Sada je: 16 lis 2018 01:33.

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
 Tražimo Boga -pronalazimo li ga? 
Autor/ica Poruka
Global Moderator

Spol: žensko
Post Tražimo Boga -pronalazimo li ga?
Jedan jako lijepo napisan tekst i jako poučan od Nikoline Nakić sa bitno.hr. Svakako ga preporučujem svima da ga pročitaju? Dali i mi tražimo Boga tamo gdje ga nećemo naći, dali i mi lutamo kada smo beznadni, tužni i povrijeđeni..Dragi moji uzdignimo glavu gore i srce svoje na rukama prinesimo Gospodinu. On jest PUT ISTINA I ŽIVOT , vjerujmo duboko, molimo se često, idimo što češtće na mise...i kada se osjetimo da smo se odaljili od Boga, ne birnimo on neprestano kuca na vrata naših srdaca. Mi ćemo to ćuti i nadam se da ćemo bez prestanka živjeti s Kristom jer u njemu su odgovori na sva naša pitanje, u njemu sve naše molitve mogu biti uslišane..Otvorimo prozor svoga srca Gospodinu. On nas voli baš ovakve kakvi jesmo- njemu jedinstveni i neponovljivi..Blessed be, Irien.

Tražimo Boga – pronalazimo li ga?

slika

Preplavljeni smo različitim reklamama i knjigama koje bi nam trebale pomoći da ostanemo mladi, zdravi, lijepi i sretni. Tako nam se na različite načine sugerira kako prkositi godinama, prirodi i gravitaciji, jer sudeći po nekakvim svjetskim trendovima, starost i bore nisu u modi. Usudila bih se dodati, ni mudrost.

Prije nekoliko dana pregledavala sam police svoje knjižnice u potrazi za zanimljivim štivom i pažnju su mi privukli priručnici, cijela jedna velika polica, doslovce prepuna knjiga koje pišu o tome kako izgubiti kilograme, kako povratiti izgubljenu ravnotežu, živjeti dulje i osjećati se bolje, kako povratiti samopoštovanje, kako reći NE, kako tražiti i pronaći ljubav svog života… mogla bih zaista beskonačno nabrajati, sve se svodi na to da samoprozvani gurui izmišljaju toplu vodu i govore ljudima kako bi trebali živjeti svoje živote, sretni.

Bilo bi interesantno pritom izvršiti malo istraživanje da vidimo kako žive autori tih knjiga, pridržavaju li se oni svojih zlatnih savjeta, žive li oni u ravnoteži tijela, duha, zdravlja i blagostanja? Uzmimo samo primjer glasovitog Atkinsa, tvorca tzv. mesne dijete, tj. dijete koja se bazirala na konzumaciji proteina umjesto ugljikohidrata. Čovjek je doslovce zaradio milijune na svojim knjigama o dijeti, no umro je od srčanog udara s više od sto kilograma, dakle velikim viškom s obzirom na svoju tjelesnu konstituciju.

U čemu je, onda, kvaka? Zašto su sva ta rješenja kratkotrajna i jednokratna i ne pomažu nam na dulje staze? Nije da si ne želimo pomoći. Želimo biti sretni, sreća je stanje kojem čovjek prirodno teži. Nitko ne voli i ne želi biti nesretan. U tom nastojanju okrećemo se raznim vidovima samopomoći, istočnjačkim filozofijama za koje nam se čini da u sebi sadrže svu mudrost skupljenu od ljudskog roda, i ako dovoljno utonemo i dovoljno se koncentriramo postići ćemo taj toliko žuđeni zen.

Kvaka je, jer kvaka mora postojati, u usredotočenosti na sebe. Na najvećoj boljki i pošasti modernog doba – sebeljublju. Dakle, važno je kako ja izgledam, kako se ja osjećam, jesu li ispunjene moje želje, imam li sve što mislim da zaslužujem, ako nemam, kako da to postignem? Nije da nemamo pitanja, nije da ne tražimo odgovore, nije da nismo žedni Duha u ova vremena koja predstavljaju pravu odu materijalnom… no paradoksalno je da su nam odgovori cijelo vrijeme pred nosom.

Zemljom je prije dvije tisuća godina hodao čovjek, čovjek od krvi i mesa baš poput nas, čovjek koji je znao naše probleme, muke i nevolje jer ih je i sam iskusio i poput putokaza u mraku rekao: ja sam Put, Istina i Život. Ne tražite dalje. Okrenite se u sebe i pogledajte oko sebe. To je ta magična ravnoteža koju nam raznorazni gurui upakiravaju u sjajni celofan, ne uviđajući prolaznost i ispraznost ove novovjekovne sebičnosti i usredotočenosti na sebe i ne mogu u tom svom nastojanju biti dalje od istine.

Kako je jednostavno rekao naš Gospodin: Ljubite! Ljubite bližnjega svoga kao samoga sebe. Darujte se i biti će vam vraćeno. Ljubav je recipročna, ne može se samo primati, da bi zaživjela u svojoj punini potrebno ju je davati, beskompromisno, žestoko, bezuvjetno i bez kalkulacije.

Tražite Boga? Žedni ste Duha? Niste sretni? Pokušajte tražiti na pravim mjestima ovoga puta. Ima jedan priručnik koji svakako preporučujem, zamislite, radi se o najprevođenijoj i najprodavanijoj knjizi svih vremena. Vrlo je dostupna, svi je možete nabaviti. Ma sigurna sam da je imate kod kuće na svojim policama. U njoj piše sve – sve što vam je potrebno da postignete toliko žuđenu ravnotežu, da vam srce ogrije ljubav i osmijeh obasja lice. Shvatit ćete tada da nam godine donose mudrost i da moramo biti ponosni na baš svaku od njih, da su bore znak da ste se puno smijali i puno toga prevalili preko svojih leđa… da je pogrbljenost znak da znate što je poniznost i da je ovaj naš život ovdje samo privremena stanica na putu u vječnost, i nikad više nećete željeti vratiti vrijeme, već učiniti nešto s onim koje je pred vama.

Kad u tom priručniku pronađete odgovore na svoja pitanja, tada potražite živoga Boga. Ne tamo nekog udaljenog plavookog lika na nebesima tako daleko od ove naše zemlje, već vašeg najvjernijeg prijatelja i pratitelja koji uvijek stoji uz vas, strpljiviji i ustrajniji od Joba, koji vas voli i strepi nad vama do vašeg posljednjeg daha.

Gdje ćete ga naći? Ne brinite… taj je na sve mislio. Ostavio nam se u sakramentima. I ako vas još danas put nanese u obližnju crkvu, preporučite se njemu i čiste duše pristupite Euharistiji. Primite živoga Boga, i ako budete pažljivo slušali, garantiram vam da ćete čuti riječi u srcu: Tu sam s tobom. Volim te
.

24 ožu 2013 08:52
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Re: Tražimo Boga -pronalazimo li ga?
Pozdrav,

izniman tekst, osobito plavi tekst. :)
Međutim, čini mi se da ljubičastom tekstu dosta nedostaje jer teško može pokrenuti vjernika kojemu je već nakon prve rečenice jasno koji je odgovor i gdje on sam oduvijek traži istinu, a osobu koja naginje ateističkom stavu ne može odvojiti od svjetovnog jer korisna istina svijeta je zanemarena u odgovorima koji su time nepotpuni. Moje skromno mišljenje je da korist svjetovne istine ugrađene u ljudski stav nije moguće pojasniti kriticizmom i direktnim odgovorima koji su dovoljno apstraktni da se i sami kršćani bave interpretacijom i razumijevanjem dugi niz godina vlastita života.

Osobno me nitko ne može uvjeriti u neki svjetovni zaključak, a da mi pritom nije dao apsolutno niti jedan argument. Kada netko kaže da je nebo neke boje koje nikad nije bilo (npr. zelene), već tijekom čitanja ove rečenice svatko će odbaciti takvu misao. Mislim da je ista stvar s čitačima ljubičastog teksta. Sve što je rečeno u plavom tekstu, opisana punina duhovnosti, molitve koja samim činom ukazuje i potiče na poniznost i vjeru je konkretan i jasan čin svakom čovjeku (u svakom trenutku svog života može odlučiti da će se barem jednom moliti i većina to uistinu čini). Koncepti kritizirani u svjetovnom životu, samo su kritizirani u ljubičastom tekstu:
Bilo bi interesantno pritom izvršiti malo istraživanje da vidimo kako žive autori tih knjiga, pridržavaju li se oni svojih zlatnih savjeta, žive li oni u ravnoteži tijela, duha, zdravlja i blagostanja?
Ako vam netko kaže teoriju relativnosti, netko vam kaže da je istina, netko je kritizira, a nitko ne argumentira kakva li je to korist za vas same? Niste li u samom startu osuđeni na propast kojoj god se strani priklonite; imate 50% šanse pogoditi ili 0% ako je istina rečena djelomična pa ste je krivim odabirom odbacili. Svatko će odabrati ono što je u toj situaciji najlakše, a da se izvuče iz problema jer ih ionako svakim danom imamo napretek, jednostavno će zanemariti sve rečeno (ekstremno mali broj ljudi će potražiti odgovor još negdje).
Vjerujem da su svi ljudi isprobali ili čuli za uspješno skidanje kilograma, uvjerili se da u tom čudu informacija postoje neke korisne, da briga o vlastitoj ljepoti ima pozitivne efekte među ljudima. To je recimo prva asocijacija, prvi argument zašto bi se tekst odbacio kao beskorisna informacija i poprilično sam uvjeran da je tako. Većina kršćana bi sada trebala imati argument da nije tako mišljeno, da se misli na pretjerano posvećivanje svjetovnom životu, stvaranje svjetovnih surogata i veličanje ljepote kao nečeg iznimnog i cijenjenog pod okriljem želje za moći i manipulacijom. U potpunosti se slažem, ali to nije rečeno u tekstu, to nigdje ne piše, odnosno sam tekst je nakon plavog teksta zapravo po mojem skromnom mišljenju redundantan i čak potencijalno može imati negativne efekte prema radoznalim čitateljima koji čisti kriticizam mogu protumačiti kao kršćanska razmišljanja njima osobno ne svojstvena (jer ne razumiju, a s pravom ne razumiju) i udaljiti ih od vjere (a samim dolaskom ovdje su to pokušali).
Osim što mi se čini redundantan ima rečenica koje su u suprotnosti s kršćanskim naukom. Kritika ljudi koji dijele savjete, a sami ih se ne pridržavaju? Zar ne piše u Bibliji da ne vadimo trn iz tuđih očiju, a brvna u svojima ne vidimo? Zar ne bi trebali biti iznimno oprezni kad i ako ikad ikoga kritiziramo? Zar nije istina da su farizeji propovijedali dobar nauk, ali ga se sami nisu pridržavali i zbog toga bili osuđivani? Zašto se odreći dobra nauka, ako ga osoba koja ga propovijeda ne provodi? Od malih nogu zar su naši roditelji provodili sve što su nama rekli, a jesmo li znali kad je pouka dobra?
Diže se ogromna prašina kritiziranjem drugih, gomilaju se ideali i pravila ponašanja, ali ako nije pisano sa srcem koje je to uistinu prihvatilo teško da to može prijeći na drugoga.
Za plavi tekst to sam osobno osjetio, puninu istine, nadahnuće, unutarnji mir i blagostanje, i niti jedan koji ne vjeruje ili je griješan ne može reći da ne poznaje beznađe i tugu, a ne može opovrgnuti molitvu prije nego je sam molio... Molitva je ogroman blagoslov onima koji mole i meni osobno su mnoga vrata otvorena tijekom molitve i iznimno sam zahvalan na tome.
Hvaljen bio Gospodin! Zbog velike i neograničene milosti što mi je iskazao, jer meni nije bilo moguće!
Nadam se da svatko tko čita ovo će se zapitati, uzima li misli i predrasude o (drugim) kršćanima, a da ih sam nikad nije preispitao... Također uzimate li kršćanske poruke zdravo za gotovo i sposobni ste ih samo vjerno reproducirati ili ih možete objasniti svojim srcem i svojim životom?

26 tra 2013 03:37
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Pozdrav soulseeker :sll: Plavi tekst je bio moje nadahnuće nadodano ljubičasotm tekstu kojeg sam prenijela sa jedne stranice sa neta..
Baš zato što je taj tekst malo oštar i izravan dala sam mu neku dozu blagosti svojim osvrtom na ono što se htjelo prenjeti iz ljubičastog teksta..
Autorica teksta potiče ljude, osobito one koji se još uvijek traže, koji traže svoj put- da pronađu pravi put u Isusu Kristu, je On je put, istina i život..Mislim da tekst čovjeka potiće da se samo malo zapita, npr. " kud sam bio, što sam sve radio u životu a da nisam pronašao tebe Gospodine"? "Sada te upoznah i shvatih da su svi putevi krivi dok ne pronađoh tebe koji si Put i putokaz mome životu."

Niti jedan tekst na forumu ne "sili" ljude da se obrate jer Gospodin uvijek kuca na vrata našeg srca i otvorit ćemo mu ta vrata onda kada za to dođe vrijeme. Ovaj kao i mnogi drugi tekstovi tu su da svakome tko dođe na forum daju tračak svjetla u život i eventualno pokažu čovjeku koji bi bio najispravniji smjer u njegovom životu. No na pojedincu je da se odluči kojim putem ići. Svi smo grešni i imamo slobodnu volju. Naša savjest će nas po našim uvjerenjima, po tihom šapatu iz našeg srca usmjeriti na pravi put...

Blessed be :littleangel

26 tra 2013 07:22
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: muško
Hvala na tako brzom odgovoru Irien :).

Forum mi se jako sviđa, općenito je čovjeku puno lakše u životu kada zna da može negdje potražiti savjet i pronaći duhovno utočište. Svi što sudjeluju na ovom forumu vjerujem da poznaju vrijednost i blagoslov istinske duhovnosti i vode borbu s tjelesnim odnosno sa samim sobom. Da skratim i nejdem u dubinu, u ideale, dogme i životno iskustvo pojedinaca koje se upravo u djelićima očituje u ovakvim postovima i neizostavni su koraci prema istini.
Prema osobnom iskustvu čovjek u potrazi za istinom kad mu je prijeko potrebna traži gdje god smatra da je može naći i u očaju može krenuti pogrešnim smjerovima.
Brinem se pomalo što se mali broj odluči krenuti putem vjere nego se priklone raznim drugim stranim ideologijama, a najčešće zato što nisu pronašli odgovore.

"Niti jedan tekst na forumu ne "sili" ljude da se obrate jer Gospodin uvijek kuca na vrata našeg srca i otvorit ćemo mu ta vrata onda kada za to dođe vrijeme."
Mislim da se vrata ne otvaraju sama po sebi, već čovjek mora moliti. Pisano je da ćemo slušati, a nećemo čuti, da ćemo gledati, a nećemo vidjeti kako se oni koji čine zlo ne bi obratili. Zato osobno smatram da je molitva iznimno važna. Tko traži, dat će mu se, tko kuca otvorit će mu se. Nisam pronašao u Bibliji što se događa ako ne kucamo...

"Naša savjest će nas po našim uvjerenjima, po tihom šapatu iz našeg srca usmjeriti na pravi put..."
Ova rečenica je istina uz veliku pretpostavku, da su ljudska uvjerenja istinita, a piše u Bibliji da čovjek ne smije vjerovati samo svojem srcu nego mora tragati za istinom. Život je prekratak da bi rezignacijom i stavom sve će to već doći samo po sebi stigli do željenog odredišta. Dani su nam talenti, a ako ih samo zakopamo i ne koristimo tko poznaje priču o talentima znat će kakav je ishod...

"Ovaj kao i mnogi drugi tekstovi tu su da svakome tko dođe na forum daju tračak svjetla u život i eventualno pokažu čovjeku koji bi bio najispravniji smjer u njegovom životu."
Ljudi kad čitaju nešto novo puno lakše pronađu ono što je krivo i na temelju toga odbace čitavu ideju jer ne uzimaju u obzir da je pisac tog teksta samo čovjek koji raste u vjeri nego vrlo kritički pristupaju, kao da su to same ideje preuzete is Biblije, i argumentirano smatraju da su oni u pravu (u očaju ljudi ne ispituju i propitkuju, oni najčešće vape za bilo kakvim rješenjem, a ovo se na prvi pogled ne čini takvim i nažalost često odlaze). Zato smatram da je velika opasnost u redundantnosti teksta kao što piše u Bibliji da mudri ljudi nisu upotrebljavali mnogo riječi jer su poznavali njihovu opasnost. Međutim, mislim da čovjek najviše utječe i prenosi svojih ideja kada govori iz svog srca, a to je bio upravo plavi tekst koji me dodirnuo daleko više i uljepšao mi dan za razliku od ljubičastog teksta punog nejasnoća, nepotpunih ideja o hiperboliziranoj, iako sveprisutnoj, ispraznosti segmenata ljudskog života umotanih u kršćanski kriticizam bez argumenata osuđenih na automatsko odbacivanje. Bitna je razlika ono što ste vi Irien izvukli (plavi tekst) na temelju asocijacija i životnog iskustva (kao najvrjednije ljudsko znanje koje otvara ljudske oči) i onog što piše. Također vjerujem da ste vi plavi tekst mogli napisati na temelju samo jedne rečenice ljubičastog teksta ("ja sam Put, Istina i Život"), a vjerojatno ste je već i otprije znali samo ste se igrom slučaja našli da je ponovno čitate.

Iznimno sam zahvalan na plavom tekstu, punom ljubavi, konciznom, iskrenom, iskazivanju poruke o životu, konkretnom koraku iz tame, jednom od najvećih vjerskih istina koju treba uvijek iznova ponavljati kako bi u svakidašnjim kušnjama prva pomisao kako se boriti bila upravo molitva kao korak prema istini i odgovoru na naše pitanje.

Be blessed :)

26 tra 2013 10:12
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

---------
Hvala ti soulseeker na tvom osvrtu na moj tekst kao i onaj ljubičasti :) Drago mi je da sam svojim riječima uspjela dirnuti bar jednu osobu, ovog puta tebe :cheers: Ugodan da želim :sll:

26 tra 2013 10:23
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: