulaz u bračnu sobu toga dvorca! Ako nas, (o, nesreće!) zadržava breme grešnih navika ili vreme koje smo proveli u grehu, onda se bar postarajmo da ne budemo lišeni kakve obitelji u blizini bračne sobe! Ako još hramljemo, ili smo posustali, potrudimo se na svaki način makar da se nađemo unutar zidova gradskih. Jer, ko ne uđe tamo pre no što nastupi kraj, bolje reći - ko ne pređe preko tog zida, moraće da se nastani u pustinji. Zbog toga se neko i molio, govoreći: Uz Božiju pomoć preći ću preko zida (Ps.17, 30). I drugi, kao od lica Božijeg, veli: Nisu li to gresi vaši, koji su se isprečili između vas i mene (Is.59,2)?

Razvalimo, prijatelji, bedem ove pregrade koji smo neposlušanjem na svoje zlo podigli. Uzmimo ovde razrešenje duga, jer, u adu nema nikoga ko bi nas mogao izlečiti. Ne bavimo se više ničim zemaljskim, braćo! Mi smo se upisali u ljude koji se ni o čemu zemaljskom ne brinu. Nema greha, nema vremena, nema bremena kojim bismo se mogli izgovoriti. Onima koji primiše Gospoda krštenjem ponovnog rođenja, Bog dade vlast da budu čeda Božija (Jn.1,12), rekavši: Počinite [od zemaljskih briga] i poznajte da sam ja Bog (Ps.45,11) i bestrašće! Njemu slava u sve vekove. Amin.

Blaženo bestrašće uznosi bedni um ljudski sa zemlje na nebo, i sa đubrišta strasti podiže ga, sirotog, a sveopevana ljubav čini da sedne sa načalnicima, svetim anđelima, sa načalnicima naroda Gospodnjeg.

01 lip 2013 19:28
Profil Pošalji e-mail
VIP član

NAPOMENE:

1.Sveti Titoj. Rusi u svome prevodu ukazuju na prepodobnog Titoja, iz Izreka staraca, str., 327, st. 1.

2.Sveti Antonije Veliki.

3.Sveti Jovan Kolov (+ oko 430), jedan od najvećih egipatskih podvižnika, podvizavao se u Skitskoj pustinji, u severozapadnom Egiptu, oko 30 Kt od Nitrijske gore, i to kao učenik svetog Pimena (up. Žitije 27. avgusta), a potom učitelj svetog Arsenija Velikog (up. Nap. 12 uz Pouku XXVII). On se naročito istakao svojom velikom smirenošću. Za sobom je ostavio niz izreka koje su zapisali monasi njegove obitelji (up. Žitije svetog Jovana Kolova, 9. novembra).

4.Sveti Jefrem Sirin (306-373), rodom iz Mesopotamije (Nizbis), istaknuti podvižnik i hrišćanski pisac. Pesnička duša, on nikada nije ulazio u filosofske spekulacije. Sva njegova dela zrače velikom toplinom i nadahnućem, nenasitom bogočežnjom i blagodatnom ljubavlju Božijom. Učestvovao na I Vaseljenskom saboru; za đakona ga rukopoložio sveti Vasilije Veliki. Pisao je mnogobrojna dela na sirijskom jeziku, u prozi i u stihu. Ostavio je divnu molitvu: Gospode i Vladiko života mog (up. Žitije 28. januar).

5.Pod mnogim obiteljima, Ilija Kritski podrazumeva različite stupnjeve blagodati Božije (up. Shol. 8, sol. 1153 SD).

01 lip 2013 19:29
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Pouka 30

O SVEZI DOBRODETELjNE TRIJADE VRLINA,
TJ. O LjUBAVI, NADI I VERI

(1153) A sad, posle svega što je rečeno, ostaje ovo troje, sveza (1156) koja sve povezuje i drži: vera, nada, ljubav. A najveća je ljubav (1.Kor.13,1Z), jer se njome imenuje Bog (up. 1.Jn.4,16). Po mome mišljenju, vera je zrak, nada svetlost, a ljubav krug sunčev. A sve čine jedan blesak i jedan sjaj.

Vera sve može da učini, sve da tvori. Nadu milost Božija ograđuje i čini je nepostidnom. A ljubav nikad ne pada, ne zaostaje i ne da mira onome koji je zanet njenim blaženim oduševljenjem.

Ko hoće da govori o ljubavi Božijoj, odvažuje se da govori o Bogu. A raspravljati o Bogu klizavo je i opasno za ljude koji ne paze mnogo. Istina ljubavi poznata je anđelima, pa i njima - po dejstvu ozarenja. Bog je ljubav (1.Jn.4,16). A ko hoće rečima da objasni šta je Bog, čini što i slepac koji bi seo na obalu okeana i hteo da izmeri koliko je peska na njegovom dnu.

Po svojoj kakvoći, ljubav je upodobljenje Bogu, u meri koja je dostupna smrtnicima. Po svome dejstvu, ona je izvor vere, bezdan dugotrpeljivosti, more smirenja.

Ljubav je, u pravom smislu reči, napuštanje bilo kakve neprijatne misli u odnosu na drugog čoveka. Jer, ljubav ne misli o zlu (1.Kor.13,5).

Ljubav, bestrašće i bogousinovljenje razlikuju se između sebe samo i jedino po nazivu. Svetlost, oganj i plamen se stiču u jednom dejstvu. Tako treba zamišljati i te tri vrline.

U srazmeri sa iščezavanjem ljubavi, u nama se javlja strah. Jer, čovek u kome nema straha - ili je pun ljubavi, ili je duševno već mrtav.

01 lip 2013 19:31
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kada je srce čovekovo veselo, i lice mu sija. Kada je sav čovek prožet ljubavlju Božijom, i spolja se, na telu njegovom, kao na nekom ogledalu, primećuje sjaj njegove duše. Tako se proslavio Mojsije, bogovidac (up. Izl.34,28-35). Oni koji su dostigli takav ravnoanđelski stupanj, često zaboravljaju na telesnu hranu. Ja mislim da oni najčešće ne osećaju ni potrebu za njom. Nije ni čudo: čak i ljudi koje telesna žudnja muči često odbijaju da jedu. Smatram da ni telo Ovih besmrtnika više nije podložno bolestima (protivno svim prirodnim zakonima). Jer, njihovo telo je očišćeno, i na izvestan način (dejstvom plamena čistote koji je u njima presekao plamen strasti), načinjeno netruležnim. Mislim, čak, da i ono što jedu, jedu bez ikakve naslade. Jer, kao što podzemna voda napaja koren biljke, tako i nebeski oganj hrani dušu ovih svetih ljudi.

Sa porastom straha Božijeg, u čoveku se javlja i ljubav. Vrhunac čistote je osnovni uslov znanja o Bogu. Sam Bog na tajanstveni način uvodi u svoje istine onoga ko je osećanja svoja savršeno sjedinio s Njim. Jer, doklegod ne dođe do sjedinjenja svih naših osećanja sa Bogom, teško se o Njemu može govoriti. Sjedinivši se s čovekom, Jednosušno Slovo usavršava čistotu, svojim dolaskom umrtvivši smrt. A kada smrt bude umrtvljena, učenik istinske teologije biva ozaren Bogom. Reč Gospodnja, reč koja od Gospoda dolazi, čista reč Njegova, prebiva va vek veka. Ko nije poznao Boga, govori o Njemu sa nagađanjem. Čistota, pak, svog učenika čini teologom, koji sam sobom objavljuje dogmate o Presvetoj Trojici.

Ko voli Gospoda, najpre je brata svog zavoleo. Drugo je dokaz prvoga. Ko voli bližnjega, nikada ne podnosi ljude koji se bave ogovaranjem. Štaviše, beži od njih kao od vatre. Ko kaže da voli Gospoda, a na brata se svog ljuti, liči na čoveka koji sanja da trči.

Moć ljubavi je u nadi. Nadom očekujemo nagradu za ljubav. Nada je obogaćenje nevidljivim blagom; nada je sigurna riznica pre riznice. Ona je odmor od muka, ona - kapija (1160) ljubavi, ona ubija očajanje, ona je slika budućih dobara. Nedostatak nade predstavlja iščezavanje ljubavi. Sa njom su vezane naše muke, na njoj se grade naši podvizi, nju milost Božija okružava. Monah koji je njome ispunjen, upotrebljava je kao nož kojim kolje uninije. Nadu rađa iskustvo darova Gospodnjih. Jer, ko darove Božije nije osetio, ne može a da ne sumnja. Nada pobeđuje gnev: ona ne postiđuje (Rim.5,5). A srdit čovek nije pristojan.

01 lip 2013 19:32
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ljubav je darodavac proroštva. Ljubav je izvor čudesa. Ljubav je bezdan ozarenja. Ljubav je izvor blagodatnog ognja: ukoliko više plamti, on utoliko više raspaljuje žeđ žednoga. Ljubav je život anđela. Ljubav je večito napredovanje.

Objavi nam, o, najlepša vrlino, gde napasaš ovce svoje, gde počivaš u podne (Pes.n.pes.1,6). Osvetli nas, napoji nas, vodi nas, rukovodi nas, jer, eto, želimo da dostignemo visine tvoje. Ti vladaš nad svima. Ranila si mi dušu, pa sad ne mogu više da izdržim silinu tvog plamtenja. Odakle da počnem s pesmom u tvoju čast? Ti vladaš silom morskom, talasanje valova morskih u buri Ti ukroćuješ i umrtvljuješ. Ti kao ranjena vojnika obaraš na tle gordu pomisao. Mišicom sile svoje razbila si neprijatelje tvoje i ljubitelje tvoje činiš nepobedivim (Ps.88,10-11).

Gorim od želje da doznam kako te je Jakov video učvršćenu na vrhu lestvice (up. Post.28,12)! Kako je, dakle, izgledao taj put u visine, reci mi, molim te? Kakav je način i smisao ređanja stupnjeva, onih stuba koje postavi u srcu svome ljubitelj tvoj (up. Ps.83,6)? Koliko ih je, želim da znam? I koliko je vremena potrebno da se svi oni pređu? Onaj što te je video i borio se s tobom, izvestio nas je samo o anđelima koji vode uz lestve. Ništa drugo nije hteo, ili tačnije - nije ni mogao da otkrije, ako baš treba sasvim tačno da kažem.

A ljubav, ta carica, javi mi se kao sa neba, i reče kao da govori na uho duše moje: "Dokle god se, ljubitelju moj, ne oslobodiš od debljine tela svog, nećeš biti u stanju da vidiš lepotu moju, onakvu kakva jeste. A lestve Jakovljeve neka te nauče da sastavljaš duhovnu lestvicu vrlina, na čijem sam vrhu ja učvršćena, kao što i veliki posvećenik moje tajne reče: Sad ostaje ovo troje: Vera, nada, ljubav... Ali od njih najveća je ljubav (1.Kor. 13,13)".

01 lip 2013 19:33
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kratka pouka koja u sebi sadrži sve što je u ovoj knjizi opširno rečeno

(1161) Penjite se, penjite, braćo! Hrabro postavljajte lestve u srce svoje, slušajući onoga koji je govorio: Hodite, popnimo se na goru Gospodnju i u dom Boga našega (Is.2,3), koji usavršava noge naše da budu kao u jelena, i koji stoji na visinama (Ps.17,34), da bismo postali pobednici na stazi Njegovoj! Trčite, molim vas sa onim koji je govorio: Potrudimo se, dok ne dostignemo svi u jedinstvo vere i poznanja Sina Božijega, u čoveka savršena, u meru rasta punote Hristove (Ef.4,13), koji je, krstivši se u tridesetoj godini vidljivog uzrasta, dostigao trideseti stupanj mislene lestvice. Jer, Bog je ljubav.

Njemu priliči pesma, Njemu vlast, Njemu sila, pošto jeste, i beše, i biće uzrok svakoga dobra u beskonačne vekove. Amin.

01 lip 2013 19:35
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
POUKA PASTIRU

(1165) U ovoj zemaljskoj knjizi, ja sam ti, uzvišeni oče, dao poslednje mesto. No, uveren sam da si ti u Božanskoj knjizi zapisan ispred svih nas. Istiniti je Onaj koji reče: Tako će poslednji po smirenosti, biti prvi po dostojanstvu (Mt.20,16).

Glava I

Pravi pastir je onaj koji izgubljene duhovne ovce može da pronađe i popravi pomoću nezlobivosti, sopstvene brige i molitve. Pravi krmanoš je onaj koji je od Boga i kroz sopstvene podvige primio duhovnu moć kojom je u stanju da brod izvuče ne samo iz morske bure nego i sa samoga dna okeana. Pravi lekar je onaj koji ima telo i dušu bez bolesti, i kome nikakav lek od drugih ljudi uopšte nije potreban. Pravi učitelj je onaj koji je neposredno od samog Boga primio duhovnu knjigu znanja, napisanu Njegovom rukom, tj. dejstvom ozarenja, i kome druge knjige nisu potrebne.

Učiteljima ne odgovara da predaju po tuđim spisima, kao što ni slikarima ne priliči da preslikavaju tuđe slike.

Učeći one koji su dole, uči ih [Mudrošću] koja je sviše. Od čulnoga ih uči duhovnome. Ne zaboravljaj šta je rekao onaj koji kaže da se nauci jevanđelskoj (1168) nije naučio ni od ljudi, ni preko ljudi. Zemaljsko ne može izlečiti zemne.

Dobri će krmanoš spasti brod, a dobar će pastir vratiti u život i izlečiti umne ovce. Ukoliko više ovce idu za svojim pastirom, napredujući bez zaustavljanja, utoliko više će i pastir za njih odgovarati Domaćinu. Rečju svojom kao kamenom neka gađa pastir ovce koje su iz lenosti ili proždrljivosti zaostale za stadom. Jer, i to je obeležje dobrog pastira: kada ovce počnu dremati od velike omorine, u stvari od plamena telesne požude, on najviše treba da pazi na njih, gledajući na nebo. Jer, u časovima takve žege one najlakše postaju plen vukova.

Uostalom, ako i ove [slovesne] ovce, po primeru pravih ovaca, za vreme velike vrućine saginju glavu duše svoje k zemlji, imajmo na umu reči: Srce skrušeno i smireno Bog neće poniziti (Ps.50,19).

Kad tama i noć strasti obuzmu stado, odredi svog psa [tj. um] na nepomičnu noćnu stražu k Bogu. Nije nimalo neumesno da um svoj zamišljaš progoniteljem zveri.

05 lip 2013 11:13
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 211 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: