Sada je: 19 srp 2018 08:11.

Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
 SVETI GRIGORIJE BOGOSLOV SABRANE BESEDE 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: SVETI GRIGORIJE BOGOSLOV SABRANE BESEDE
Ovaj[6] Pastir dobri koji polaže dušu svoju za ovce, daruje i vama, kao što vidite, Pastira. To je njegova želja i nada, i moli vas koje napasa.[7] On vam daruje sebe sugubog, umesto jednog, a žezal starosti čini žezlom duha; neoduševljenom hramu pridodaje oduševljeni,[8] hramu prekrasnom i neboizglednom drugi, koji kao da je oskudan i mali, ali za njega nesumnjivo veoma skupocen i njime savršen sa velikim usiljem i naporom i (kada bi bilo moguće kazati!) dostojan njegovog truda. Sve svoje on predaje vama - kolika velikodušnost, ili bolje kazati, kakva čedoljubivost! Predaje vam sedinu i mladost, hram i Arhijereja, zaveštatelja i naslednika, predlaže vam reči[9] koje vi želite, ne prazne reči koje lebde u vazduhu i prolaze mimo čula, nego reči koje piše Duh, ali ne mastilom, nego blagodaću, pečati ih na pločama kamenim ili telesnim - reči, koje nisu lepog izgleda i oblika, napisane na površini, već reči duboko urezane. Eto, šta vam prinosi ovaj dostojan hvale Avraam, Patrijarh, časna i dostojna poštovanja glava, riznica svih samopregora, obrazac vrline, savršenstvo sveštenstva koji i sada prinosi dobrovoljnu žrtvu Gospodu - svog jedinorođenog, rođenog po zavetu.

A vi, kao dar i plod, prinesite Bogu i našoj radosti - da budete dobra pastva, naseljena na mestu sjajnom i koja se vaspitava na vodi pokoja.[10] Poznavajući dobro Pastira koji i vas dobro poznaje, idite za tim koji vas poziva pastirski i slobodno, kroz vrata, a ne žudite za tuđinom koji preskače preko ograde, razbojnički i podmuklo. Ne slušajte tuđinski glas koji krade od istine i rasipa po gorama, po pustinjama, po humovima, po mestima koja Gospod ne posećuje - glas koji odvaja od zdrave vere u Oca, i Sina, i Duha Svetoga, u jedno božanstvo i silu; držite veru čije ste zapovesti svagda slušali i neka je slušaju i sada moje ovce; ne slušajte glas koji nečistim i iskvarenim rečima otkida i odvlači od istinitog i prvog Pastira. Budite daleko od svega toga kao od opojnih i smrtonosnih trava, a On neka daruje svima nama - i pastirima i stadu, onima koji hrane i koji se hrane, i svima sada i onima u večnom pokoju, da budemo jedno u Hristu Isusu. Njemu neka je slava i moć u vekove. A m i n.

18 svi 2013 12:22
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ovaj[6] Pastir dobri koji polaže dušu svoju za ovce, daruje i vama, kao što vidite, Pastira. To je njegova želja i nada, i moli vas koje napasa.[7] On vam daruje sebe sugubog, umesto jednog, a žezal starosti čini žezlom duha; neoduševljenom hramu pridodaje oduševljeni,[8] hramu prekrasnom i neboizglednom drugi, koji kao da je oskudan i mali, ali za njega nesumnjivo veoma skupocen i njime savršen sa velikim usiljem i naporom i (kada bi bilo moguće kazati!) dostojan njegovog truda. Sve svoje on predaje vama - kolika velikodušnost, ili bolje kazati, kakva čedoljubivost! Predaje vam sedinu i mladost, hram i Arhijereja, zaveštatelja i naslednika, predlaže vam reči[9] koje vi želite, ne prazne reči koje lebde u vazduhu i prolaze mimo čula, nego reči koje piše Duh, ali ne mastilom, nego blagodaću, pečati ih na pločama kamenim ili telesnim - reči, koje nisu lepog izgleda i oblika, napisane na površini, već reči duboko urezane. Eto, šta vam prinosi ovaj dostojan hvale Avraam, Patrijarh, časna i dostojna poštovanja glava, riznica svih samopregora, obrazac vrline, savršenstvo sveštenstva koji i sada prinosi dobrovoljnu žrtvu Gospodu - svog jedinorođenog, rođenog po zavetu.

A vi, kao dar i plod, prinesite Bogu i našoj radosti - da budete dobra pastva, naseljena na mestu sjajnom i koja se vaspitava na vodi pokoja.[10] Poznavajući dobro Pastira koji i vas dobro poznaje, idite za tim koji vas poziva pastirski i slobodno, kroz vrata, a ne žudite za tuđinom koji preskače preko ograde, razbojnički i podmuklo. Ne slušajte tuđinski glas koji krade od istine i rasipa po gorama, po pustinjama, po humovima, po mestima koja Gospod ne posećuje - glas koji odvaja od zdrave vere u Oca, i Sina, i Duha Svetoga, u jedno božanstvo i silu; držite veru čije ste zapovesti svagda slušali i neka je slušaju i sada moje ovce; ne slušajte glas koji nečistim i iskvarenim rečima otkida i odvlači od istinitog i prvog Pastira. Budite daleko od svega toga kao od opojnih i smrtonosnih trava, a On neka daruje svima nama - i pastirima i stadu, onima koji hrane i koji se hrane, i svima sada i onima u večnom pokoju, da budemo jedno u Hristu Isusu. Njemu neka je slava i moć u vekove. A m i n.

18 svi 2013 12:24
Profil Pošalji e-mail
VIP član

NAPOMENE:

1.Ova beseda je govorena zbog sledećeg povoda. Kada je sv. Grigorije protiv volje bio postavljen za prezvitera i ispomoć nazianskom episkopu - svom prestarelom ocu, u upravljanju pastvom, videvši u novoj obavezi prepreku za svoje sazercanje i smirenje, on je pobegao u Pont; međutim, ubrzo, na prvi dan Pashe, on se vraća u Nazianz i proiznosi ovu besedu!
2.Is 66:5
3.Pod danom tajne, ili kako stoji u izvorniku, pod rečju: tajanstvo, podrazumeva se u prvom slučaju praznik Roždestva Hristovog, u drugom -praznik Bogojavljenija, u poslednjem - Pasha.
4.1 Kor 5:8
5.Današnjeg praznika.
6.Otac sv. Grigorija.
7.Ovde se misli na želju oca sv. Grigorija da upravo njegov sin Grigorije bude njegov naslednik.
8.Pod neoduševljenim hramom podrazumeva se hram koji je sagradio otac sv. Grigorija; pod oduševljenim - sam sv. Grigorije.
9.Ovde se misli na reči sv. Grigorija Bogoslova.
10.Ps 22:1,2.

18 svi 2013 12:26
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Reč II

Onima koji ga pozvaše, ali ga ne dočekaše kada im je došao kao prezviter.

Zašto ne hitate našoj reči, prijatelji i braćo, koji nekada bejaste spremni na to i koji me prinudiste da izađem iz moje tvrđave, iz moje pustinje, koju sam zavoleo više od svega, koju sam najviše poštovao i odabrao za svoju voditeljku kroz ceo život, kao sadejstvenicu i majku božanskog ushođenja, kao obožavateljku? Zbog čega ono što ste hteli da dobijete, sada kada dobiste, izbegavate i zanemarujete? Zbog čega više želite nas kada smo odsutni, nego što sada želite da se okoristite nama kada smo sa vama; kao da ste hteli samo da pridobijete našu naklonost i ljubav, a ne da iz nje izvučete i korist za sebe? Priliči mi da kažem i ovako: dodijah vam[1] - čudne li stvari, pre nego nas okusiste i isprobaste. Vi me, skoro, kao stranca ne uvedoste, ili da kažem sastradalnije, ni vi sa mnom ne biste uvedeni; zbog čega, ako ne za drugo šta, zapovest treba uvažiti? Kao početniku vi mi ne pružiste ruku, kao bojažljivog me ne ohrabriste, ne utešiste me iako pretrpeh stradanje; nasuprot svemu - ne želim da kažem, ali ću ipak kazati - vi mi ni praznik ne učiniste praznikom; ne dočekaste me prijatno i svečanost pomešaste sa gorčinom; iz prostog razloga što je nedostajalo najvažnije zadovoljstvo - nedostajaste vi, moji pobednici - nepravedno bi bilo reći: ljubitelji! Tako se lako zanemaruje sve što se lako savlada; ulagivanje se smatra visokim, a obeščašćuje se (ono što je) smireno pred Bogom. Šta vi hoćete? Da se sa vama sudim ili da vam budem sudija? Da prigovorim ili da dozvolim da mi prigovarate? Ja se nadam da ću, ako i zadržim sudijsku ulogu i budem sudio, pravedno suditi. Vaša krivica je u tome što vi ne uzvraćate istom merom na moju ljubav; ne ukazujete čast mojoj poslušnosti i sadašnju usrdnost ne smatrate preporukom za buduće; svako u početku ima više plahovitosti i srčanosti. Međutim, svaki od vas ima neku zamerku i starom, i novom pastiru, ne poštujući sedinu, niti bodreći mladost.

19 svi 2013 12:07
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Veličanstvena je večera opisana u jevanđelju;[2] milujuća gostoljubivost; tamo su i prijatelji i najprijatnija gozba, to je svadba sina. Međutim, Car poziva, a zvanice se ne odazivaju. On se gnevi - prećutaću detalje koji govore šta je posle bilo, jer to predskazuje nešto grozno, ali ću kazati ono što je lakše reći - Car ispunjava salu drugim zvanicama, Ja vam ovo ne želim; vi se prema meni poneste (smem li kazati) i gordije, i drskije od njih pošto oni, budući pozvani, odrekoše se od večere i ožalostiše Domaćina; a vi ste - čudni, vi - niste pozvani na svadbu, već ste sami mene zvali, vi me privukoste na ovu sveštenu trpezu, vi mi pokazaste veličanstvenost bračne ložnice i potom me napustiste. Takvo je vaše junaštvo! Ko je protiv svoga sela; ko ne ogleda novokupljeni par volova; ko ne hita novobračnoj supruzi; ko će žuditi za nečim manje važnim - a vi se svi raspršiste i pobegoste ne vodeći brigu ni o bračnoj postelji, ni o Ženihu! Ovo me je veoma ožalostilo i dovelo u očaj - neću prestati da govorim o svojim osećanjima jedva da sam zadržao reč koju sam hteo da prinesem kao bračni poklon, kao svoje najbolje i najdragocenije nasleđe; jedva da se uzdržah da ne izreknem besedu protiv vas, ljubljeni; jer, jednom od vas već pretrpeh nasilje - to mi je mogao biti prekrasan primer; međutim, jezik moj je izoštrila ljubav koja veoma plamti i ne istače se u okrivljavanjima. Ako je bilo ko od vas bio upecan ljubavlju i doživeo pri tom prezir, dobro poznaje moć te strasti i oprostiće svima koji potpadoše pod nju i postadoše bliski takvom bezumlju.

Uostalom, ne priliči mi ni sada da vas prekorevam, niti želim da mi to ikada bude omogućeno. Verovatno da ću kazati u meri koristi za vas, svešteno stado, hvale dostojne ovce Hristove, Božje nasleđe, kojim si bogat ti,[3] pri svoj skudosti svojoj. Čini mi se da priliči na tebe usmeriti i ove reči Pisma: uže tvoje zahvatilo je prekrasna mesta za tebe, i udeo tvoj je tebi najprijatniji.[4] Ja niučemu ne ustupam naše prvenstvo mnogoljudnim gradovima koji su oko nas, niti najbrojnijim stadima; iako smo mi malobrojni u najmanjem kolenu sinova Izrailjevih, mada smo mi malobrojni i hiljadama Judinim; mi smo - maleni, među gradovima, Vitlejem u kome se rađa Hristos, i sada i od ranije smo dostojanstveni; mi preuznosimo Oca, ravnim sa njim poštujemo Sina i Duha SvetOga sa njima proslavljamo. Mi smo jednodušni, jednih misli, nimalo ne žalostimo Trojicu ni promenjivošću, ni deobama, kao što čine budalasti delioci i izmeritelji božanstva koji unižavaju i žaloste sve predpostavljajući jedno drugom.

19 svi 2013 12:07
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ako želite bilo čime da mi ugodite vi - njivo moja, vinograde moj, utrobo moja, ili još bolje, ovog zajedničkog nam oca koji nas je blagovešću porodio u Hristu, onda mi ukažite poštovanje kako očekuje njegova pravednost; i ja sam vas predpostavio svemu, o čemu se osvedočiste lično vi i svi koji me pozvaše na ovu dužnost i služenje. Ako vas više zavoleh, vi ste mi i dužni više: kako da izmerim ljubav na koju vas ja obavezah svojom ljubavlju?

Međutim, bolje da uvažavanje ukažete sami sebi; poštujte povereno vam obličje i Onoga koji vam ga je poverio, poštujte stradanja Hristova i uzdanicu budućeg života. Radi toga čuvajte veru koju primiste, u kojoj ste vaspitani, kojom se nadate spasenju,[5] i kojom ćete i druge spasti: jer znate da se malobrojni mogu pohvaliti onim čime se vi (možete) hvaliti. Ne smatrajte pobožnošću to što često pominjete Boga, nego umnožite ćutanje; jezik kojim ne upravlja razum, sablazan je svim ljudima. Svagda imajte na umu da je bezopasnije slušati, nego li govoriti; poučavati se, nego li poučavati o Bogu; najbrižljivije istraživanje o tome prepustite strojiteljima reči, a vi ispoljavajte svoju pobožnost sa manje reči, a sa više dela; svoju ljubav prema Bogu jačajte čuvanjem zapovesti njegovih, a ne divljenjem Zakonodavcu; izbegavajte zlo, napredujte u vrlini, duhom živite, duhom hodite, njime stičite znanja; na temelju vere ne zidajte drvo, seno, trsku - slabašnu materiju koju lako možete izgubiti kada se vaša dela budu ispitivala ili sudila plamenom - nego zlato, srebro i drago kamenje[6] materiju tvrdu i postojanu. Tako postupajte, a time proslavljajte i nas ako budete sa nama ili ne budete, ako naše reči uvažavate ili ako nađete sebi nešto vrednije. Budite čista i neporočna deca Božja posred roda lukavog i zlobnog; ne hvatajte se u mrežu nečastivaca koji hodaju oko vas i ne dajte se u robstvo svojim gresima;[7] Reč Božja neka ne bude ugušena među vama ovoživotnim brigama, da ne biste postali besplodni. Uputite se carskim putem, ne skrećući ni desno, ni levo i rukovođeni Duhom idite uskim putem kao prostranim. Tada će kod nas sve biti uspešno i u sadašnjem životu i na budućem ispitu u Hristu Isusu, Gospodu našem, kome neka je slava u vekove. A m i n.

19 svi 2013 12:08
Profil Pošalji e-mail
VIP član

NAPOMENE:

1.Is 1:14.
2.Mt 22:2, i dalje.
3.Ovde se sv. Grigorije obraća ocu svome.
4.Ps 16:6.
5.IKor 15:1,2.
6.IKorZ:16.
7.Priče 5:22.

19 svi 2013 12:09
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Reč III

U kojoj Grigorije Bogoslov pravda svoj odlazak u Pont nakon rukopoloženja za prezvitera i povratak svoj odatle; još govori koliko je važan čin sveštenstva i kakav episkop treba da bude

Ja sam pobeđen i priznajem pobedu nad sobom. Povinovah se Gospodu i umolih Ga.[1] Neka najblaženiji David počne moju besedu ili još bolje, Blagovestitelj kroz Davida koji i sada još blagovesti! Svakome ko započinje govor, ili neko drugo delo, najbolje je da sa Bogom i počne, i završi započeto.

O razlogu mog pređašnjeg kolebanja i malodušnosti, po kome se i udaljih bežanjem i udvorih[2] na dugo vreme, daleko od vas, kao i o razlogu moje sadašnje pokornosti i smernosti zbog koje se vratih vama, neka svaki od vas misli i priča kako hoće: neki će me voleti, neki će me mrzeti; neko će imati razumevanja za moje postupke, neko neće. Ljudima je mnogo prijatnije da rasuđuju o tuđim delima, svejedno da li su prema dotičnoj osobi prijatno ili neprijatno raspoloženi; bilo kako bilo istina je, u svakom slučaju, od njih sakrivena. Ali ja, odbacivši stid izneću istinu za obe strane, odnosno, i za one koji me kude i za one koji me podržavaju biću pravedni posrednik, te ću sam sebe u nečemu okriviti, a u nečemu opravdati. Da bi moja reč dobila pravi smisao, najpre ću pomenuti moje pređašnje stanje - moje strahovanje. Ne mogu da podnesem da se oni, koji pažljivo prate moje postupke, svejedno da li su ispravni ili ne, sablazne o mene (ako je volja Božja da i ja nešto značim hrišćanima); onima koji se već sablazniše pružam lekarstvo ovom besedom. Najbolje je ne biti drugome kamen spoticanja i sablazan, koliko se može i koliko um ima moći; dobro znam da će svaki koji sablazni ma jednog od ovih malih dobiti neizbežnu i nelaživu[3] kaznu. Međutim, ja se podvrgoh ovome, braćo, ne po nerazumevanju i neznanju, ili što prezirem Božji zakon i zapovesti (pohvaliću se unekoliko), nego usled drugih okolnosti.

19 svi 2013 12:10
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kao što u telu nešto gospodari i načalstvuje - predsedava, a nešto opet stoji pod upravom i predsedništvom: tako i u Crkvi (po zakonu pravednosti, koji se daje po dostojanstvu, ili po zakonu Promisla, koji sve obavezuje) Bog određuje da jedni, kojima to koristi, budu rukovođeni i poučavani, a drugi, koji se izdigoše bliskošću sa Bogom i vrlinom iznad drugih, budu Pastiri i Učitelji u usavršavanju Crkve, i tako u odnosu na druge zauzmu položaj koji duša ima u odnosu na telo i um u odnosu na dušu, da bi i jedno i drugo, i koje izobiluje i koje je manjkavo, bilo, kao članovi jednog tela, sjedinjeno i spojeno u jedan sastav savezom Duha i predstavljalo jedno telo, savršeno i istinito, dostojno Hrista - naše Glave. Zbog toga ne smatram da bi besporedak bio bolji od poretka i načalstva, kako za sve ostalo, tako i za ljude; naprotiv, haos najmanje koristi ljudima, jer se njime stvara opasnost za najbitnije. Za ljude, ako ne sačuvaju prvi zahtev razuma - da ne greše, bitno je drugo - da ako i sagreše, vrate se na put istine. A koliko je dobro i pravedno biti nadređen i podređen, može se polemisati; po mome mišljenju i jedno i drugo je rđavo podjednako: kako onima koji u****o žele prvenstvo, tako i onima koji ga ne žele. Ako bi svi počeli da izbegavaju ovakvo načalstvovanje ili, pravilnije kazano, služenje, tada bi prekrasnoj punoti Crkve nedostajalo najznačajnije i ona ne bi više bila tako prekrasna. Uz to, gde i ko bi vršio tajanstveno i najbitnije tj. najpoštovanije bogosluženje koje nas diže uvis, ako ne bi bilo ni Cara, ni Kneza, ni Sveštenstva, ni Žrtve,[4] ni svega ostalog čega bismo, kao najvažnijeg, bili lišeni poput nepokornih u drevnosti koji su kažnjeni za velike svoje prestupe? Sa druge strane, uopšte nije neobično, niti izvan poretka, da mnogi od bogomudrih, koji su pod vlašću, budu uzdignuti na stepen načalnika: ovo nije protivno pravilima koja nam nalaže ljubomudrije i ne podleže osudi; iskusnom brodograditelju poverava se upravljanje pramcem, ,a onome koji zna da upravlja pramcem i da oceni vetar, poverava se kormilo; ili (ako želite) - hrabri vojnik postaje vođa odreda, dok iskusni vođa odreda postaje načelnik cele brigade i upravlja vojnom armadom.

Ja se zastideh svešteničkog stepena i na osnovu toga zlobnici, po svojim strastima, mogu pomisliti da sam želeo nešto više. Međutim, ja ne gledam ovako na Božju uzvišenost i čovekovu uniženost, jer nas i jedno i drugo približava Bogu, jedinom najsvetozarnijem i najelavnijem, koji svojom čistotom premašuje bilo koju veštastvenu i neveštastvenu prirodu.

19 svi 2013 12:11
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
Dakle, šta se to sa mnom desilo? Koji je uzrok mojoj neposlušnosti? Mnogima se činilo da ja tada nisam bio pri sebi, da sam drugi čovek, a ne kakvog su me znali; da sam se protivio i negodovao više od dozvoljenog. Zbog toga čujte sada moje razloge; čujte ih vi koji ste to odavno želeli da znate.

Mene je porazila nenadanost, kao što čoveka uplaši iznenadni grom; nisam mogao da se snađem, te prestupih skromnost koja je oličavala moj život. Mnome je ovladala privezanost za blago tihovanja i samoće. Ljubeći to od početka, jedva da sam neku od izučavanih nauka toliko ljubio; u bitnim i za mene najopasnijim okolnostima dadoh Bogu zavet ćutljivog života koji tek što sam okusio i zašao u predvorje tihovanja; želeći, dakle, uzvišeniji život nisam mogao da podnesem prinudu i da dozvolim povratak u metežovog života koji će me odvojiti od pomenutog života, kao od sveštenog skloništa. Činilo mi se da je najbolje udubiti se u sebe, odvojiti se od tela i sveta, sabrati se i bez krajnje nužde ne doticati se bilo čega ljudskog, besedeći sa Bogom i sa sobom, živeti uzvišenije od vidljivog i nositi u sebi božansko obličje, čisto i nepomešano sa zemaljskim i obmanjivim osećanjima, biti i neprestano postojati kao iskreno i čisto zrcalo Boga i božanskog, dodavati svetlost na svetlost - slabijoj jaču i najsjajniju, uzdanjem žnjeti bla.ga budućega veka, biti anđeoski sažitelj i, živeći još na zemlji, napuštati zemlju i Duhom se uznositi gore. Ako neko od vas bude obuzet ovakvom ljubavlju shvatiće ovo što ja sada govorim i opravdaće tadašnje stanje moga duha. Međutim, možda moje reči mnoge neće ubediti; upravo sve one kojima se ovakav način, za kojim ja žudim, čini smešnim, jer za njega nisu svojom prirodom raspoloženi ili usled lične nerazumnosti ili, pak, zbog toga što neki ovakav način života žive nedostojno; podkrepljeni zavišću, zlobom ili željom za rđavijim, oni će i ono što je dobro nazvati rđavim, a želju za mudrošću nazvaće sujetom. Zbog svega toga oni će neprestano grešiti u jednom od dvoga - ili će činiti zlo, ili neće verovati dobru.

19 svi 2013 12:11
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: