Sada je: 16 srp 2019 22:34.

Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
 VITRAJI 
Autor/ica Poruka
Glavni moderator

Spol: žensko
Post VITRAJI
slika

Princeton United Methodist Church

VITRAJI

Vitraji (prozorske plohe sačinjene od više dijelova obojanog stakla u cjelinu povezanih olovnim vodilicama) imaju tisućugodišnju povijest. Koliko je poznato, najstariji vitraji izvedeni su potkraj 10. stoljeća u Reimsu (Francuska), a vrhunac izrade ove specifične staklarske i umjetničke grane veže se za 13. stoljeće kada su sagrađene mnoge europske katedrale gotičkog stila, posebice one u Francuskoj.

Prve staklene tvorevine koje smatramo pretečom današnjih vitraja potječu iz 1. stoljeća prije Krista. Oni su pronađeni arheološkim iskapanjem starih rimskih gradova Pompeja i Herkulaneuma i vjerojatno su bili neka vrsta ukrasa u vilama bogatih Rimljana. U 4. stoljeću u vrijeme kada je rimski car Konstantin po prvi put i službeno dopustio štovanje Isusa Krista, započinje izgradnja crkava u kojima se ukrašavanje prozorskih otvora vrši izradom vitraja. Najstariji sačuvani vitraj pronađen je arheološkim iskapanjem oko redovničkog samostana u njemačkom gradu Lorsch Abbeyu i potječe iz 10. stoljeća, iz vremena kada se broj izrađenih vitraja u majstorskim radionicama naglo povećao. Dolaskom gotike u 13. i 14. stoljeću, umjetnost izrade vitraja doseže nove vrhunce i prilagođava se velikim prozorskim površinama tog doba. Kao i u romanici, periodu koji je prethodio, dominantne boje ostaju crvena i plava kao i tendencija miješanja bijelog stakla u kompoziciju kako bi se postigao raskošan dekorativni efekt. Pojavom novih tehnika obrade stakla i povećanjem tehničkih mogućnosti izrade vitraja, povećava se i kompleksnost biblijskih prizora koji su prikazivani na taj način. U renesansnom razdoblju umjetnost izrade vitraja postaje sve važnija. Majstori staklari putuju preko državnih regija kako bi naučili nove, specifične tehnike izrade vitraja. Status staklara i umjetnika koji rade u staklu postao je cijenjen. U tom periodu izrađeni vitraji su mekši, toplijih boja i fino izrađenih tekstura. Početkom 16. stoljeća, za vitraje i majstore izrade vitraja dolazi teško doba. Politička i vjeska previranja dovela su do uništenja velikog broja vitraja, posebice na engleskom tlu. Sljedećih dvije stotine godina, paralelno s uništavanjem vitraja po crkvama europskih država, vještine izrade vitraja gotovo se potpuno gube sve do 19. stoljeća kada nanovo bivaju otkrivene i ponovno cijenjene.

Do kraja 20. stoljeća, vitraji su se izrađivali u majstorskim radionicama, a poslije toga se počinju pojavljivati autorski vitraji koji time sve više dobivaju relevantnu likovnu i umjetničku vrijednost. Najznačajniji autori u Hrvatskoj su Dulčić, Šiško, Seder, Bifel i Botteri. Majstorskih radionica u Hrvatskoj je oduvijek bilo malo, počevši od radionice Marinković, pa do nekadašnjeg umjetničkog odjela u poduzeću Staklo Zagreb (majstor Kruno Sušilović, a prije njega njegov otac). Danas u Hrvatskoj postoji nekoliko specijaliziranih radionica i one rade i više nego uspješno.

slika

11 ruj 2010 12:59
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

Post Re: Vitraji
slika
Crkva sv. Petra i Pavla, Marietta Georgia

slika
Episkopalna crkva Kralja mira, New York

slika
Nokomis United Methodist Church, Venice

slika
Župa sv. Antuna Padovanskog, Čakovec

slika
Svetište Gospe Ilačke, Tovarnik

slika
Svetište Gospe Ilačke, Tovarniku

11 ruj 2010 13:10
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Vrlo lijepo :sll:

AnitaOs, dali znaš moguče iz koje crkve ( ili više njih ) su ti lijepi vitraji ?

11 ruj 2010 13:15
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

Resa vjerovatno bi se i našao podatak gdje se nalaze,ali gledala sam da nađem što lijepše vitraje pa sam potpuno zanemarila taj podatak. Potražit ću :)

11 ruj 2010 13:48
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

Već godinama vitraje izrađuje i svećenik karizmatik Zlatko Sudac. U Betaniji na Lošinju ih je pregršt, od cijele stijene u predvorju na ulazu u zgradu do kapelice u kojoj daju poseban smiraj. No ovi posljednji su posebni jer su protkani zlatom i srebrom te ukrašeni briljantima i kristalima. Cijena jednoga kretala bi se od 30.000 do 50.000 eura, a kada dođu na licitaciju, vjeruje se da će doseći neslućene visine.

- Nikada nisam ni sanjao da bih mogao raditi nešto ovako, ali kada sam od direktora Cartiera i vlasnika jednog rudnika dijamanata u Južnoafričkoj Republici dobio na dar goleme dragocjenosti, odlučio sam ih ugraditi u svoje umjetnine. Bili su izričiti i htjeli su baš meni donirati drago kamenje. Rekao sam im da ga prodaju i da ćemo novac darovati brojnim udrugama, poput Biskupa Langa, Kapi dobrote, Ane Rukavine, ali su tvrdili da će, kada postanu dio mojih umjetnina, njihova vrijednost biti znatno veća i da tada taj novac namijenimo za humanitarne potrebe – priča vlč. Sudac, ne želeći spominjati imena donatora, a riječ je o ljudima iz inozemstva.

– To je bljesak na bljesak! Bljesak talenta, bljesak materijala i bljesak dojmljivosti djela. Vrlo plemeniti materijali satkali su kompozicije koje su element florealnoga i zoomorfnoga u plošnosti sudara različitosti. S jedne strane plohe koje su maksimalno zasićene tkanjem plemenitosti materijala i velikih ploha koje su zaglađene, ali otvaraju prostor. Između te gustoće i toga oprostorenja događa se slika. Rekao sam mu da one imaju fizičku karakteristiku, da su dane u svojoj dimenziji, ali imaju dojam ulaženja prostora u njih. Zbog bljeska i treptaja koji pulsira nad omeđenošću koja je dana – rekao je likovni kritičar Stanko Špoljarić nakon što je pogledao Sudčeve vitraje. – Riječ je o finoj likovnoj kultiviranosti ornamentalnoga, što je bila svjesna ili nesvjesna želja autora. Imaju čistu liniju, dekorativni sklop, ali u prepletu oblika stvaraju čvrsto saće. Zanimljivo je da dijalog između te oblikovnosti i dekorativnoga i uporabe materijala idealno ostvaren u puno-praznome, linija-ploha, glatkih i treptavih ploha, koje stvaraju to jedinstveno djelo. Taj kolorizam koji je prisutan u samom karakteru materijala, srebrno-zlatnih odnosa, usklađen je s vitalističkom jezgrom koja je prisutna. Vlč. Sudac voli postići tu simetriju, ali u isto vrijeme ima i otklon od nje. Postoji npr. oblik nekog leptira, centralna forma, ali uvijek u nekom drukčijem položaju, tako da ta simetrija ima dinamičnu ravnotežu. Ali to nije likovna dosjetka, nego uistinu sastavni dio likovnosti ovih djela jer ta različitost materijala, materijala koji se javljaju u kvantiteti, nisu parada radi parade, nego ulaze u logiku djela s akcentima brušenih kristala, koji su neka iskra koja još više uprostoruje. Radi se o originalnom djelu jednog vida likovne autentičnosti, ali opet onoga traga kojega vlč. Sudac ima u svojim radovima, prije svega u gradnji linije – kaže Špoljarić.
Mladi svećenik dosad je oslikao, prema vlastitoj procjeni, oko 40-50 četvornih metara vitraja.

slika

slika

11 ruj 2010 14:03
Profil Pošalji e-mail
Global Moderator

Anita Os je napisao/la:
Resa vjerovatno bi se i našao podatak gdje se nalaze,ali gledala sam da nađem što lijepše vitraje pa sam potpuno zanemarila taj podatak. Potražit ću :)

Hvala Anita Os :sll:

11 ruj 2010 16:23
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

resa je napisao/la:
Anita Os je napisao/la:

Hvala Anita Os :sll:

Nema na čemu Resa. Evo,sređeno :sll:

11 ruj 2010 20:23
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Anita :sll: zelo krasno temo si odprla.
Nisem vedela da je veleč. Zlatko Sudac tudi velik umetnik v poslikavi vitrajev.

No jaz pa bi dodala v to tvojo krasno temo, meni - enega najlepših vitrajev, kar jih poznam in sicer: vitraj Brezmadežne v baziliki na Sv. Gori pri Novi Gorici v Sloveniji.

Po levi in desni strani cerkve ter v prezbiteriju so še številni izredno lepi vitraji. Splača se jih priti ogledat. Vsi lepo povabljeni!

11 ruj 2010 22:51
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Spol: muško
Da, ovo je stvrano krasna tema....:)....Marta i ostali, slobodno se svi možete pridružiti u stavljanju vitraja u ovu temu, ako imate neke prigodne slike....to će upotpuniti temu...:)

Bvb

11 ruj 2010 23:55
Profil Pošalji e-mail
Glavni moderator

---------
Marta ovaj vitraj što si ga ti dodala je prekrasan :sll:

Slažem se s Damirom, tko god ima kakvu sliku vitraja neka je slobodno doda. Meni osobno je to najljepša tehnika u duhovnoj umjetnosti :sll:

A što se Sudca tiće, on je izniman i svestran umjetnik. Izrađuje vitraje, kipove,slika... Kad slika čak upotrebljava i svoju krv... Ali o tome u posebnoj temi... BVB smjesko kriza :love:

12 ruj 2010 02:24
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: