Sada je: 25 kol 2019 13:22.

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
 Zoroastrizam i Kršćanstvo 
Autor/ica Poruka
Reg. korisnik

Spol: muško
Post Re: Zoroastrizam i Kršćanstvo
Ček malo Tanja. Je li ti to bukvalno vjeruješ u priču o Adamu i Evi koju si ovdje prezentirala? Nije li tu riječ o simbolici?

27 lis 2014 18:34
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Spol: žensko
Kaj je tu,konkretno, po tebi, simbolično? Ljudi ne konzumiraju simbolične šnicle i još uvijek nose kožnjake.. Čak i ako je nešto simbolično, a ne doslovno, zar nije najvažnija poruka, a ne forma

27 lis 2014 20:37
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Priča o Adamu i Evi je čista simbolika i nema nikakve veze sa stvaranjem ljudske rase. Prema tome i tvoji primjeri o korjenima nekih krščanskih obreda ne piju vodu.

27 lis 2014 21:46
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Nikakav odgovor. Simbolika čega?? Nema veze, ionako vidim da ne tražiš odgovore nego pobjede u pustim raspravama i argumentacijama. Božji blagoslov

27 lis 2014 22:14
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Zar je traženje pobjede neprihvaćanje poluodgovora ili praznovjerja?

28 lis 2014 17:09
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Budući da nisam Bog, imam samo poluodgovore. Ali kakvo konkretno pitanje je uopće bilo upućeno? Da li stvarno vjerujem u priču o Adamu i Evi - odgovor da. Čak i da je to čista simbolika - vjerujem tim više jer priča govori puno o ljudskoj rasi kao takvoj. A na moje pitanje: šta je tu simbolično? odgovora nije bilo. Samo konstatacija da je to tak i gotovo :-). Imaš neki dokaz za praznovjerje? Gdje su korijeni poganskih obreda? Rado bih saznala.
Netko je ovdje dobro napisao: Judaizam i Kršćanstvo nisu postojali u vakuumu, tako da ne bi trebalo biti iznenađujuće da imaju zajedničke elemente s drugim religijama iz tog vremena i područja. Tko traži nalazi, tko kuca otvorit će mu se...

28 lis 2014 20:24
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Pročitaj što govori tvoj vjerski vrhovni poglavar i malo mi prokomentiraj molim te. Ubaci mi tu priču o Adamu i Evi.

28 lis 2014 23:21
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

Moj vjerski vrhovni poglavar nije Papa (vjerojatno na njega misliš). Moj vjerski autoritet je Bog sam tj. Božja riječ (Biblija). Koju svakome, pa i tebi, Bog može otkrivati uz pomoć Duha Svetoga, samo ako imaš volju i želju za Bogom i Njegovom spoznajom (što mi se, na žalost, čini da nije slučaj). Dakle vjerujem u kreacionizam, a ne u teoriju evolucije jer ona negira Boga stvoritelja i počiva na "slučaju". Knjiga Postanka sadrži postanak kozmosa u malom, ali ne ide u "znanstvena" tj. detaljna objašnjavanja jer joj to nije ni svrha. To što neki tzv. vjerski autoriteti govore suprotno Bibliji- njihov problem, ne moj. Takvi su npr. stoljećima govorili da je zemlja ravna ploča, a u Bibliji lijepo piše na više mjesta da je zemlja okrugla!
Ne pokazuješ da si za argumentirani razgovor nego pozivaš na red, a sam ne odgovaraš na pitanja. Procjenjujem da je daljnja komunikacija s tobom za sada gubljenje vremena. Pozdrav.

29 lis 2014 13:57
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

S takvim zatucanim fundamentalistima poput tebe se uistinu ne isplati gubiti vrijeme. Slažem se- Zbogom tebi katolikotalibanko.

29 lis 2014 16:08
Profil Pošalji e-mail
Reg. korisnik

---------
Vidim da si se uvrijedio. Oprosti. Nisam baš najtaktičnija, a i ti šamaraš. No nema veze. Dakle stvaranje.. .Teorija evolucije… ljudi zaboravljaju da je ona samo to – teorija. Teorija o slučajnom stvaranju kroz milijarde godina od neke svemirske juhe, prirodnim procesima (spontanim), mic po mic… To mi ne nudi neke odgovore… Kaj je to „prirodno“ i spontano, otkud je to prirodno došlo? Iz neživog je nastalo živo bez ikakvog plana, samo slučaj i duuuuugo vremena? Za to vjerovati treba veća fanatičnost nego vjerovati u inteligentni dizajn tj. kreacionizam i postojanje Boga koji stoji iza svega. Teorija evolucije negira Boga Stvoritelja kozmosa kao vrhunski um koji je potreban u svakom smislenom kreiranju složenih formi. Zemlja se nalazi na savršenoj udaljenosti od sunca. Da je malo bliže – spržili bi se, da je malo dalje – sve bi bilo okovano ledom. I to je sve slučajno? Ta teorija je zapravo religija čiji je „bog“ (temelj) slučajnost. Ali nepristran um koji zbilja traži odgovore bi uzeo u obzir i argumente druge strane, npr. nedostatak prijelaznih formi (oko kojih bi se suglasili svi paleontolozi čak i unutar evolucionističke struje), nesmanjiva kompleksnost jedne vrste bičaša (irreducible complexity), varljivost datiranja uglikom C14 (gomila krivih tj. nepouzdanih rezultata!), zatim polistratski fosili (nađeni u slojevima koji, navodno, datiraju iz različitih razdoblja!!) itd. Apsolutno je nemoguće da jedan fosil ostane okamenjen (cjelovit!) kroz više slojeva od kojih svaki, navodno, prema teoretičarima evolucije, datira iz različitog razdoblja (a raspon tih slojeva su milijarde godina)! Nešto tu ne štima. Evolutivnost kao proces unutar vrste je nešto drugo i vrlo moguće. To ne negiram. Bog u knjizi Postanka kaže ŠTO se dogodilo (stvaranje organizama po vrstama), ali ne i KAKO. I to je ok, jer Biblija nije zamišljena kao znanstveni rad koji bi zadovoljio one koji u prvom redu žele namiriti svoj racio. I sam razvoj čovjekovog embrija u maternici je evolucija (od mikročestica, stanice, do razvoja svih organa). Ali poanta je da se to ne događa slučajno i da je već u startu zadano koja vrsta se ima razviti!
Što se zatucanosti tiče, neki najznamenitiji znanstvenici koji su postavljali temelje današnjih znanosti vjerovali su u Boga Stvoritelja (mnogi su bili kršćani, ali ne i pripadnici institucionalne religije!). Imaš popis na netu, začudit ćeš se. Vjera je ionako pitanje duha, um tek kasnije dolazi u sklad tj. počne dobivati odgovore. Kao kod ljubavi.

30 lis 2014 18:30
Profil Pošalji e-mail
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: