Sada je: 19 srp 2018 08:08.

Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sljedeća
 Umnosrdačna ili neprestana molitva 
Autor/ica Poruka
VIP član

Spol: muško
Post Re: Umnosrdačna ili neprestana molitva
- Neka vam bude, rece ucitelj, ali vi nama ostavite nauku.

Uciteljeve reci su mi se dopale, pa mu pridjoh:

- Dozvolite mi da vam jos nesto ispricam o mom starcu, pa mu ispricah kako mi se javio u snu, kako me je poucio i ostavio belesku u Dobrotoljublju. Ucitelj me je pazljivo slusao, a pisar je lezao na klupi i gundjao:

- Covek stvarno poludi kad neprestano zabada nos u Sveto Pismo. Treba samo videti ovoga ovde… Koji bi vrag tumarao nocu da dira tvoje knjige. Verovatno si u snu oborio knjigu i ona je pala u pepeo – eto to je citavo cudo.

Ah ti besposlicari, poznajem ih ja, dragi moj, sve te iz tvoje druzine, promrmlja pisar, pa se okrete zidu i zaspa.

Ja se nagoh prema ucitelju i rekoh:

- Ako hocete mogu vam pokazati knjigu sa beleskom. Videcete da to nije mrlja od pepela.

Izvadih Dobrotoljublje iz torbe, pa mu ga pokazah i rekoh:

- Cudi me da duh moze da uzme parce ugljena i da pise njime…

Ucitelj pogleda oznaku na knjizi i rece:

- To je tajna duha, pokusacu da ti je objasnim. Kad nam se duh javi u telesnom obliku njegovo je telo sastavljeno od svetlosti i vazduha, a kad zavrsi svoje javljanje, opet vraca ono sto je primio u iste elemente od kojih mu je bilo telo sastavljeno. Kako je vazduh lako pokretljiv, to dusa obucena u nj moze da se krece, hvata razne predmete, cita i tako dalje. Ali kakva ti je to knjiga? Daj da je vidim, pa otvori Dobrotoljublje na strani gde je bila beseda svetog Simeona Novog Bogoslova.

- To je verovatno neka bogoslovska knjiga. Nisam je nikad imao u rukama.

- Ona skoro cela sadrzi samo ucenje o unutarnjoj srdacnoj molitvi od dvadeset i pet Svetih Otaca, rekoh ja.

- A unutarnja molitva! Znam ja sta je to, rece ucitelj.

02 pro 2012 12:18
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Na to mu se ja duboko poklonih i zamolih ga da mi kaze nekoliko reci o tom.

- Pa eto, u Novom Zavetu pise da se covek kao i sva tvar pokori propadljivosti, ne od svoje volje i da uzdise i tuzi za slobodom slave dece Bozje (sr. Rim. 8 : 21, 22). To tajanstveno uzdisanje svega stvorenog, to urodjeno stremljenje dusa, to je stalna molitva. Ona se ne uci jer je ona u svemu i u svakom.

- Ali kako otkriti i osetiti u srcu tu molitvu? Kako postati svestan nje i dragovoljno je prihvatiti, postici da ona aktivno dejstvuje u nama, radujuci, prosvecujuci i spasavajuci dusu?, upitah ja.

- Ne znam da li o tom pise negde u bogoslovskim knjigama, odgovori ucitelj.

- Ali ovde, ovde je sve to napisano, povikah …

Ucitelj zabelezi naziv knjige i rece:

- Porucicu tu knjigu iz Tobolska, pa cu pogledati.

Tako se rastadosmo. Odlazeci zahvalio sam Bogu za razgovor sa uciteljem i pomolio Gospodu da ucini da i pisar procita Dobrotoljublje i da razume njegov smisao na spas svoje duse.

02 pro 2012 12:19
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Seoska devojka

Jednom s proleca dodjoh u neko selo gde sam odseo kod svestenika. Bio je todivan covek. Ziveo je sam i posto me je upoznao rece:- Ostani sa mnom - potreban mi je poverljiv covek, a dobices i platu. Verovatno sivideo da se pored stare crkve od drveta zida nova od kamena. Ne mogu da nadjemnekog savesnog coveka da nadgleda radnike i da bude u kapeli i prikuplja priloge zazidanje. Cini mi se da si ti sposoban za to i da bi ti taj posao odgovarao - bices sam ukapeli i moci ces da se molis Bogu koliko hoces, tu ima i odvojena sobica za cuvara.Ostani, molim te, makar dok se crkva ne zavrsi.Dugo sam se opirao, ali najzad sam morao da popustim na svestenikovonavaljivanje. Resio sam, dakle, da ostanem do jeseni, pa otpoceh da zivim u kapeli. Upocetku sam imao prilicno mira, pa sam mogao da upraznjavam molitvu, ali kad naidjosepraznici poce da dolazi mnogo sveta - jedni da se mole, drugi da se dosadjuju, treci opetda kradu sa tasa za priloge. Kako sam ponekad za to vreme citao Sveto Pismo iliDobrotoljublje, neki posetioci bi se zaustavili da razgovaraju sa mnom, a neki bi opetmolili da im procitam nesto iz tih knjiga.Posle nekog vremena primetio sam jednu devojku iz sela koja je cesto dolazila ukapelu i dugo ostajala da se moli. Obrativsi paznju na njeno saputanje, primetio sam dagovori neke cudne molitve. Neke od njih su bile sasvim izvitoperene.

04 pro 2012 12:16
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Jednom je zapitah:- Ko te je tome naucio?Ona mi odgovori da ju je tome naucila njena majka koja je pravoslavne vere, dok joj je otac raskolnik - bespopovac. Bi mi je zao, pa joj predlozim da cita molitve pravilno,po predanju svete Crkve. Naucio sam je Oce nas i Bogorodice Djevo. Na kraju joj rekoh:ponajvise izgovaraj Isusovu molitvu jer nas ona priblizuje Bogu vise nego ostale molitve ikroz nju ces zadobiti spas svoje duse. Devojka me je poslusala i gle, posle izvesnogvremena mi rece da se navikla na Isusovu molitvu i da oseca potrebu da je neprestano ponavlja. Dok se molila osecala je, kaze, u pocetku neku prijatnost a zatim radost i zeljuda se neprestano moli. Ovo me je veoma obradovalo, pa joj posavetovah da se sto visemoli prizivajuci Ime Isusa Hrista.Leto se vec blizilo kraju. Mnogi posetioci su dolazili k meni ne vise samo da mitraze savet ili da me slusaju dok citam, vec su mnogi dolazili da mi pricaju svoje domacenevolje, pa cak i da pitaju za svoje izgubljene stvari. Ocigledno je bilo da su me pojedinismatrali za carobnjaka.Jednoga dana ona devojka dotrca k meni sva ocajna. Pitala me je sta da radi. Njenotac je hteo da je uda protiv njene volje za raskolnika kao sto je on i da vencanje neobavi svestenik vec neki seljak.- Je li to zakoniti brak? povika ona. To je isto sto i blud. Pobeci cu ma kud.- Ali kuda ces? Svuda ce te pronaci. U danasnje vreme nigde se ne moze bezisprava, tako da ce te lako otkriti. Bolje je da se iskreno molis Bogu da On pokvarinameru tvoga oca i sacuva te od greha i jeresi. Ovo je mnogo bolje od bekstva.

04 pro 2012 12:17
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Ukoliko je vreme vise odmicalo larma spolja mi je sve vise smetala. Najzad letoprodje. Resih da napustim kapelu i nastavim svoja putovanja, pa otidoh kod svestenika irekoh mu:
- Oce, vi znate sta zelim. Potreban mi je mir da bih mogao da se posvetim molitvi,a ovde je za mene i suvise bucno i prometno. Izvrsio sam sto ste trazili od mene - ostaosam citavo leto, a sada me pustite da odem i blagoslovite moj put.Svestenik nikako nije hteo da me pusti:- Sta ti ovde smeta da se molis? Nemas nikakvog posla osim da sedis u kapeli.Hleb ti je obezbedjen. Moli se tako ako hoces i danju i nocu - budi s Bogom. Ti sisposoban i potreban za ovo mesto -ne govoris gluposti sa posetiocima, pobozan si iposten i mnogo prikupljas za hram Bozji. To je u Bozjim ocima vece delo od tvojeusamljenicke molitve. Zasto da Si uvek sam? Kad je covek medj ljudima daleko se lepsemoli Bogu. Bog nije stvorio coveka samo zato da on samo.o sebi brine, vec zato da jednidruge pomazemo prema svojim mocima. Pogledaj na svetitelje i na vaseljenske ucitelje,oni su i danju i nocu radili i brinuli se za Crkvu; oni su svuda propovedali i nisu ostajaliusamljeni da se kriju od svoje brace.- Bog ne daje svima iste darove, rekoh ja. Mnogi su bili propovednici, ali mnogi subili i pustinjaci. Svako radi prema svojim sklonostima verujuci da je to njegov pravi,Bogom odredjeni put. Kako bi inace objasnili cinjenicu da su mnogi svetitelji ostavili svacrkvena dostojanstva i pocasti i pobegli u pustinju, da ne bi bili iskusani u svetu? Tako jesveti Isak Sirjanin napustio svoju arhipastirsku sluzbu, a prepodobni Atanasije Atonskisvoj manastir. Oni su smatrali da ih ta mesta sablaznjavaju i duboko su verovali u oneHristove reci: Kakva je korist covjeku ako sav svet dobije a dusi svojoj naudi? (Mt. 16,26).- Ali oni su bili veliki svetitelji.- Ako se svetitelji toliko cuvaju ljudi, odgovorih, koliko li tek treba da to cini jedanslab gresnik.Najzad se srdacno oprostih od ovog dobrog svestenika.

04 pro 2012 12:18
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Posle deset vrsti hoda zaustavih se da prenocim u nekom selu. U selu je ziveo jedan seljak tesko bolestan. Posavetovao sam njegovoj porodici da ga priceste svetimHristovim tajnama i ujutru poslase po seoskog svestenika. Ostao sam da bih se pokloniopred svetim darovima i pomolio za vreme te velike tajne. Sedeo sam na klupi ispred kucei iscekivao svestenika. Odjednom spazih kako prema meni trci ona devojka koju sam ukapeli ucio da se moli.- Kako si dosla dovde? upitah je.- Kod kuce je sve bilo spremno da me udaju za raskolnika, pa sam pobegla.Onda mi se baci pred noge i povika:- Smiluj mi se, povedi me sa sobom, odvedi me u manastir,- necu da se udam,hocu da zivim u manastiru i da se molim Isusovom molitvom! Tebe ce tamo poslusati i primice me.

04 pro 2012 12:19
Profil Pošalji e-mail
VIP član

- Pa kuda da te vodim? Ne znam ni jedan manastir ovde i kako da te povedem bezlicne karte? Nigde se neces moci zadrzati, odmah cete pronaci, vratiti kuci i kazniti zbogbekstva. Bolje se vrati kuci i moli Bogu, a ako neces da se udas pravi se da imas nekinedostatak. To se zove spasonosno pritvorstvo. To su isto cinile svete matere Klimenta iprepodobna Marina koja se spasavala u jednom muskom manastiru, a tako su radile imnoge druge svete devojke.
Dok smo tako razgovarali videh cetiri seljaka koji su kolima jurili pravo k nama.Cim su dosli, uhvatili su devojku, stavili je u kola i poslali je sa jednim od njih. Ostalatrojica mi vezase ruke i vratise me u selo u kojem sam bio proveo to leto. Na sva mojaobjasnjenja odgovarali su vicuci:
Naucicemo mi tebe, svece, kako se zavode devojke!
Uvece me odvedose u zatvor gde mi stavise lance na noge, pa me zatvorise s timda mi se sutradan sudi. Kada je svestenik cuo sta mi se dogodilo dosao je da me poseti,doneo mi je da jedem i poceo da me tesi govoreci da ce me uzeti u odbranu i da ce kaomoj ispovednik izjaviti da nisam imao rdjave namere. Malo posedesmo i on otide.

Iste večeri prolazio je kroz selo predsednik sreza i čuo za ovaj događaj. Naredio je da se sazove zbor i da se izvedem pred sud. U sudnici sam dugo stajao i čekao. Najzad je stigao predsednik. Bio je prilično ljut i ne skidajući kapu sede za sto.

- Hej, Epifane, ta mlada devojka, tvoja kći, nije li nešto odnela iz kuće? povika on.

- Nije gospodine.

nastaviće se

- Da nije pravila gluposti s onim idiotom ovde?

- Ne gospodine.

- Onda, presuda je doneta: s tvojom ćerkom radi šta znaš, a ovog deliju ćemo najpre malo da poučimo, pa ćemo ga onda sutra prognati odavde i zabraniti mu pristup u selo. Eto tako.

Na to se predsednik diže i otide da spava, a mene vratiše u zatvor. Sutradan rano izjutra dođoše dva seljaka pa me istukoše i onda pustiše. Otišao sam iz tog sela zahvaljujući Gospodu što mi je dozvolio da stradam radi Njegovog Imena. Ovaj događaj me je ohrabrio i još više podstakao na molitvu. Ništa od svega što se dogodilo nije me žalostilo - izgledalo mi je kao da se sve to odnosi na nekog drugog i da sam ja samo posmatrač; čak mi je i šibanje bilo snošljivo jer mi je srdačna molitva veselila dušu i nije dozvoljavala da obraćam pažnju na ma šta drugo.

Posle četiri vrste hoda sretoh majku one devojke, koja se vraćala sa pijace. Zastala je da mi kaže:

- Mladoženja nas je ostavio. Naljutio se na Akulku što je pobegla od njega.

Zatim mi dade hleba i kolač i ja nastavih put.

Vreme je bilo suvo i nije mi se išlo u selo da noćim. Opazih u šumi dva stoga sena, pa se tu smestih i zaspah. Sanjao sam da idem i čitam pouke svetog Antonija Velikog iz Dobrotoljublja. Najednom mi se pridruži moj starac i reče:

- Ne treba to da čitaš, čitaj ovde, pa mi pokaza 35. glavu od Jovana Karpatijskog u kojoj piše: "Ponekad je čovek izložen uvredama i iskušenjima zbog onih koje je duhovno pomagao". Zatim mi pokaza poglavlje 41. u kojem stoji: "Svi oni koji se budu usrdnije molili biće izloženi velikim i strašnim iskušenjima". Na kraju mi još reče:

- Ne boj se i ne očajavaj zbog toga. Seti se reči apostola Jovana: Veći je onaj koji je u vama nego li koji je na svijetu (I Jov. 4, 4). Sada si se na primeru uverio da nema iskušenja koje čovek ne može da savlada jer će Bog dati s iskušenjem i izlaz (I Kor. 10, 13). Nada na ovu pomoć Božju krepila je i rukovodila svete molitvenike koji ne samo da su sav život proveli u neprestanoj molitvi, već su iz ljubavi i druge učili i prosvećivali. Evo šta o tome govori sveti Grigorije Solunski: "Nije dovoljno da se čovek po zapovesti Božjoj neprestano moli imenom Isusa Hrista, već je potrebno da i druge tome nauči, pa bili oni monasi ili mirjani, obrazovani ili neuki, ljudi, žene ili deca; potrebno je da u svima probudi volju za unutarnju molitvu". Prepodobni Kalist Angilikud kaže to isto: "Duhovno delanje, to jest unutarnju molitvu, sazercanje, načine usavršavanja duše, ne treba čuvati samo za sebe, već to treba preneti i na svoje bližnje bilo usmeno ili pismeno. Sve ovo treba činiti iz ljubavi i radi opšteg dobra. Bog je kroz premudrog Solomona rekao: Brat od brata pomognut je kao grad tvrd i visok (Prič. 18, 19). Treba se samo svim silama uklanjati od gordosti i paziti da dobro seme božanskog učenja ne propadne.

Kad sam se probudio osećao sam veliku radost u srcu, a u duši nove snage. Pođoh dalje

04 pro 2012 12:22
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Čudesno isceljenje

Mnogo kasnije imao sam još jedan uzbudljiv doživljaj. Ako hoćete, ispričaću vam ga.

Jednoga dana, dvadeset četvrtog marta, javila mi se vrlo jaka želja da se na Blagovesti - dan posvećen Presvetoj Bogorodici - pričestim svetim Hristovim tajnama. Raspitah se za crkvu i rekoše mi da ima jedna na trideset vrsti odatle.

Putovao sam čitavog tog dana i naredne noći samo da bih stigao na jutrenje. Vreme je bilo vrlo ružno, čas sneg, čas kiša, a povrh svega jak vetar i mraz. Put je vodio preko nekog potoka i tek što sam napravio nekoliko koračaja led se prolomio i ja sam propao u vodu sve do pojasa. Došao sam sav mokar u crkvu i odstojao čitavo jutrenje i svetu Liturgiju na kojoj me je Bog udostojio da se pričestim.

Da bih taj dan proveo u miru, daleko od svega što bi narušavalo moju duhovnu radost, zamolio sam čuvara crkve da mi dozvoli da do sutra ostanem u njegovoj kućici. Celog tog dana sam bio neizmerno srećan i spokojan. Ležao sam na klupi u toj hladnoj kolibici kao da sam u naručju Avramovom, a molitva je silno dejstvovala. Ljubav prema Spasitelju i Majci Božijoj punila je moje srce umiljenjem, a dušu mi je obuzimalo neko radosno oduševljenje. Kad je počelo da se smrkava odjednom sam osetio jak bol u nogama. Setih se da su mokre, ali odbacivši ovo rasejavanje ponovo utonuh u molitvu tako da više nisam osećao bol. Međutim, kada sam sutra ujutru hteo da ustanem nisam mogao da se pomerim. Noge su mi bile oduzete i nepokretne. Čuvar me je svukao sa klupe i ostao sam tako nepomičan čitava dva dana. Trećeg dana čuvar me je isterao iz kućice i rekao:

- Ako mi još umreš ovde, opet ću imati trčanja oko tebe.

Uspeo sam da se na rukama dovučem do crkvenog trema. Tu sam ležao oko dva dana. Ljudi koji su prolazili nisu se osvrtali na mene i moje molbe. Najzad mi priđe jedan seljak i otpoče razgovor. Zatim mi reče:

- Šta ćeš mi dati da te izlečim? Ja sam od istog bolovao i znam lek za to.

- Nemam ništa da ti dam, odgovorih.

- A šta imaš u torbi?

- Samo suv hleb i knjige.

- Pa dobro, ako te izlečim, radićeš kod mene jedno leto.

- Ne mogu ni da radim. Vidiš da mi je jedna ruka oduzeta.

- Pa šta onda umeš?

- Samo da čitam i pišem.

- A da pišeš! Pa dobro, naučićeš mog sina da piše; on zna pomalo da čita, ali ja bih hteo da nauči i da piše. Učitelji mi mnogo traže, dvadeset rubalja za celu azbuku.

05 pro 2012 14:26
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Pošto smo se sporazumeli, odnesoše me uz pomoć čuvara kod seljaka gde me smestiše u neku staru kućicu koja se nalazila na kraju dvorišta. Seljak otpoče da me leči. Pet puta dnevno masirao sam noge nekom tečnošću koju je on spravio dugim topljenjem raznih životinjskih i ptičijih kostiju i tek sutradan sam mogao da pokrećem prste; trećeg dana sam već mogao da stojim i hodam po dvorištu oslanjajući se o štap. U roku od nedelju dana moje noge su opet postale normalne.

Zablagodario sam Bogu za ovo, misleći u sebi: kakva se premudrost Božija skriva u tvarima! Suve, gnjile, skoro u zemlju pretvorene kosti, sadrže u sebi takvu životnu silu, boju, miris i dejstvo na živa tela, i kao da saopštavaju život umrtvljenom organizmu! Nije li i to zalog budućeg vaskrsenja tela?! Da mi je sad onaj šumar kod koga sam živeo, koji je sumnjao u sveopšte vaskrsenje mrtvih!

Pošto sam ozdravio počeo sam da poučavam mališana. Kao primer za vežbu napisao sam mu Isusovu molitvu i zadao mu da je prepisuje. Ovaj posao nije nimalo bio zamoran za mene jer je moj đak bio slobodan samo rano izjutra pošto je preko celog dana radio kod gazde. Dete je bilo bistro i ubrzo je skoro bez greške pisao.

Kada je upravitelj, njegov gazda, saznao da on piše, upitao ga je ko ga je tome naučio. Dete odgovori da je radio sa sakatim bogomoljcem koji stanuje u njihovoj staroj kućici. Upravitelj - Poljak, radoznao čovek, dođe da me vidi. Zatekao me je kako čitam Dobrotoljublje. Pošto smo malo porazgovarali upita me:

- Šta to čitaš?

Pokazah mu knjigu.

- A, Dobrotoljublje! Video sam tu knjigu kod našeg sveštenika u Vilni. Čuo sam da ona sadrži čudna uputstva u pogledu molitve, koja su izmislili grčki kaluđeri pod uticajem budističkih fanatika. Čuo sam da oni naduju pluća vazduhom i glupo uobražavaju da osećaju neko golicanje u srcu, što tumače kao molitvu Bogom darovanu. Treba se, brate, prosto moliti i time ispuniti svoju dužnost prema Bogu. Ujutru, kad ustaneš treba da pročitaš Oče naš kao što je učio Hristos i odužio si dug za ceo dan; a ako čovek stalno ponavlja jedno isto on će ili sići s uma ili oštetiti srce.

- Ne govorite tako o ovoj svetoj knjizi. Nisu ovo gospodine, napisali prosti grčki kaluđeri, već veliki i sveti ljudi koje i vaša crkva poštuje, kao što su Antonije Veliki, Makarije Veliki, Marko Podvižnik, Jovan Zlatousti i drugi. Što se tiče indijskih kaluđera, moj starac me je učio da su oni kasnije uzeli od Svetih Otaca tehniku srdačne molitve, izopačili je i pokvarili. Sve pouke o unutarnjoj molitvi u Dobrotoljublju su nadahnute Svetim" Pismom u kojem je Isus Hristos, ostavljajući nam Oče naš za obrazac molitve, još zapovedio da se neprestano molimo, učeći: Ljubi Gospoda Boga svojega svijem srcem svojijem i svom dušom svojom i svom misli svojom (Mat. 22, 37). Pazite, stražite i molite se Bogu (Mar. 13, 33) i Budite u meni i ja ću u vama (Jov. 15, 4). Sveti Oci, tumačeći reči cara Davida iz psalma: Ispitajte i vidite kako je dobar Gospod (Ps. 34, 8), kažu da hrišćanin treba sve da čini da bi poznao lepotu molitve i našao u njoj utehu, a ne da se zadovolji time da jednom dnevno očita Oče naš. Evo šta Sveti Oci govore o onima koji ne pokušavaju da nauče božanstvenu srdačnu molitvu. Oni smatraju da takav čovek trajno greši jer se prvo protivi Svetom Pismu; drugo - ne priznaje da postoji više i savršenije stanje duše, već se zadovoljava spoljašnjim vrlinama zbog čega ne može da stvarno teži za pravdom Božjom i lišava se blaženstva i radosti u Bogu,- treće precenjujući svoje spoljašnje vrline, često pada u prelest i gordost.

05 pro 2012 14:27
Profil Pošalji e-mail
VIP član

---------
- To je pametno, reče upravitelj. Ali kako bi mi obični mirjani mogli da pođemo tim putem?

- Sad ću vam pročitati kako su neki hrišćani, iako su živeli u svetu, naučili stalnu molitvu. - Onda nađoh u Dobrotoljublju Slovo Simeona Novog Bogoslova o junoši Georgiju i počeh mu čitati.

Ova se pouka dopade upravitelju, pa mi reče:

- Daj mi tu knjigu da je čitam u slobodnim časovima.

- Ako hoćete daću vam je na jedan dan, ali više ne mogu jer je ja stalno čitam i ne mogu bez nje.

- Dobro, ali makar mi prepiši taj odlomak; platiću ti.

- Meni novac nije potreban, ali ću vam sa zadovoljstvom prepisati što želite u nadi da će vas Bog pobuditi na molitvu.

Odmah sam prepisao dotični odeljak. Upravitelj je to pročitao svojoj ženi kojoj se pouka isto tako dopala. Od toga dana pozivali su me k sebi s vremena na vreme. Odlazio sam sa Dobrotoljubljem i čitao im dok su oni pili čaj. Jednoga dana me zadržaše na večeri. Sa nama je bila i upraviteljeva žena, ljubazna stara gospođa. Dok je jela ribu progutala je slučajno koščicu i pored svih naših napora nismo mogli da je izvadimo. Guša ju je jako bolela i dva sata kasnije morala je da legne u postelju. Poslali su po lekara na trideset vrsti odatle, a ja sam sav žalostan otišao kući.

Te noći, kako sam lako spavao, začuh glas mog pokojnog starca, premda nikoga nisam video u sobi. Glas mi je govorio: "Tebe je onaj seljak izlečio, zar ti ne možeš ništa da učiniš za upraviteljevu ženu? Bog nam je zapovedio da saosećamo u tuđim nevoljama".

- Pomogao bih joj drage volje, ali ne znam kako.

- Evo šta treba da radiš. Ta gospođa je oduvek imala veliku odvratnost prema ricinusovom ulju - već od samog mirisa njoj je muka, zato joj ti daj jednu kašiku tog ulja, ona će povratiti, izbaciti koščicu, a ulje će ublažiti bol u guši i žena će ozdraviti.

- Ali kako ću je naterati da popije kad se njoj gadi od toga?

- Zamoli upravitelja da joj drži glavu, a ti joj na silu sipaj tečnost u usta.

05 pro 2012 14:27
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: