Sada je: 19 tra 2019 22:27.

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
 Zoroastrizam i Kršćanstvo 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Zoroastrizam i Kršćanstvo
Pozdrav svima. Ja sam ovdje novi. Registrirao sam se jer me muce mnoga pitanja, a osobita ova tema: Elementi Zoroastrizma u Kršćanstvu. Citajuci po netu, naisao sam da su Zidovi kad su bili u Babilnskom ropstvu pruzeli neke stvari iz Zoroastrizma. Tako su navodno preuzeli price iz toga:
- Ahura Mazda (njihov vrhovni Bog) ce poslati sina koji ce se bezgresno roditi i spasiti svijet od zla
- isto imaju i sotonu i mogu dobrovljno birati kome hoce da se klanjaju
- imaju i pakao i raj
- sudnji dan ce predvoditi njihov spasitelj i tada slijediti bitk slicna armagedonu
- spasitelja ce pratiti zvijezda pri rodjenju

U biti tako ide. Imate dosta toga po netu, ali ja sam slab sa engleskim. Molim vas koji znate da mi pomognote oko ovoga. BVB

10 svi 2014 20:20
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
Post Re: Zoroastrizam i Kršćanstvo
Dobrodošao :bighug

Ne razumijem što misliš pitati.Zoroastrizam je bila jedna od mnogih babilonskih religija ali nije kršćanstvo.Na prvi pogled ima elemente kršćanstva ali imala su i štovanja Ozirisa u starom Egiptu.Demoni uzmu malo istine, i to smješaju sa puno laži.Ako mi ne vjeruješ pročitaj knjigu donositelji nove zore.Isto su uzeli neke biblijske teme i smotali ih s mnogo laži tako da takvo što ljudi mogu progutati.
Sin koji spašava svijet od zla nije Krist u poganskim religijama. U nekim babilonskim religijima to je bio Nimrod, u nekim Oziris itd. Zoroastrizam ne štuje Krista.Ja sam čitala mnoge knjige na engleskom u vezi ovoga i svaka poganska religija je stovala drugog spasitelja.Moramo se sjetiti da sotone pokušava imitirati Boga u mnogo stvari.Bog je rekao u prvoj knjizi Biblije da će staviti neprijateljstvo između potomstva ženinog i potomstva sotone (od tih potomaka su potekle mnoge lažne babilonske, egipatske, itd.religije).

12 svi 2014 11:28
Profil Pošalji e-mail
Administrator

Tako je Justeme....neznam zašto netko ima potrebu ulaziti u tako nepotrebne, i po dušu loše stvari..

Ljudi...ne nasjedajte na zamke zloga samo tako....držite se Pisma...i svoje vjere....ostalo sve će vas odvesti u potpuno krive vode...i skrenuti sa Puta..

04 lip 2014 21:17
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

za blue.mermaid

Ja sam nova ovdje. Samo kratko ću, u nadi da će pomoći. To što se u kršćanstvo, kao i u židovstvo ranije, uvuklo mnogo poganskoga samo je znak sotoninog kopiranja „onog pravog“. Kao što je najbolji falsificirani novac upravo onaj koji najviše podsjeća na pravi. Ne moramo se grčevito brinuti hoćemo li biti zavedeni, bit je okrenuti se Bogu i Spasitelju Isusu Kristu,u jednostavnoj vjeri da je Bog moćan sačuvati nas od zablude i raspršiti konfuziju. Bog je jači! Ako i ne vjerujemo to 100% 24 sata na dan, ako padamo – to je samo znak naše slabosti, ne Božje . „Vjerujem… pomozi moju nevjeru“. Bog izlazi u susret tom vapaju bez osude. Jer sav teret osude ponio je Isus na križ i u smrt iz koje je uskrsnuo kao znak da je grijeh svijeta maknut! Toplo preporučujem na tentmaker.org članak „Iskrena pitanja i odgovori na temu pakla“… Oslobađajuće! Za svakoga tko se ikada našao zastrašen poganskom mitologijom i njezinim uplivom u kršćanstvo.

26 lis 2014 13:43
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Oprosti-ali cijelo kršćanstvo ima večinski udio poganstva. U stvari jako malo toga je originalno krščanski.

26 lis 2014 14:33
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Kaj bi značilo to "većinski dio poganstva"?? I što uopće smatraš "originalno" kršćanski, ili "neoriginalno"?? Kakva originalnost bi uopće mogla zadovoljiti čovjekovu duhovnu glad... bi li ju uopće zadovoljila i dala mu sigurnost, sreću itd.? Možda se varam, ali ljudi često traže originalnost tamo gdje ona zapravo nije bit. Bitno je je li nešto istina ili laž. Je li nešto dobro za čovjeka (iz Božje perspektive prije svega), ili nešto "uvrnuto" i štetno.. Evo, čovjek kojemu bi narastao 2. nos ili 3. oko bio bi vrlo "originalan"... ali je li to izvorni izgled zamišljen za čovjeka?

26 lis 2014 18:29
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

A da... najvažnije... Treba otkriti svatko za sebe tko Krist (i kršćanstvo) jeste, a kaj nije. Nije sve "kršćanstvo" što se tako naziva i što masa smatra kršćanstvom..

26 lis 2014 18:31
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

DamirZg1 je napisao/la:
neznam zašto netko ima potrebu ulaziti u tako nepotrebne, i po dušu loše stvari.

Ja razumijem, jer sam i ja osjećao istu potrebu. ;)

Judaizam i Kršćanstvo nisu postojali u vakuumu, tako da ne bi trebalo biti iznenađujuće da imaju zajedničke elemente s drugim religijama iz tog vremena i područja.

26 lis 2014 21:57
Profil Pošalji e-mail Web stranica
Reg. korisnik

Tanja draga moja-pa pričest je postojala i prije krščanstva, a ima korjene u kanibalskim obredima poganskih religija. Začeće božanskog sina bez sexualnog odnosa muškarca i žene isto ima jaku predkrščansku povijest. Uskrsnuče nakon 3 dana je nekiliko puta viđeno prije krščanstva. Da nadbajam dalje?

26 lis 2014 23:41
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Poznato mi je sve to, homovulgaris. Ali to nije dokaz da su korijeni kršćanstva u mitovima, nego da su se mitovi pojavili kao kopija istine, često iskrivljena. Evo, npr. pričest tj. jedenje kruha i vina je od pamtivijeka simbol sklapanja saveza. Židovstvo (koje je temelj za kršćanstvo) ga ima. Krvna žrtva je uvijek simbolizirala prijenos ljudskog grijeha na životinju bez mane kako bi ona preuzela na sebe čovjekov grijeh i čovjek bi bio pošteđen kazne. Ali gdje je porijeklo, korijen tog obrednog čina, tko ga je „izmislio“ i zašto? Bog sam, iz ljubavi i milosti. Jer kad su Adam i Eva bili neposlušni Bogu, pa pojeli plod onog jednog jedinog zabranjenog stabla (između mnogih drugih divnih plodova) za koji im je Bog lijepo rekao da će im donijeti smrt - počeli su umirati iznutra i sramiti se samih sebe. Tek tada su postali svjesni da su goli (iako su bili goli od samog stvaranja) jer im je tu svjesnost dala novostečena spoznaja dobra i zla /tj. savjest, jer ona pokazuje razliku između dobra i zla tj. da je dobro slušati Boga, a zlo ne slušati ga/. E, onda je dobri Bog njima napravio gaće, hlače, šosić, što li, da ih ne bude više sram. A da bi im skrojio taj veš trebao je ubiti životinju, oderati joj kožu! Nakon što ih je obukao, vjerojatno su sjeli za stol pojesti tu kozu, i taj je obrok sigurno ostao u vječnom sjećanju Adamu i njegovoj gospođi kao podsjetnik na to što je Bog učinio za njih (žrtvovao životinju da bi njih obukao i uklonio im sram). Znači začetnik žrtvovanja životinje za ljubljenog neposlušnog čovjeka je sam Bog. A sam čin je slika buduće žrtve Isusa Krista kao Janjeta Božjeg koje je uzelo na sebe grijeh svijeta. Kod Boga nema kanibalizma. Jedna jedina žrtva je bila dovoljna – Isus Krist – a Njega se ne jede doslovno, nitko nikada nije jeo Njegovo stvarno tijelo, fizičko meso… Ta slika „jedenja“ Krista je upotrijebljena radi bliskosti s jedenjem životinja (nečim svakodnevnim u ljudskom životu) kako bi razumjeli da je Kristova smrt za čovjeka izvor života i snage baš kao što fizička smrt životinje, i posljedično jedenje iste, daje život i snagu ljudskom tijelu. :sll: Glede doslovnih ljudskih žrtava, stvarnih, ono, ubijanja npr. djece – Bog opetovano govori u Bibliji da mu je to mrsko i da On to ne traži. …
To što je nešto „već viđeno“ ne znači da je autentičnije, izvornije, da je to „ono pravo“… Svatko je pozvan slobodno otkriti za sebe što je pravo, a što lažno, što je mit, a što istina. „Tko traži taj i nađe“… Biblija kaže da je „Janje zaklano prije postanka svijeta“…to znači da je Božji plan postojao oduvijek kao ideja, a ostvaren je konkretno u vremenu i prostoru u Isusu Kristu. Glede uskrsnuća prije Krista… samo uskrsnuće Jednoga (Isusa Krista) ima snagu i utjecaj na život ljudi širom svijeta danas. Imaju li oni, koji su uskrsli prije I.Krista, danas svoje sljedbenike u kojima je taj uskrsli i dalje živ duhom, vodi ih, povezuje s Bogom tako da znaju 100% da su slobodni od osude i prihvaćeni, daje im ispunjenje, smisao, mir? Ne znam baš…

27 lis 2014 18:17
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: