Sada je: 20 srp 2019 01:03.

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
 Trebamo li po "posvetilo" u Sloveniju 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Trebamo li po "posvetilo" u Sloveniju
Bio sam u Schiu. Gradiću veličine Varaždina poznatog također po tekstilnoj industriji, sv. Bakhiti i – od Crkve nepriznatom ukazanju Majke Božje izvjesnom, sada već pokojnom Renatu Baronu, čije djelo nastavljaju revni sljedbenici okupljeni u privatnoj udruzi pod uzvišenim imenom Marije Kraljice ljubavi (Regina dell Amore). Ne želim vas ovom prilikom zamarati detaljima puta, kvalitetom organizacije i sličnim sitnicama. Neću pisati ni o sv. Bakhiti, skromnoj Afrikanki koja je prošla životni put od ropkinje do redovnice i svetice, sve zahvaljujući što je, usprkos teškome životu, uvijek tražila nadu. Vjera i nada, vjerujem, bile su osnovni pokretači i ove hodočasničke grupe.
Križni put na Monte di Cristo. Jedinstveno je iskustvo križnog puta na temperaturi ispod ništice sa nekoliko kilometara uspona makadamskim puteljkom do vrha brda kojeg su s naporom svladavale i mlade osobe, a među hodočasnicima bilo je i bolesnih i starijih, pa čak i jedna žena sa štakama. Velika i ćvsta vjera i žrtva! Predmolio je vodič hodočašća, mladi Slovenac Miha, prevodeći tekst sa slovenskog na hrvatski, što je kod dijela vjernika naišlo na prigovore – ta imamo i mi svoje tekstove za križni put... No, organizator je tako zamislio... Na vrh brijega s velikim kipom Majke Božje stigli smo nekoliko minuta prije podneva, tako da je kulminaciju osjećaja, suza i padanja na tlo, prekinula ili uzveličala zvonjava daljinski upravljanog velikog zvona postavljenog uz statuu Bogorodice. Povratak nizbrdo bio je zapravo još teži... I neizvjesniji. Vodstvo puta odlepršalo je brzim hodom, tako da su grupice hodočasnika pitale jedna drugu o nastavku programa, kamo dalje i kojim putem...? Naredna destinacija bila je građevina na drugom brežuljku, tzv. Kuća molitve. Sanitarni čvor (napokon!), samoposlužni aparati sa toplim napitcima po normalnim cijenama, kapelica u kojoj je mnogo toga, kažu, jedinstveno: Iza staklene stijene sa nekoliko rupica nalazi se križ od bagremovih kolaca utaknut u smotuljak nekoliko kilograma vate. Kroz rupice na staklu širi se intenzivan miris. Kažu da je to miris drveta, a vata je tu da ga upije... Komadiće vate dijele kao posebnu milost hodočasnicima. Uz čudotvorni križ je i maleni kipić koji predstavlja malog Isusa i koji je, kažu, do sada pet puta plakao po punih pet sati pravim ljudskim suzama i natopio jastuk na koji je položen. Jastuk je, kažu, bio teži za punih pet kilograma! U kapelici je i veliko raspelo koje je izrađeno prema Torinsko platnu i u naravnoj veličini te, kažu, predstavlja autentični Isusov lik. Uz raspelo je kopija kipa Bogorodice što je postavljen na vrhu Monte di Cristo, no razlikuje se u detaljima lica. Vođe hodočašća pripovjedaju da su izlivene dvije kopije istog djela, ali da je sama Majka Božja izmjenila lik statue postavljene u kapelici, tako da taj kip predstavlja autentičan Marijim lik. I da dalje ne duljim s nabrajanjem autentičnosti, tek dopustite slobodu pitanja: kako to da u ovom vremenu nitko nije uspio snimiti ili na bilo koji drugi način dokumentirati sve te autentičnosti te o tome obavijestiti nekog svećenika ili biskupa u tridesetak kilometara udaljenoj Vicenzi? Ovako, bez ijednog konkretnog dokaza, preostaje nam da vjerujemo – na riječ.
U Schiu se navodno 1985. godine ukazala Majka Božja izvjesnom Renatu Baronu. Da ne prepričavam detalje i sve vezano uz ta ukazanja, tek da spomenem kako biskup Vicenze Arnold Onisto osnovao posebnu teološku komisiju koja je ispitivala vjerodostojnost ove objave, a njegov nasljednik, nadbiskup Pietro Nonis, po završetku istrage poslao je dosje Kongregaciji za nauk vjere uz osobno negativno mišljenje. Koje je objavljeno i u tisku. Biskup Nonis u dokumentu od 15. lipnja 1998. godine izjavljuje da se događajima u Schiu ne može pripisati nadnaravnost, te se zabranjuju hodočašća i slavlja povezanih s njima! Vezano pak za djelovanje udruge - pokreta Marije Kraljice ljubavi, imenovao je svjetovnog svećenika kao njihovog duhovnog savjetnika, sve u namjeri autentične marijanske duhovnosti. To su činjenice. Činjenica je i da su pokret po Renatovoj smrti nastavili voditi ljudi koji sebe nazivaju apostolima. Jedan od njih, predstavljen kao Mirko, održao je vrlo nadahnuto predavanje i našoj hodočasničkoj grupi uz prijevod našeg vodiča Mihe. Prekrasne riječi o ljubavi prema Majci Božjoj, prema bližnjemu, potrebi žrtvovanja, posta, ljubavi... Više puta naglašeno priznavanje autoriteta sv. Oca pape, osobito blagopokojnog Ivana Pavla II znanog po sloganu „Totus tuus“. Iako sam, znajući za mišljenje mjesnog biskupa, imao određene rezerve prema „apostolu“ Mirku, na njegovo predavanje nisam imao ni riječi prigovora. Sve do kraja i pitanja jedne hodočasnice: Kako se možemo posvetiti? Posvetiti! Odgovor je, obzirom na do tada izrečeno, bio posve iznenađujuć. Za posvećenje, kaže Mirko, treba priprema u trajanju od pet dana. No, oni to zbog hrvatskih biskupa kojima se nitko ne usudi obratiti (Tako su strašni?- op.a.) ne mogu pripreme organizirati u Hrvatskoj, nego će to učiniti u Sloveniji, negdje blizu granice... I da nam dadu dodatnu pogodnost, sve će se organizirati tijekom vikenda, naravno za svećanom završnom sv. misom. Među dijelom hodočasnika počinje razmjena pogleda sa izrazima čuđenja, a potom se jedna gospođa odvaži na pitanje: „Ne znači li to neposluh prema svojoj Crkvi?“
Ma, neee! Razujeravaju je apostol Mirko, vodič i prevoditelj Miha, pa i neki iz vodstva hodočašća. Nema tu nikakvog problema. Samo su problem hrvatski biskupi i svećenici koji nemaju sluha za autentičnu objavu iz Schia! Za jedinu autentičnu i ispravnu marijansku pobožnost! Problem su naši duhovnici kojima se nitko ne usudi o tome reči niti riječ, a kamo li ih pitati za dopuštenje.
Na ovom hodočašću mnogo se molilo. Molili smo nebrojeno Zdravo Marija, nekoliko krunica, pa time i Apostolskih vjerovanja... Zato sam morao reagirati. Rekoh: ja ću se obratiti Kardinalu Bozaniću i hrvatskim biskupima. Činim to i na ovaj način. A onda se obratih „apostolu“ Mirku i vodstvu hodočašća. Podsjetio sam kako smo u svojoj molitvi tijekom dana više puta deklarirali svoju vjeru u „... jednu Crkvu Katoličku...“. A sada ispada da je Crkva u Hrvata heretička! U čemu je razlika između Crkve u Sloveniji, Italiji i Hrvatskoj? Zar ne pripadamo svi jednoj te istoj Crkvi? Bio sam slobodan pitati ih i za stav njihovog mjesnog biskupa, dajući im do znanja da znam za dokument iz 1998. godine. Nekoliko starijih gospođa počelo je otvoreno rogoboriti, mlađe vjernice ustale su i krenule prema izlazu, a predavanje je naprasno prekinuto. Nezadovoljnici su se vratili u autobus, a vjerni sljedbenici nastavili su program razgledavanja autentičnih i jedinstvenih čudesa...
Nakon svega – mućan osjećaj. Osjećaj manipulacije vjerskim osjećajima iz za sada mi nejasnog cilja. Da parafraziram riječi jedne profesorice teologije – još jedno traženje boga iznad Boga! Još jedan pokušaj zavođenja po principu multi level marketinga. Kad je već mišljenjem mjesnog biskupa propao prvi pokušaj, sada su „apostoli“ krenuli u izvoz „objave“. A na tom putu ispriječila im se Crkva u Hrvata. Pa je pokušavaju zaobići „posvećenjem“ u deželi.
Ovako sam ja doživio Schio. Možda griješim. Možda sam u zabludi. Molio bih vaše mišljenje prije nego se stvarno obratim našim biskupima. Jer, da se sada latim tipkovnice i otpočnem im pisati pismo, to ne bi bilo pismo zamolbe da dopuste djelovanje udruge iz Schia u Hrvatskoj, nego da je jasno i nedvosmisleno okarakteriziraju i spriječe! Znam, privatna je stvar svakog pojedinca da vjeruje i u privatne objave i, odgovoriše mi nedavno u Glasu koncila, u tome nema ništa lošeg. Nema ništa lošeg dok ne počnu razarati tkivo Crkve. A atak na hrvatske biskupe i pozivanje na „posvetilo“ v deželu po meni nije ništa dobro. Tek bespotrebni trošak.

24 sij 2010 22:47
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Post Re: Trebamo li po "posvetilo" u Sloveniju
LAUDETUR lepo pozdravljen! :)

Najprej naj povem, da nisem jaz nobena pooblaščena oseba, ki naj bi govorila v imenu Rimokatoliške cerkve v Sloveniji pa bi te vseeno rada par stvari vprašala.
- Zanima me, kdo je organiziral to romanje v Schio.
- Ali je bilo mogoče to romanje v Schio v Italijo organizirano potom neke privatne turistične agencije ?
Iz tega, kar si napisal domnevam, da tega romanja ni organizirala Katoliška cerkev, ker ne omenjaš nobenega duhovnika, kot duhovno vodstvo na tem romanju.
Moram ti priznati, da za tega Miho in Mirka, ki ju navajaš, nisem še nikoli slišala, kar pa ne pomeni, da to ni res, ampak le to, da jaz teh ljudi ne poznam, niti nisem za njih še nikoli slišala.
Jaz bi ti svetovala, da si pridobiš malo več nujno potrebnih informacij o tej agenciji, kot si jih tukaj napisal, ker to je absolutno premalo in se potem obrneš na ljubljansko nadškofijo, ali SŠK - Slovensko škofovsko konferenco, jih o tem obvestiš in obenem povprašaš, kako je s tem, ker se ti zdi čudno, glede obljub Mirka in Mihe o nujnosti posvetitve v Sloveniji.
Tudi nisi nič napisal za kakšno posvetitev naj bi v tem primeru šlo, jaz pa o nekaj podobnem prav zares, da nisem še nikoli slišala.
Mogoče bo vedel kdo drug tu na forumu, ker je še nekaj članov iz Slovenije.
Ravno danes je bila v Sloveniji nova umestitev ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr.dr. Antona Stresa pa se mogoče lahko tudi kar na njega obrneš, da dobiš prave informacije "iz prve roke" in, če je res kaj na tem, sem prepričana, da bo novi nadškof tudi ukrepal.
Predvsem pa je pri vsem tem bistveno to - ne glede za kaj prav zaprav v resnici gre, ker si navedel premalo podatkov, da ni pošteno ne pred Bogom in tudi ne pred samim seboj, da vernik ne posluša navodil svojega pastirja, kar bi v tvojem primeru pomenilo, da bi napravil nekaj, česar tvoj pastir ne dovoli. To pa ni prav in za takšne prestopke, bomo polagali račune pred Bogom.
V takšnem primeru bi šlo za nepokorščino svojemu škofu, kar pa je zelo delikatna zadeva.

Heb 13,17
Poslušajte svoje voditelje in jih ubogajte.
Oni namreč bedijo nad vašimi dušami kot tisti, ki bodo dajali odgovor.
Tako bodo mogli to delati z veseljem in ne bodo vzdihovali, saj vam to ne bi nič koristilo.

Laudetur lepo pozdravljen in Bog te blagoslovi! smjesko kriza smjesko rukuje :love:

25 sij 2010 01:41
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Oprostite zbog nepreciznosti mog prvog posta. Da pojasnim: organizator hodočašća bila je fizička osoba, jedna gospođa koja je pred nekoliko mjeseci bila u Schiu na poziv neke znanice. Dakle, organizacija posve privatna. Interes - nadam se da je isključivo vjerski. Iako je gospođa kalkulirala glede cijene i troškova puta, u cijeloj priči nije mogla ostvariti materijalnu korist. Koji je interes mladog gospodina Mihe iz Višne Gore - to ne znam. Istina, promrzao se i nahodao kao i svi mi ostali, trudio se... Ponudio nam je doduše na prodaju i razne škapulare, no kako je to učinio na kraju puta, kada je već ogorčenje dijela putnika bilo veliko, ne znam je li išta prodao. Organizatorica puta mene je pozvala da im se pridružim zbog mojeg iskustva s organiziranjem hodočašća u Padovu. Ja za taj put nisam platio ni lipe. Bio sam gost. Jedino što sam napisao malenu brošuricu s osnovnim informacijama o Schiu, o životu sv. Bakhite, te prepričao navodne objave s jasno naznačenim da NISU priznate od strane Crkve, te naglasivši kako ne naša pobožnost prema Majci Božjoj ne smije biti štovanje ovog ili onog kipa, nego štovanje osobe Bogorodice...
Upravo činjenica potpunog amaterizma u organizaciji puta (loša procjena potrebnog vremena, neobjavljivanje (no ne znam je li i nepostojanje) ikakvog plana... bili su uzrokom moje suzdržanosti i odsustva reakcije. Međutim, nakon svega, nameće mi se zaključak da ta neorganiziranost nije bila slučajna. Da je zapravo davanje informacija na kapaljku dio smišljenog scenarija navlačenja ljudi na tanak led. Sve pobožnosti i sve riječi koje su potpuno sukladne s naukom Crkve, završavaju s nekakvom petodnevnom pripremom i nekakvim posvećenjem. Kakvim posvećenjem nas koji smo kršteni i imamo sve ostale sakramente? Očito je riječ o mutežu i u konačnici izvlačenju novaca za plaćanje troškova seminara i ...

25 sij 2010 09:08
Profil Pošalji e-mail
VIP član

LAUDETUR je napisao/la:
Oprostite zbog nepreciznosti mog prvog posta. Da pojasnim: organizator hodočašća bila je fizička osoba, jedna gospođa koja je pred nekoliko mjeseci bila u Schiu na poziv neke znanice. Dakle, organizacija posve privatna. Interes - nadam se da je isključivo vjerski. Iako je gospođa kalkulirala glede cijene i troškova puta, u cijeloj priči nije mogla ostvariti materijalnu korist. Koji je interes mladog gospodina Mihe iz Višne Gore - to ne znam. Istina, promrzao se i nahodao kao i svi mi ostali, trudio se... Ponudio nam je doduše na prodaju i razne škapulare, no kako je to učinio na kraju puta, kada je već ogorčenje dijela putnika bilo veliko, ne znam je li išta prodao. Organizatorica puta mene je pozvala da im se pridružim zbog mojeg iskustva s organiziranjem hodočašća u Padovu. Ja za taj put nisam platio ni lipe. Bio sam gost. Jedino što sam napisao malenu brošuricu s osnovnim informacijama o Schiu, o životu sv. Bakhite, te prepričao navodne objave s jasno naznačenim da NISU priznate od strane Crkve, te naglasivši kako ne naša pobožnost prema Majci Božjoj ne smije biti štovanje ovog ili onog kipa, nego štovanje osobe Bogorodice...
Upravo činjenica potpunog amaterizma u organizaciji puta (loša procjena potrebnog vremena, neobjavljivanje (no ne znam je li i nepostojanje) ikakvog plana... bili su uzrokom moje suzdržanosti i odsustva reakcije. Međutim, nakon svega, nameće mi se zaključak da ta neorganiziranost nije bila slučajna. Da je zapravo davanje informacija na kapaljku dio smišljenog scenarija navlačenja ljudi na tanak led. Sve pobožnosti i sve riječi koje su potpuno sukladne s naukom Crkve, završavaju s nekakvom petodnevnom pripremom i nekakvim posvećenjem. Kakvim posvećenjem nas koji smo kršteni i imamo sve ostale sakramente? Očito je riječ o mutežu i u konačnici izvlačenju novaca za plaćanje troškova seminara i ...

LAUDETUR je napisao/la:
Da je zapravo davanje informacija na kapaljku dio smišljenog scenarija navlačenja ljudi na tanak led. Sve pobožnosti i sve riječi koje su potpuno sukladne s naukom Crkve, završavaju s nekakvom petodnevnom pripremom i nekakvim posvećenjem. Kakvim posvećenjem nas koji smo kršteni i imamo sve ostale sakramente? Očito je riječ o mutežu i u konačnici izvlačenju novaca za plaćanje troškova seminara i ...

Oprosti LAUDETUR, ne nameravam polemizirat o tem romanju, čudno pa se mi zdi, da si si bil tako blizu z organizatorji tega romanja in ti ni uspelo zvedeti za kakšno posvetitev gre, saj to je vendar bistveno vprašanje in zaradi tega si tudi ti, kot sem te uspela do sedaj razumeti, odprl tole temo.
Materialna plat tega romanja tukaj sploh ni bistvena, ker so duhovne zablode, ki bi lahko iz tega nastale (če bi bilo resnično nekaj narobe glede duhovnega vodstva tega romanja) veliko resnejše tudi za naše večno življenje, kot pa bi pomenilo nekaj lip.

Lep dan ti želim in Bog te blagoslovi! :svecenik smjesko kriza smjesko moli_1

25 sij 2010 09:57
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Nadam se da sam dobro preveo pitanje. Naime, ja nisam blizak s organizatorima puta. Organizatorica puta ima poslovni prostor na području moje župe. O kakvim se "posvetama" radi - sva moja pitanja nisu rezultirala nikakvim konkretnim odgovorom. Iz svega toga zaključujem da je riječ o obmanama. Na to me upućuje i ponašanje "apostola" koji po citiranju dokumenta mjesnog biskupa iz Vicenze naprasno prekida daljnju raspravu. I nije mi namjera otvarati polemiku o ovom hodočašću, nego pojašnjenje ovog i sličnih događanja zbog sumnje da se radi o manipulaciji vjerskim osjećajima ljudi. Rekoh u Schiu kako svatko doživljava Majku Božju i njen lik na svoj način: mi na jedan, u Africi vjerojatno kao crnkinju, u Kini kao pripadnicu tzv. žute rase, Indijanci kao sebi sličnu, svatko prema svojem idealu ljepote. Ali, naglasio sam i naglašavam, ne klanjamo se i ne štujemo kip (ljudskih ruku djelo) nego Osobu. I zato je posve nebitno kako kip izgleda. Štovanje Majke Božje jednako je u Lurdu, fatimi, Mariji Bistrici, Trsatu... pa i ovdje u mojem uredu jer ne štujem kip nego Osobu Majke Božje!
U funkcijii manipulacije, sumnjam, jest i spominjanje dozvole Crkvenih autoriteta u Sloveniji. Podatak kojeg ne možemo provjeriti. Ali koji neupućenom vjerniku ukazuje na legitimitet pokreta.
Vjerujem da će diskusija na ovom i na drugim forumima rasvijetliti slučaj i odgovoriti na otvorena pitanja. Od pitanja dopuštenja djelovanja do "posvećenja". Jer, kakvo dodatno posvećenje možemo primiti izvan svoje Crkve osim sakramenata...? Pogotovo kad je to očigledno povezano s nekakvim višednevnim pripremama izvan mjesta prebivališta, neminovno povezanih s troškovima i, dopustite sumnju, naknadama provoditeljima priprava. I tko je izvršitelj tih "posvećenja" ako to nije svećenik...!?
Nipošto ne želim da se ovi postovi shvate kao da imam nešto protiv braće i sestara u Kristu iz Slovenije. Dapače! Bilo mi je drago kada vidjeh da s nama ide Slovenac. Eto, pomislih, u vjeri nema politike i svi smo braća. Iskreno, dojmila me se njegova samozatajnost, požrtvovnost i susretljivost... Nadam se da je i njega u Schio dovela istinska i duboka marijanska pobožnost. Međutim, djelatnost privatne udruge čiji se voditelji nazivaju apostolima i svoje poslanje temelje na nedokazanoj i nepriznatoj privatnoj objavi, pozivajući vjernike na neposluh prema svojim biskupima - to je nešto posve drugo.
U nizu kontakata koje danas ostvarih po ovom pitanju, skrenuta mi je pozornost na pismo nadbiskupa Luigia Bressana od 9. ožujka 2002. godine, (vidi link ) u kojem pod naslovom "Nota di mons. Luigi Bressan
Sabato 9 marzo 2002 - Trento
MARIA, TRA VERO CULTO E PRESUNTE APPARIZIONI" piše:
Per quanto riguarda i "fatti di Schio", il Vescovo della Diocesi di Vicenza (entro cui si trova Schio), ricordando anche i giudizi negativi sulla loro origine divina emessi dal suo predecessore e da lui precedentemente, ha confermato con lettera del 31 maggio 2001: "Poiché non sono riscontrabili novità significative che permettano di mutare le precedenti dichiarazioni, ribadisco che non esistono elementi tali da indurre ad attribuire un carattere soprannaturale ai fenomeni che si sarebbero verificati a S. Martino in Schio e nei luoghi connessi… rimane non approvato il culto della Madonna denominata ‘Regina dell’amore’, e quindi non sono consentite manifestazioni religiose (pellegrinaggi, celebrazioni…) che ad esso si riferiscano". Anche i fedeli del Trentino sono tenuti a osservare tali indicazioni, e ogni promozione di pellegrinaggio a S. Martino di Schio va abbandonata. La Diocesi di Vicenza ha preso atto dell’esistenza del "Movimento mariano Regina dell’Amore", ma non lo ha riconosciuto, e intende verificarne lo sviluppo.
Nadbiskup Bressan pojašnjava kako su prave privatne objave iznimno rijetke, te upozorava kako vjerovanje u njih može biti u suprotnosti s naukom Crkve. Također skreće pozornost na činjenicu da je u psihologiji poznata projekcija želja i ljubavi koja kod čovjeka rezultira uvjerenjem da vidi ili razgovara s dragom osobom bez da se to i stvarno dogodilo, te nije nužno da tzv. privatne objave budu i nužno rezultat namjerne obmane. No, kada se kao u ovom slučaju i po smrti navodnog vidioca Renata Barona grupa ljudi nazove apostolima imenovanim i odabranim izravno od Majke Božje (!?), kad kažu kako im se objavljuje i sam Isus, no da još nije sazrjelo vrijeme da se time izađe u javnost, te kako otvoreno pozivaju na neposluh nadređenim biskupima radi „posvećenja“ ne znam od koga ( „apostol“ Mirco u tom smislu u jednom intervjuu govori o „posveti Mariji obnovom krsnih obećanja) ni pred kime (svakako ne pred svećenicima jer im nije dopušteno sudjelovati u tim ritualima), onda se moramo upitati kamo sve to vodi i što se zapravo iza svega toga krije.

25 sij 2010 11:26
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Evo, jutros me nazvao gospodin Miha iz Slovenije i njegova suradnica Anita, pojašnjavajući svoje poslanje... Razmijenili smo mišljenja, suglasni po pitanju štovanja Majke Božje, ali nesuglasni ako to štovanje temeljimo na navodnim objavama koje idu tako daleko da govore čak i o objavama samog Isusa.
Umjesto nastavka polemike i rasprave na ovu temu, htio bih vam prenijeti riječi jednog starog isusovca koji do sada nikada nije čuo za Schio niti za tamošnje objave. Ipak, vezano uz njih kaže kako živimo u teškim vremenima, a što su vremena teža, to su ljudi skloniji izvanrednim zahvatima. Rađaju ih iz svojih frustracija i svoje muke. Moguće rade to i iz neupućenosti. Što se pak tiče nekakvih posveta, kaže mi taj pametan i mudar starac:
"Posveta neka ti bude da ujutro kad se probudiš poželiš biti Čovjek i nastojiš to biti cijeli dan. Ako se pri tome sjetiš Boga, tim bolje. I nisu ti potrebne nikakve druge posvete. No, ako ti nekakav ritual pomaže da budeš više Čovjek, onda u redu. To je tvoja privatna stvar. I ne treba tu mnogo naklapanja, ovih i onih molitava. Ni sam Isus nije volio naklapanja, već nas je naučio samo jednu molitvu. I sve što je u skladu s njom jest u redu. A sve drugo..."
Zaključite sami.

26 sij 2010 10:44
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: