Sada je: 16 srp 2019 22:45.

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
 Tata, zašto plačeš? 
Autor/ica Poruka
Glavni moderator

Spol: žensko
Post Tata, zašto plačeš?
slika

Tata, zašto plačeš?

Kad je tvornica bila u plamenu, vlasnik tvornice je glasno plakao zbog tolika gubitka.
"Tata zašto plačeš?", upita ga sin, "zar si zaboravio da smo prije četiri dana tvornicu prodali?"
To je odmah zaustavilo čovjekove suze.

Danas je, s jedne strane, postalo nekako popularno naglašavati različitosti: ja dobar - ti loš, ja bogat - ti siromašan, ja uspješan - ti gubitnik... Opet, s druge strane, događa se izravnavanje svega na isto: „Sve ti je to isto!“, kažu, 'sve su vjere iste!“; „Nacionalnost je zabluda!“; „Dobro i zlo ovise s koje strane gledaš", dakle su isti; „Svatko ima svoju istinu!", itd.

Pričama i komentarima želi se prodrijeti kroz ova dva, naoko suprotna, a u biti jednako površna stava, i razotkiti jednu dublju istinu. Unatoč tome što su ljudi istinski različiti: zli – dobri, Hrvati – Srbi, kršćani – muslimani, žensko – muško... oni svejedno pripadaju jedni drugima, dijele nešto zajedničko: čak i najveći zločinac s najvećim pravednikom. Svi smo, naime, djeca istog Oca, u najmanju ruku svi smo ljudi, sa svim onim što ta istina donosi: zlo i dobro. A biti čovjek znači da: „Nijedan čovjek nije otok, sasvim sam za sebe; svaki je čovjek dio kontinenta, dio Zemlje; ako more odnese grudu zemlje - Evrope je manje, kao da je odnijelo kakav rt, posjed tvog prijatelja ili tvoj vlastiti, smrt svakog čovjeka smanjuje mene, jer sam obuhvaćen u čovječanstvu. I zato nikad ne pitaj za kim zvono zvoni. Zvoni za tobom!“, kako to kaže kršćanski pjesnik John Donn.*

S pravom je plakao čovjek iz priče za izgorenom tvornicom jer je ona zaista i dalje bila njegova. Dakle, kroz smiješne, tužne, provokativne, apsurdne... zgode, u pričama, želi se ukazati da štošta što ljudi rade uvodi u laž, mržnju, isključivost, lažnu vjeru, lažnu ljubav itd.

Toliko se trudimo jedni protiv drugih, možda zato, jer smo u strahu da ćemo, ako ističemo ono što nam je svima zajedničko, upasti u neki relativizam te da ćemo izgubiti svoj identitet. Stoga pljuvanjem i nepriznavanjem drugoga pokušavamo biti više svoji. Što više mrzim Srbe to sam više Hrvat i obrnuto; što više pljujem ili omalovažavam muslimane to sam više kršćanin i obrnuto. Kao da bih svoju majku više volio ako prezirem tvoju, ili kao da bi mi moj zavičaj postajao sve ljepši i vrijedniji što više omalovažavam tvoj zavičaj. Koliko god ovo bilo apsurdno ipak se mnogi od onih koje susrećemo, čak i „veliki vjernici“ a ne rijetko i svećenici, ovako ponašaju.

Ipak, stvar je upravo suprotna: što više uviđaš da je onaj drugi što i ti, što više poštuješ njegovu nacionalnost, njegovu vjeru, njegov spol, to sam postaješ sve istinitiji unutar svoje različitosti. Ljubav i poštovanje prema drugom i različitom neće, i ne može, umanjiti ili ugroziti tvoje i tebe, upravo obrnuto.

Petar Nodilo

* Redovito se krivo smatra da je ove retke napisao Ernest Hemingway dok ih je on, u stvari, samo stavio na prvu stranicu svoje knjige "Kome zvono zvoni" (Za kim zvono zvoni), a pjesmu je napisao kršćanski pjesnik

28 ruj 2012 11:32
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Spol: muško
Post Re: Tata, zašto plačeš?
E pa hvala Bogu da je neko i ovako nešto napisao. [aplau] :up: :sll: :hug :bighug

28 ruj 2012 14:04
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Slažem se s Goranom. Odličan tekst. :hug
:top:

28 ruj 2012 17:55
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

---------
Da, slažem se, tekst odličan, kao i svi njegovi na koje sam naišla. Uvijek pročitam tekst čim vidim njegovo ime u potpisu. Osobno bih stvarno voljela da napiše koju knjigu, mislim da bi stvarno imao šta reći... Znam samo da je da je redovnik, monah. Izuzetan čovjek, mnogi bi od njega mogli učiti :)

28 ruj 2012 20:21
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: