Sada je: 25 ožu 2019 05:47.

Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 SVETI GRIGORIJE BOGOSLOV SABRANE BESEDE 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: SVETI GRIGORIJE BOGOSLOV SABRANE BESEDE
Muževi i žene, mladići i starci, svi vi koji služite u tom svetištu i koji zauzimate niže stupnjeve; svi koje je Gospod negda izbavio od zablude i bezbožja, a u naše vreme od nasrtaja pagana i svih beda, savremenih i dolazećih! Poslušajte reč čoveka koji se svemu ovome naučio svojim trudom, svakodnevnim čitanjem knjiga drevne istorije, ali i na osnovu savremenih događaja! Velika je stvar neiskusiti tugu; a možda i nije, pod uslovom da je tačna reč po kojoj onoga koga ljubi Bog toga i kažnjava i sina koga prima - bije,[27] naročito do koga mu je stalo. Ipak, velika je stvar uopšte ne grešiti ili u krajnjoj meri ne sagrešiti teško, jer biti apsolutno bezgrešan, jeste cilj kojeg je Bog postavio iznad čovečanske prirode. Druga stvar, posle ove, koju predpostavljam, jeste da pali i kažnjeni, a potom pokajani, izbegnu kaznu za nova sagrešenja. Stoga i mi samim delom predosećamo Božju kaznu. Pokažimo se dostojnima onoga što ćemo na kraju primiti. Opravdaćemo se osećajem krivice, jer nismo kao zločinci prepušteni paganima, nego smo vaspitani i poučeni kao deca. Nećemo brinuti o buri dok je tišina i mir, niti o bolesti u vreme zdravlja, o robstvu nakon srećnog povratka u Jerusalim, o Egiptu - posle Egipta. Neka zlosrećno vreme ne postane nama pogodno vreme pokoja; međutim, neka ono i bude takvo pod uslovom da smo tada sami bili smireni i umereni i ako smo svim svojim htenjima stremili ka nebu, a sada se gordimo, uzdižemo, nadimamo i ponovo padamo u grehe zbog kojih su nas stigle sve nevolje. Ne, deco, ne, vapio je nekada sveštenik Ilija,[28] savetujući decu svoju koja sagrešiše protiv Boga. Dobro znam da je mnogo lakše vratiti izgubljeno blagostanje, nego li sačuvati darovano od Boga (izgubljeno se vraća celomudrijem, a darovano se gubi lakomislenošću); bolesno telo se oporavlja lekovima i uzdržavanjem, a ako se samo malo opustimo ponovo ćemo zapasti u bolest i pređašnje stanje; dakle, znajući sve ovo, otreznimo se i opametimo i svrsishodno raspolažimo vremenom. Kao prvo, braćo, nemojmo praznovati telesnim i plotskim nasladama ili veseljem, ne pirovanjem, ne pijanstvom; vi znate plod svega ovoga blud i raskalašnost. Ne ukrašavajmo ulice cvećem, ne postavljajmo trpeze sramom smrada; ne osvetljavajmo svoje kuće čuvstvenim svetlom, niti ih ozvučimo zvucima frula i svirala i pljeskanjem ruku. Takvim načinom pagani proslavljaju novomesečje. Mi nećemo na taj način proslavljati našeg Boga, niti ćemo time ispunjavati svoje vreme; svakako, ne onim što je nedostojno nas, nego čistotom duše, svetlošću uma, svetiljkama koje osvetljavaju celo telo Crkve, odnosno, božanstvenim sazercanjem i razmišljanjima koja nas uznose na svešteni svećnjak kojim svetli cela vaseljena. U porođenju sa ovom svetlošću, po mome mišljenju, ništavna su sva ostala svetila i oganj koji se pali prilikom zajedničkih svečanosti. Ja imam i miro, ali ne takvo kojim se pomazuju samo sveštenici i carevi, nego miro koje je za nas izliveno i koje je sastavio veliki Mirovarioc svojim iskustvom i znanjem. O, kada bih se i ja udostojio da prinesem miomiris ovog mira! Imam još i duhovnu i božanstvenu trpezu koju mi je ugotovio Gospod naspram neprijatelja mojih.[29] Posle nje se smirujem, veselim se i odolevam sramotnim mislima i gušim svaki napad strasti. Imam i cvetove koji su najlepši i dugotrajniji od bilo kojih drugih cvetova; cvetovi kojima su njive preplavljene, koje je blagoslovio Gospod[30] - mislim na sveštenike, miomirisne pastire i učitelje i sve iz naroda, čisto i odabrano. Njima ja, eto, želim da se ukrasim i ovenčam, po primeru Apostola koji se podvigom dobrim podvizavao, trku završio, veru sačuvao.[31] Zamenimo timpane duhovnim himnama, a besmislene krike i pesme - pojanjem psalama; pozorišne lakrdije i igrarije - blagodarnim i skladnim podizanjem ruku; smeh - razmišljanjem, pijanstvo - mudrom besedom i razgovorom, ćutljivost - postupnošću! Ako ti, kao ljubitelj svečanih sabranja i praznovanja želiš da plešeš: skači, ali ne sramotnim plesom Irodijadinim koji je uzrokovao smrt Krstiteljevu, nego igrom Davidovom prilikom postavljanja Kivota na svoje mesto koje je, po mome mišljenju, predstavljalo znak oštroumnog i slobodnog idenja pred Bogom.

Zadnja izmjena: O.Goran; 26 svi 2013 16:58; ukupno mijenjano 1 put/a.

26 svi 2013 16:55
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ovo je prvi i najbitniji deo moje pouke! Drugi deo, koliko znam, mnogima će biti težak i neprihvatljiv. Jer čovek, primivši mogućnost da na zlo uzvrati zlom, naročito ako je pre toga nešto pretrpeo - ne želi da se povinuje reči ili savetu kojim će se obuzdati njegova razdražljivost. Ipak, moja reč je dostojna da se bar sasluša. Nećemo se mnogo baviti vremenskim okolnostima, niti ćemo zloupotrebljavati svoju vlast; nećemo biti zlobni i neumoljivi prema onima koji nas kleveću da i sami ne budemo osuđeni. U nastaloj promeni koristimo ono čime ćemo izbeći zlo i zanemarimo bilo kakav revanšizam. Trezveni ljudi smatraju da je njihovim ugnjetačima dovoljna kazna njihov strah u isčekivanju onoga čega su dostojni i čemu se nadaju, odnosno, dovoljna im je kazna mučenje njihove savesti. Svaki koji se plaši dolazećeg ili budućeg već strada, iako ne trpi kaznu u pravom smislu reči. On kažnjava samog sebe, možda jače i više nego što bi ga kaznili izvršioci kazne. Dakle, ne umanjujmo (Božji) gnev da se ne bismo pokazali slabiji kaznioci od potrebnog, pošto ih mi ne možemo kazniti za sve; zbog toga oprostimo sve i time se uzvisimo nad našim pakosnicima. Pokažimo čemu je njih naučio demon, a čemu nas uči Hristos koji je upravo stradanjem zadobio i ostvario svoju slavu; uzvisio se upravo onim što nije učinio to što je mogao učiniti. Ukažimo blagodarnost Bogu, blagošću obnarodujmo tajnu[32] i na kraju okoristimo se okolnostima. Pobedimo svoje mučitelje pravdoljubivošću. U praštanju potvrdimo svoju čovekoljubivost i silu zapovesti koja će i nama uzvratiti jednakim čovekoljubijem; dobro znamo da kojom merom merimo, tom će nam se i odmeriti.[33] Ako je neko ogorčen prepustimo te koji nas ogorčiše Bogu i predstojećem sudu. Ne umanjujmo budući gnev time što ćemo na njih staviti sopstvenu ruku. Ne pomišljajmo o oduzimanju imanja od njih, niti ih pozivajmo na sud; ne progonimo ih iz otadžbine, niti ih bičujmo; jednom rečju: ne činimo im ništa od onoga što smo mi pretrpeli! A ako je moguće, svojim ličnim primerom ukrotimo i njih. Ako je nekome stradao otac ili sin ili žena, srodnik ili drug, ili bilo ko od poštovanih prijatelja: uzvratimo nagradom svakome za stradanje njegovo i ubedimo ga da hrabro podnese sve što je pretrpeo. Šta im drugo, osim ovoga dara, možemo dati? Hoćemo li pričati o velikim nagradama koje mi dobismo? Naše mučitelje narod progoni, izvode ih na trgove i pozorišta, na skupove. Zaceljujući staro, novo zlo iznose na videlo poistovećujući se sa svojim goniteljima, nipodaštavajući svojim kaznama i bogove koje su toliko dugo obmanjivali.

Onaj ko je sinoć bio poklonik, danas je postao rugač i opadač! Šta je bolje od ovoga dvoga?

Ovakav je ishod nečastivaca i verovatno da je to tek početak. Doći će vreme kada ću ja svoje protivnike i njihovog velikog vožda videti kako oplakuju svoju nesreću - kada svaka zloba bude suđena i osuđena, i kada budu podvrgnuti mukama. Neću sada pomenuti naše božanske izreke i sve one kazne koje su, po našem učenju, pripremljene u budućem životu. Ti se okreni svojim učenjima i svojim strahotama o kojima vole da mudruju ne samo pesnici i stihotvorci, nego i filosofi; okreni se svojim Piritlegetontima, Kocitama i Aherontama u kojima se zbog nepravde muče Tantal, Titije, Iksion. Njima će se pridodati i Julijan, car ove družine i po našem mišljenju on će ih predvoditi. Neće se on mučiti žeđu stojeći do vrata u jezeru; neće biti mučen ni kamenom koji mu visi nad glavom i čas se spušta, a čas se podiže iznad glave, kako to opisuju tragičari; neće ga okretati na točku koji se vrlo brzo okreće; ni ptice neće kljucati njegovo telo koje se nikada neće potpuno pokljuvati - neka sve to bude jedna velika istina ili basna koja skriva istinu u mislima. Međutim, kada budemo videli kako se on muči, tada ćemo postati svesni da su njegove muke mnogo teže od svih ovde pobrojanih i opisanih, pošto su sagrešenja i plata za njih svagda srazmerni učinjenim prestupima.

26 svi 2013 16:55
Profil Pošalji e-mail
VIP član

To je, eto, tebi od nas dar, prevashodni i mudri mužu (poslužiću se tvojim rečima) za to što si nas šutnuo nogom! Ovo ti darujemo mi kojima je, po tvojoj zapovesti, bilo zabranjeno da izučavamo besedništvo i dijalektiku. Vidiš da nismo bili dužni do kraja da ćutimo i da tvoji zakoni nisu bili kadri da nas osude na apsolutno ćutanje. Sada je i nama data mogućnost i sloboda da glasom izobličimo tvoje bezumlje. Kao što se ne mogu zadržati vodopadi Nila koji se iz Etiopije prelivaju u Egipat ili, kao što je nemoguće zaustaviti i zadržati sunčevu svetlost, tako je isto nemoguće vezati jezik hrišćanima da ne izobliče sva vaša dela. Ovo ti daruju Vasilije i Grigorije, tvoji protivnici i neprijatelji tvojih ideja, na osnovu kojih si zamislio da sve druge uveriš i pridobiješ na svoju stranu pretnjama i kaznama. Ti si za nas znao još u Grčkoj gde smo sebi već stekli ime i dostojanstvo života svojom krasnorečivošću, uzajamnom jednodušnošću, gde si nas počastio čašću Kiklopa tj. nas si poslednje sačuvao i ostavio za pogibao i verovatno da si u svojoj demonizaciji hteo nas da prineseš na pobednički dar demonima, kao nešto veliko i dostojno tvoga veličanstva, samo da si se vratio iz Persije; ili da idem u krajnost: možda si zamislio da i nas, zajedno sa sobom, povučeš u jedan i isti bezdan. No, mi nismo ništa malodušniji od onih mladića koji su bili orošeni posred ognja i koji su svojom verom pobedili zveri podvrgnuvši se hrabro opasnosti, zajedno sa svojom hrabrom majkom i još hrabrijim sveštenikom, pokazujući svima da je jedino vera nepobediva; nismo veće kukavice ni od onih koji su pred tobom potvrdili svoju neustrašivost i od kojih je jedan,[34] posramivši majku tvojih bogova i razrušivši njezin žrtvenik, bio doveden pred tebe kao osuđenik, a od tebe je izašao kao pobednik, podsmevajući se tvojim rečima i tvojoj šarenolikoj carskoj odeći; izašao je od tebe hrabriji i dostojanstveniji od onih koji se vraćaju sa nekog pirovanja ili gozbe; a drugi,[35] kada su sve telo njegovo isekli kožnim kajišima kojima su ga šibali, jedva dišući od rana i bolova, ne samo da nije poklekao pred tobom, nego je odvažno primetio kako postoje delovi tela koje još nije dotakla šiba; pri tome je pokazao na kolena i cevanice koje nisu bile šibane, niti grebane metalnim šiljcima, zahtevajući da i njih ne poštede.

Dakle - to je naša reč tebi koja ni po čemu nije uniženija od Porfirijevih laži i gluposti kojima se vi hvališete kao božanskim rečima, niti je manje vredna od tvoga Misopogona ili Antiohika;[36] jednim ili drugim imenom ti nadpisuješ tvoje radove. Nju su činili važnom tvoja porfira i laskavci koji su te lagali, a sada je to postala brada koju svi ismevaju i ruže. U tvojim delima, kao da rasuđuješ o nečem važnom, ti se veoma hvališeš ne posvećivanjem preterane brige svome telu i neosećanjem stomačnih tegoba zbog prekomernog uzimanja hrane. Međutim, svesno prećutkuješ da progoniš hrišćane i istrebljuješ sa lica zemlje ovaj svešteni narod. Kakva je šteta društvu ako jedan čovek strada ili ne strada od zatvora i slabog varenja? Međutim, kada je pokrenuto tako žestoko gonjenje i kada su stvorena tolika zemešateljstva, nije li cela rimska država imala doći u vrlo rđavo stanje, kao što se to i pokazalo u stvarnosti? Mi ti stoga podižemo ovaj spomenik koji je mnogo važniji i slavniji od Iraklovih stubova. Oni su bili postavljeni na jednom mestu i vidljivi su bili samo prolaznicima; a ovaj spomenik koji ti mi dižemo ne može ostati anoniman, nepoznat i nevidljiv, svima i svagda. Pouzdano znam da će ga potomci i potonja vremena videti jasnije i da će u njemu prepoznati sva tvoja dela i da će na osnovu njih poučiti i sebe, i druge, da se ne usude na sličan bunt protiv Boga, da ne bi i oni primili istu platu sa tobom.

26 svi 2013 16:56
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
NAPOMENE:

Drugo izobličavanje cara Julijana Otpadnika.
Julijan.
Jevr 10:29
Sazvežđe.
Misli se na javivšu se svetlost na nebu koja je ocrtala znak krsta, o čemu je napred bilo govora.
Ps9:6.
Evripid.
Nosač plamena (ognjenosac) naziva se jedan od vojnika koji je bio zadužen da u neprijateljski tabor odnese svešteni oganj kojim će oni potpaliti žrtvenik, a život ovom vojniku bio je pošteđen da se bogovi ne bi razljutili. Međutim, poraz rimske vojske mogao je biti toliko velik da svi izginu, odnosno, da ne ostane ni takav vojnik koji bi, usled primirja, odneo Persijancima oganj za palenje žrtve.
Konstancije.
Na osnovu paganskog sujeverja na Jelisejskim poljima najpošteniji dobijaju nagrade koje, po svome nahođenju, deli Radomant.
Misli se na obrede koji se vrše prilikom tajne Krštenja.
Is 33:18.
Ps 34:22.
Odnosno, potomaka patrijarha Jakova (Amos 6:8)
1 Petr2:9.
U vreme pometnji koje se desiše posle smrti Konstantina V, Konstancije je spasao život Julijanu i njegovom bratu Galu, sakrivši ih u svom dvorcu.
Ps 74:12; 74:3; 94:1, 3; 80:7; 44:14-15.
Ps 73:19.
Plač2:18.
Rm 1:25.
Ps 146:8.
Is 46:1; 33:9.
Ps 106:37.
Pohađanje paganskih učilišta i obrazovanje u svetovnim naukama.
Amos 5:23.
Ps 132:9; 62:4.
Jevr 12:6.
I Car 2:24.
Ps23:5.
Post 27:27.
II Tim 4:7.
Hrišćansku veru.
Mk 4:24.
sv. Marko Aretuski.
sv. Jevsevije Samosatski.
Julijanov rad - Misopogon, protivnik brada; delo je napisano protiv Antiohijaca koji su ismevali Julijanovu dugu i nezgrapnu bradu.

26 svi 2013 16:56
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: