Sada je: 21 stu 2018 02:22.

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
 SVETIŠTE MAJKE BOŽJE U MARIJI BISTRICI - HRVATSKO NACIONALNO 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post SVETIŠTE MAJKE BOŽJE U MARIJI BISTRICI - HRVATSKO NACIONALNO
slika

Hrvatski narod s posebnim žarom štuje lik Majke Božje i odavna je s ljubavlju naziva Kraljicom Hrvata. Najveće marijansko svetište u Hrvatskoj je Marija Bistrica smještena u pitomoj dolini Hrvatskog zagorja nadomak glavnog grada Zagreba.

POVIJEST

Svetište Majke Božje u Bistrici u Hrvatskom zagorju ima dugu, višestoljetnu povijest. Samo se mjesto Bistrica spominje godine 1209. kao feudalni posjed župana Vratislava, a 1334. kao sjedište župne crkve sv. Petra i Pavla.

Hrvatski sabor 1710. godine čini zavjet da će u crkvi Blažene Djevice Marije podići dostojan glavni oltar, a godine 1715. ispunjava taj zavjet i daje urediti veliki glavni oltar. Crkva je proširena i 1731. posvećena Majci Božjoj Snježnoj.

Današnja župna crkva u Mariji Bistrici građena je između 1879. godine i 1882. prema nacrtu bečkoga arhitekta Schmidta, a pod nadzorom njegova učenika Hermana Bolléa. Djelomično je izgrađena na starim temeljima i proširena u neorenesansnom stilu; podignute su i nove arkade, a proširen je i novi župni dvor. Slikar Ferdo Quiquerez naslikao je 22 čudotvorna uslišanja po zagovoru Majke Božje Bistričke, a D. Novak izradio kipove Krista raspetoga i sv. Kristofora.

Za vrijeme gradnje uoči blagdana Uznesenja Marijina izbio je požar u kojem je oštećena cijela unutrašnjost crkve, osim velikoga oltara i čudesnog kipa Majke Božje. Novi je oltar posvećen 1883. godine.

Bistrička crkva 1923. godine dobiva naziv manje bazilike (basilica minor), a dodijelio joj ga je papa Pio XI. Nadbiskup zagrebački Antun Bauer 1935. okrunio je zlatnom krunom čudotvorni kip Majke Božje i proglasio Majku Božju Kraljicom Hrvata uz asistenciju nadbiskupa Alojzija Stepinca. 15. kolovoza 1971. održan je u Mariji Bistrici XIII. Internacionalni marijanski kongres te je tom prigodom Biskupska konferencija proglasila Bistričko svetište Nacionalnim prošteništem čitavoga hrvatskog naroda.

1971. godine održao se u Mariji Bistrici Prvi hrvatski nacionalni marijanski kongres.
9. rujna 1984. godine održana je veličanstvena proslava završetka višegodišnjeg slavlja – trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata, tristota obljetnica našašća čudotvornog kipa Majke Božje Bistričke i Nacionalni euharistijski kongres.

slika

Najsvečaniji dan bio je 3. X. 1998. kada je papa Ivan Pavao II posjetio Mariju Bistricu povodom proglašenja blaženim mučenikom zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca.

slika
Zavjetni kip Majke Božje
Zavjetni kip Majke Božje Bistričke datira se na kraj 15. stoljeća, a pripada nizu crnih Madona, premda je pri restauraciji otkriveno da njezina tamna boja nije izvorna. Kasnogotički drveni kip bistričke Bogorodice rad je pučkog majstora. Izražajna moć kipa nije toliko u umjetničkome oblikovanju, koliko u samome vjerskom i nacionalnom značenju. Kip je najprije bio smješten u prasvetištu na Vinskom vrhu, a onda 1545. godine zakopan u župnoj crkvi u Mariji Bistrici i otkriven 1588. godine; ponovo zaboravljen i zazidan, pronaden je drugi puta 1685. godine.
Opširnije...

Molitva Majci Božjoj Bistričkoj
Majko Božja Bistrička, ti si u svojoj Majčinoj dobroti odabrala u našem Hrvatskom zagorju mjesto koje se po tebi zove Marija Bistrica. Tu se časti tvoj čudotvorni lik. Tu je tvoje svetište u kojem svoju djecu obasipaš svojim milostima. Tu liječiš duhovne i tjelesne rane zemaljskih patnika i ispunjaš želje onih koji se pouzdano k tebi utječu. Ti poznaješ sve moje duševne i tjelesne potrebe. K tebi kao Božjoj i svojoj Majci, odlučio sam doći, da ti otvorim svoje srce i izrazim svoje želje. Ti me, Isusova i moja Majko, koja u svojoj dobroti nikada nikoga nisi od sebe odbila, milostivo saslušaj i usliši. Amen
.

03 ožu 2009 16:19
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Spol: muško
Post Re: SVETIŠTE MAJKE BOŽJE U MARIJI BISTRICI - HRVATSKO NACIONALNO
Hvala ti Sanja za ovo o Mriji Bistrici, jer ovo je posebno mjesto za mene....ljudi vole ići na razna svetišta i bliža i daleka....a ja volim otići na ovo a i blizu mi je...:)

03 ožu 2009 17:20
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Draga sanja,neznam jel ova slika oltara Majke Božije iz Lurda,stavljena zato što je oltar prekrasan,ili ima isti i u Mariji Bistrici,koji ja nisam stvarno vidjela kad sam bila
oprosti al mi nije jasno
slika slika

03 ožu 2009 18:06
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Upravu si mamy.....uopće nisam obratio pažnju prvi tren (valjda se Sanja malo zabunila...:))......Evo sad ću je ja zamjeniti sa jednom prigodnom....

03 ožu 2009 18:39
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Hvala svima, izmolit ću jednu Zdravo Mariju za vas (a lijepo su mi govorili da se ne žurim.) :m
Mir i dobro :bighug

03 ožu 2009 19:29
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

hvala od srca,sad imam ovu prelijepu sliku uz sanjin opis Svetišta,a ja volim imati sve na jednom mjestu,to ti ja kopiram pa isprintam i ukoričim,da i moja djeca i unučad imaju nešto dobro za pročitati a i vidjeti,dok osobno ne odu na ta mjesta.
Bog vas sanja i damirezg1 blagoslovio i nagradio za vaš trud

03 ožu 2009 20:15
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Svake godine za Veliku Gospu pješke od Zagreba idem do Marije Bistrice i do sada sam bio pješke sedam puta ali ići ću i ove godine ako Bog dragi da. [anj]

04 ožu 2009 19:17
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Dat će Bog, lijepo je to Josipe. Koliko traje vremenski taj hod i od kuda krećeš?
:love:

04 ožu 2009 19:31
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Dragi moji, ja sam prvi put (nakon šestosatnog pješaćenja) došao u Mariju Bistricu sa pet godina. Danas sam deseterostruko stariji, ali ne bilježim ni jednu godinu bez barem jednog hodočašća našoj crnoj Gospi. Preferiram subote i pokušavam izbječi velika proštenja. Zbog gužvi i zbog redovito loših propovijedi. Svećenici i biskupi kao da imaju potrebu pred velikim mnoštvom politizirati što baš nema mnogo veze s Majkom Božjom i što nazočni puk u velikom postotku - ne razumije. Pri svakom hodočašću, a osobito ovom, pokušavam hodajući slaviti Boga i Njegovu i našu Majku. Pa ako i dođem na četiri kotača, u Mariji Bistrici imamo prekrasnu "Kalvariju" koju volim obići sam ili sa svojom obitelji razmatrajući situacije iz Isusovog križnog puta sa našim sadašnjim (križnim) putevima.
Volio bih kad bi se tako jedne subote našlo nas nekoliko pa da prođemo tom kalvarijom u glasnom razmšljanju o našim životima i našem križnom putu...

17 tra 2009 14:52
Profil Pošalji e-mail
Administrator

---------
Ivane, ovo Ti je odlična ideja i potrudit ćemo se ostvariti je... :)

Kao što rekoh, ovo svetište ima posebno mjesto u mojem srcu i duši jer sam ovdje doživio mnoge milosti i objave u duhu... :sll: ...i to baš nedavno opet, i isto kao i ti, izbjegavam ići tamo kad su gužve pa se jednostavno najčešće spontano odlučim i odem tamo podosta puta sam, kad nema procesija nego sami mir. Obavezno tada prođem i križni put u molitvi... smjesko moli

Eto nadam se da ćemo dogovoriti nekakav zajednički odlazak tamo....BTB... :sll:

17 tra 2009 23:05
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: