Sada je: 24 lip 2018 03:30.

Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća
 Umnosrdačna ili neprestana molitva 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: Umnosrdačna ili neprestana molitva
Posto sam presao jednu vrstu, setih se da sam onim vojnicima obecao rublju do koje sam neocekivano dosao. Da li da im je odnesem ili ne? S jedne strane, pomislih, oni su me izudarali i opljackali, a s tim novcem i ovako ne mogu nista kad su pod strazom. Ali s druge strane setih se da u Svetom Pismu stoji: Ako je dakle gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga (Rim. 12, 20). A Spasitelj je govorio: Ljubite neprijatelje svoje (Mat. 5, 44) i jos koji hoce kosulju tvoju da uzme, podaj mu i haljinu (Mat. 5, 40). Ubedivsi ovim sebe, vratih se i stigoh do zgrade odmorista bas kada se kolona spremala da podje. Otrcao sam do dvojice lopova i dao im rublju govoreci:

- Pokajte se i molite se Bogu. Covekoljubivi Hristos vas nece ostaviti!

Potom se udaljih od njih i podjoh svojim putem u suprotnom pravcu.

01 pro 2012 17:02
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Usamljenost

Posto sam presao pedeset vrsti po dobrom putu, podjoh seoskim putevima mirnijim i pogodnijim za citanje. Dugo sam isao kroz sumu i s vremena na vreme nailazio na po koje selo. Cesto sam po citav dan sedeo u sumi i citao Dobrotoljublje. Iz te sam knjige naucio mnogo divnih stvari. Srce mi je gorelo od zelje da se sjedinim sa Bogom kroz unutarnju molitvu koju sam marljivo izucavao iz Dobrotoljublja. Ali bio sam tuzan sto nisam mogao da nadjem neko skroviste gde bih se na miru i bez prekidanja mogao posvetiti citanju. U to vreme citao sam i Sveto Pismo i osecao da pocinjem da ga bolje razumem. Sve manje je bilo nejasnih mesta. Sveti Oci imaju pravo kad kazu da je Dobrotoljublje kljuc koji otkriva tajne Svetoga Pisma. Rukovodjen Dobrotoljubljem pocinjao sam da razumem tajanstveno znacenje Reci Bozje; otkrio sam sta znaci tajni covek srca (I Petr. 3, 4), molitva duhom i istinom (Jov. 4, 23), carstvo unutra u nama (Luk. 27, 21), posredstvo sauzdisajnog Duha Svetoga (sr. Rim. 8,26); razumeo sam smisao reci: vi ste u meni (Jov. 15, 4), daj mi srce svoje (Pric. 23, 26), obuci se u Hrista (Rim. 13,14 i Gal. 3, 27), obrucenje Duha Svetog u srcima (sr. Apokal. 22, 17), prizivanje: Ava oce (Rim. 8, 15-16) i jos mnogo sta drugo. Pri svem tom neprestano sam se molio u srcu. Sve sto me je okruzavalo izgledalo mi je prekrasno. Drvece, trava, ptice, zemlja, vazduh, svetlost – sve kao da mi je govorilo da postoji radi coveka, da kazuje ljubav Bozju prema nama; cinilo mi se da se sve moli, da sve peva slavu Bogu. Razumeo sam tada sta znaci ono sto se u Dobrotoljublju naziva “znanje jezika tvari” i uvideo sam kako je mogucno razgovarati sa stvorenjima Bozjim.

01 pro 2012 17:02
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Sumareva prica

Dugo sam tako putovao i onda dodjoh u neko pusto mesto gde tri dana nisam naisao ni na kakvo selo. Bio sam pojeo sav dvopek koji sam imao. Nisam znao sta da radim da ne bih umro od gladi. Cim sam nastavio srdacnu molitvu briga je iscezla i ja sam se prepustio volji Bozjoj. Ovo me je umirilo i razveselilo. Nisam dugo isao kad opazih pred sobom nekog psa kako izlazi iz sume,- pozvah ga i on dodje k meni i poce da se umiljava. To me je obradovalo, pa pomislih: Kako je velika milost Bozja! – sigurno da u sumi ima neko stado jer je ovo ovcarski pas, ili mozda neki lovac koji lovi ovuda. U svakom slucaju zatrazicu hleb posto vec dva dana nisam nista jeo ili cu se raspitati za neko selo u okolini. Kad me je onjusio i video da nemam nista, pas je pobegao u sumu istim putem kojim je i dosao. Podjoh za njim; posle nekih dvesta metara primetio sam medj drvecem psa koji je promolio glavu iz svoje kucice i lajao. Videh kako mi ide u susret jedan seljak srednjih godina suv i bled. Upitao me je kako sam dotle dosao, a ja njega sta radi u tom pustom mestu. Posto smo malo porazgovarali seljak me pozva u kolibu i objasni mi da je on sumar i da nadgleda ovu sumu koja treba da se posece. Posluzio me je hlebom i solju, pa pocesmo razgovor.

- Zavidim ti na ovom usamljenickom zivotu koga vodis, rekoh mu, a ne kao ja koji lutam iz mesta u mesto medj svakakvim svetom.

- Ako hoces mozes i ti da zivis ovde. U blizini ima stara koliba u kojoj je ziveo sumar koji je bio pre mene, malo je ostecena, ali za leto moze da posluzi. Imas licnu kartu. Hleba ima dosta za nas dvojicu – svake nedelje mi ga donose iz sela, a evo potoka u kojem uvek ima vode. Ja, brate, vec deset godina samo hleb jedem i vodu pijem, i nista vise. U jesen, kada se zavrse poljski radovi doci ce dvesta ljudi da seku sumu. Ja onda vise nemam nikakva posla ovde, pa ces morati i ti da ides.

Kada sam ovo cuo bio sam presrecan. Nisam znao kako da zahvalim Bogu na Njegovoj dobroti. Sve ono zbog cega sam toliko tuzio, sve ono sto sam toliko zeleo, eto, sada se odjednom ostvarilo. Do duboke jeseni ima jos cetiri meseca i za to vreme cu moci da iskoristim ovaj mir i tisinu i da uz pomoc Dobrotoljublja izucavam neprestanu srdacnu molitvu. Tako sam odlucio da se nastanim u kolibi koju mi je sumar spominjao. Produzismo razgovor i taj mi brat isprica svoj zivot.

01 pro 2012 17:03
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- Nisam bas bio poslednji covek u selu, imao sam svoj zanat, bojio sam tkanine u crveno i plavo. Ziveo sam u obilju, ali ne bas posteno – prilicno sam varao musterije, psovao za svasta, bio sam grub, pijanica i svadjalica. U selu je ziveo pojac koji je imao neku staru, veoma staru knjigu o Strasnom sudu. Cesto je odlazio kod poboznih ljudi i citao im, a oni su mu za to davali nesto novca. Najcesce su mu davali po deset kopejki i on bi ostajao do zore i citao. Jednom je dosao k meni. Dok sam ja nesto radio slusao sam ga kako cita o mukama u adu, o vaskrsenju mrtvih, o tome kako ce Bog doci da sudi svetu, kako ce andjeli zatrubiti, kako ce se oganj i smola izliti na zemlju, kako ce crvi razjedati gresnike. Slusajuci to bilo mi je uzasno. Ucinilo mi se da ce te muke sigurno i mene snaci. Pomislih: ako bih pokusao da spasem dusu, mozda bih iskupio grehe. Dugo sam razmisljao i najzad odlucih da ostavim svoj zanat. Prodao sam kucu i kako sam ziveo sam, postao sam sumar s tim da mi nagrada bude hleb, nesto malo odela i svece koje palim za vreme molitve.

Evo vise od deset godina kako tako zivim. Jedem jednom dnevno i to samo hleb i vodu. Svakog jutra ustajem sa prvim petlima i sve dok ne svane cinim metanije. Kad se molim, onda zapalim po sedam sveca pred ikonama. Danju kad obilazim sumu nosim na sebi teske verige. Ne psujem, ne pijem nikakav alkohol, ne svadjam se, sa zenama nemam nikakve veze.

S pocetka sam bio srecan sto ovako zivim, a zatim su pocele da me obuzimaju misli kojih nikako ne mogu da se oslobodim. Bog zna da li cu zasluziti oprostaj grehova, a ovakav zivot je veoma tezak. I onda, da li je sve to istina sto pise u knjigama? Kako to covek moze da vaskrsne? Oni koji su umrli pre sto godina, vise od njih ni praha nema. I ko zna da li uopste postoji pakao? U svakom slucaju niko se jos nije vratio s onog sveta; kad covek umre on istruli i od njega ne ostane vise ni traga. Mozda su ovu knjigu napisali popovi samo da bi nas, proste ljude, zaplasili i lakse potcinili. Covek tako zivi na ovoj zemlji tesko i bez utehe, a na drugom svetu nece imati nista. Cemu onda sve ovo? Nije li mozda bolje da se covek bar ovo malo vremena dok je na zemlji nauziva. Eto, takve me misli proganjaju, dodade on, i bojim se da cu morati da se vratim svom zanatu.

01 pro 2012 17:04
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kad sam ovo cuo bilo mi je veoma zao tog coveka, pa pomislih: obicno se govori da su samo intelektualci i naucnici “slobodni mislioci” i da ni u sta ne veruju, a evo kako i nasi prosti seljaci umeju da ne veruju. Verovatno zao duh ne bira, stavise mozda jos lakse napada neuke. Treba se prosvecivati koliko god vise mozemo i jacati se Recju Bozjom protiv neprijatelja duse.

U nameri da pomognem ovom bratu i da ojacam njegovu veru izvadih iz torbe Dobrotoljublje i otvorih ga na sto devetoj glavi od prepodobnog Isihija. Procitao sam i objasnio da se covek ne moze uzdrzati od greha samo iz straha od krize, jer dusa ne moze da se oslobodi gresnih misli bez cuvanja uma i cistote srca koji se zadobijaju kroz unutarnju molitvu. Svi oni koji iz straha od paklenih muka otpocnu dobrodeteljni zivot, kao i oni koji ga pocnu radi nagrade u Carstvu nebeskom su, prema Svetim Ocima, slicni najamnicima jer je strah od muka – put sluge, a zelja za nagradom – put najamnika. Bog medjutim zeli da ljudi dolaze k Njemu putem sinovskim, to jest da iz ljubavi i usrdja prema Njemu budu posteni i da se nasladjuju spasonosnim jedinstvom sa Njim u svojim dusama i srcima.

- Uzalud se umaras i nameces sebi razne teske podvige. Bices uvek i u najmanjoj prilici sklon da gresis i nikada neces biti spokojan, sve dok ti Bog ne bude stalno u pameti, a Isusova molitva u srcu. Nego ti, brate, otpocni da neprestano svrsavas Isusovu molitvu sto ti nece biti tesko u ovoj pustinji i uskoro ces videti korist od toga. Bogohulne misli ce nestati, vera i ljubav prema Spasitelju probudice se u tebi, razumeces kako to mrtvi mogu da vaskrsnu i Strasni sud ce ti izgledati onakav kakav ce on ustvari i biti. Na srcu ce ti biti tako lepo i lako od molitve da ces se zacuditi i vise neces zaliti sto vodis ovaj spasonosni zivot.

Zatim sam mu rastumacio, sto sam bolje umeo, kako da zapocne i kako da upraznjava neprestano Isusovu molitvu. Procitao sam mu i sta o tome govori Sveto Pismo i Dobrotoljublje. Bilo je vidno da se on sa tim saglasavao i da ga je to uspokojilo. Posto sam se rastao od njega otisao sam u svoju kolibu.

NASTAVIĆE SE

01 pro 2012 17:05
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Duhovno udubljivanje

Boze moj! Koliku radost, koliko spokojstvo i ushicenje osetih kada sam prekoracio prag te pecine ili tacnije receno tog groba. Licila mi je na divan dvorac ispunjen utehom i veseljem. Placuci od radosti zahvalio sam se Bogu i pomislio: e sad u ovoj tisini i miru treba marljivo raditi i moliti Gospoda da me urazumi, pa poceh da citam Dobrotoljublje od korica do korica sa velikom paznjom. Posle nekog vremena zavrsio sam sa citanjem i uvideo koliko se mudrosti, i dubine svetosti nalazi u toj knjizi. Ali kako se u njoj govori o mnogim i raznim problemima i to po poukama mnogih Svetih Otaca ja nisam mogao sve da razumem niti da obratim paznju iskljucivo na samodejstvujucu srdacnu molitvu. A to sam mnogo zeleo rukovodjen zapovescu Bozjom koju nam je Apostol saopstio recima: Starajte se pak za vece darove (I Kor. 12, 31) i jos Duha ne gasite (I Sol. 5,19). Razmisljao sam razmisljao, ali nisam znao sta da radim – sam nisam dovoljno pametan, a uz to nemam nikoga da mi pomogne. Dosadjivacu Gospodu svojim molbama, pa ce mi On mozda sve to razjasniti. Tako sam citav dan proveo u molitvi ne prekidajuci je ni za trenutak; misli mi se umirise i ja zaspah. Sanjao sam da sam u celiji mog pokojnog starca i da mi on tumaci Dobrotoljublje. Govorio je: “Ova knjiga je puna mudrosti, to je tajanstvena riznica poimanja skrivenih namera Bozjih. Ona nije uvek svakom dostupna, ali ona sadrzi pouke za svakog: za mudrog – mudre, za prostog – proste. Stoga vi neuki ne treba da citate Dobrotoljublje po redu. Raspored poglavlja je tu bogoslovski, dok prost covek koji zeli da iz ove knjige nauci unutarnju molitvu treba da je cita sledecim redom: 1) najpre knjigu monaha Nikifora (u drugom delu Dobrotoljublja); zatim 2) knjigu Grigorija Sinaita u celosti osim malih poglavlja; 3) Simeona Novog Bogoslova o tri vida molitve kao i slovo o veri i najzad 4) Kalista i Ignjatija. Kod ovih Otaca nalazi se u potpunosti izlozeno ucenje o unutarnjoj molitvi srca, razumljivo za svakoga.

A ako hoces najjasniju pouku o molitvi ti nadji u cetvrtom delu skracene pouke o molitvi od Kalista, patrijarha Carigradskog.”

U snu uzeh Dobrotoljublje i poceh traziti to mesto, no nikako nisam mogao da ga nadjem. Onda sam starac prevrnuvsi nekoliko listova rece:

- Evo tu je, obelezicu ti ga, pa dohvati sa zemlje parce ugljena i nacini znak na toj strani.

Sve sto je starac govorio pazljivo sam slusao i trudio se da sto bolje zapamtim.

02 pro 2012 12:14
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Kad sam se probudio jos nije bilo svanulo, pa sam ostao lezeci i prisecao se svega sto sam u snu video i cuo. Poceh da razmisljam: Bog zna da li mi se to javio duh pokojnog starca ili je to bila moja uobrazilja, posto sam cesto mislio na Dobrotoljublje i mog starca. Sa takvim mislima sam ustao; svitalo je. Odjednom ugledah na kamenu koji mi je sluzio kao sto, moje Dobrotoljublje otvoreno na onoj strani koju je starac obelezio. Beleska je bila ista kao i ona u snu, a komadic ugljena je jos lezao kraj knjige. Bio sam zaprepascen posto sam znao da knjiga sinoc nije bila tu – bio sam je ostavio zatvorenu pored mene pre nego sto sam zaspao i znao sam da nije bilo nikakvog znaka na toj strani. Ovo me je uverilo u istinitost mog sna i u svetost pokojnog starca:

Otpoceh da citam Dobrotoljublje po oznacenom redu. Procitah jedanput, pa onda drugi put. Osetio sam u sebi zelju i revnost da oprobam sve sto sam procitao. Sad mi je bilo sasvim jasno sta je unutarnja molitva, koja su sredstva kojima se dolazi do nje, koje su posledice takve molitve, kako ona raduje dusu i srce i kako se raspoznaje da li je to blazeno stanje od Boga ili od prirode ili od prelesti.

Narocito sam zeleo da otkrijem mesto srca po uputstvima svetog Simeona Novog Bogoslova. Zatvorio sam oci, svu paznju obratio na srce pokusavajuci da ga zamislim onako kakvo i jeste na levoj strani grudi i pazljivo slusao njegove otkucaje. Tako sam se vezbao po pola sata nekoliko puta dnevno. U pocetku nisam nista primecivao osim neke tame, ali uskoro sam imao jasniju predstavu o svom srcu i poceo da osecam pokrete u njemu; zatim sam poceo da uvodim u srce i izvodim iz njega Isusovu molitvu naporedo sa disanjem, onako kako uce sveti Grigorije Sinait, Kalist i Ignjatije. To otprilike izgleda ovako: sabrao sam um u srce, udisao vazduh i zadrzavao ga u grudima izgovarajuci: Gospode Isuse Hriste, a pri izdisanju: pomiluj me. Ispocetka sam se vezbao u tome sat ili dva dnevno, dok najzad nisam uspeo da ceo dan tako provodim. Kada bi me obuzela tromost ili lenost ili nedoumica, odmah bih poceo da citam u Dobrotoljublju mesta gde se govori o uvezbavanju srca, i volja i usrdnost su se ponovo javljali. Posle tri nedelje ovakvog delanja osetio sam bol u srcu, potom neku prijatnu toplinu u njemu, utehu i mir. Ovo me je podstaklo da se jos usrdnije molim, tako da su sve moje misli bile obuzete time i pocinjao sam da osecam veliku radost. Od tada se pojavise i razna osecanja u srcu i umu. Ponekad kao da mi je nesto oblilo srce i ja sam osecao neku lakocu, neku slobodu i utehu i tako veliku radost u srcu, da sam bio ushicen i nekako preporodjen. Ponekad sam opet osecao plamenu ljubav prema Isusu Hristu i svoj tvari Bozjoj. Ponekad opet su mi se suze blagodarnosti prema Bogu koji i mene, velikog gresnika, toliko voli, lile same od sebe niz lice. Ponekad se moj ograniceni um toliko prosvetljivao da sam jasno razumevao ono sto ranije nisam mogao. Ponekad se umilna toplina moga srca sirila po citavom bicu i sav uzbudjen osecao sam sveprisustvo Bozje. Ponekad dok sam prizivao Ime Isusa Hrista obuzimala bi me snazna i duboka radost i ja sam tad razumevao sta znace reci: Carstvo je Bozije unutra u vama (Luk. 17, 21).

02 pro 2012 12:15
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Za vreme ovog blazenog stanja primetio sam da se srdacna molitva pojavljuje u tri vida – u duhu, u osecanjima i u ozarenju. U duhu kao umilenje od ljubavi prema Bogu, unutarnji mir, ushicenje uma, cistota misli, radosno secanje na Boga; u osecanjima kao prijatna toplina srca, punoca citavog bica, odusevljena radost u srcu, lakoca, snazno osecanje zivota, neosetljivost na bol i tugu, u ozarenju kao prosvetljenje razuma, razumevanje Svetog Pisma, poznavanje jezika tvari, odvojenost od sujete sveta i poimanje sladosti unutrasnjeg zivota u Bogu, uverenje o blizini Bozjoj i njegovoj ljubavi prema nama.

Posle pet meseci usamljenickog zivota provedenih u molitvenom podvigu i duhovnoj radosti toliko sam se bio navikao na srdacnu molitvu da sam je bez prestanka obavljao. Na kraju sam osetio da se molitva sama od sebe svrsava, bez mog ucesca; ona je izvirala iz uma i srca ne samo kad sam bio budan, vec i za vreme sna i vise se nije prekidala ni za trenutak. Dusa je moja blagodarila Gospodu, a srce se topilo u neprestanoj radosti.

Ali doslo je vreme da se suma posece. Drvosece su se okupile i ja sam morao da napustim svoje tiho prebivaliste. Posto sam se zahvalio sumaru i ocitao molitvu, celivao sam zemlju na kojoj me je Bog udostojio Svoje milosti, pa uzevsi torbu sa knjigama na ledja podjoh.

Dugo sam lutao dok najzad nisam stigao do Irkutska. Srdacna, samodelatna molitva srca me je veselila citavim putem, premda ne uvek u istom stepenu. Gde god ja bio, sto god radio, ona mi nikad nije smetala i nista je nije moglo umanjiti. Ako bih nesto radio molitva je sama od sebe tekla, a posao je bolje napredovao. Ako bih nesto pazljivo slusao ili citao, molitva ni onda nije prestajala i ja sam istovremeno osecao i jedno i drugo kao da sam podeljen ili kao da se u mom telu nalaze dve duse. Boze moj, koliko je covek tajanstven!…

02 pro 2012 12:16
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Susret sa vukom

Kako su velika djela tvoja Gospode! Sve si premudro stvorio. (Ps. 104, 24). Na putu sam imao mnogo cudnih dozivljaja. Ne bih stigao ni za nekoliko dana da sve ispricam. Ali primera radi evo sta mi se jednom dogodilo. Jedne zimske veceri prolazio sam sumom iduci u neko selo na dve vrste odatle gde sam hteo da prenocim. Selo mi je vec bilo na vidiku kad odjednom jedan kurjak skoci na mene. U ruci sam imao vunene brojanice mog pokojnog starca koje sam uvek nosio uza se; njima sam ga odgurnuo. I gle, brojanice mi spadose s ruku i obavise se zivotinji oko vrata. Kurjak je ustuknuo, jurnuo kroz trnjak, ali se zadnjim sapama zaplete u trnje, a brojanice se zakacise za jedno suvo drvo. Vuk se koprcao svom snagom jer su mu brojanice stezale gusu. Prekrstih se i podjoh da oslobodim zivotinju plaseci se da ce mi iskidati brojanice i pobeci sa tim za mene toliko dragocenim predmetom. Cim sam prisao i uhvatio brojanice vuk se trgao, prekinuo ih i pobegao. Posto sam se zahvalio Bogu i spomenuo mog pokojnog starca nastavih put i srecno stigoh u selo. Odmah sam otisao u gostionicu da potrazim prenociste. Za jednim stolom u uglu sedela su dva coveka jedan vec u godinama, a drugi, krupniji, bio je nesto mladji. Pili su caj. Upitah seljaka koji je cuvao njihove konje ko su ti ljudi, i on mi rece da je onaj stariji ucitelj, a ovaj drugi sudski pisar i da su obojica plemici.

- Vozim ih na vasar na dvadeset vrsti odavde, dodade seljak.

Posto sam se malo odmorio zamolih od gazdarice iglu i konca, pa se priblizih sveci da usijem brojanice. Pisar me pogleda i rece:

- Ala si se ti molio kada si i brojanice pokidao.

- To nisam ja uradio vec jedan kurjak.

- Gle, zar se i vukovi mole, rece pisar smejuci se.

02 pro 2012 12:17
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
Onda sam im ispricao sta se dogodilo i objasnio zasto su ove brojanice tako dragocene za mene. Pisar se opet nasmeja, pa rece:

- Vi koji ste pobozni svuda vidite neko cudo. Sta tu ima tajanstveno. Ti si to jednostavno bacio na tog kurjaka i on se uplasio i pobegao. Psi i vukovi se oduvek boje kad se nesto na njih zavitla. A sto se u sumi zapleo u trnje, to bogme nije tesko. Ipak ne treba verovati da sve sto se u svetu dogadja jeste neko cudo.

Onda ucitelj otpocne da raspravlja sa njim:

- Ne govorite tako; vi niste dovoljno upuceni u to. Sto se mene tice ja vidim u ovom dogadjaju tajnu – i culne i duhovne prirode.

- Kako to? upita pisar.

- Vi ste verovatno ucili u skoli nesto malo biblijske istorije. Secate li se da su prvom coveku, Adamu, dok je bio bezgresan sve zivotinje bile pokorne; one su mu se same priblizavale bez straha, a on im je davao imena. Starac kome su pripadale brojanice bio je svet; a svetost nije nista drugo do vaskrsavanje prvobitne nevinosti u gresnom coveku, zahvaljujuci njegovim naporima i cinjenju dobra i vrlinama. Sveta dusa osvecuje telo i posto su brojanice bile uvek u rukama jednog svetitelja one su stalnim dodirom sa njim bile prozete nekom silom – silom bezgresnosti prvoga coveka. Ovo je tajna duhovne prirode… Tu blagotvornu silu prirodno da osecaju sve zivotinje, pogotovu preko cula mirisa jer je on najosetljiviji organ kod zivotinja. To je tajna culne prirode.

- Za vas ucenjake sve je sila i premudrost, dok mi, obicni ljudi gledamo stvari mnogo jednostavnije. Evo, na primer, sipati u casu malo votke i popiti je, to je po nama ono sto daje silu, rece pisar i uputi se ormanu.

02 pro 2012 12:18
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: