Sada je: 22 srp 2019 18:42.

Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
 VEZA SVEĆENSTVA I PREZBITERSKOG CELIBATA 
Autor/ica Poruka
VIP član

Post Re: VEZA SVEĆENSTVA I PREZBITERSKOG CELIBATA
Dobro jutro Miriam - Mir s teboj! slika

Nima smisla, da bi se prepirali okoli celibata, ker o spremembi (če bi kdaj nastala) bo odločal sveti oče zato mislim, da te spremembe (vsaj še dolgo) ne bo, ker Vatikan je v takšnih zadevah zelo previden in vsako spremembo zelo dobro pretehta preden jo izda.

Če si me dobro razumela, si lahko opazila, da jaz nisem pisala proti celibatu, ali za celibat pač pa o pokorščini - dani obljubi, kar pomeni, da če človek nekaj obljubi pred Bogom mora to dano besedo tudi izpolnjevati, dokler ga nekdo te dane obljube ne odveže pa mislim, da tega sveti oče ne bo storil, ker kot je Nada Marija pisala, izhaja iz celibata veliko milosti, ki si jih mi običajni verniki niti predstavljati ne moremo.

Miram R. je napisao/la:
Mislim da nasljedovanje Krista nije bit celibata, već nasljedovati njegova dijela, živjeti njegovu Riječ..

Živeti tako, kot nas je učil Jezus pomeni - držati dano obljubo 100%-no.

Jezus nam je to dokazal s svojo smrtjo na križu, ko je ostal pokoren Nebeškemu Očetu do smrti - smrti na križu, ko je rekel Očetu
Mt 26,42 Opet, po drugi put, ode i pomoli se: "Oče moj! Ako nije moguće da me čaša mine da je ne pijem, budi volja tvoja!"
In spet v Lk 22,42 "Oče! Ako hoćeš, otkloni ovu čašu od mene. Ali ne moja volja, nego tvoja neka bude!"

In v Očenašu pa molimo vsi verniki: Mt 6,10 Dođi kraljevstvo tvoje! Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji!

Vem, težko je držati dano besedo, zato pa imamo v Rimskokatoliški cerkvi 7 zakramentov in sicer:

Zakramenti uvajanja:
1. sveti krst
2. sveta evharistija
3. sveta birma

Zakramenta ozdravljanja:
4. sveta pokora
5. sveto bolniško maziljenje

Zakramenta služenja:
6. sveto mašniško posvečenje
7. sveti zakon

Zakrament svetega mašniškega posvečenja in zakrament svetega zakona v Katoliški cerkvi nista združljiva, zato mlad bogoslovec te pogoje pozna in, če se želi poročiti, bo ostal le pri diakonskem posvečenju, ker diakon je lahko - duhovnik pa bo lahko postal šele po eventuelni smrti svoje žene, ali.....
Vsakršne sodbe o tem, ali je to prav, ali narobe pa se vzdržim.

Miriam - lep dan ti želim!
Mir in vse dobro! :FLO

26 tra 2012 06:08
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
marta je napisao/la:
Dobro jutro Miriam - Mir s teboj! slika

Nima smisla, da bi se prepirali okoli celibata, ker o spremembi (če bi kdaj nastala) bo odločal sveti oče zato mislim, da te spremembe (vsaj še dolgo) ne bo, ker Vatikan je v takšnih zadevah zelo previden in vsako spremembo zelo dobro pretehta preden jo izda.

Če si me dobro razumela, si lahko opazila, da jaz nisem pisala proti celibatu, ali za celibat pač pa o pokorščini - dani obljubi, kar pomeni, da če človek nekaj obljubi pred Bogom mora to dano besedo tudi izpolnjevati, dokler ga nekdo te dane obljube ne odveže pa mislim, da tega sveti oče ne bo storil, ker kot je Nada Marija pisala, izhaja iz celibata veliko milosti, ki si jih mi običajni verniki niti predstavljati ne moremo.

Miram R. je napisao/la:
Mislim da nasljedovanje Krista nije bit celibata, već nasljedovati njegova dijela, živjeti njegovu Riječ..

Živeti tako, kot nas je učil Jezus pomeni - držati dano obljubo 100%-no.

Jezus nam je to dokazal s svojo smrtjo na križu, ko je ostal pokoren Nebeškemu Očetu do smrti - smrti na križu, ko je rekel Očetu
Mt 26,42 Opet, po drugi put, ode i pomoli se: "Oče moj! Ako nije moguće da me čaša mine da je ne pijem, budi volja tvoja!"
In spet v Lk 22,42 "Oče! Ako hoćeš, otkloni ovu čašu od mene. Ali ne moja volja, nego tvoja neka bude!"

In v Očenašu pa molimo vsi verniki: Mt 6,10 Dođi kraljevstvo tvoje! Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji!

Vem, težko je držati dano besedo, zato pa imamo v Rimskokatoliški cerkvi 7 zakramentov in sicer:

Zakramenti uvajanja:
1. sveti krst
2. sveta evharistija
3. sveta birma

Zakramenta ozdravljanja:
4. sveta pokora
5. sveto bolniško maziljenje

Zakramenta služenja:
6. sveto mašniško posvečenje
7. sveti zakon

Zakrament svetega mašniškega posvečenja in zakrament svetega zakona v Katoliški cerkvi nista združljiva, zato mlad bogoslovec te pogoje pozna in, če se želi poročiti, bo ostal le pri diakonskem posvečenju, ker diakon je lahko - duhovnik pa bo lahko postal šele po eventuelni smrti svoje žene, ali.....
Vsakršne sodbe o tem, ali je to prav, ali narobe pa se vzdržim.

Miriam - lep dan ti želim!
Mir in vse dobro! :FLO

Pa nije ovo preprivka, već rasprava..za to forum i služi, zar ne? ;)
Kad bi svi bili istog mišljenja ne bi bilo zanimljivo i ne bi imali oko čega diskutirati.

Ovo je moje mišljenje, kao što i ti imaš svoje i ne vidim u tome problem ;)

U Sv.Pismu nigdje se ne spominje celibat kao obveza i to je činjenica, a mi to možemo ili nemoramo prihvatiti.Kao što nije točno da se celibaz daje obećanje pred Bogom.Daje se obećanje pred biskupom, to kod običnog klera nije zavjet kao u redovnika i redovnica.

To što Papa je oprezan s celibat i zašto se on uopće uveo, jer sad druga strana priče ;)

“Celibat je nasilje nad ljudskom i božanskom prirodom. Isusovi apostoli bili su oženjeni, celibat je plod hipokrizije i nametnut je iz ekonomskih i političkih razloga”, nedavno je protiv te dogme ustao i karizmatični svećenik Zlatko Sudac.

Celibat da, ali kao stvar izbora, a ne kao uvjet da bi mogao biti svećenik.Mnogi koji su napustili svećenstvo zbog braka i dalje se osjećaju se svećenicima, jer je to njihovo poslanje, ali nemaju svi milost celibata, kao što svi nemaju milost braka.

27 tra 2012 12:34
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Miriam je napisao/la:
U Sv.Pismu nigdje se ne spominje celibat kao obveza i to je činjenica, a mi to možemo ili nemoramo prihvatiti.Kao što nije točno da se celibaz daje obećanje pred Bogom.Daje se obećanje pred biskupom, ...

To je res, da SP ne omenja celibata, ampak tudi ne piše, da so se apostoli potem, ko so se odločili , da gredo za Jezusom poročali.
Spominjam pa se Jezusovih besed iz SP, ko pravi v: Mt 10,38 38 Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.
In v Mt 16,2424 Tada Isus reče svojim učenicima: "Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.
Ali v
Mt 19,21 21 Reče mu Isus: "Hoćeš li biti savršen, idi, prodaj što imaš i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom."

Ali še posebej v :

Mt 19,29 I tko god ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili majku, ili ženu, ili djecu, ili polja poradi imena mojega, stostruko će primiti i život vječni baštiniti."

Iz Jezusovih besed lahko to zelo jasno razumemo, čeprav ne uporabi besede "celibat" - iz vsebine izrečenih besed pa se to zelo dobro prepozna.

Miriam je napisao/la:
Daje se obećanje pred biskupom, kod običnog klera nije zavjet kao u redovnika i redovnica.

Večna zaobljuba se daje res pred škofom, ali papežem, ali od njih pooblaščeno osebo, ampak tega običajno navadni verniki ne počno , niti od njih nihče tega ne zahteva - razen mislim, da tretjeredniki, ampak to temelji vse na svobodni volji.
Škofje so namestniki apostolov in apostoli so vsi svetniki (razen Juda Iškarjota, ki je izdal Jezusa)

Ali v Hrvatski kdo zahteva zaobljubo živeti v celibatu od navadnih vernikov?

Vsak vernik lahko živi "celibat", če to želi brez, da bi za to dejanje napravil zaobljubo pred duhovnikom, ali škofom..

Miriam je napisao/la:
“Celibat je nasilje nad ljudskom i božanskom prirodom. Isusovi apostoli bili su oženjeni, celibat je plod hipokrizije i nametnut je iz ekonomskih i političkih razloga”, nedavno je protiv te dogme ustao i karizmatični svećenik Zlatko Sudac.

No tole ni ravno tako, kolikor sem jaz razumela hrvaški tisk Index.

Če časopis Index prav povzema izrečene besede duhovnika Zlatka Sudca (znano je, da mediji pogosto prikrojijo resnico po svoje)« celibat je plod hipokrizije i nametnut je iz ekonomskih i političkih razloga« - me tale izjava Zlatka Sudca zelo čudi.
V Sloveniji nekaj takšnega še nisem nikjer niti slišala, niti prebrala. In, če je to res :question: - potem ljubi Bog oprosti mi, če bom kdaj podvomila v besede duhovnika Zlatka Sudca.
Miriam je napisao/la:
"Nitko ne bi trebao braniti blagoslovljenu ljubav muškarca i žene, pa i ako je on odlučio biti svećenik. Za mene je gotovo, ja sam se već zavjetovao Bogu." – zaključio je Sudac.

Hvala Bogu za tole izjavo duhovnika Zlatka Sudca, ko pravi: "Za mene je gotovo, ja sam se već zavjetovao Bogu." – zaključio je Sudac",
ker kljub vsemu hoče ostati zvest obljubi, ki jo je dal Bogu, pred posvečenjem v duhovnika. slikaslikaslika

slika

Iv 12,26
26 Ako mi tko hoće služiti, neka ide za mnom.
I gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj.
Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac."

slika slikaslikaslikaslika

p.s.
Poznala sem katoliškega duhovnika - zdaj je že pokojni.
Bil je nekoč v moji župniji, katerega rodni brat, je bil grko-katoliški duhovnik.

29 tra 2012 12:05
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Spol: muško
Hteo bih samo da kažem da kod nas Pravoslavnih sasvim dobro funkcionira brak sveštenstva. Lično ne vidim da je nešto bolji sveštenik monah od običnog sveštenika.
Bezbrčnost ima svojih prednosti ali i mana isto tako kao i bračnost.

17 kol 2012 21:16
Profil Pošalji e-mail
VIP član

O.Goran je napisao/la:
Hteo bih samo da kažem da kod nas Pravoslavnih sasvim dobro funkcionira brak sveštenstva. Lično ne vidim da je nešto bolji sveštenik monah od običnog sveštenika.
Bezbrčnost ima svojih prednosti ali i mana isto tako kao i bračnost.

Glede celibata v rimokatoliški Cerkvi so večkrat vroče razprave. Sama zagovarjam, da celibat v Cerkvi ostane. Po drugi strani pa še vedno nekako toleriram in molim za tiste duhovnike, ki se celibata strogo ne držijo, ker sama pri sebi mislim, da so tudi duhovniki samo ljudje, ki imajo svoje slabosti.
Mogoče bi morala biti tu bolj stroga, ker so ob svojem duhovniškem posvečenju obljubili, da se bodo držali celibata.
Mogoče jim je lažje odpustiti kakšno drugo napako, kršenje celibata pa veliko težje.
Jezus v Svetem pismu mislim, da celibata izrecno ne omenja in v prvih stoletjih krščanstva celibat ni bil obvezen...... vendar, če nekaj obljubiš pred Bogom, kar vsak duhovnik pred posvečenjem v duhovnika stori..... potem mislim, da je treba obljubo držati, kajti Jezus nam v Svetem pismu lepo pravi:
Mt 5,37
37 Vaša riječ neka bude: 'Da, da, - ne, ne!' Što je više od toga, od Zloga je."

Iz tega lahko sklepamo, da Jezus želi, da dano obljubo izpolnjujemo, kajne?
Sicer pa je celibat odvisen od stopnje posvečenja.
V Rimskokatoliški cerkvi je celibat ( v veljavi od 2. lateranskega koncila 1139 leta dalje) predpisan le za duhovnike-mašnike in za škofe.
Diakoni so lahko poročeni, če gre za stalni diakonat in ne le za vmesno stopnjo na poti k mašniškemu oziroma škofovskemu posvečenju.

Na koncile so vprašanje celibata uvrstili že v četrtem stoletju (koncil v Nikaji leta 325), ko so se na cerkvenih zborih izoblikovale nekakšne stranke samcev in zahtevale, da se morajo poročeni duhovniki ločiti od žena ali se vsaj vzdržati vsakršnega spolnega občevanja. Toda škof Pafnucij, ki sam sicer ni bil poročen, se je postavil v bran oženjenim in preprečil, da bi jim ukazali spolno vzdržnost. :nezna:

Bog te blagoslovi!

18 kol 2012 15:21
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

ja osobno ne sumnjam da monaštvo i svečenstvo imaju itekakve prednosti, pa to je brak s Bogom...ima li išta svetije od toga ?
Svaka čast i pohvala svima koji su se odlučili na takav život. p.s. nisam do kraja pročitala sve komentare ali eto osjetila sam potrebu ovo nadodati :D

18 kol 2012 16:29
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

HVALJEN ISUS I MARIJA MOLILA BIH VAS HITNU POMOČ IMAM 3 DJECE JAKO NAM JE TEŠKO ŽIVJETI MALENA JE GODINU IPO SIN JE ŠEST GODINA A DRUGI JE SEDAM GODINA NIGDJE NERADIM KRENIT ČE MI STARIJI U DRUGI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE I OVAJ MLAĐI U PRVI TREBA NAM ZA KNJIGE A NIKO NAM NE POMAŽE PITALA SAM MNOGE I NIKO NEMA MOLILA BIH VAS KO BOGA DA NAM POMOGNETE JER DOSTA TEŠKO NAM JE NEZNAM ŠTA DA RADIM KOME DA SE OBRATIM TREBA IH I OBUČ I ZA JELO DAT A NEMAM ODAKLE MOLIM VAS VIŠE NEZAN KOME DA SE OBRATIM EVO BROJ TEKUČEGA I DEVIZNOG RAČUNA PA AKO BI BILI LJUBAZNI I POMOGLI NAM I NEKA VAS DRAGI BOG BLAGOSLOVI I BLAŽENA DJEVICA MARIJA MOLIM VAS POMOZITE NAM ! JAKO SE MOLIM DRAGOM BOGU I BLAŽENOJ DJEVICI MARIJI DA NAM POMOGNE AMEN!

HR6223600003240462152 (devizni račun)

Naziv banke: Zagrebačka banka d.d.

Sjedište banke: Zagreb, Trg bana Josipa Jelačića 10

SWIFT/BIC: ZABAHR2X

HR7223600003239614677 (tekući račun)

Naziv banke: Zagrebačka banka d.d.

Sjedište banke: Zagreb, Trg bana Josipa Jelačića 10

SWIFT/BIC: ZABAHR2X

SA POŠTOVANJEM JELENA ŽIVKOVIĆ

MOLIM VAS POMOZITE NAM BLAGOSLOVLJENI BILI !!

24 lip 2013 23:52
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Poštovana, ne znam iz kojeg ste grada, ali u svakome ima danas rzč. humanitarnih udruga i socijalna skrb i u gradovima i u županijama. Ako se ne razumijete, možete me slobodno kontaktirati n mob. 095 519 5285, i na e- mail emanuel. udruga@gmail. com. Naša udruga organizira donacijeske sajmove, pa je moguće i da vama pomognemo, ali se moramo prvo upoznati i uvjeriti u istinitost vaše priče, jer ima mnogih da jedno govore, drugo je stvarno stanje stvari. kad registriramo humanitarni rad možemo vam i više pimoći.

27 svi 2015 11:51
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Ja jesam imala i imam poziv biti redovnicom i živjeti s Isusom i za Njega. Ne smatram da Bog Otac i Isus ne znaju zašto ljude zovu na posvećenje. Ali moguće je da su ljudi to krivo razumjeli. HOĆU S TIME REĆI DA MI JE KROZ ŽIVOT SAM DAROVAO I DJECU I SUPRUGA, A DA JE MOJA LJUBAV PREMA BOGU JOŠ VEĆA, A TRUDIM SE U POSVEĆENJU NJEGOVIM DAROM RASTI.I NIKADA SE NISAM NADALA, NITI OČEKIVALA TAKAV DAR - IMATI DCEJU. A DANAS, ŠTO BIH REKLA DOK RAZMIŠLJM O CELIBATU? DANAS GA NE SMATRAM ISPRAVNIM, JER DAROVATI NOVI ŽIVOT I BRINUTI SE ZA NJEGA NAJVEĆI JE DAR OACA STVORITELJA. JAKO JE ŽALOSNO DA MNOGI SVEĆENICI IMAJU DJECU, A NE BRINU SE ZA NJIH, NE PREVIJAJU IH I ODGAJAJU, SRAME IH SE PRED JAVNOSTI, SKRIVAJU SE. KaKO JE ŽIVJETI TOJ DJeCI? ŠTO SE TO DOGAĐA DANAS U CRKVI? ZAISTA MISLIM DA JE GRIJEH Ne DOZVOLITI LJUDIMA DA IMAJU OBITELJ I BUDU POSVEĆENI BOGU - VRŠE SVEČENIČKU SLUŽBU. SV. IVAN PAVAO II UVIDIO JE U SVOJIM ENCIKLIKAMA I ČESTO GOVORIO O VRIJEDNOSTI IZMEĐU LJUBAVI I ŽENE, USPOREĐUJUĆI JE S PRESVETIM TROJSTVOM. NIKAKO NE RAZUMIJEM ZAŠTO SVOJIM SVEĆENICIMA NIJe DOZVOLIO DA IMAJU OBITELJI, OSLONAC U ŽENI, O BRIŽNOST ZA DJECU. ŽAO MI JE DA SE IZ ISTOK RAZLOGA KROZ POVIJEST DOGAĐA MNOGO ZLA BAŠ U CRKVI, ISTIH PREMA DJECI I TUĐIM ŽENAMA, JER NEMAJU SVOJU. MENI JE TBOG TOGA ŽAO. BOG OTAC NAS Je STVORIO DA SE VOLIMO, I DA NJEGA VOLIMO, I PRVO ŠTO JE REKAO LJUDIMA: PLODITE SE I MNOŽITE, I NAPUNITE ZEMLJU I SEBI Je PODLOŽITE. MISLIM DA BI SAM SVEĆENIK VIŠE SE POSVETIO CRKVENOJ ZAJEDNICI, TA U TOME BI MU POMOGLA I NJEGOVA OBITELJ. NA SVETOST SMO POZVANI SVI. I ZAŠTO MISLITI DA BOG OTAC VIŠE VOLI ONOGA TKO ŽIVI U CELIBATU OD ONE MaJKE KOJA JE U 45 GODINI RODILA ŠESTO DIJETE? BOG OTAC VOLI ČOVJEKA, I ŽIVOT, I DJECU. ŽIVOT Je DAR. ŽIVOT NA ZEMLJI. TOLIKO JE SVETIH OBITELJI SVEĆENIKA KOJI IMAJU OBITELJI I VODE PROTESTANSKIEZAJEDNICAMA DILJEM SVIJETA. BITI PONOSAN: MOJ OTAC JE SVEĆENIK, ON SE BRINE Za MENE- VOLI ME I JA GA VOLIM. MI VOLIMO BOGA OCA I CRKVU. I JA ĆU BITI S VEĆENIK. ŠTO JE TU LOŠE? BAŠ NIŠTA.
GOVORI SE U MEDIJIMA DA JE RAZLOG CELIBATA NOVAC. ZAR JE TO ISTINA? NOVAC JE VAŽNIJI OD ROĐENJA TOLIKE DJECE, I SREĆE TOLIKIH MLADIĆA, I SVEĆENIKA. NIJE LI SREĆA ŽIVJETI U LJUBAVI I BITI POSVEĆEN DRAGOM BOGU? NIJE LI SREĆA IMATI SVOJU ŽENU KOJA SE ZA MENE BRINE I SVOJU DJECU? NIJE LI SREĆA ŽIVJETI ZA NEKOGA TKO VOLI BOGA, CRKVU I MENE...ZANIMA ME VAŠE MIŠLJENE, I NADAM SE DA ONI KOJI SE S MOJIM NE SLAŽU NEĆE ME OSUDITI. SVAKI DJEČJI ŽIVOT NEIZMJERNA JE VRIJEDNOST, I SMATRAM DA ONI KOJI SU NAJBOLJI MEĐU NAMA DJECU NEMAJU VELIKOM ŠTETOM I ZA CRKVU, I ZA ČOVJEČANSTVO, I ZA NJIH SAME. ISTA DJECA ODGAJALA BIH SVOJE VRŠNJAKA U ŠKOLAMA, PO ONOM ŠTO SU IH OČEVI NAUČILI. ISTA DJECA BILI BI PONOSNI APOSTOLI I SVJEDOCI KATOLIČKE VJERE. MOĆ ŠIRENJA EVANĐELJA.

27 svi 2015 12:15
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: