Sada je: 17 lip 2019 22:53.

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Zašto pojedinci stalno sude tuđu vjeru a sebi su "sveti"?! 
Autor/ica Poruka
Administrator

Spol: muško
Post Zašto pojedinci stalno sude tuđu vjeru a sebi su "sveti"?!

Kao što naslov kaže, doista je uveliko prisutna pošast određenih "vjernika" da u****o i u****o gledaju kako drugi žive svoj život u odnosu na vjeru i pritom ne samo da ih osuđuju za svaku sitnicu ili ono što oni smatraju da nije po vjeri, nego prenose to i drugima kako bi ih i drugi sudili......na taj način zadovoljavaju svoj ego i osjećaju se vrlo važni u društvu drugih vjernika.....
Kada stavljaju citate iz Svetog Pisma.......u****o preskaću onaj: "zašto vadiš trun iz oka brata svoga a ne vidiš brvno u svom oku?!"...........ili onaj...."Ne sudi ili će ti biti suđeno!"......itd
No zato nije im problem da sve citate za koje znaju iz Svetog Pisma posvećuju drugima a da nisu niti svijesni koliko se ti isti citati tiću baš njih.....Ti ljudi govore da žele mir, ljubav i zajedništvo......a čine sve suprotno od toga - raspiruju nemir, mržnju, osudu, razdor i sve ostalo što uz to dođe......

Znam da je tema delikatna....ali nažalost previše je sveprisutna takva situacija! Ako se netko želi nadovezati i reći nešto o tome....evo tema je otvorena.....

Mir i Božji blagoslov svima

02 tra 2011 14:03
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post Re: Zašto pojedinci stalno sude tuđu vjeru a sebi su "sveti"?!
Evo jedne konkretne situacije na tu temu:

Zanima me ova tema, jer sam i sama mnogo puta bila svjesna koliko je tanka granica između "Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš?" (Matej 7,3) i "Ako ti brat sagriješi, pođi te ga ukori nasamo. Ako te posluša, dobio si svog brata. Ako te ne posluša, dovedi još jednoga ili dvojicu sa sobom da sve, oslanjajući se na izjave dvojice ili trojice svjedoka, bude vjerodostojno. Ako ni njih ne posluša, saopći to Crkvi. Ako li ni Crkve ne posluša, smatraj ga poganinom ili carinikom!" (Matej18, 15-17)

Nedavno sam imala situaciju da sam na duhovnoj obnovi bila s prijateljicom i poznanicom. Za prijateljicu sam znala da nije vjernica (no krštena, pričešćena i krizmana), ali je došla radi nagovora jedne druge osobe.
Moja prijateljica nije crkveno vjenčana, nego samo civilno, ne ide nedjeljom na sv. misu.. u ostale grijehe ne ulazim i ne sudim.
No, što se događa.. u trenutku pričesti, ona ustaje i kaže.. "..idem i ja, kad idu svi.."
Ja je diskretno zaustavljam riječima.. "..nemoj, pa nisi dugo bila na ispovijedi, objasnit ću ti sve iza sv. mise.." Srećom, poslušala me je..

No, iako smatram da sam učinila to što sam trebala, spriječila svetogrđe.. opet se nisam dobro osjećala, jer tko sam ja da odlučujem tko smije na sv. pričest, a tko ne?! No ako bilo tko od nas uzme u obzir samo ove dvije činjenice, da moja prijateljica ne ide nedjeljom na sv. misu i da nije u crkveno sklopljenom braku, mislim da je jasno da bi bila učinila svetogrđe (makar doduše iz neznanja).

Što me još više ražalostilo, ova druga poznanica je vjernica, odgojena u katoličkoj obitelji, znači poznati su joj temelji vjere.. no nažalost crkveni brak joj je propao (ne njenom krivnjom), završio civilnom rastavom, kasnije je sklopila drugi civilni brak, no ostala je sakramentom braka vezana za prvog supruga.

Bez obzira na to, ona je otišla na ispovijed.. mislim da je otišla i na pričest, a okolnosti su joj takve da do eventualnog poništenja crkvenog braka, ona ne može primati sakramente ispovijedi i pričesti.
Nju nisam opomenula iz jednostavnog razloga šta sam je tada prvi puta vidjela uživo, do tog dana smo se poznavale samo virtualno..
I nisam joj direktno rekla da je pogriješila. No indirektno, dan kasnije jesam. Upakirala sam u svoju priču (koja je isto vrlo specifična) ono što je najvažnije, a to je da osobe koje su vezane sakramentom braka i koje stupe u ponovnu vezu ili civilni brak, ne smiju na sakrament ispovijedi i pričesti..
Tako da mi je duša ipak mirna. Učinila sam to na jedini način na koji sam mogla..
Jesam li trebala više? Bolje? Jesam li trebala ostati po strani? Što sam trebala? Zanimaju me vaša mišljenja.. Pozdrav vam svima ostavljam u Kristu.. ande moli_1

02 tra 2011 20:51
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Aurea.....neznam, teško je reći......ali ono što želim naglasiti da ovo što si ti opisala, je ono što bi vjernik i trebao raditi, ali ako zna kako i sa taktom, odnosno da zna procjeniti situaciju s obzirom da nekada nekome treba određen period da prihvati nešto nakon što čuje od nekoga o tome......Dakle to su situacije kada je lijepo da kažemo nekome nešto, ukoliko vidimo da je u zabludi, no to mora biti doista sa dobrom namjerom i osoba koja to prima mora osjetiti tu dobrohotnu namjeru, jer ako se nekoga nesmotreno pritišće....apsolutno dolazi do kontraefekta i ne postiže se ništa osim da ta opomenuta osoba osjeti revolt....
Danas, u poplavi onih vrsta vjernika koji počnu sebe doživljavati sveto, dešava se da misle kako nitko oko njih ne živi pravu vjeru, nego samo oni.....i shodno tom razmišljanju počnu vršiti pritiske na ljude svuda oko sebe......i plod toga nije obračenje onih na koje vrše pritisak....nego upravo taj revolt i nakon čega razmišljaju...."ma tko si ti da ćeš mi ti soliti pamet".........a to se dešava baš zbog toga što mnogi nemaju takta......i stoga kažem, osoba doista treba osjetiti dobru i nenametljivu namjeru....

No ova moja tema posvećena je nečemu drugome, posvećena je onim "vjernicima" koji žive za to da primjećuju grijehe, razne pogreške isl. kod drugih i onda se obrušavaju na njih.....a onda to šire i dalje tako da dotični bude obrukan i od drugih...
I sad, mada te osobe sebe smatraju izuzetnim vjernicima, niti svjesni nisu koliko toga čine, a da je baš suprotno od onoga što nas Isus uči.....Postaju tako oholi i gaze sve pred sobom i zaklinju se na vjeru....
toliko je toga oko nas, da je sve zabrinjavajuće....
Primjetio sam da oni tuđe grijehe doživljavaju suviše osobno i nisu u stanju prihvatiti osobu za koju smatraju da je u teškom grijehu......tada više njih muči taj grijeh nego osobu koja čini grijeh.....
Mi bi trebali znati da na Isus uči prihvaćanju, i da nitko, ama baš nitko, pa ni dotične osobe, nisu bez grijeha i da na nikoga nemaju pravo prvi baciti kamen.........također nas uči da trebamo prihvatiti brata ili sestru onakvim kakav/kakva je.........ok, da, moliti za njega/nju.....ali nikako ne pritiskati, jer mi ne znamo što je u Božjem planu i zašto netko mora proći baš takav put kakav prolazi......zato trebamo paziti kako pristupamo drugima sa vjerskom pridikom, jer nismo i nikada nećemo biti iznad drugih i nešto više pred Bogom.........JER ZNAMO DA SMO PRED BOGOM BAŠ SVI JEDNAKI I DA NAS JEDNAKO PRIHVAĆA....
Nemojmo zaboraviti da Bog ima strpljenja za svakoga od nas, ali nam je dao i zapovjedi kako bi znali kako se trebamo ophoditi, kako sa sobom, još više sa drugima.......no, zapitajmo se....koliko nas to poštuje....
Volio bih i da se svatko od nas zapita, jesmo li mi oni koji su opterećeni nečijim tuđim grijehom ili grijesima da brata ili sestru ružimo drugima i nemožemo u oči pogledati zbog toga.....jesmo li mi baš ti koji nemamo mira zbog tuđeg grijeha.......i najradije bi to svima pokazali kako bi taj osjećaj prenjeli i na druge.....

Ne zaboravimo da baš na taj način otvaramo put zlome da se umiješa i sa zadovoljstvom vodi baš vjernike u totalni razdor u želji da odnese pobjedu nad vjerom.........zapitajmo se, da li uspjeva u tome?!.....jesmo li sami otvorili neka vrata i omogućili djelovanje zloga?!....

Mnogi će ovo vidjeti, ali malo će ih čuti.......naožalost, takva nam je današnjica.......Radije činimo i molimo da bude istinski mir među ljudima....neće nam svaki put uspjeti, ali radimo na tome svaki put iznova.....Bog nas sve voli i vodi.....pa čak i posrnulog brata ili sestru i bez da se mi opterećujemo sa tuđim grijehom....

Aurea, ovaj dugi dio nikako nije bio namjenjen na tvoj tekst.....već iz drugih razloga, zbog kojih sam temu i pokrenuo.....

Želim svima mir i Božji blagoslov

03 tra 2011 17:54
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Mir i dobro svima!

Evo s par riječi ću se nadovezati na ovu dobro otvorenu temu. Zaista je to veliki problem današnjice ali uz to predstavlja i najveći kamen spoticanja svakom čovjeku u njegovom osobnom duhovnom rastu. Na ovo ću sve odgovoriti jednom misli koju sam čula nedavno na duhovnoj obnovi: ako kritiziramo - svijet, druge, situacije i ostalo, trebamo se zapitati - što u nama ne valja, zašto to činimo, a ne u drugima - jer osoba koja primjećuje loše u drugome stalno, kritizira, prosuđuje u biti je ranjena osoba i to čini iz vlastite ranjenosti. Znači, sami se moramo preispitati, nismo li skloni stalno kritici, analizi drugoga, uopće, zaokupljeni drugima i svime što nam se čini da ne valja. To je znak naše ranjenosti i treba da se predamo Isusu i da mu predamo naše rane te da molimo da NAS MIJENJA a NE DRUGE. Jedino tako možemo napraviti ispravan korak više na putu duhovnosti i biti bliže Bogu. Sve drugo nas udaljava.
Mi nemamo pravo suditi druge. Imamo pravo imati svoje mišljenje ali ne i suditi niti prosuđivati a kamoli osuđivati, jer niti je naša istina jedina, niti naše mišljenje. Samo Bog sve vidi i sve providi i proniče. Mi ni svoje grijehe ne spoznajemo, a kamoli tuđe. Ako to činimo, činimo čin duhovne oholosti.

Treba nam prihvaćati druge ljude u slobodi različitosti i shvatiti da nas različitost spaja a ne razdvaja. Ne moraju svi misliti kao ja, no to me obogaćuje, a po pitanju grijeha, ne sudimo čovjeka nego sam grijeh. A po pitanju naravi, ta tko je bez grijeha, neka prvi baci kamen. Ono što je Kristovom učeniku neprihvatljivo je drugoga osuditi i odbaciti. Krist nije došao radi pravednih već radi griješnih i niti jednu dušu ne odbacuje, već je tu da je privuće u ljubavi. Činimo li to mi? Ili osudimo, odbacimo, ocjenimo da je u pitanju loš vjernik i kažemo zbogom. Tko smo mi, o oholi, da se usudimo suditi drugoga i vjeru drugoga? Isus proniče tuđe srce, On je taj koji gleda vjeru naših srca i koji će nam reći: Vjera te tvoja spasila - idi i NE GRIJEŠI VIŠE.

No, upozoriti - DA. Treba upozoriti u ljubavi. Tu se nadovezujem na Aurein post. U redu je pozvati na stranu i upozoriti, jer naša dužnost kršćana je upozoriti na grijeh ili propust. Ali i to s oprezom. Jer možda ne znamo cijelu situaciju. Sitacije znaju biti delikatne i složene i možda ne vidimo sve. Znači, polako i u ljubavi. Trebamo upozoriti jedan drugoga, ali u ljubavi. Nikako iz napada, osude, već ljubavi i brižno. Isus nas poziva da se obratimo, ali to radi brižno, u ljubavi i u vremenu - daje nam vrijeme za obraćenje koje nam je potrebno - dajmo i mi vremena jedni drugima, i sami sebi. [anj]

03 tra 2011 22:30
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Tako je dragi moji DamirZg1 i Nada Marija.. upravo vaši postovi na ovu temu su istaknuli onu srž, koja je najbitnija. Upozoriti, da.. ali samo ako dolazi iz ljubavi. Ja sam to pokušala upravo na taj način, nisam radi toga svoju prijateljicu odbacila. Mogu jedino moliti i mogu se nadati da ću ponekad moći biti Njegova svjetiljka, koja će svojim primjerom svjedočiti i na taj način možda i do nekoga doprijeti.
Uostalom, Bog želi da se svi spasimo, možda i moju prijateljicu čeka obraćenje, ako Mu iskreno jednom zavapi..
I mene samu su neke ne baš lijepe situacije u životu dovele tu gdje jesam. Danas, na te situacije, ma koliko čudno bilo, gledam kao na najveći blagoslov. Kako i ne bih, kad sam spoznala Njegovu ljubav. Da nije bilo sve kako je bilo, možda bih i dan danas ostala mlaka, deklarirana katolkinja, koja je išla u crkvu samo o velikim blagdanima i nije shvaćala ništa.. Ovako, se sada trudim živjeti po Njegovim zapovijedima i više ne mogu zamisliti da sam nekad mogla živjeti drugačije.. Hehe, ovo se pretvorilo u moje svjedočanstvo, nadam se da mi nitko neće zamjeriti.. Pozdrav u Kristu, svima ostavljam..

03 tra 2011 23:59
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Hvala ti Aurea na tvojem razmišljanju pa pomalo i na svjedočanstvu, naravno da ti nitko neće zamjeriti....:)...sve je to u kontekstu ovoga o čemu pričamo...Btb

04 tra 2011 00:12
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

KAKO TI VIDIŠ SEBE?

Mnogi ljudi se sami sebi ne sviđaju. Neki su svjesni toga a nekima nije ni na kraj pameti da je to korjen mnogih problema u njihovom životu.

Bog želi da imamo odlične odnose, ali samo–odbacivanje i samo-mržnja su korjen mnogih problema u našim odnosima. Zapravo sam otkrio da je Biblija knjiga o odnosima, koja nam osigurava pravilne savjete o odnosu s Bogom, s ljudima i sa sobom.

Kako stoje odnosi u tvom životu? Što je s tvojim odnosom s Bogom i sa drugim ljudima? A tvoj odnos sa smim sobom?

Da li znaš da imaš odnos sam sa sobom? Dok nisam o tome razmišljo, provodio sam više vremena sa sobom nego s drugima. Kad sam sam, trebalo bi mi biti dobro samnom. Zapamti, ti si jedina osoba od koje nikada nemožeš pobjeći.

Svi znamo kolika je agonija raditi iz dana u dan sa nekim s kim se ne slažemo, ali tu osobu ne vodimo doma navečer. Dok od sebe nikad nemamo ni minutu odmora, ni sekundu zato je vrlo važno da imamo mir sa sobom.

Mnogi od nas izostave molitvu o samo-odbacivanju. Prihvatili smo da, ako nas nitko drugi ne voli, zašto bismo voljeli sami sebe. Mislimo da ako nas drugi ne vole vjerojatno onda nismo vrijedni ljubavi. To je LAŽ u koju smo vjerovali predugo.

Trebamo voljeti sebe – ali ne na sebičan, egoističan način koji proizvodi životni stil pun udovoljavanja sebi, već na balansiran, dobar način koji priznaje Božje stvorenje kao dobro i ispravno u svojoj biti. Možda smo godinama sebe omalovažavali zbog nesretnog iskustva kroz koje smo prošli, ali to ne znači da smo bezvrijedni i da ne valjamo.

Mi moramo imati za sebe takvu vrstu ljubavi koja kaže: znam da me Bog voli pa mogu i ja voljeti to što je Bog izabrao voljeti. Ne volim baš sve što činim ali se prihvaćam jer me Bog prihvaća. Moramo razvijati zrelu ljubav koja kaže: znam da se moram promijeniti i želim se mijenjati. Ustvari, vjerujem da me Bog mijenja svaki dan – ali u međuvremenu neću odbacivati ono što Bog prihvaća. Prihvatiću sebe kakav sam baš sad, znajući da neću uvijek biti ovakav.

Često, ljudi koji odbacuju sebe rade to jer ne mogu sebe vidjeti kao dobre ili ispravne ili pravedne. Nedostaje im to da vide sebe onako kako ih Bog vidi – kao dragocjenu djecu koju On toliko voli.

Kada počneš gledati sebe Božjim očima – kao nekoga tko je voljen i dragocjen – tvoja slika sebe će ti se početi mijenjati. Ti ćeš početi sebe gledati – ne kao odbačenog, već kao voljenog i prihvaćenog, jedinstvenog i divnog u Njegovom pogledu.

06 tra 2011 19:06
Profil Pošalji e-mail
VIP član

:sll: Hvala Mile, ovo je divno i istinito i izuzetno vrijedno za pročitati! <angelpray>

06 tra 2011 20:21
Profil Pošalji e-mail
VIP član

Mile ovo je istinito i poucno ,da malo razmislimo i o sebi .

06 tra 2011 22:23
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Čovjek koji se izmirio sa Bogom, izmirio se sam sa sobom, i sa drugima. Tada postaje svet jer ga posvećuje sam Gospodin Isus. I takav čovjek-žena postaje duhovan i nikoga ne prosuđuje i njega nitko ne prosuđuje. Za pojedince koji sude tuđu vjeru trebamo moliti da dobiju tako dragocjenu milost i upoznaju stvarno i istinsko svjetlo Isusa; a njihova "svetost" će se pretvoriti u pokajanje!
Obilje blagoslova svima! :andeo moli_3 :35345

20 pro 2012 01:46
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: